Jump to content



Recommended Posts

Σε 40 λεπτά ξεκινάνε οι ημιτελικοί στο WSC. Δεν γράφω ποιοι συμμετέχουν (πιθανό spoiler), αλλά τα ζευγάρια (ειδικά το 2ο) είναι φωτιά. Θα δούμε τρελές μάχες.

Πραγματι έχει να γινει χαμος σήμερα... Δίνεις προγνωστικο για τελικό? :)

Εγω λεω Bomber VS Jaedong!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χάζευα πάλι τα διαφημιστικά που μου στέλνει η Blizz. Βλέπω ότι μέχρι 2 Οκτωβρίου έχουν προσφορά:

• 50% Off StarCraft® II: Wings of Liberty® and 25% off Heart of the Swarm™

• A new Feat of Strength achievement, earned by winning games, that unlocks three exclusive character portraits

• 100% XP bonus for all games played* (*XP bonus ends October 1st, 2013)

Access to all three races for StarCraft II: Starter Edition players

Link to comment
Share on other sites

Για την αγορά το επισήμανα κυρίως για κάποιους που έχουν υπόλοιπα στη Blizzard και ψάχνουν τρόπο να τα ξοδέψουν. Κατά τα άλλα, το σημαντικό είναι αυτό που έχω βάλει σε έντονο, για εμάς τους τζαμπατζήδες:

• Access to all three races for StarCraft II: Starter Edition players

:D

Link to comment
Share on other sites

Όπως εγώ ας πούμε που από το Diablo III έχω υπόλοιπο στην Blizzard 17.89 euro και τοWoL το έχουν στα 19.99... και φυσικά δεν μπορώ να προσθέσω μόνο τα 2,10 στο λογαριασμό αλλά θέλουν το λιγότερο 10...

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι το πρόβλημά σου ενδέχεται να είναι κυρίως η CPU. Όχι επειδή είναι κακή, αλλά το SC2 έχει μεγάλες υπολογιστικές απαιτήσεις από τον επεξεργαστή σε καταστάσεις max army. Δεν θα ήμουν σίγουρος ότι η αναβάθμιση της GPU θα σου δώσει λύση.

Αν το πρόβλημα είναι όντως από τη GPU, ενδέχεται απλά να είναι η σχετικά λίγη μνήμη της 275, που την αναγκάζει να ξαναφορτώσει textures στη VRAM τη στιγμή που το σύστημα είναι παραφορτωμένο. Σε αυτήν την περίπτωση, νομίζω οποιαδήποτε νεότερη κάρτα με παραπάνω μνήμη θα είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα από αρκετούς αυτό που λες και η αλήθεια είναι ότι το SC2 είναι cpu intensive. Δυστυχώς αξιοποιεί μόνο 2 πυρήνες, οπότε είναι σημαντικό αυτοί οι 2 πυρήνες να τρέχουν όσο γρηγορότερα γίνεται.

Ευτυχώς ήμουν αρκετά τυχερός και σε αυτό το review τεστάρουν με ακριβώς το ίδιο hardware που έχω (ι7 920 @ 4 GHz και Gigabyte EX58-UD5 !!! ).

Στο παρακάτω γράφημα

STARCRAFT-II-7.jpg

φαίνεται ότι υπάρχει καλό scaling μετά την 5770 (που είναι στα ίδια επίπεδα με την δικιά μου GTX275)

Τι γνώμη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα από αρκετούς αυτό που λες και η αλήθεια είναι ότι το SC2 είναι cpu intensive. Δυστυχώς αξιοποιεί μόνο 2 πυρήνες, οπότε είναι σημαντικό αυτοί οι 2 πυρήνες να τρέχουν όσο γρηγορότερα γίνεται.

Ευτυχώς ήμουν αρκετά τυχερός και σε αυτό το review τεστάρουν με ακριβώς το ίδιο hardware που έχω (ι7 920 @ 4 GHz και Gigabyte EX58-UD5 !!! ).

Στο παρακάτω γράφημα

STARCRAFT-II-7.jpg

φαίνεται ότι υπάρχει καλό scaling μετά την 5770 (που είναι στα ίδια επίπεδα με την δικιά μου GTX275)

Τι γνώμη έχεις;

περα απ το οτι το review ειναι αρκετα παλιο, ειναι λαθος η μεθολογια. 100 min fps ουτε με τιταν και 4960κ δε θα δεις.

Αυτη τη στιγμη με τον 3570@4.5 και την 580 με low/medium settings και οτι εχει σχεση με cpu στο off , σε "ρεαλιστικο" σεναριο οπου ειναι 200 lings και κανουν ενα απλο πατρολ πεφτω στα 50fps.

ειναι καθαρα θεμα units, collision,pathing και οχι textures/shaders.

αμα θες κατι αποκλειστικα για το sc2 κατ εμε πας σε cpu με βαρυ oc και ενα απλο midrange gpu -760 υπερτουμπανο για sc2-.

αλλιως μια καρτα σιγουρα θα βοηθησει και σε οτιδηποτε αλλο παιζεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα ένα replay που από τα 60-70 fps που έχω ingame πέφτει στα 20 fps σε ώρα μάχης (και χωρίς να έχει 200lings).

Έτρεχα gpu-z από πίσω και είδα ότι η gpu τερμάτιζε. Θα το ξανατρέξω να δω τι κάνει και το cpu την ίδια ώρα, οπότε να δω αν με κόβει το cpu ή το gpu.

οτι εχει σχεση με cpu στο off

Ποια settings έχουν σχέση με τη cpu ?

περα απ το οτι το review ειναι αρκετα παλιο, ειναι λαθος η μεθολογια. 100 min fps ουτε με τιταν και 4960κ δε θα δεις.

Έχεις υπόψιν σου πιο πρόσφατα reviews?

Όσο για τη μεθοδολογία, προφανώς στο συγκεκριμένο replay που έτρεχαν αυτοί είδαν 100 min. Και εγώ σου γράφω πιο πάνω ότι έχω 20mιn fps σε δικό μου replay με κάρτα ισάξια με την 5770 που αυτοί βλέπουν 50 fps min. Αυτό μας είναι αδιάφορο εφόσον δεν έχουμε να τρέξουμε το ίδιο replay. Αυτό που είναι ενδιαφέρον είναι ότι υπάρχει scaling με δεδομενο cpu (το ίδιο με το δικό μου). Άρα είναι σίγουρο ότι αν πάω σε καλύτερη gpu από αυτή που έχω θα δω βελτίωση (με βάση αυτό το review). Τώρα το αν με κόβει και το cpu από ένα σημείο και μετά αυτό μένει να μελετηθεί.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να παιξεις με reflections,effects,physics OFF, reduce mouse lag στο ποντικι ON ,disable windows sensitivity ON.

επισης, δοκιμασε χαμηλοτερα textures -medium/high-.

Aμα παιζεις zerg σιγουρα το creep σου κοβει fps.

StarCraft II: Heart of the Swarm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το επερχόμενο patch που αναμένεται να κυκλοφορήσει μέχρι το τέλος της χρονιάς ακούγεται ενδιαφέρον:

event planner

clan banners

automatic import of player customizations to new maps

AFK autokick

SC1 & BW Soundtrack (!)

Starter Edition: All 3 races & Arcade (επιτέλους)

Ειδικά με τα 2 τελευταία ενθουσιάστηκα. :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.