Jump to content



SAMSUNG 22'' Wide SM226BW


Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, εγώ πήγα σήμερα το πρωί στο πλαίσιο Πάτρας επειδή είμαι ένας ακόμη από αυτούς που ψάχνουν για 22αρα wide και ο υπάλληλος που έχουν εκεί μου είπε οτι δεν έχει ακούσει καν για το θέμα των S και A panels! Είναι δυνατόν? Ή με δούλευε ή είναι άσχετος απλά. Anyway, μου είπε οτι οι νέες παραλαβές του συγκεκριμένου μοντέλου της samsung θα γίνουν μέσα στον Ιούλιο και ξενέρωσα. Επίσης για να πω την αλήθεια με έχει ξενερώσει και αυτό το θέμα με τα panels και σκέφτομαι τελικά να παω προς LG. Έψαξα λιγάκι στο net και είδα την L226WA και μάρεσε αρκετά μπορώ να πω. Βέβαια το κακό είναι οτι δεν έχει κυκλοφορίσει καν στην Ελλάδα αφού δε τη βρήκα σε κανένα site ελληνικού καταστήματος. Μόνο ένας υπάλληλος στο multirama φιλοτιμήθηκε να μου πει οτι θα ψάξει λίγο το θέμα και θα με ενημερώσει. Ξέρει κανείς που και πως μπορώ να βρω πότε θα κυκλοφορήσει η συγκεκριμένη LG? Ίσως να ψάξω κάποιον αντιπρόσωπο? Πάντως δε θα ήθελα να την παραγγείλω και απο internet απτο εξωτερικό γιατί τα φοβάμαι λίγο αυτά. Αν ξέρει κανείς κάτι παραπανω για το θέμα ας ενημερώσει γιατί περιμενώ πως και πως να αλλάξω οθονούλα!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό και το μπάχαλο με τα panels. Για να καλύψει τη ζήτηση η εν λόγω εταιρία, βάζει ότι panel βρει στην πιάτσα (και δε λέει και τίποτε - και βγάζει και το hidden info απο το firmware για να μην μπορει να το δει ο κόσμος). Το βλέπω στην επόμενη παρτίδα να μη γραφει ουτε καν Α ή S από πίσω.

Μήπως να έπαιρνα τελικά μια 20άρα, 4:3, 1600x1200 ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλαδή δεν υπάρχει σε άλλο μαγαζί? Γιατι δεν την αγοράζετε απο αλλού? Εγω ξενέρωσα αρκετά με το θέμα των panel και λέω να παω για την καινουργια LG 24'' που έχει pva και όχι tn panel για να μην πετάξω 450 ευρά.Θα δώσω 619 αλλά θα έχω οθόνη! (έτσι σκέπτομαι)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Passenger57 [Σήμερα, στις 11:13]

Δηλαδή δεν υπάρχει σε άλλο μαγαζί? Γιατι δεν την αγοράζετε απο αλλού? Εγω ξενέρωσα αρκετά με το θέμα των panel και λέω να παω για την καινουργια LG 24'' που έχει pva και όχι tn panel για να μην πετάξω 450 ευρά.Θα δώσω 619 αλλά θα έχω οθόνη! (έτσι σκέπτομαι)

αμα πας για δαπανες σκεψου και την SM245 ...24'' ΤΝ ,660 ευρωπουλα,ειναι μια "μεγαλωμενη" 226 ....στο hardshop την ειδα....

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά περιμένω να δω την οθόνη απο κοντά. Δεν μπορώ να αγοράσω άμα δεν έχω δει το προϊον και πολύ περισότερο για οθόνη.

Και επειδή είμαι επαρχία και δεν μπορώ αυτό τον καιρό να ανέβω Αθήνα για βόλτα στην Στουρνάρη.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ την samsung 226 χθές και ντρέπομαι να την κοιτάξω στα μάτια... είναι πανέμορφη,τεράστια με καταπληκτικά χρώματα, και πέτυχα και πολύ καλη τιμή στον κωτσόβολο πακεταρισμένη στα 359 ευρω, την στιγμή που αν δείτε στο skroutz η αμέσως επόμενη τιμή στο pixmania έχει 380+ και στο πλαίσιο 420 νομίζω!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σε όσους την έχετε ήδη αγοράσει. Τις κατεβασμένες ταινίες μεγέθους 700mb δε τις δείχνει πολύ χαλια λόγω μεγέθους τις εικόνας? Και αν ναι, φαντάζομαι τι θα γίνεται στην LG την 24αρα για την οποία έχω αρχίσει να ψήνομαι και εγώ!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lapapas [Σήμερα, στις 16:29]

