Jump to content



SAMSUNG 22'' Wide SM226BW


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από GruntGR [Χθες, στις 10:24]

Ρωτα το κολληταρι σου αν την πουλαει για 100 ευρω και αν ειναι στειλε μου pm, αμα βγαζει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 120hz σε 1024*768 την ΘΕΛΩ (αν και χλωμο το βλεπω αν κρινω απτα hz σε 1280 και 1600 )

Δεν νομίζω να θέλει να την πουλήσει αλλά θα τον ρωτήσω, στα 1280*1024 έβγαζε 89, στα 1024*768 αν θυμάμαι καλά έβγαζε 100, δεν νομίζω 120, αλλά και εκει καλά ειναι. Την θές σοβαρά, θες να τον ρωτήσω?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδιά θα πάω αύριο να την πάρω μακάρι να είμαι τυχερός και να πετύχω το καλό panel

Απλά ευχηθείτε μου καλή τύχη τιποτε άλλο

Θα σας ενημερώσω σχετικά άυριο μεσημέρι...........:rip:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος απο όσους την αγόρασαν να μας πει αν η οθόνη μπορεί να "γύρει" προς τα εμπρός, ώστε αν κάθεσαι πχ σε καναπέ πιο χαμηλά απο το γραφείο, να βλέπεις κυριλέ; Ο φίλος που είπε οτι βάζει κάτι στη βάση, με ανυσήχησε λίγο. :unsure::p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kheadas [Σήμερα, στις 22:06]

Μπορεί κάποιος απο όσους την αγόρασαν να μας πει αν η οθόνη μπορεί να "γύρει" προς τα εμπρός, ώστε αν κάθεσαι πχ σε καναπέ πιο χαμηλά απο το γραφείο, να βλέπεις κυριλέ; Ο φίλος που είπε οτι βάζει κάτι στη βάση, με ανυσήχησε λίγο. :unsure::p

τοχω προσπαθησει,ισως να κανω και κατι λαθος,ισως να φταιει που την αγγιζω σαν ναναι νεογεννητο αλλα δεν εχω καταφερει κατι τετοιο μεχρι στιγμης....σε ξενα φορουμς εχω διαβασει οτι σε αυτην την οθονη παει κουτι η βαση Ergotron NeoFlex (μιας και εχει βιδες πισω) και τη χρησιμοποιουν πολλα αμερικανακια...γυρω 50ευρωπουλα δηλ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ρηβιουδάκι βρήκα αυτό: "The stand is not height adjustable but it is circular, which is a simple method of getting the whole display to rotate. It does tilt forward and back and it is wall mountable with 100mm VESA standard holes."

Οπότε υποθέτω πως δεν υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα.

Με ψήνει η άτιμη, είναι σε καλή τιμή. Με LG 1980Q είμαι τώρα, δεν εχω συνηθίσει σε κάτι καλύτερο απο ΤΝ, οπότε δε θα μου κακοφανεί μάλλον. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kheadas [Σήμερα, στις 00:06]

Μπορεί κάποιος απο όσους την αγόρασαν να μας πει αν η οθόνη μπορεί να "γύρει" προς τα εμπρός, ώστε αν κάθεσαι πχ σε καναπέ πιο χαμηλά απο το γραφείο, να βλέπεις κυριλέ; Ο φίλος που είπε οτι βάζει κάτι στη βάση, με ανυσήχησε λίγο. :unsure::p

όχι δεν μπορεί να γύρει προς τα εμπρος (ή αν μπορεί είναι τόσο λίγο που δεν γίνεται αντιληπτό και σίγουρα λιγότερο απο άλλες οθόνες που έχω δει)

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την οθόνη γιατί δεν την έχει το επίσημο ελληνικό site της Samsung? Βλέπω την 225BW αλλά όχι την 226BW και στο Πλαίσιο λέει "3 χρόνια αντιπροσωπίας". Μήπως την εισάγει όπως πολλά άλλα κατευθείαν από καμία άλλη χώρα? Γιατί στην Samsung Γερμανίας πχ την βρήκα και ταιρίαζει και με την φωτό του Πλαισίου....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από qbiefoxi [Σήμερα, στις 06:39]

Μαλλον γιατι το ελληνικο site της Samsung το ενημερωουν μια φορα το 6μηνο. Δεν ειναι απιθανο αυτο για ελληνικο site :S

Καλά αυτό λίγο απίθανο μου κάνει γιατί συνήθως το στήσιμο και η ενημέρωση ενός τέτοιου site δεν εξαρτάται από τον εκάστοτε IT υπάλληλο αλλά από τον regional υπευθυνο (πχ Ευρώπης). Ε δεν είναι και το site του ΠΛΑΙΣΙΟΥ...

Αν και πια οι εγγυήσεις είναι διεθνής ή τουλάχιστον ευρωπαικές το αναφέρω γιατί τουλάχιστον στα laptops ειδικά στις μεγάλες ηλεκτρονικές αλυσίδες βλέπω μοντέλα που κυκλοφορούν στο εξωτερικό με μικρές διαφορές από αυτά που υπάρχουν στα επίσημα site των Ελληνικών αντιπροσωπειών... σε οθόνες πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο...

