Jump to content



SAMSUNG 22'' Wide SM226BW


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Αγόρασε ο αδελφός μου στην Αγγλία μια 226BW ηοποία έχει bleeding σε κάθε πλευρά. Επίσης, στο service menu γράφει για το panel:

Mstar

Version : M-ME22H0CAA-1002

Κάτι δεν μου αρέσει σε αυτό... Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερωτηση σε οσους το εχουν ψαξει, προσπαθω να βρω τροπο να μην κανει scale την εικονα σε μικρες non-native αναλυσεις αλλα δεν το εχω καταφερει. Απο τους drivers της καρτας γραφικων (ATI X1900) βρηκα την επιλογη "use centered timings" που κανει μεν αυτο που ψαχνω αλλα οχι στις αναλυσεις που το χρειαζομαι. Δηλ. η 1024x768 παλι φαινετε μαυρο χαλι μιας και την τραβαει ενω η 1400x900 φαινετε μια χαρα απλα με μαυρες λωριδες στα ακρα.

Εχει καταφερει κανεις τπτ? Γιατι δε με βλεπω να παιζω AOE2 και starcraft ξανα......

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο πλαισιο και την ειδα. Δυστυχως ουτε στο πισω μερος ουτε στο μυστικο μενου βρηκα τον τυπο του πανελ. Τι κανω? Ξερει καποιος τι μπορει να φοραει η παρτιδα που εχει το πλαισιο? Την πωλουν στα 350ε. Υπαρχει καπου αλλου φτηνοτερη αλλα με s panel? Καποια αλλη προταση σε 22 ιντσες?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ένας τρόπος υπάρχει για να μάθετε τι πάνελ έχετε.

Ξεβιδώνετε τις 3 βιδούλες που έχει από πίσω.

Βγάζετε το στεφάνι με προσοχή.

Και τραβάτε λίγο το πάνελ ίσα ίσα να δείτε το revision ή την εταιρία κατασκευής

Εγώ έπεσα σε C panel.

Τουλάχιστο καλύτερα απ το A panel.

18032008494ml5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..Επειδή ψάχνoμαι αυτόν τον καιρό για αγορά οθόνης 20+ ιντσών σε σχέση με τη Samsung αυτού του thread η 22άρα LG ( http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=967238 ) θεωρείται υποδεέστερη?

Link to comment
Share on other sites

Βσκ είναι ψιλό identical οι οθόνες με μια μικρή διαφορά υπέρ της Samsung.Βέβαια η LG είναι και πιο φθηνή και αν δεν κάνω λάθος έχει και zero pixel εγγύηση.

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις όποια σ'αρέσει περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να το ψάχνω και γω, αν και ο περιορισμος των 1680 δεν με τρελενει :hm: , πιστευω αρχικά

ότι η LG 22'' L226WTQ-SF είναι καλή περιπτωση.

Αν ήταν να έφτανα στα 280 της Samsung μπορει να έπαιρνα και την ΑSUS VW222U.

Βσκ είναι ψιλό identical οι οθόνες με μια μικρή διαφορά υπέρ της Samsung.Βέβαια η LG είναι και πιο φθηνή και αν δεν κάνω λάθος έχει και zero pixel εγγύηση.

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις όποια σ'αρέσει περισσότερο

αυτό γιατί AN? Δεν τις έχω δει να παιζουν διπλα διπλα, αλλά εγώ γιατί νομιζω ότι η LG ειναι και καλυτερη? :hm:

Εdit: παιζει και η LG TFT 22'' L225WS-BF που πρεπει να ειναι ίδια με την LG 22'' L226WTQ-SF αλλά σε μαυρο στο zeroone 238Ε με μεταφορικά. Εδώ συγκλινω μεχρι στιγμής...

Εdit2:ΑΝ7 OverClocker "zero pixel εγγύηση." μήπως ισχυει για < 22"

Εdit3:deleted

.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

206BW <- δικια μου

Αν δεν μπορείτε να δείτε(κρυφό μενού ή αυτοκόλλητο) τι πάνελ φορεί η οθόνη σας

Ριχτέ μια ματιά στην πίσω πλευρά της οθόνης στις αριστερές τρύπες...:D

Θα παρατηρήσετε πάνω σε ένα πράσινο PCB ένα barcode και δίπλα το τύπο του panel

Σε εμενα εγραφε AUO διστυχως....:rant:

Ακολουθουν φωτος...

Αν θελετε κατι πειτε μου :coax:

post-6199-1416073457,6612_thumb.jpg

post-6199-1416073457,7645_thumb.jpg

post-6199-1416073457,8559_thumb.jpg

post-6199-1416073457,9245_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

με βαση αυτη την εικονα και αρκετο ψαξιμο που εκανα στο νετ,εχω CMO panel....γμτ το κερατο μου...μικρο το κακο για 280Ε..

