Jump to content



SAMSUNG 22'' Wide SM226BW


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από makis30 [Χθες, στις 15:21]

Πήρα και εγώ την samsung 226 χθές και ντρέπομαι να την κοιτάξω στα μάτια... είναι πανέμορφη,τεράστια με καταπληκτικά χρώματα, και πέτυχα και πολύ καλη τιμή στον κωτσόβολο πακεταρισμένη στα 359 ευρω, την στιγμή που αν δείτε στο skroutz η αμέσως επόμενη τιμή στο pixmania έχει 380+ και στο πλαίσιο 420 νομίζω!

Πώς γίνεται να έχει καταπληκτικά χρώματα με ΤΝ πάνελ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αρχική απάντηση από Pieros [Χθες, στις 17:24]

Δεν απαντάει . . . .

Ελειπα διήμερο.... :)

Στο Κατάστημα του κοτσώβολου στο the mall την πήρα εγω, βέβαια ήταν η τελευταία αλλά είχε σε πολλά υποκαταστήματα απο μία, και σίγουρα στου αεροδρομίου, αυτά την πέμπτη το απόγευμα.... δεν πιστεύω μέχρι σήμερα να έχουν εξαντληθεί.

Μιλάμε πολύ χλιδή η οθόνη... έχει και λίγο glossy ακριβώς όσο πρέπει.. και κανένα καμμένο pixel όσο για την ευκρίνεια είναι φοβερή!Και έχει και πολύ ποιοτικό πλαίσιο.

Στο κατάστημα του Πλαισίου στο the mall που τήν είδα ανοιχτή σε σύγκριση με πολλά άλλα ανταγωνιστικά μοντέλα της αγοράς(LG,VIEWSONIC,BEN-Q,HYIAMA,ASER, ήταν η ποιό εντυπωσιακή και την θεωρούσαν και οι ίδιοι ως το καλύτερο κομμάτι τους,

και την είχε 320ευρώ (την 20"αρα όμως) την 22αρα την είχε 100 ευρω ποιό ακριβά!!, και μετά πήγα δίπλα ακριβώς στον κοτσόβωλο και πήρα την 22"αρα με 359ευρω!!

ΥΣ. To Πάνελ είναι C ούτε S ούτε Α .... είναι αυτο η κακό τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από makis30 [Σήμερα, στις 16:13]

Ελειπα διήμερο.... :)

Στο Κατάστημα του κοτσώβολου στο the mall την πήρα εγω, βέβαια ήταν η τελευταία αλλά είχε σε πολλά υποκαταστήματα απο μία, και σίγουρα στου αεροδρομίου, αυτά την πέμπτη το απόγευμα.... δεν πιστεύω μέχρι σήμερα να έχουν εξαντληθεί.

Μιλάμε πολύ χλιδή η οθόνη... έχει και λίγο glossy ακριβώς όσο πρέπει.. και κανένα καμμένο pixel όσο για την ευκρίνεια είναι φοβερή!Και έχει και πολύ ποιοτικό πλαίσιο.

Στο κατάστημα του Πλαισίου στο the mall που τήν είδα ανοιχτή σε σύγκριση με πολλά άλλα ανταγωνιστικά μοντέλα της αγοράς(LG,VIEWSONIC,BEN-Q,HYIAMA,ASER, ήταν η ποιό εντυπωσιακή και την θεωρούσαν και οι ίδιοι ως το καλύτερο κομμάτι τους,

και την είχε 320ευρώ (την 20"αρα όμως) την 22αρα την είχε 100 ευρω ποιό ακριβά!!, και μετά πήγα δίπλα ακριβώς στον κοτσόβωλο και πήρα την 22"αρα με 359ευρω!!

ΥΣ. To Πάνελ είναι C ούτε S ούτε Α .... είναι αυτο η κακό τώρα?

οχι δεν ειναι απαραιτητα κακο,ειναι απο την πολυ νεα φουρνια στην οποια εχουν αφαιρεθει οι πληροφοριες πανελ λογω ολης της βαβουρας που εγινε.μπορεις να δεις το "μυστικο" μενου μπας κι εχει πληροφοριες εκει(το S αναφερεται με κωδικο που αρχιζει AMLCD το Α με κωδικο που αρχιζει AU και το C με κωδικο που αρχιζει CMO ....αν και παιζει να μην το γραφει ουτε εκει....

