Jump to content



Τέσσερις μήνες Vista, χωρίς κωδικό.


mariosalice

Recommended Posts

Έβαλα μελλοντική ημερομηνία στο BIOS 10 χρόνια μετά από τη σημερινή (δεν μου το απαγορεύει κανείς), έκανα εγκατάσταση τα Vista, εγκατάσταση όλων των προγραμμάτων που με ενδιαφέρουν, system backup και επαναφορά της ημερομηνίας στο BIOS.

Δούλεψε μια χαρά.

Σε τέσσερις μήνες θα κάνω system restore από το system backup με αλλαγή της ημερομηνίας.

Αυτή είναι η διαδικασία.

Μόνο που πρέπει κάθε μήνα να τρέχουμε την εντολή για ανανέωση.

Έτσι θα έχουμε 4 μήνες χωρίς κωδικό τα Vista (όποια μας αρέσουν) με full updates και νόμιμα.

Μετά τους τέσερις μήνες θα βάλουμε στο BIOS την ίδια μελλοντική ημερομηνία, θα κόψουμε την πρόσβαση στο Internet για να μην αλλάξει αυτόματα η ημερομηνία και θα κάνουμε system restore.

Αν έχουμε τα Windows και τα προγράμματα σε ένα μικρό partition, αυτό θα γίνει σχετικά γρήγορα.

Με αυτό τον τρόπο θα επανέλθουμε στην αρχική κατάσταση, με όσα προγράμματα και updates είχαμε εγκαταστήσει πριν κάνουμε το system backup.

Μετά επιστρέφουμε την ημερομηνία στην κανονική και το Internet.

Με αυτό τον τρόπο έχουμε άλλους 4 μήνες και ένα partition του λειτουργικού ανανεωμένο.

Φυσικά ότι προγράμματα ή updates εγκαταστήσαμε μετά το backup, πρέπει να τα ξανα εγκαταστήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Κάτι δεν πιάνω ή δεν πιάνετε.

Δλδ, σύμφωνα με τις "θεωρίες" εδώ, θα πρέπει να έχω το σύστημά μου 10 χρόνια μπροστά και χωρίς Internet.

Και μη μου πεις ότι θα το κάνεις μία φορά το μήνα μόνο, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση τα Win να μην κάνουν καθημερινό έλεγχο της ημερομηνίας.

Μα καλά, για τόσο χαζούς τους έχετε? Είναι δυνατόν να κλείνουμε το PC από Internet κάθε 1η του μηνός για πάντα και με ένα System restore (άλλο κουφό) να γυρνάμε 4 μήνες πριν και να έχουμε τα Vista for life?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι έτσι.

Εγκαθιστάς τα Vista με μελλοντική ημερομηνία, χωρίς Internet.

Απενεργοποιείς την αυτόματη διόρθωση της ώρας.

Εγκαθιστάς όλα τα προγράμματα και τα updates που θέλεις.

Κάνεις system backup.

Κάνεις restart.

Μπαίνεις BIOS.

Αλλάζεις την ημερομηνία στην κανονική.

Μπαίνεις Vista.

Επαναφέρεις την αυτόματη διόρθωση της ημερομηνίας και της ώρας.

Φτιάχνεις ένα αρχείο στο schedule που να σου τρέχει αυτόματα την εντολή slmgr rearm κάθε μήνα.

Καταγράφεις κάθε νέο πρόγραμμα που εγκαθιστάς και αν θέλεις κρατάς και τα updates.

Σε 4 μήνες

Μπαίνεις BIOS.

Βάζεις τη μελλοντική ημερομηνία που είχες βάλει αρχικά συν μία μέρα.

Κάνεις system restore.

Εγκαθιστάς μόνο τα νέα προγράμματα και updates.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία παίρνει μια ώρα και είναι αυτόματη.

Θα πρέπει να γίνεται κάθε 4 μήνες.

Σίγουρα είναι φασαρία.

Αυτό είναι το τίμημα όμως.

