Jump to content



SAMSUNG 22'' Wide SM226BW


Recommended Posts

Σκέφτομαι να την χτυπήσω, ποιά ειναι η γνώμη σας για την νέα οθόνη αυτή? Ήταν να πάρω την Viewsonic την 22αρα, αλλά ενας φίλος μου ειπε πως αυτή ειναι πολύ καλύτερη. Δείτε link για χαρακτηριστικά:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=953423&tab=specs

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αρχική απάντηση από oekab1992 [Σήμερα, στις 07:31]

Σκέφτομαι να την χτυπήσω, ποιά ειναι η γνώμη σας για την νέα οθόνη αυτή? Ήταν να πάρω την Viewsonic την 22αρα, αλλά ενας φίλος μου ειπε πως αυτή ειναι πολύ καλύτερη. Δείτε link για χαρακτηριστικά:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=953423&tab=specs

Ψηνομαι κι εγω τρελλα για αυτην την οθονη.Ειναι ομως λιγο λαχειο....λογω της πολυ μεγαλης ζητησης η εταιρια βγαζει 2 εκδοσεις (ας το πουμε ετσι)...1 με πανελ φτιαγμενο απο τη Samsung και 1 με πανελ φτιαγμενο απο την κοινοπραξια (?) ΑΟU(Acer νομιζω).H πρωτη εκδοση ειναι ανωτερη ποιοτικα,η δευτερη εχει σε καποιο βαθμο backlight bleeding και αλλα ψιλοπροβληματα (οχι ελαττωματα κατασκευης,εννοω μονο στην ποιοτητα απεικονισης).Το τι πανελ φοραει το καθε κομματι φαινεται απο ενα S η ενα A στην ετικεττα στο πισω μερος της οθονης http://www.neoseeker.com/resourcelink.html?rid=135504 <-εδω φαινεται πως ....ουτε απο αριθμο σειρας ουτε απο συσκευασια.Τα αμερικανακια παντως που πετυχαν κομματι με πανελ Α το RMAρισαν ASAP απο οτι ειδα σε σχετικα φορουμς.Το θεμα ειναι να δουμε τι παρτιδες εχει φερει το καθε καταστημα.Προς το παρον ενα καταστημα που την εχει σε πολυ καλη τιμη (δυστυχως) εχει φερει παρτιδες με πανελ Α.......Λες να δεχτουν στο πλαισιο να ανοιξουν τη συσκευασια να δουμε ετικεττα πριν αγορασουμε?Δεν νομιζω....Λογικα παντως αν το δειγμα που εχουν για Demo ειναι S,ετσι θα ειναι και τα υπολοιπα που εχουν.......

ΥΓ:Η ετικεττα βρισκεται κατω απο το καλυμμα των εισοδων ρευματος και σηματος.Το S η Α ειναι στην πανω δεξια πλευρα της ετικεττας....

Link to comment
Share on other sites

Παίδια εγώ την έχω κανένα μήνα περίπου από γραμμή με panel s το καλό δλδ.

Αντικειμενικά η γνώμη μου χωρίς να έχω μεγάλη πείρα είναι ότι έχει ψιλοτραγικές γωνίες θέασης. Σε σχέση με την lg204wt έχει αρκετά χειρότερες γωνίες θέασης. τώρα αν δεν την θέλεις για να ξαπλώνεις σε κανένα κρεβάτι και να παρακολουθείς έργο είναι άψογη. Εγω επειδή καμιά φορα την ξαπλάρω στο κρεβάτι δίπλα στο pc έχω ψιλοπρόβλημα . αλλά βάζω κάτι στην βαση για να γέρνει προς τα μπροστά και στρώνει. (καγκουρέ δεν λέω).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από akal [Σήμερα, στις 15:26]

Παίδια εγώ την έχω κανένα μήνα περίπου από γραμμή με panel s το καλό δλδ.

Αντικειμενικά η γνώμη μου χωρίς να έχω μεγάλη πείρα είναι ότι έχει ψιλοτραγικές γωνίες θέασης. Σε σχέση με την lg204wt έχει αρκετά χειρότερες γωνίες θέασης. τώρα αν δεν την θέλεις για να ξαπλώνεις σε κανένα κρεβάτι και να παρακολουθείς έργο είναι άψογη. Εγω επειδή καμιά φορα την ξαπλάρω στο κρεβάτι δίπλα στο pc έχω ψιλοπρόβλημα . αλλά βάζω κάτι στην βαση για να γέρνει προς τα μπροστά και στρώνει. (καγκουρέ δεν λέω).