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι στην δική μου (206BW) έχει αφαιρεθή η πληροφορία από το μυστικό μενού (παραγωγής Απρίλιος 2007 πάνελ Α κατασκευής Slovakia). Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι την υστερία που βλέπω σε μερικά φόρουμ ιδίως τα Αμερικάνικα για το αν το πάνελ είναι s,a ή c. (Εντάξει στην δική μου με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις υπερίσχυε το μπλε χρώμα, αλλά ποια οθόνη την αφήνεις με αυτές χωρίς να κάνεις τις δικές σου ρυθμίσεις).

Προσωπικά βλέπω μία όμορφη κατασκευή που χαίρομαι να κάθομαι μπροστά της χωρίς καμένα pixel, με ιδιαίτερη ευκρίνεια και πολύ καλά χρώματα για ΤΝ πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

ascotini πρέπει να σου πω ότι δεν είναι απλά οι ρυθμίσεις που θα κάνεις γιατί όποια ρύθμιση και να κάνεις απλά θα πλησιάσεις αυτήν με το S panel. η 226bw and 206bw είναι οθόνες οι οποίες έχουν κερδίσει όλα τα βραβεία ακόμα και του design αλλά αυτό που τις διακρίνει είναι το panel, ιδίως στην 226bw. άμα δεις σε ξένα sites θα δεις ότι αυτήν με το S panel την βαθμολογούν με 5 στα 5 , αυτήν A panel 3,5-4 (με αλλαγμένες τις ρυθμίσεις ) και αυτήν με το C panel 3-3,5 (με ρυθμίσεις). οι βαθμολογίες είναι από ειδικούς κι όχι από votes. άρα γυρνάω εγώ και σου λέω γιατί δεν πέρνεις μία 22'' στα 300 ευρώ με dvi κάπου εκεί πέσαν και πέρνεις μία 226bw που η πραγματική της αξία είναι μεταξύ 300(μην πω και λιγότερο) - 400 ευρώ αλλά πωλείται 400.

και μην μου πείτε δικιολογίες του στυλ πουλήθηκαν περισσότερες οθόνες απ΄ότι περίμεναν γιατί αυτό είναι δικό τους θέμα (και πρόβλημα) κι όχι τις τσέπης του καθενός.

στο τέλος θα ήθελα να πω ευτηχώς βγήκε η LG 226 WTQ η οποία πέρνει κι αυτή 5 στα 5 και το panel της έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με την 226bw της samsung και με μεγαλύτερες γωνίες θέασης. επίσης για να χτυπήσει τον σάλο που έγινε γύρω από την 226bw και την καθυστέρηση παραγωγής της κοστίζει 350 ευρώ. μην ξεχνάμε όμως ότι περνάμε και στην διάσταση τον 24'' και μέχρι το τέλος του έτους στην Ελλάδα πιστεύω ότι θα δούμε 24'' στην τιμή των 500 ευρώ. καλά στο εξωτερικό υπάρχουν είδη τέτοιες τιμές. αυτά για την περιβόητη 226bw που με χάλασε κι εμένα γιατί την είχα σταμπάρει αλλά θα την έπερνα Σεπτέμβρη. Ελπίζω η LG μην μας κάνει τέτοια και πάρω καμιά 22'' με 250 ευρώ κι ας μην έχει και dvi.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ενας στο club... :D

Την έκανα παραγγελία σήμερα απο τον κωτσοβολο στα Γιάννενα...

Ας μου φέρουν οτι panel θέλουν γιατι πολυ ψάχτηκα για οθόνη κ αν καθυστερούσα λιγο ακομη δεν θα τη έπαιρνα ποτε...