Έχει πάντως και κάποια πλεονεκτήματα.

Καθαρίζει το partition του λειτουργικού με το αυτόματο φορμάρισμα και την επαναφορά του λειτουργικού και των προγραμμάτων κάθε τέσσερις μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Επίσης updates με την μελλοντική ημερομηνία κατ΄ευθείαν από την M$ δεν γίνονται.

Κι άλλα δεν γίνονται, απλά δεν τα έχεις ανακαλύψει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Την διαδικασία την έχω δοκιμάσει ήδη και λειτουργεί.

Έχω screenshot αλλά είναι μεγάλη εικόνα.

Αν θέλετε την ποστάρω σε κομμάτια.

Ο λόγος που δεν γίνεται update από την M$ όταν έχω μελλοντική ημερομηνία είναι επειδή ο server το βλέπει ότι έχω λάθος ημερομηνία και μου ζητάει να βάλω τη σωστή.

Μικρό το κακό.

Απλά κάνω ένα update μετά, αφού πάρω το backup και διορθώσω την ημερομηνία.

Σιγά το πρόβλημα.

post-2226-1416073019,8657_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Κάτι δεν πιάνω ή δεν πιάνετε.

Δλδ, σύμφωνα με τις "θεωρίες" εδώ, θα πρέπει να έχω το σύστημά μου 10 χρόνια μπροστά και χωρίς Internet.

Και μη μου πεις ότι θα το κάνεις μία φορά το μήνα μόνο, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση τα Win να μην κάνουν καθημερινό έλεγχο της ημερομηνίας.

Μα καλά, για τόσο χαζούς τους έχετε? Είναι δυνατόν να κλείνουμε το PC από Internet κάθε 1η του μηνός για πάντα και με ένα System restore (άλλο κουφό) να γυρνάμε 4 μήνες πριν και να έχουμε τα Vista for life?

Αγόρι μου διάβασε το καλά. Μην είσαι στενόμυαλος. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι κάνεις restore κάθε 4 μήνες, χάνοντας ότι προγράμματα έβαλες μετά το backup.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Αγόρι μου διάβασε το καλά. Μην είσαι στενόμυαλος. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι κάνεις restore κάθε 4 μήνες, χάνοντας ότι προγράμματα έβαλες μετά το backup.

Μην περιμένεις με δοκιμές 10-20-30 ημερών να πιστεύω κάτι το οποίο θα κρατήσει for life. (btw, ίδια ηλικία έχουμε, μη μου τη λες σαν να είσαι ο παππούς μου).

Edit: Καλύτερα να παραμείνει η κουβέντα σε φιλικούς τόνους :flower:

Link to comment
Share on other sites

Eδώ να κάνω μια χρήσιμη παρέμβαση για τα απανταχού κλεφτρονάκια:

Τα ημερολογιακά έτη επαναλαμβάνονται ανά 28 χρόνια (στο γρηγοριανό ημερολόγιο) οπότε μπορείτε να βάλετε current year + 28 ούτος ώστε μέρες / μήνες να είναι ίδιες, και αλλάζει μόνο το έτος (που είναι σχετικά εύκολο να θυμάσαι ότι π.χ. φέτος έχουμε 2007).

Για παράδειγμα στο 2007 βάζουμε ως έτος το 2035.

Για του λόγου το αληθές:

http://www.12x30.net/pattern.html

Τελικά χρήσιμα αυτά τα Vista, δίνουν έναυσμα για γνώσεις που αγνοούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Μην περιμένεις με δοκιμές 10-20-30 ημερών να πιστεύω κάτι το οποίο θα κρατήσει for life. (btw, ίδια ηλικία έχουμε, μη μου τη λες σαν να είσαι ο παππούς μου).

Edit: Καλύτερα να παραμείνει η κουβέντα σε φιλικούς τόνους :flower:

Δεν υποννόησα τίποτα αδερφέ, αλλά μου φάνηκες πολύ αρνητικός.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.