Ωχ τώρα ψηλέ με ξενέρωσες. Καλά πως την έχεις τόσο νωρίς, τώρα ήρθε στο Πλαίσιο. Τέσπα, με χάλασε αυτό που είπες με τις γωνίες θέασης γιατι και εγώ έχω έπιπλο κολλητά στο κρεβάτι μου και την πέφτω εκεί και βλέπω ταινιάκια. Στην παρούσα φάση έχω μια crt 19'', EIZO FLEXSCAN T760. Λές να ειναι τόσο δράμα η γωνία θέασης και να πρέπει να κάνω ταρζανιές?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε συ! Στη χειρότερη περίπτωση θα τη στρέψεις εκεί που θες. Οι γωνίες θέασης είναι πρόβλημα για πολλαπλή θέαση, πράγμα για το οποίο προορίζεται μια τηλεόραση. Αν είναι πολύ ψηλά το γραφείο σου ίσως να έχεις πρόβλημα. Πήγαινε μια βόλτα να τη δεις και από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από akal [Σήμερα, στις 13:26]

Παίδια εγώ την έχω κανένα μήνα περίπου από γραμμή με panel s το καλό δλδ.

Αντικειμενικά η γνώμη μου χωρίς να έχω μεγάλη πείρα είναι ότι έχει ψιλοτραγικές γωνίες θέασης. Σε σχέση με την lg204wt έχει αρκετά χειρότερες γωνίες θέασης. τώρα αν δεν την θέλεις για να ξαπλώνεις σε κανένα κρεβάτι και να παρακολουθείς έργο είναι άψογη. Εγω επειδή καμιά φορα την ξαπλάρω στο κρεβάτι δίπλα στο pc έχω ψιλοπρόβλημα . αλλά βάζω κάτι στην βαση για να γέρνει προς τα μπροστά και στρώνει. (καγκουρέ δεν λέω).

ωωπ λαυρακι!απο που την πηρες φιλε μου?για να μαθω ποιο καταστημα εχει φερει παρτιδες με S.....αν δεν μπορεις να πεις δημοσια πμ παρακαλω...ευχαριστω...

γενικα θα ηθελα να συγκεντρωσουμε εδω πληροφοριες ποια μαγαζια εχουν παρτιδα με S και ποια με Α....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά την πήρα από γραμμή και έχει panelaki s. το πρόβλημα είναι ότι έχει άσχημες γωνίες θέασης στο πάνω κάτω. δλδ ότι όταν ξαπλώνω είμαι ένα επίπεδο κάτω και αυτό μου φέρνει αλλοίωση γιατί δεν γέρνει μπροστά η οθόνη. στα σκοτεινά σημεία δεν βλέπω καλά ενώ στα φωτεινά δεν καταλαβαίνεις την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

ωχ...περιπλεκεται η κατασταση...ενα αλλο παλληκαρι την πηρε απο Γραμμη και πετυχε πανελ Α ....μαλλον θα πρεπει να κοιταξουμε και ημερομηνιες...ποτε την πηρες φιλε?

Εμαθα οτι το πλαισιο εχει και S και Α.....μπλεξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Την πήρα την οθόνη χθές το βράδυ απο Πλαίσιο!! 420 είχε αλλά επείδή την πήρα μέσω εταιρείας μου έγινε έκπτωση και πήγε 393, επιπλέον γλύτωσα και το ΦΠΑ οπότε πήγε 330, και επιπλέον πάλι πούλησα μια παλία 19αρα μου Eizo crt 70 ευρώ, οπότε η οθονάρα μου πήγε τελικό ποσό 260, διόλου άσχημα.

Επιβεβαιώνω πως ηταν Panel S με ημερομηνία κατασκευής μάρτιος 2007, και χωρίς ούτε ενα καμμένο pixel. ’ριστη ποιότητα, η οθόνη ειναι πραγματικά πανέμορφη, εργονομική, διαμάντι σε οξύτητα και λεπτομέρεια σε ανάλυση 1680 χ 1050 (αν θυμάμαι καλά). Είχα μια EIZO FLEXSCAN CRT 19'' T760, οθόνη που το 2001 είχε 400.000 δρχ. Πραγματικά κορυφαία!!! Σε σχέση με αυτήν, η νεα οθόνη ειναι απίστευτα καλυτερη, φοβερή οξύτητα, τρομερή αντίθεση και χρώματα. Δεν ισχύει οτι έχει κακές γωνίες θέασης, ειναι μια χαρα. Μόν ο μια διαφορά είδα σε σχέση με την παλιά, στις φωτό δεν ήταν τόσο κρυστάλινες και διαυγείς όπως με την crt, οι φωτό ήταν κάπως ψέυτικες, απο πολύ κοντά φαίνονταν λίγο ζωγραφιστές και όχι αληθινές λές και μπορείς να τις αγγίξεις. Με την eizo η ποιότητα απεικόνισης πραγματικών φωτό 3 mpixel ήταν καλύτερη.

