Jump to content



SAMSUNG 22'' Wide SM226BW


Recommended Posts

Tsakonas καλά τα λες αλλά να μην ξεχνάμε ότι και οι δύο φοράνε tn panel κι έτσι πάνω κάτω ίδιες θα είναι λόγο ότι είναι και οι δυο κατασκευαστές panel. πιστεύω πως η εικόνα στα μάτια του καθενός θα κρίνει το ποια θα πάρει και η δικιά μου γνώμη είναι ότι σ'αυτήν την τιμή για παιχνίδια και video η 22'' είναι ότι πρέπει. εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω την 226 γιατί την έχω δει και έχω samsung και είμαι ευχαριστημένος με την εικόνα της ενώ στην lg είναι λίγο πιο σκληρή στην 1980q που ήταν η δεύτερη επιλογή μου για τότε. sorry που δεν μπορώ να ψάξω και πολύ γιατί είμαι φοιτητής και έχω εργασίες γι' αυτό και δεν απάντησα με μιας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 23:04]

Είχες EIZO δεκαεννιάρα CRT και την πούλησες 70 ευρώ... για να πάρεις μια TFT...

έγκλημα.

Δεν ειμαι εγκληματίας!! Πρόσεχε καλά, ήταν όντως τρομερό μοντέλο, Eizo flexscan t760, είχε 400.000 δρχ το 2001, μόνο που δεν ήταν δικιά μου. Ένας φίλος σε μεγάλη ανάγκη για λεφτά μου την πούλησε 70, την πήρα για 2 μήνες αλλά εγώ ήθελα 22αρα wide, οπότε την πούλησα σε ένα κολλητάρι 70, ακριβώς όσο την πήρα για να πάρω τα λεφτά μου πίσω, και δεν ήθελα να βγάλω κέρδος απο τον φίλο μου, αλλά ούτε και να μείνω με το μπαούλο αυτό και μόνο με 19 ίντσες 4:3 και ας ειναι κορυφαία οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

μολις την πηρα.....απο 17αρα καθοδικη............ειμαι ασχετος απο lcd...ειναι τεραστια....S(τον εψησα τον πωλητη κ μεξυπηρετησε :) ) .........αλλα νομιζω πρεπει να τη δουλευει κανεις στην καταλληλη αποσταση...ο κατασκευαστης λεει 58 εκατοστα και βαλε...την εχω με τις ρυθμισεις του κουτιου και νομιζω πως μου κουραζει καπως τα ματια (λες να φταιει που την εχω απο κοντα :) ).........εμμμ δοκιμασα να παιξω κανα παιχνιδι να δω για αποκριση κλπ αλλα ειμαι τοσο εντυπωσιασμενος απτο μεγεθος που δεν μπορω να κρινω αντικειμενικα.......στο fear combat ειδα μικρα "σκισιματακια" αλλα ειχα βαλει στην καρτα γραφικων καρφωτα 1680χ1050 χωρις να κατεβασω αλλες ρυθμισεις και νομιζω πως ειχα μπει και σε αργο σερβερ...αυτο με τις γωνιες θεασης το καταλαβα οταν σηκωθηκα ορθιος...άυτα μεχρι στιγμης....

ενα τρικακι για να αυξησει καποιος τις πιθανοτητες να πετυχει S ειναι να επιδιωξει μοντελο μεχρι Μαρτιο 2007...

αλλα δεν ειναι και σιγουρο αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi [Σήμερα, στις 14:55]

oekab1992, έχεις δοκιμάσει να παίξεις κάποιο παιχνίδι σε 1280x800;Η εικόνα στην ανάλυση αυτή είναι καλή ή θολώνει όπως και σε άλλες μη native;

Ελα φιλαράκι!!! Δοκίμασα NEED FOR SPEED CARBON, NBA LIVE 2007 σε 1280 χ 1024 (παραπάνω ανάλυση δεν είχαν επιλογή τα παιχνίδια) και πραγματικά έπαιζαν τέλεια, χωρίς κάν παραμόρφωση λόγω ευρείας οθόνης. Σας λέω άψογη. Στο COLIN MCRAE 2 που υποστηρίξει 1680 χ 1050 έπαιζα ωραία αλλά παρα έκανε strech στα αμάξια και προτίμησα 1280 x 1024. ’ψογη σε όλα τα σημεία παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω ακούσει πως η οθόνη κάνει πολύ καλό στρετσάρισμα.Οπότε πιστεύω ότι αν τη βάλεις και στα 1280χ800 που είναι και αυτή wide ανάλυση δε θα καταλαβαίνεις διαφορά από τη native σε οξύτητα.

