Jump to content



LG 245WP@625euro. Αξίζει;


iceblade

Recommended Posts

  • Replies 543
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά την έχει βάλει κανείς αυτήν σε πραγματική hdmi κάρτα γραφικών??

Την έβαλα σε μια 8500gt hdmi και μόνο με αναλογικό παίζει σωστά χωρίς να παραμορφώνει και να καταστρέφει την εικόνα και τα χρώματα...

Βρήκα στο ινετ παρόμοια προβλήματα άλλων με τέτοιες κάρτες.

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=48955

Με λίγα λόγια οι drivers κάνουν force HDTV συνέχεια ακόμα και όταν απενεργοποιείς την επιλογή απο το nvidia panel. Αλλά ακόμα και σε HDTV αναλύσεις η εικόνα είναι ότι νάναι.

Link to comment
Share on other sites

Duke, μάλλον υπάρχει θέμα με τους drivers..μια γρήγορη ματιά έριξα στο λινκ που έδωσες, μπορεί να κάνω κ λάθος αλλά μιλούν για πρόβλημα και στο dvi. εγώ dvi έξοδο έγω αυτή χρησιμοποιώ χωρίς κανένα θέμα. οπότε guru3d h laptopvideo2go κ ξεκίνα να δοκιμάζεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σε όλες τις εξόδους το πρόβλημα εκτός απο την αναλογική.

Και αποτι φαίνεται το πρόβλημα παρατηρείται μόνο με τις νέες hdmi nvidia κάρτες. Ποιά έχεις εσύ?

Το ότι είναι πρόβλημα των drivers είναι το πιο πιθανό γιατί αν το αφήσεις με drivers microsoft είναι όλα καλά σε όλους τις εξόδους αλλά δεν έχεις φυσικά το hardware acceleration.

Στα forums του guru3d υπάρχει ένα ίδιο θέμα χωρίς απάντηση δυστιχώς, παρόλα αυτά καλό θα ήταν όντως να δοκιμαστούν οτι drivers υπάρχουν εκεί.

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=235174

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mε την 3870 παντως σε hdmi δεν εχω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης παιδια.

Αρχική απάντηση από pdimop [Σήμερα, στις 00:31]

Ψημένος είμαι λέω να μπω στο club ή έχουμε καμια καλύτερη προταση σε αυτα τα επίπεδα τιμών ??

Φιλε τσιμπα την αφοbα απλα απαικτη .Αν μπορεις παρτην απο hardshop(οχι δεν κανω διαφιμιση ;) ) που πληρωνοντας 40 γιουρια παραπανω εχεις και εγγυηση για 0 pixel για 6 μηνακια για παν ενδεχομενο.Τα λεμε γιατι αφησα και το ματσακι στην μεση (τοτεναμ αρσεναλ)καργα off the topic :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω αν ειπωθηκε αλλα το RAM την βγαζει τελευταια σε ποιοτητα Εικονας Υστεροντας στο μαυρο με 4,94/10 στην κλιμακα του γκρι οπου ολες εχουν πανω απο 8 ενω η LG245WP έχει 6,15/10 και γραμμικοτητα χρωματων 7,67/10

http://www.in.gr/ram/ram217.htm

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ngt [Σήμερα, στις 05:25]

Δεν ξερω αν ειπωθηκε αλλα το RAM την βγαζει τελευταια σε ποιοτητα Εικονας Υστεροντας στο μαυρο με 4,94/10 στην κλιμακα του γκρι οπου ολες εχουν πανω απο 8 ενω η LG245WP έχει 6,15/10 και γραμμικοτητα χρωματων 7,67/10

http://www.in.gr/ram/ram217.htm

Ναι δε λέω αλλα όλες οι άλλες 24άρες είναι ΕΙΖΟ και έχουν την διπλάσια τιμή.

Η οθόνη για τα λεφτά της είναι πάρα πολύ καλή

Τωρα αν κάποιους τους ενοχλεί τόσο πολυ η ποιοτητα του μάυρου ας δώσουν τα διπλά να πάρούν την φθηνότερη ΕΙZO

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχνάς ότι τη συγκρίνει με pva mva panel και όχι με tn. απλά άλλη κατηγορία στην οποία έχει καλύτερα χρώματα και γωνίες θέασης από τις οθόνες με tn panel. σε αυτό που είναι χειρότερη από αυτές με tn panel και γενικώς όσες δεν φοράνε tn είναι στο χρόνο απόκρισεις. δηλαδή στα παιχνίδια είναι τα tn panels σε όλα τ' άλλα τα υπόλοιπα. άρα άμα πέρνει 5 με βάση τις άλλες που κάνουν 800-1500 ευρώ είναι καλή. του χρόνου με 500 ευρώ θα πέρνεις pva panel.

για εμένα προσωπικά στο τεστ έπρεπε να τις βάλουν ανάλογα τα panel και όχι ανάλογα την τιμή. τώρα έχει 20 και 21" eizo στις 24 tn & pva. λάθος. η viewsonic και οι lg πάνε στην ανώτερη κατηγορία και είναι όντως οι χειρότερες αλλά καλύτερες σε πολλά άλλα στην τιμή τους(για την lg η viewsonic απλά δεν αξίζει)

Link to comment
Share on other sites

Xι χι χι χι χι χι.

Παιζει και να πηρα την τελευταια 245WP του Πλαισιου evahhh

Πηγα να παρω ενα ασυρματο τηλ για τους δικους μου και την βλεπω στην εκθεση...

Ρωταω αν ειναι η WP που ελεγε η καρτελα ή κατα λαθος βαλανε την WH, μου κανουνε η WP ειναι....