Δοκίμασα άλλες αναλύσεις αλλά ήταν θολές και χωρίς οξύτητα παρότι ο ρυθμος ανανέωσης ήταν στα 75 hz. Μόνο στην μέγιστη ανάλυση 1680 χ 1050 είδα την καλύτερη δυνατή απεικόνιση αλλά με refresh rate 60 hz, κάτι που να υποθέσω δεν πρέπει να ειναι καλό για τα μάτια ε? Στην eizo έπαιζα 85, αλλά δεν καταλαβαίνεις flickering κτλ. Είναι διαφορετικά τα πράγματα μεταξύ crt και tft σε θέματα refresh rate? Διότι 60 hz σε crt ήταν δράμα, σε στράβωνε, ενω στην tft μοιάζει άψογο.

Τέλος, και στο video, όταν παίζω divx ταινία σε πληρη οθόνη, άμα εισαι πολύ κοντά πιξελιάζει η εικόνα κάπως, πράγμα λογικό να υποθέσω αφού κάνεις strech ενα video διαστάσεων 700 χ 500 περίπου σε 1680 χ 1050, αλλά σε απόσταση 1μιση μέτρο απο την οθόνη φαίνεται άψογα. Κατα τα άλλα, μιλάμε οτι φυσάει η οθόνη, και την συνιστώ 100%.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992

Δοκίμασα άλλες αναλύσεις αλλά ήταν θολές και χωρίς οξύτητα παρότι ο ρυθμος ανανέωσης ήταν στα 75 hz. Μόνο στην μέγιστη ανάλυση 1680 χ 1050 είδα την καλύτερη δυνατή απεικόνιση αλλά με refresh rate 60 hz, κάτι που να υποθέσω δεν πρέπει να ειναι καλό για τα μάτια ε? Στην eizo έπαιζα 85, αλλά δεν καταλαβαίνεις flickering κτλ. Είναι διαφορετικά τα πράγματα μεταξύ crt και tft σε θέματα refresh rate? Διότι 60 hz σε crt ήταν δράμα, σε στράβωνε, ενω στην tft μοιάζει άψογο.

Τέλος, και στο video, όταν παίζω divx ταινία σε πληρη οθόνη, άμα εισαι πολύ κοντά πιξελιάζει η εικόνα κάπως, πράγμα λογικό να υποθέσω αφού κάνεις strech ενα video διαστάσεων 700 χ 500 περίπου σε 1680 χ 1050, αλλά σε απόσταση 1μιση μέτρο απο την οθόνη φαίνεται άψογα. Κατα τα άλλα, μιλάμε οτι φυσάει η οθόνη, και την συνιστώ 100%.

αν και έχουν περάσει από τα χέρια μου μόνο 2 tft και δεν έχω μεγάλη εμπειρία γενικά το refresh rate δε παίζει ρόλο σε tft. κάπου στο manual θα γράφει ποια είναι η native αναλυση της οθόνης και xxxx X xxxx και σε ποια Hz πρέπει να βάλεις το refresh rate συνήθως στα 60 Εκεί πρέπει να την έχεις πάντα. Σε παιχνίδια αναγκαστικά θα τη ρίχνεις με όχι και τόσο καλό αποτέλεσμα σε σχέση με crt, εκτός αν έχεις 2 Χ 8800Gtx. Ακόμα αν σε παιχνίδια σου παρουσιάζει σπασίματα δε φτιάχνει με το refresh rate αλλά δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το v sync μέσα από το παιχνίδι ή από το driver της κάρτας γραφικών

Για τις ταινίες όντως αν από πολύ κοντά σε πρώτη ματιά φαίνεται περίεργο, η καλύτερη λύση για τη περίπτωσή σου είναι να ενεργοποιήσεις το avivo της 1950 προ και από σχετικά λίγο μακρινή απόσταση θα δείχνουν πολύ καλύτερες. Τουλάχιστον αυτό έχω κάνει στη δικιά μου samsung 19ara με 1950 προ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dorian [Σήμερα, στις 14:02]