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)

Link to comment
Share on other sites

Latest news:Kυκλοφορει στο νετ αρχειακι με ρυθμισεις για τις 226BW με Α πανελ,το αρχειο νομιζω οτι το εχει εκδοσει η ΑΟU....αν ξαναβρω τη σελιδα θα την ποσταρω εδω...

Επισης ο τυπος πανελ φαινεται και απο καποιο "μυστικο μενου" στην οθονη....Πως βγαινει αυτο?

ΠΡΟΣΟΧΗ,ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ...(στη δικη μου λειτουργησε ΟΚ αλλα απλα προειδοποιω)

Παταμε menu.Ρυθμιζουμε Brightness και Contrast στο 0.Ξαναπαταμε menu.Κραταμε πατημενο το source για 5 δευτερολεπτα....

Οι δυο προτελευταιες γραμμες δειχνουν πληροφοριες για το πανελ.

τα Α αρχιζουν με ΑU....στα S η πρωτη γραμμη ειναι AMLCD 220M1 ... τα C εχουν καπου στην αρχη των κωδικων(PANEL INFO) ενα CΜΟ........

τα C

επισης διακρινονται απο το γραμματακι στο πισω αυτοκολλητο...πανω δεξια εχουν C και μετα απο το 226BW ΔΕΝ δειχνει το [R]που δειχνει στα A και S...

KAI TO ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΟ...

σε καποιον ετυχε να γραφει Α στο αυτοκολλητο και στο μενου να δειχνει S.........οποτε μονο το μενου μπορουμε να εμπιστευτουμε...

_________EDIT 1/5_________

Η ΔΙΑΦΟΡΑ S A PANEL ΑΠΟ "ΥΠΕΥΘΥΝΑ" ΧΕΙΛΗ

http://www.hardforum.com/showthread....144130&page=88

διαβαστε το ποστ νουμερο 1751 ...........................

κοντολογις για οσους βαριουνται να κλικαρουν :τσαντισμενο αμερικανακι με Α πανελ παιρνει τηλ την Samsung (μαλλον την τοπικη αντιπροσωπεια) εξηγει στον τεχνικο το τι δεν του αρεσει με την οθονη και ο τεχνικος

Α)Ρωταει αν εχει S η Α

Β)Λεει πως η εταιρια λαμβανει του κοσμου τα παραπονα απο καταναλωτες για τα ιδια προβληματα

Γ)ο τεχνικος (το τονιζω αυτο) λεει πως μπορει (και αυτο το τονιζω) εαν συνεχισουν να κλιμακωνονται αυτα τα προβληματα να γινει (αυτο που λεγεται απο εδω και μπρος εγω δεν το πιστευω) mass recall or something like that

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ να κάνω μια άσχετη ερώτηση ρε Tsakona???? Πήγα χτες στο Πλαίσιο και μου παν τα παληκάρια χτες ότι η SAMSUNG 22'' Wide SM226BW που έχουν εκεί για επίδειξη είναι με Α πανελ ενώ η SAMSUNG 20'' Wide SM206BW είναι με S πανελάκι.Υπάρχει περίπτωση να είναι όλη η παρτίδα έτσι???Ωραία και εμένα ποιος μου λεέι οτι αφού πάρω τη SAMSUNG 20'' Wide SM206BW αφου για αυτή ενδιαφέρομαι και πάω με το καλό σπιτι και την ανοίξω δω στο πίσω μέρος (ξέρεις που εννοώ το Α), τότε τι κάνουμε τη πάμε πίσω? με τί δικαιολογία??? Υπάρχει κάνενας άλλο τρόπο απο το κουτί και μόνο να καταλάβουμε τη πάνελ φοράει????για πες για θέλω αυριο μεθαύριο να πάω να την τσιμπίσω.....thnks

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos [Σήμερα, στις 10:17]

Εγώ να κάνω μια άσχετη ερώτηση ρε Tsakona???? Πήγα χτες στο Πλαίσιο και μου παν τα παληκάρια χτες ότι η SAMSUNG 22'' Wide SM226BW που έχουν εκεί για επίδειξη είναι με Α πανελ ενώ η SAMSUNG 20'' Wide SM206BW είναι με S πανελάκι.Υπάρχει περίπτωση να είναι όλη η παρτίδα έτσι???Ωραία και εμένα ποιος μου λεέι οτι αφού πάρω τη SAMSUNG 20'' Wide SM206BW αφου για αυτή ενδιαφέρομαι και πάω με το καλό σπιτι και την ανοίξω δω στο πίσω μέρος (ξέρεις που εννοώ το Α), τότε τι κάνουμε τη πάμε πίσω? με τί δικαιολογία??? Υπάρχει κάνενας άλλο τρόπο απο το κουτί και μόνο να καταλάβουμε τη πάνελ φοράει????για πες για θέλω αυριο μεθαύριο να πάω να την τσιμπίσω.....thnks