ΜStar το MCU και οχι Genesis..

επισης αυτο το service menu μου βγαζει κι αλλες επιλογες οπως HDCP hotplug κλπ κλπ..

screenle8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Αγόρασε ο αδελφός μου στην Αγγλία μια 226BW ηοποία έχει bleeding σε κάθε πλευρά. Επίσης, στο service menu γράφει για το panel:

Mstar

Version : M-ME22H0CAA-1002

Κάτι δεν μου αρέσει σε αυτό... Τι λέτε;

εσυ εισαι τυχερος γιατι εχεις S panel..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ρε παιδια....δεν πιστευω οτι υπαρχει θεμα w panel..s panel η και z panel(lol)..ενα θεμα υπαρχει..οτι αν δεν εχει αυτα που περιγραφει η οθονουλα θα φυγει οπως ειναι...αρα δεν υπαρχει κανενας λογος να τρελενομαστε....εγω τα σκασα αυτα τα λευτα και την πληρωσα για τα 2 ms...αν δεν ειναι 2 ms θα βρεθει μια λυση...sirdiman..εχεις δει κανενα σημαντικο προβλημα στην οθονουλα?

Link to comment
Share on other sites

Την αγορασα σημερα και επεσα σε cmo panel :hm:

Υπαρχει περιπτωση να την αλλαξω ή καλυτερα να την αφησω ;

Βρηκα επισης καποιο profile στο internet και εβαλα απο εδω,

http://andrewswihart.net/blog/review-samsung-226bw-lcd-c-panel

εχει κανεις να προτινει κατι καλυτερο ;

Link to comment
Share on other sites

Την αγορασα σημερα και επεσα σε cmo panel :hm:

Υπαρχει περιπτωση να την αλλαξω ή καλυτερα να την αφησω ;

Βρηκα επισης καποιο profile στο internet και εβαλα απο εδω,

http://andrewswihart.net/blog/review-samsung-226bw-lcd-c-panel

εχει κανεις να προτινει κατι καλυτερο ;

δανεισου απο κανα φιλο μηχανηματακι καλιμπραρισματος και θασαι τζετττ η κατεβασε απτο νετ προγραμματακι καλιμπραρισματος,αν κοβει το ματι σου...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν γίνεται μόνο σε εμένα αλλά ο οθόνη με το καλό πάνελ κιόλας το s στις ταινίες έχει απαίσιο μαύρο. Για παράδειγμα αν βαλω να δω ταινία με mkv κατάληξη στα σκοτεινά σημεία το μαύρο είναι σαν να έχει λεκέδες pixels δεν ξέρω και εγώ τι, όταν είναι όμως σε φωτεινή σκηνή η εικόνα είναι άψογη. Στην αρχή έλεγα μάλλον δεν είναι καλά τα bluray αλλά χθες βάζοντας το pc μου σε μία lg 20 των 190 ευρώ το μαύρο ήταν άψογο..........

το έχει προσέξει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια....δεν πιστευω οτι υπαρχει θεμα w panel..s panel η και z panel(lol)..ενα θεμα υπαρχει..οτι αν δεν εχει αυτα που περιγραφει η οθονουλα θα φυγει οπως ειναι...αρα δεν υπαρχει κανενας λογος να τρελενομαστε....εγω τα σκασα αυτα τα λευτα και την πληρωσα για τα 2 ms...αν δεν ειναι 2 ms θα βρεθει μια λυση...sirdiman..εχεις δει κανενα σημαντικο προβλημα στην οθονουλα?

Βασικα ποιο πολυ ψυχολογικό είναι το πρόβλημα παρα πρακτικό ...(αν και δεν μου αρέσει το λιγοστό bleeding + οι διαβαθμίσεις του μαύρου)

Αλλα αν σου υπόσχονται καλά χρώματα και παίρνεις υπερτονισμένο μπλε και τέτοια κάνει κάπως...:hm:

Γενικα ειμαι ευχαριστημένος απο την οθόνη αλλα αν κάποιος ασχολείται περισσότερο με φωτογραφίες όπου το color accuracy ειναι ενα must τότε καλύτερα να προτιμήσει άλλα πάνελ(pva κτλπ)(αν και η S panel samsung τα πάει ''καλα'' σε αυτόν το τομέα )

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά την απόδοση του μαύρου σε έργα *264 720p την έχει προσέξει κανείς?

το μαύρο της pixelιάζει και κάνει κάτι σαν περιγράμματα. όποια άλλη οθόνη έχω δει δεν το κάνει. θέλει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση?τα έχω βάλει όλα default αλλά τίποτα.ρυθμίσεις από codecs δεν είναι γιατί στο ίδιο pc αν συνδέσω άλλη οθόνη παίζει μια χαρά.

μόνο σε εμένα γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.