αν και έχουν περάσει από τα χέρια μου μόνο 2 tft και δεν έχω μεγάλη εμπειρία γενικά το refresh rate δε παίζει ρόλο σε tft. κάπου στο manual θα γράφει ποια είναι η native αναλυση της οθόνης και xxxx X xxxx και σε ποια Hz πρέπει να βάλεις το refresh rate συνήθως στα 60 Εκεί πρέπει να την έχεις πάντα. Σε παιχνίδια αναγκαστικά θα τη ρίχνεις με όχι και τόσο καλό αποτέλεσμα σε σχέση με crt, εκτός αν έχεις 2 Χ 8800Gtx. Ακόμα αν σε παιχνίδια σου παρουσιάζει σπασίματα δε φτιάχνει με το refresh rate αλλά δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το v sync μέσα από το παιχνίδι ή από το driver της κάρτας γραφικών

Για τις ταινίες όντως αν από πολύ κοντά σε πρώτη ματιά φαίνεται περίεργο, η καλύτερη λύση για τη περίπτωσή σου είναι να ενεργοποιήσεις το avivo της 1950 προ και από σχετικά λίγο μακρινή απόσταση θα δείχνουν πολύ καλύτερες. Τουλάχιστον αυτό έχω κάνει στη δικιά μου samsung 19ara με 1950 προ.

Φιλαράκι πως ακριβώς ενεργοποιείς το AVIVO και τι κάνει ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

SM-226BW

Διαγώνιος 22'' wide

Χρόνος Απόκρισης 2ms

Μέγιστη Ανάλυση 1680 x 1050

Αντίθεση 3000:1

Φωτεινότητα 300cd/m²

Συνδέσεις D-Sub 15 pin + DVI-D

Γωνία Θέασης 160/160

Πιστοποιήσεις TCO 03

παιδια τα πραγματα μιλανε απο μονα τους

Χρόνος Απόκρισης 2ms

Αντίθεση 3000:1

η viewsonic δεν νομιζω να εχει τοσο καλα χαρακτηριστικα.

Link to comment
Share on other sites

η viewsonic σε σχέση με την samsung είναι πατάτα. σ' όλα τα ξένα sites και σε tests η samsung είναι η καλύτερη απ' όλες τις άλλες 22'' (τι dell που διαβάζω στο site και π...ιες) και δεύτερη η asus mw221u. τώρα κάτι παίζει με την lg 22'' η οποία είναι καινούργια και δεν έχω δει tests.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AGRIMI [Σήμερα, στις 17:36]

η viewsonic σε σχέση με την samsung είναι πατάτα. σ' όλα τα ξένα sites και σε tests η samsung είναι η καλύτερη απ' όλες τις άλλες 22'' (τι dell που διαβάζω στο site και π...ιες) και δεύτερη η asus mw221u. τώρα κάτι παίζει με την lg 22'' η οποία είναι καινούργια και δεν έχω δει tests.

αγριμακι ( :) ) δωσε ονομα αυτηνης της LG να ψαξω κι εγω............εχω βαρεθει να περιμενω για οθονουλα και σιγα γιγα ψαχνομαι για την 226

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Χθες, στις 20:31]

αγριμακι ( :) ) δωσε ονομα αυτηνης της LG να ψαξω κι εγω............εχω βαρεθει να περιμενω για οθονουλα και σιγα γιγα ψαχνομαι για την 226

Ψηλέ χτύπα την 226, μετράει λέμε!!! Μπροστά μου την βλέπω και την χαίρομαι, πριν λίγο είδα και την πρώτη μου ταινία!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992 [Σήμερα, στις 03:06]

Ψηλέ χτύπα την 226, μετράει λέμε!!! Μπροστά μου την βλέπω και την χαίρομαι, πριν λίγο είδα και την πρώτη μου ταινία!!

κοντέ περιμενουμε φωτος:p

Link to comment
Share on other sites

νεα για το θεμα S A panel http://news.softpedia.com/news/Is-Samsung-Cheating-on-Its-Customers-50586.shtml

ο τυπος εδω υποστηριζει οτι η 226BW φτιαχτηκε για να χτυπησει την LG πουχει βγει μπροστα....λογω ομως αδυναμιας καλυψης των αναγκων της αγορας ανατεθηκε η κατασκευη πανελς στην AOU... παμε τωρα στο ρεζουμε ...μετα απο τον Απριλιο 2007 θα φτιαχνονται μονον Α..............(κατα τη γνωμη του συγγραφεα βεβαια)

επισης εδω http://forums.pureoverclock.com/showthread.php?t=827&page=2 θα βρειτε και επιχειρηματα εναντιον της διαφορας S - Α αλλα και εναν τυπο να λεει πως πετυχε Α,ειχε προβληματα αποκρισης σε παιχνιδια και οταν (κατοπιν επιστροφης)πηρε S τα προβληματα αυτα εξαφανιστηκαν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.