Οσο για την lg δεν την πήρα γιατι δεν μου ειχε αρέσει καθόλου μια 19΄ που ειχε ενας φίλος μου ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε AGRIMI

Κατ΄αρχάς φοβήθηκα να πάρω την απολύτως φτηνή TFT αφού μετά ίδια χρήματα πράγματι έπαιρνα 22'' ( βέβαια δεν ήθελα να πάω σε τόσο μεγάλη οθόνη ). Tην samsung την είδα να παίζει και μου άρεσε το Design, τα χρώματα της (πάντα για ΤΝ panel) και η ευκρίνεια της. Γνώριζα για τα παιχνίδια της samsung με τα s,a,c πάνελ αλλά δεν δίστασα να την αγοράσω.

Τώρα ειλικρινά δεν ξέρω αν μετά τις ρυθμίσεις είναι μεγάλες οι διαφορές στο μάτι μεταξύ των διαφορετικών πάνελ ή μόνο στις μετρήσεις των εργαστηρίων.

Είχα την LG194WT-SF για ένα μήνα πολύ καλή ευκρίνεια πολύ καλό μαύρο αλλά στην απόδοση των χρωμάτων προσωπικά δεν με ικανοποίησε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87 [Σήμερα, στις 18:13]

Δεν έγραφε πάνω οπως έλεγαν οι πρώτες τώρα αν υπάρχει καποιο άλλο σημείο να το δώ πείτε μου και σας λέω.

ρυθμιζεις brightness και contrast στο 0 και μετα βγαινεις απο το μενου και κρατας πατημενο το source...θα βγει ενα κοκκινο παραθυρακι που θα λεει ποσες ωρες εχει λειτουργησει η οθονη στο συνολο,αν εχει υποστει ποτε σερβις(αν δηλαδη της εχουν αλλαξει πανελ) και αλλες πληροφοριες...στις 3-4 τελευταιες γραμμες πρεπει να λεει "panel info"...γραψε εδω αν θες αυτα τα panel info....

αν και νομιζω ταχουν βγαλει και απο εκει...

υγ:για να φυγει μετα το παραθυρακι πρεπει να σβησεις την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Service Menu, Panel info:

- AM LCD220M1 - panel from SAMSUNG (sticker S)

- AU M220EW01 - panel from AU OPTRONICS (sticker A)

- CMO M220Z1 - panel from CHI MEI OPTOELECTRONICS (sticker C)

http://www.pcpro.co.uk/phpbb/viewtopic.php?t=222759

edit: το ξεφτύλησαν τελείως νομίζω.....

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και πηρα την LG 226WTQ σημερα...

339Ε απο πλαισιο.

Απο 17αρα CRT σε 22" wide..

Εχω μεινει με το στομα ανοιχτο..Πραγματικα μου φαινεται απιστευτη.Το θεμα ειναι οτι Δε ξερω να κρινω τα αρνητικα της και θετικα της.Δε ξερω τι Panel φοραει αλλα δε με ενδιαφερει..Δεν εχω τοσο εμπειρο ματι και ουτε τα χρηματα για κατι καλυτερο...Γιαυτο κατεληξα σε αυτην..

Λιγο φτιαξιμο τα χρωματα , και πιστευω τη συνηθιζεις ανετα..Το καλυτερο σε TFT απο αυτο που βλεπω δε ξερω ποιο ειναι...αλλα αυτο που βλεπω μαρεσει ! Και αυτο μετραει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Reaper [Σήμερα, στις 22:23]

Panel Info. CMO M220Z1

και η δικια μου C ...:(:cool:

http://www.andrewswihart.net/blog/review-samsung-226bw-lcd-c-panel

για οσους εχουν C κυκλοφορουν color profiles στο νετ που φτιαχνουν αρκετα την εικονα...πειραματιστειτε λιγο και με τις ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

Α γουστάρω... η δική μου η κοτσωβολέικη έχει panel info "AM LCD220M1" αυτο σημαίνει οτι είναι panel S ?

Ξέρει κάποιος συγκεκριμμένες τιμές για brightness και contrast σε συνάρτηση με gamma ώστε να πάρω την καλύτερη δυνατη πιστότητα?

Ξέρω ίσως είναι και υποκειμενικες οι ακριβείς τιμές αλλα όποιος ξέρει ας πεί... με ενδιαφέρει να τις διασταυρώσω με αυτές που έχω δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.