Ρωτάω αν κάποιος κάτοχος έχει επικοινωνησει με την Samsung Hellas για αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

εγω στο FOURLI που πηγα να ρωτησω απο περιεργεια για εγγυηση κλπ (αχρειαστη ναναι) δεν φανηκε να παραξενευεται ο υπαλληλος...απλα μουπε ναχω αποδειξη με σφραγιδα του μαγαζιου που την αγορασα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kheadas [Σήμερα, στις 00:06]

Μπορεί κάποιος απο όσους την αγόρασαν να μας πει αν η οθόνη μπορεί να "γύρει" προς τα εμπρός, ώστε αν κάθεσαι πχ σε καναπέ πιο χαμηλά απο το γραφείο, να βλέπεις κυριλέ; Ο φίλος που είπε οτι βάζει κάτι στη βάση, με ανυσήχησε λίγο. :unsure::p

Εγώ που την έχω απλά σου λέω οτι δεν γέρνει πρός τα εμπρός, με αποτέλεσμα αν κάθεσαι αρκετά εκατοστά κάτω, πχ σε ενα κρεβάτι, πρεπει να βάλεις στην βάση της ενα βιβλίο για να πάρει κλίση διαφορετικά βλέπεια τα μαύρα χρώματα να γκριζάρουν. Αν δεν σε χαλάει αυτό, τότε βάλε απλά το βιβλίο κατά περίσταση, διαφορετικά αγόρασε άλλη βάση με περισσότερη ευελιξία.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδη εχω ψηθει και εγω να την παρω την οθονη μπορει κανεις να μου πει εφοσον δεν εχει 1:1 pixel mapping ποια αναλυση ειναι ιδανικη για games που δεν προσφερουν widescreen resolutions?

Επισης μηπως την εχει κανει συνδεδεμενη σε xbox 360- σε τι αναλυση?- και ποιες οι εντυπωσεις του?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

Ρε παιδια επειδη εχω ψηθει και εγω να την παρω την οθονη μπορει κανεις να μου πει εφοσον δεν εχει 1:1 pixel mapping ποια αναλυση ειναι ιδανικη για games που δεν προσφερουν widescreen resolutions?

Επισης μηπως την εχει κανει συνδεδεμενη σε xbox 360- σε τι αναλυση?- και ποιες οι εντυπωσεις του?

Καταρχήν οτιδήποτε σε μία 1:1 είναι ημίμετρο.

Επίσης ελάχιστα είναι πλέον τα games που δεν υποστηρίζουν wide αναλύσεις.

Υποθέτω το http://www.widescreengamingforum.com/wiki/index.php/Main_Page θα το ξέρεις.

Από εκεί και πέρα, αν δεν υπάρχει κάποιο τρικ που δεν ξέρω και αναφέρεται πχ στο παραπάνω forum, προφανώς, εφόσον το game δεν υποστηρίζει wide αναλύσεις, το βέλτιστο είναι επιλέξεις την 1400*1050 (που γεμίζει πλήρως το ύψος της οθόνης και θα έχεις μόνο οριζόντιο stretch).

Τα παραπάνω ισχύουν εφόσον η οθόνη κάνει αυτόματα scaling (δεν το έχω δοκιμάσει αλλά συνήθως οι Samsung είναι ΟΚ σε αυτό aka δεν κάνουν αυτόματα scaling).

Για XBOX προφανώς θα ισχύουν τα αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison [Σήμερα, στις 12:31]

Ρε παιδια επειδη εχω ψηθει και εγω να την παρω την οθονη μπορει κανεις να μου πει εφοσον δεν εχει 1:1 pixel mapping ποια αναλυση ειναι ιδανικη για games που δεν προσφερουν widescreen resolutions?

Επισης μηπως την εχει κανει συνδεδεμενη σε xbox 360- σε τι αναλυση?- και ποιες οι εντυπωσεις του?

στο hardforum λενε πως εισαι ενταξει με το scaling των drivers της nv (η κατι τετοιο)...μπορει να κανω και λαθος....στο στρετσινγκ παντως ειναι αρκετα καλη...στα 1280χ1024 παει πολυ καλα

(ψιλοτρομαχτικο προβλημα αποκρισης ειδα στα 800χ600 αλλα φανταζομαι ειναι περιορισμος της τεχνολογιας της)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Passenger57 [Σήμερα, στις 12:22]

Εαν πάω στο πλαίσιο Πάτρας και ζητήσω μια S οθόνη λέτε να με αφήσουν να ελεγξω το πάνελ? Εξάλλου εαν δεν ειναι S την ξανακλείνουν με ταινια...μικρό το κακό

δεν φανταζομαι να χαρουν ιδιαιτερα ακουγοντας αυτο αλλα δεν χανεις να ρωτησεις...να θυμασαι παντως οσο προγενεστερη παρτιδα ειναι τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες εχεις να πετυχεις S....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Passenger57

Εαν πάω στο πλαίσιο Πάτρας και ζητήσω μια S οθόνη λέτε να με αφήσουν να ελεγξω το πάνελ? Εξάλλου εαν δεν ειναι S την ξανακλείνουν με ταινια...μικρό το κακό

Πάντως στο Πλαίσιο της αθήνας αυτό που λές δε γίνεται γιατί σε περίπτωση που ανοιχτεί πρέπει να την πάρεις ότι και να είναι......

Εγώ πάντως μια φορα την πήρα....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.