Jump to content



LG 245WP@625euro. Αξίζει;


iceblade

Recommended Posts

  • Replies 543
  • Created
  • Last Reply

Ασε τι λένε αυτοί, τι σου λέει το μάτι σου εμπιστέψου περισσότερο :D. Μπορεί να ακούγεται μπακάλικο αυτό που λέω αλλά και η Philips 200w6 που είχα πάρει με ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΑΝ από την ίδια τη Philips ότι ήταν S-IPS και όμως, ω ναί, ήταν 100% P-MVA. Μπορώ όμως με βεβαιότητα να πω ότι η 245 έχει καλύτερες γωνίες, πιο κοντά σε S-IPS αλλά δε νομίζω να είναι S-IPS

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκριση με samsung s-pva βλεπω οτι εχει εως και καλυτερες γωνιες, εννοειται καμμια σχεση με ΤΝ. Μου εκανε εντυπωση που τα χρωματα ειναι πολυ ομοιογενη σε ολη την επιφανεια, περισσοτερο απ οτι περιμενα. Τωρα παιχνιδια και ταινιες δεν εχω βαλει...

Του dubber πάντως που την ξαναείδα από κοντά μου φάνηκε ότι παίζει κάτι ύπουλο με τις γωνίες...ένα ελαφρό κοκκίνισμα όταν είσαι υπό γωνία (σε μαύρο φόντο) αλλά την έχει ακαλιμπράριστη...δεν την έχει αγγίξει καθόλου...μπορεί να φταίει και αυτό βέβαια, αλλά νόμιζα ότι οι S-IPS είχαν καλύτερες γωνίες από αυτό που είδα (αν είναι S-IPS)...

Δεν εχω καταλαβει ακομα πως κανει PIP μεταξυ vga και hdmi...

jois , μου φαίνεται πως PIP κάνει μεταξύ HDMI/VGA και Component μόνο...

Δες Manual σελ. Α23 το Note κάτι λέει σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες γιατι δεν παιρνει καποιος το μαραφετι που κυκλοφορει μεταξυ μελων και να την καλιμπραρει και να εχουμε ολοι "τελεια" ρυθμισμενη την Lg μας και το κεφαλι μας ησυχο...(?)

Link to comment
Share on other sites

Του dubber πάντως που την ξαναείδα από κοντά μου φάνηκε ότι παίζει κάτι ύπουλο με τις γωνίες...ένα ελαφρό κοκκίνισμα όταν είσαι υπό γωνία (σε μαύρο φόντο) αλλά την έχει ακαλιμπράριστη...δεν την έχει αγγίξει καθόλου...μπορεί να φταίει και αυτό βέβαια, αλλά νόμιζα ότι οι S-IPS είχαν καλύτερες γωνίες από αυτό που είδα (αν είναι S-IPS)...

δηλ. εαν βαλουμε screen saver το blank και την κοιταξεις απο το πλαι μωβιζει?

θαρρω πως αυτο ειναι χαρακτηριστικο των s-ips panels.

βαρεθηκα πια,ας παρει οτι θελει το φιλαρακι,αφου δεν μπορουμε να δουμε στο service menu.

Link to comment
Share on other sites

http://www.matsoukasbros.com/uploads1/d_LG_L2454WP_07_06_2007.pdf

και εδω φαινεται οτι ειναι s-ips.

βρε τι παθαμε!!!!

Eμενα παντως τα κουμπια, εκτος του ον/οφ, τα εχει αριστερα.

Του dubber πάντως που την ξαναείδα από κοντά μου φάνηκε ότι παίζει κάτι ύπουλο με τις γωνίες...ένα ελαφρό κοκκίνισμα όταν είσαι υπό γωνία (σε μαύρο φόντο) αλλά την έχει ακαλιμπράριστη...δεν την έχει αγγίξει καθόλου...μπορεί να φταίει και αυτό βέβαια, αλλά νόμιζα ότι οι S-IPS είχαν καλύτερες γωνίες από αυτό που είδα (αν είναι S-IPS)...

jois , μου φαίνεται πως PIP κάνει μεταξύ HDMI/VGA και Component μόνο...

Δες Manual σελ. Α23 το Note κάτι λέει σχετικά...

Κριμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ουτως ή αλλως ρε παιδια σε αυτην την τιμη δε λεει, ειδτε τη νεα dell 27" ? 699ευρω 27αρα και s-pva. Μακαρι να ηταν s-ips, αλλα και το s-pva δε μας χαλαει ετσι? Νομιζω η τιμη ειναι σουπερ και για 27αρα μαλλιστα...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο, ειχα ξεχασει οτι η dell δεν εχει ΦΠΑ στις τιμες στο site και παρασυρθηκα απο τις τιμες εξωτερικου που εκαναν τα 699 να φιανονται λογικα.

Οποτε πλεον ξεχναμε dell hellas και υπαρχει αυτο :

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&Item=250269518859&Category=174&_trksid=p3907.m29

Με 642 ευρω στο σπιτι σου (χωρις κινδυνο τελωνειου και με τα μεταφορικα εντος τιμης) και υποτιθεται οτι η dell εχει πανευρωπαικη εγγυηση που θα σε καλυψει και εδω.

Παντως πλεον ειδα και οτι υπαρχει αυτη η LG 26" με S-IPS τελευταιας γενιας που επεσε στα 650 ευρω απο Ελλαδα...ακομα πιο ενδιαφερουσα μου ακουγεται...μηπως με αυτες τις τιμες θαυτηκαν οι 24αρες που κανεις αμαν να βρεις καποια χωρις TN?

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτην λεω, φοβερη περιπτωση φαινεται...26" με τον καλυτερο τυπο πανελ, και σε αυτην την τιμη...θα γινει το απολυτο best buy μου φαινεται. Οσο σκεφτομαι οτι η 26αρα nec που ειναι η αλλη s-ips επιλογη κανει 1200ε και αυτη η LG εχει ακομα πιο συγχρονο πανελ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
ρε παιδες γιατι δεν παιρνει καποιος το μαραφετι που κυκλοφορει μεταξυ μελων και να την καλιμπραρει και να εχουμε ολοι "τελεια" ρυθμισμενη την Lg μας και το κεφαλι μας ησυχο...(?)

bump.

dubber?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.