Jump to content



Ω θεοί των PC...


gdp77

Recommended Posts

’ξιζε τουλάχιστον το κορίτσι? Το πιο ηρωικό δεν ειναι η διαδικασία του να φτιάξεις το pc, αλλα που ξεπάρκαρες στην Κυψελη....Αυτό δεν θα το έκανα ούτε για την Ναομι Καμπελ....

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλο να φανώ εξυπνάκιας (δεν είναι αυτός ο στόχος μου), θα είχα κάνει τα εξής (μερικά από αυτά μπορεί να έχεις κάνει):

1. Πριν (το τονίζω ΠΡΙΝ) κάνω οτιδήποτε θα έπερνα από τον ενδιαφερόμενο την εξής φράση:

"ότι και να συμβεί δε θα σε θεωρήσω υπεύθυνο, ούτε θα γκρινιάξω ώστε να υπονοηθεί ότι σε θεωρώ υπεύθυνο, ακόμα και αν πάρεις ένα σφυρί και αρχίσεις να κοπανάς το μηχανημα"

Αυτό το λέω διότι, μου έχει τύχει και γενικώς συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.

Πολύ χαρακτηριστική είναι η υπογραφή ενός που διάβασα πρόσφατα:

"Αν κάνει κάτι κακό κανείς δε θα το ξεχάσει

Αν κάνει κάτι καλό κανείς δε θα το θυμάται"

Η παραπάνω υπογραφή αποδίδει πολύ καλά, μια διόλου ασυνήθιστη κατάσταση ("μου το χάλασες, εσύ φταις")

2. Θα είχα τον ενδιαφερόμενο από δίπλα μου κατά τη διάρκεια της διαδικασίας και θα του εξηγούσα το τι κάνω ανά πάσα στιγμή.

Με αυτόν τον τρόπο αφενός μεν ο άλλος ξέρει τι πέρασες και δε σου πετά την ψυχρολουσία του σκέτου "ευχαριστώ". Όχι ότι θα απαιτούσα χρήματα ή κάτι άλλο, απλά καλό είναι να σου δείξουν με κάποιο τρόπο, δεν ξέρω με ποιο, ειλικρινή ευγνωμοσύνη για το δεκάωρο που ξόδεψες.

Αφετέρου δε, αν κάτι είναι προφανώς χαλασμένο (καμένο, κομένο κλπ) ο ενδιαφερόμενος ενημερώνεται με τα ίδια τα μάτια και ζωντανά.

Οι δυο μου πεντάρες.

ΥΓ: Επαναλαμβάνω, χωρίς καμία διάθεση να το παίξω έξυπνος.

ΥΓ2: Από πικρές εμπειρίες αναλαμβάνω πολύ σπάνια τέτοια εγχειρήματα.-

Link to comment
Share on other sites

@taz

Πάρα πολύ καλό ποστ.

Σοφά λόγια, που όμως σχεδόν όλοι τα ξεχνάμε και την έχουμε πατήσει.

Ειδικά με την επισκευή - βελτίωση - διόρθωση υπολογιστών.

Σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πολύ δύσκολο να το αποφύγουμε, ειδικά όταν πρόκειται για συγγενή μας που γνωρίζει ότι μπορούμε να βοηθήσουμε.

Προσωπικά σχεδόν πάντα το αποφεύγω, παραπέμποντας στο service στο κατάστημα αγοράς, με τη δικαιολογία ότι δεν γνωρίζω τον συγκεκριμένο υπολογιστή, που σχεδόν πάντα είναι παλαιάς τεχνολογίας.

Ή συμβουλεύω για αγορά νέου υπολογιστή.

@gdp77

Δεν είδαμε πουθενά την αιτία που δημιούργησε το αρχικό πρόβλημα.

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά μάλλον άδικα πήγε τόσος κόπος.

Πιστεύω ότι η μητρική έχει πρόβλημα που δεν επιδιορθώνεται.

Εξήγησε στην κοπέλα ότι της τον έφτιαξες για να κάνει προσωρινά τη δουλειά της, ότι θα χρειαστεί άμεσα να αγοράσει νέο υπολογιστή και να μην εμπιστευτεί τον παλιό για τα αρχεία της.

Όσο για τον παλιό δίσκο, ας αγοράσει ένα εξωτερικό κουτί USB και να τον χρησιμοποιεί για backup.

Την επόμενη φορά που θα έχει πρόβλημα η κοπέλα, πάτε σε μια παραλιακή ψαροταβέρνα, να της εξηγήσεις τη μαγεία της νέας τεχνολογίας.

Θα εκτιμήσει καλύτερα τις γνώσεις σου. :p

Link to comment
Share on other sites

αχ, η αρρωστεια μας φταιει ολων ,αμα βρουμε καμια δυσκολη βλαβη γουσταρουμε.οσο μας ταλαιπωρουνε τοσο πωρωνωμαστε και τοσο πιο πολυ καυ*****με.και οταν φτασει η στιγμη που κανει boot το μηχανημα και περιμενουμε να δουμε αν δουλεψει,η αδρεναλινη χτυπαει κοκκινο,και ασε οταν δουμε το μηχανημα οτι δουλεψε και οτι το φτιαξαμε,τρελα........!!!!:jump: :jump: :

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

’ξιζε τουλάχιστον το κορίτσι? Το πιο ηρωικό δεν ειναι η διαδικασία του να φτιάξεις το pc, αλλα που ξεπάρκαρες στην Κυψελη....Αυτό δεν θα το έκανα ούτε για την Ναομι Καμπελ....

χαχαχα έγραψες!

@gdp77 ίδρωσα διαβάζοντας την ιστορία σου. Ίσως γιατί μου θύμισε μια δικιά μου όταν ανέστησα έναν celeron 300αρη (ευτυχώς χωρίς backup). Πίστευα ότι το τέλος δεν θα ήταν happy και θα έχανες το backup...

Παλιά οι ευγενικοί ιππότες ανοίγαν καμιά πόρτα, τράβαγαν την καρέκλα και στα κέφια τους έδιναν και λουλούδια. Τώρα φτιάχνουν pc... :)

Δύσκολοι καιροί για ιππότες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. Όντως από τη μία σκέφτεσαι τις ώρες που θα χάσεις για να βοηθήσεις κάποιον, από την άλλη είναι και το άτιμο το μικρόβιο που σε προκαλεί να ασχολείσαι συνέχεια με τα διαβολεμένα μηχανήματα... Όσον αφορά το ξεπαρκάρισμα από Κυψέλη, ας είναι καλά τα 150 που σκάω κάθε μήνα στο γκαράζ :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 14:59]

Παιδιά ευχαριστώ για τα σχόλιά σας. Όντως από τη μία σκέφτεσαι τις ώρες που θα χάσεις για να βοηθήσεις κάποιον, από την άλλη είναι και το άτιμο το μικρόβιο που σε προκαλεί να ασχολείσαι συνέχεια με τα διαβολεμένα μηχανήματα... Όσον αφορά το ξεπαρκάρισμα από Κυψέλη, ας είναι καλά τα 150 που σκάω κάθε μήνα στο γκαράζ :)

:OT: :OT: :OT: :blink: :blink: :blink: :drool: :drool: :drool: :blink: :blink: :blink: Έκλεισε! Γκαράζ θα ανοίξω όταν μεγαλώσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

(Τι λες βρε παιδί μου??? 150 ε? Ρεεεε για δες... :confused: )

:OT: :OT: :OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.