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σε όσους την έχετε ήδη αγοράσει. Τις κατεβασμένες ταινίες μεγέθους 700mb δε τις δείχνει πολύ χαλια λόγω μεγέθους τις εικόνας? Και αν ναι, φαντάζομαι τι θα γίνεται στην LG την 24αρα για την οποία έχω αρχίσει να ψήνομαι και εγώ!!

κανεις λαθος :) η 226BW οντως θα δειχνει τις κατεβασμενες ταινιες ψιλοχαλια αλλα αυτο επειδη εχει ΤΝ πανελ...βεβαια "βελτιωνεται" καπως η ποιοτητα αν κοιτας απο μακρυτερα...η LG 24'' εχει SPVA οποτε δεν φανταζομαι να χει σε τετοιο βαθμο αυτο το προβλημα...

παντως η εντυπωση μου ειναι πως και κανονικο dvd να δεις σαυτην την 226,αμα το δεις απο 30-50 ποντους αποσταση θα δεις αρκετες ατελειες(το διαπιστωσα σημερα) γυρω στο 1 μετρο αποσταση ολα φαινονται καλυτερα...

@παιδι που την πηρε απο Κωτσοβολο(btw τελεια τιμη)...τι πανελ εχει ?S-A-C-C(CPT)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas

.. η 226BW οντως θα δειχνει τις κατεβασμενες ταινιες ψιλοχαλια αλλα αυτο επειδη εχει ΤΝ πανελ...βεβαια "βελτιωνεται" καπως η ποιοτητα αν κοιτας απο μακρυτερα...η LG 24'' εχει SPVA ....

δεν ξερω πως δειχνει η 226 ...αλλα η LG εχει p-mva...

Δεν μπορω να βρω λογο να παρει καποιος samy 245B με ΤΝ oταν υπαρχει η LG ..στα ιδια λεφτα..(ισως και πιο φτηνα)

παντως για την ιστορια σε s-pva..divx σε 2 cd βλεπεται μια χαρα σε αποσταση λιγο λιγοτερη απο ενα μετρο..Αλλα και ενα cd να ειναι ...αν ειναι "ευκολη" -σε κωδικοποιηση- παλι βλεπεται..

(εξαιρουνται οι τυποι που θα κατσουν στα 10-20cm και για 2 ωρες θα ψαχνουν για ατελειες..

Για αυτους υπαρχουν οι ΗD ταινιες..)

Προσωπικη αποψη ...καποιος που παει για την 226...ας βαλει λιγα παραπανω για κατι καλυτερο ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lapapas [Σήμερα, στις 18:29]

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σε όσους την έχετε ήδη αγοράσει. Τις κατεβασμένες ταινίες μεγέθους 700mb δε τις δείχνει πολύ χαλια λόγω μεγέθους τις εικόνας? Και αν ναι, φαντάζομαι τι θα γίνεται στην LG την 24αρα για την οποία έχω αρχίσει να ψήνομαι και εγώ!!

Αυτό είναι το αστείο της υπόθεσης. Πολλοί τρελαίνονται με τα specs, τα panels και τις πολλές ίντσες και μετά παίζουν τα παιχνίδια σε μη-native ανάλυση γιατί δεν έχουν κτήνος κάρτα γραφικών και βλέπουν 700άρια divX πηγμένα στα jpeg artifacts.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makis30

Πήρα και εγώ την samsung 226 χθές και ντρέπομαι να την κοιτάξω στα μάτια... είναι πανέμορφη,τεράστια με καταπληκτικά χρώματα, και πέτυχα και πολύ καλη τιμή στον κωτσόβολο πακεταρισμένη στα 359 ευρω, την στιγμή που αν δείτε στο skroutz η αμέσως επόμενη τιμή στο pixmania έχει 380+ και στο πλαίσιο 420 νομίζω!

Σε ποιο υποκατάστημα την βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.