Όπως σου είπα και στο Pm μου, ειναι λότο η υπόθεση, όσο πιο σύντομα την πάρεις ίσως να πετύχεις το καλό πάνελ. Τώρα για επιστροφή, χλωμό το βλέπω, δεν νομίζω να ευσταθεί το rma, μόνο αμα παίξεις με τίποτα αναστροφή πώλησης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

kokoliko ρωτα στο hardshop και στη Γραμμη για το αν μπορουν να σου εγγυηθουν οτι θα παρεις S...και με την 206 παιζει θεμα S Α.... βασικα χονδρικα να σου πω οτι οσο προγενεστερο μοντελο τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες να ειναι S...αλλα και τωρα παρασκευαζονται S ....και απο την αλλη πολλοι εχουν πετυχει Α με κατασκευη Ιανουαριο 2007...

υγ:σε σχεση με το θεμα της αναστροφης μου φαινεται ελαφρως απιθανο...δεν μπορει να θεωρηθει πραγματικο ελαττωμα το πανελ αλλης εταιριας... (ειμαι νομικος)...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992 [22-04-2007 22:41]

Screenshot & camera photos απο SAMSUNG SM226BW

sm226bw2wv4.th.jpg

Ακούω γνώμες σχετικά με την οθόνη!!!

Χμμμ Πολυ Cypress βλεπω...

Εσυ πρεπει να εισαι "δικος μας" :)

Link to comment
Share on other sites

Αμεσως εσυ.....

Παντως σε γνωστο "χονδρεμπορο" του φορυμ (:rolleyes: ) που παραγγειλα κ του ειπα να την ανοιξει εκει μου ειπε οτι ειναι Α.

Αλλα γενικα απ'οτι εχω καταλαβει δεν υπαρχει τεραστια διαφορα. Ειναι θεμα calibration δικο σου μολις την παρεις.

Θα την εχω αυριο στα χερια μου κ θα σας πω εντυπωσεις !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Χθες, στις 15:47]

Χμμμ Πολυ Cypress βλεπω...

Εσυ πρεπει να εισαι "δικος μας" :)

Βέβαια φιλαράκι μου, τεκίλα σανραιζ μπλαντ σαρα, σοου γκετ δε μανι μπακ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 13:54]

Αμεσως εσυ.....

Παντως σε γνωστο "χονδρεμπορο" του φορυμ (:rolleyes: ) που παραγγειλα κ του ειπα να την ανοιξει εκει μου ειπε οτι ειναι Α.

Αλλα γενικα απ'οτι εχω καταλαβει δεν υπαρχει τεραστια διαφορα. Ειναι θεμα calibration δικο σου μολις την παρεις.

Θα την εχω αυριο στα χερια μου κ θα σας πω εντυπωσεις !

λοιπον,εδω http://www.behardware.com/articles/667-3/samsung-226bw-a-and-s-series-the-verdict.html

εχει calibration profile για τα A (ειμαι 85% της αποψης οτι ειναι ψιλοεπισημο),οδηγιες εγκαταστασης του και στην επομενη σελιδα manual calibration ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΡΗΣΤΑ ΚΟΥΜΠΑΚΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ:TD: :TD: :TD: :TD: :TD:

(ποιος Ταμτακος ειχε την ιδεα για τη σχεδιαση τους και την τοποθετηση τους θα θελα ναξερα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992 [22-04-2007 21:09]

Δεν ειμαι εγκληματίας!! Πρόσεχε καλά, ήταν όντως τρομερό μοντέλο, Eizo flexscan t760, είχε 400.000 δρχ το 2001, μόνο που δεν ήταν δικιά μου. Ένας φίλος σε μεγάλη ανάγκη για λεφτά μου την πούλησε 70, την πήρα για 2 μήνες αλλά εγώ ήθελα 22αρα wide, οπότε την πούλησα σε ένα κολλητάρι 70, ακριβώς όσο την πήρα για να πάρω τα λεφτά μου πίσω, και δεν ήθελα να βγάλω κέρδος απο τον φίλο μου, αλλά ούτε και να μείνω με το μπαούλο αυτό και μόνο με 19 ίντσες 4:3 και ας ειναι κορυφαία οθόνη.

Ρωτα το κολληταρι σου αν την πουλαει για 100 ευρω και αν ειναι στειλε μου pm, αμα βγαζει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 120hz σε 1024*768 την ΘΕΛΩ (αν και χλωμο το βλεπω αν κρινω απτα hz σε 1280 και 1600 )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.