Τσεκαρουμε αν εχει αλλα κομματια, μου λενε ειναι μονο αυτο, δεν υπαρχει πανελλαδικα κανενα αλλο!

Κολωσα προς στιγμην, αλλα μετα σκεφτηκα (και ρωτησα κιολας) Αν υπαρχει και ποσο ειναι το διαστημα που μπορω να την επιστρεψω αν δεν μεινω ευχαριστημενος χωρις να μου δημιουργησετε ή να σας δημιουργησω (ειμαι και ευγενεστατος) προβλημα??

Μου κανουν 20 μερες...

Τυλιχτην!!

Δυστυχως το service menu λεει οτι εχει παιξει 320h.

Με μια πρωτη ματια δεν παιζουνε καμμενα pixel.

I am happy...

Μακαρι να πανε ολα καλα και να ευχαριστηθω την πρωτη φορα που στεκομαι ... "ευρύ-πρωκτος" σε αγορα

Link to comment
Share on other sites

Aυτες οι κινησεις μ αρεσουν!!! Πας για υποθεση 50 μαξ και φευγεις με οθοναρα 24" με 10πλασια τιμη απο τον αρχικο σου σκοπο.

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΣ!!

Σου ευχομαι να την χαρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Σήμερα, στις 19:53]

...Δυστυχως το service menu λεει οτι εχει παιξει 320h.

Με μια πρωτη ματια δεν παιζουνε καμμενα pixel.

I am happy...

Γιατί δυστυχώς? Νορμάλ είναι μην αγχώνεσαι. Έπρεπε όμως να ζητήσεις έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 20:42]

Γιατί δυστυχώς? Νορμάλ είναι μην αγχώνεσαι. Έπρεπε όμως να ζητήσεις έκπτωση.

Ζητησα :p

...Παω να παιξω bioshock στα 1900χ1200 για να ξενερωσω την ζωη μου με την 1900ΧΤ και να μετανιωσω που πηρα την οθονη :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ngt

Δεν ξερω αν ειπωθηκε αλλα το RAM την βγαζει τελευταια σε ποιοτητα Εικονας Υστεροντας στο μαυρο με 4,94/10 στην κλιμακα του γκρι οπου ολες εχουν πανω απο 8 ενω η LG245WP έχει 6,15/10 και γραμμικοτητα χρωματων 7,67/10

http://www.in.gr/ram/ram217.htm

To υπερ-έγκυρο RAM...

Όπως είπε και ο Agrimi, η σύγκριση περιλαμβάνει ανόμοια panels σε διαφορετικές ίντσες.

Τα μοντέλα της Eizo αρίστευσαν παντού (κι έστειλε κάμποσα). Γιατί δεν έστειλε και μια 2401 που είναι στο ίδιο price rαnge της LG, αλλά με TN panel?

Προς θεού, δεν λέω ότι οι οθόνες της EIZO είναι μάπα. Κάθε άλλο.

Απλά σχολιάζω την εγκυρότητα των αποτελεσμάτων του συγκριτικού.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nephilim [Σήμερα, στις 00:04]

επισης αξιζει η εγγυηση 6 μηνων για τα καμμενα πιξελ ,η ειναι χαμενα λεφτα?

Εξαρτάται πώς θα το δείς! Αν το δεις οικονομοτεχνικά δεν αξίζει τα λεφτά της.. Περισσότερα εδώ (κάτω κάτω). Είναι εντελώς υπερτιμημένη!

Εξάλλου από όσους αγοράσαμε τελευταία από hardshop σ'αυτό το φορουμ δν είδα κανέναν να γράφει για καμμένο πιξελ!

Αν όμως δεν εμπιστεύεσαι στατιστικές ή γενικά έχεις μια ροπή προς τη γκαντεμιά και θέλεις τελοσπάντων να είναι εντελώς τέλεια η οθόνη που θα χρυσοπληρώσεις, τότε σκάσε και το πενηντάευρο - εγώ πάντως αυτό έκανα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cpu0 [Σήμερα, στις 01:13]

Εξαρτάται πώς θα το δείς! Αν το δεις οικονομοτεχνικά δεν αξίζει τα λεφτά της.. Περισσότερα εδώ (κάτω κάτω). Είναι εντελώς υπερτιμημένη!

Εξάλλου από όσους αγοράσαμε τελευταία από hardshop σ'αυτό το φορουμ δν είδα κανέναν να γράφει για καμμένο πιξελ!

Αν όμως δεν εμπιστεύεσαι στατιστικές ή γενικά έχεις μια ροπή προς τη γκαντεμιά και θέλεις τελοσπάντων να είναι εντελώς τέλεια η οθόνη που θα χρυσοπληρώσεις, τότε σκάσε και το πενηντάευρο - εγώ πάντως αυτό έκανα :D

Δυστυχώς εγώ είχα ένα καμένο pixel στην γραμή εργασιών. Δεν φαινόταν παρά εάν έδινες πολύ μεγάλη προσοχή αλλά εφόσον είχα πληρώσει την εγγύηση η οθόνη έκανε την διαδρομή Χαλκιδική-Κρήτη. Τώρα στην ερώτηση σου Nephilim, όπως σου είπε και ο cpu0, είναι καθαρά στην κρίση σου. Στην δική μου περίπτωση άξιζε, όπως όμως δεν άξιζε σε όσους δεν είχαν καμένο pixel. Με λίγα λόγια εάν είσαι τελειομανής, θα χαλαστείς πάρα πολύ εάν έχεις καμένο pixel και σου περισσεύουν 50 ευρώ, τότε βάλε και την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.