Jump to content



Αλλαγη μπαταριας σε UPS. Που?


Recommended Posts

Εχω ενα αρχαιο (αλλα καλο οσο λειτουργουσε) UPS της IMV που το ειχα παρει κανα 5αρι χρονια πριν απο το πλαισιο. Ξερει κανεις κανα καταστημα που μπορω να του αλλαξω μπαταριες?

Επισης θα παρω και αλλο ενα για τον Opteron 165 στον οποιο εχω πολυ ακριβο hardware πανω (SCSI controllers, SCSI Raid 0, etc) και σκεφτομουν για ενα καλο επιπλεον UPS. Εχω καταληξει σε αυτο

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.701308

Θα ηθελα καποιο feedback οσον αφορα το συγκεκριμενο UPS απο την Mustek απο χρηστες που το εχουν χρησιμοποιησει, ή αν εχουν να προτεινουν καποιο καλυτερο στα ιδια περιπου λεφτα, shoot me with it!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω και πολλα αλλα σου κραταει λιγο το υπαρχον UPS? Αν ναι, παρε ενα αλλο γιατι ειναι ζωτικης σημασιας και θα βρεθεις προ απροοπτου (ισως ακομα και με καινουργια μπαταρια).

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα φοράνε τυποποιημένες μπαταρίες τις οποίες μπορείς να βρεις με κόστος 10-30 σε καταστήματα ηλεκτρονικών / μπαταριών.

Απλώς θέλει λίγη δουλίτσα για να την αλλάξεις μόνος σου. Μην φανταστείς τίποτα δύσκολο όμως. Σε άλλα UPS είναι υπόθεση 5 λεπτών σε άλλα μισής ώρας.

DIY

Link to comment
Share on other sites

το MUSTEK UPS POWERMUST 1000VA το έχω σχεδόν 2 χρόνια και δεν έχω κανένα παράπονο , το μόνο που μπορεί να σε ενοχλήσει είναι ο 6cm φαν ο οποίος κάνει λίγο θόρυβο, αλλά με μια μετατροπή όπως εδώ http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=20908&highlight=mustek

και είσαι άρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Ακομα και στα καταστηματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ μπορεις να βρεις τετοια μπαταρια ;)

Βάι βάι βάι μανούλα μ'. :hehe:

Σε άλλα μπαταριάδικα θα βρεις τις ίδιες μπαταρίες σε μισή τιμή από το Γερμανό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Βάι βάι βάι μανούλα μ'. :hehe:

Σε άλλα μπαταριάδικα θα βρεις τις ίδιες μπαταρίες σε μισή τιμή από το Γερμανό!

Μηπως το ειπε o polonos γιατι ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ λεει οτι εχει μπαταριες απο ενα ρολοϊ μεχρι ενα ελικοπτερο? :D:p

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταριες καλυτερα να μην πας σε γερμανο και δησιο γιατι παρολο που εχουν τεραστια ποικιλια οι τιμες ειναι ολιγον τσιμπημενες. Καλυτερα σε καποιο μαγαζι με ηλεκτρονικα.

πχ για το δικο μου την ιδια μπαταρια ο γερμανος την ειχε ~30, η δησιος 25 και μετα απο λιγο ψαξιμο στην στουρναρη και στην γυρω περιοχη την βρηκα 17 !

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ειχε τα τεχνικα χαρακτηριστικα που επρεπε ή ηταν υποδιεστερη και κατα συνεπεια πιο φτηνη δεν ξερω ρωταω??

Εχω δει πολλα με τις μπαταριες γενικοτερα

Link to comment
Share on other sites

nope, ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα. Σε τετοιου τυπου μπαταριες ειναι σχετικα λιγοι οι κατασκευαστες οποτε ποιοτικα ειναι λιγο-πολυ τα ιδια ολες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να τους αλλάξεις τα φώτα και να του κάτσεις πάνω μία μπαταρία από αυτοκίνητο ή νταλίκα και να έχεις ρεύμα για ώρες.

http://www.awmn.net/forum/download.php?id=16659

http://www.awmn.net/forum/download.php?id=16662

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Μαλλον θα το αγορασω το Mustek και θα βαλω και καινουργιες μπαταριες στο παλιο το IMV. Tasosmos αν μπορεις στειλε μου σε πμ το καταστημα στην στουρναρη που βρηκες φτηνα την μπαταρια ;)

Trendy, δουλευει καλα αυτο με την μπαταρια αυτοκινητου? Θελει πολυ modding? :p

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το ups. Το πίσω ήθελε προσθήκη ανεμιστήρα γιατί υπερθερμανόταν και έκλεινε. Το mustek προς το παρόν δε με έχει ενοχλήσει.Ουσιαστικά τραβάς ένα καλώδιο από το ups προς τους πόλους της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Εγώ έχω ένα accupower και μετά από 5-6 χρόνια, όταν είναι εκτός ρεύματος δεν ανάβει. Θέλει μάλλον μπαταρία και σκέφτομαι για μπαταρία αυτοκινήτου banner. Ο ανεμιστήρας του δουλεύει μόνο όσο είναι εκτός ρεύματος, λέτε να έχω θέμα με υπερθερμάνσεις; 1400άρι είναι..

Link to comment
Share on other sites

Που το ξέθαψες το θέμα; Είναι 5ετίας παλιό.

Αν χρειάζεται καινούρια μπαταρία το UPS ανοιξέ το και κοίτα τι μπαταρία χρησιμοποιεί. Ίσως αναφέρει και στο εγχειρίδιο χρήσης αν το έχεις κρατήσει. Στα δικά μου έκανα αντικατάσταση από εδω.

Batteries

Έχει κάθε είδους μπαταρία και στέλνει και αντικαταβολή από όσο ξέρω. Αν δεν μπορείς να βρεις ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια μπαταρία βρες μια με ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες διαστάσεις, ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια τάση και όσο το δυνατόν πλησιέστερες mAh.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.