Jump to content



LG 245WP@625euro. Αξίζει;


iceblade

Recommended Posts

Μεχρι να ξεκαθαρισει η κατασταση με το τι "δικαιουμαι" να παραλαβω ως αντικατασταση της επι ενεργης εγγυησης οθονης μου δεν ξαναπαιρνω τηλ.

Nehalim, σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω: δικαιούσαι μεταχειρισμένη αντικατάσταση, αλλά σαφώς αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούν να σου στείλουν γδαρμένη/χαλασμένη οθόνη.

Πάρε και συ μια Dell με NBD onsite να τελειώνεις, και στραπατσαρισμένη αντικατάσταση να σου κάτσει, στην ξαναλλάζουνε την άλλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 543
  • Created
  • Last Reply
Nehalim, σε γενικές γραμμές ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω: δικαιούσαι μεταχειρισμένη αντικατάσταση, αλλά σαφώς αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούν να σου στείλουν γδαρμένη/χαλασμένη οθόνη.

Πάρε και συ μια Dell με NBD onsite να τελειώνεις, και στραπατσαρισμένη αντικατάσταση να σου κάτσει, στην ξαναλλάζουνε την άλλη μέρα.

Μαλιστα παντως στο βιντεο [ame=http://www.youtube.com/watch?v=KNLKqa-q7lM]YouTube - OH LARV[/ame] φαινεται καθαρα για ποιο πραγμα μιλαω.

Αυριο και φωτος της βασης και τι εγινε με το service.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα φάει μεγάλο τρέξιμο κάτι χρόνια πριν με την Alman και μια LG CRT. Στην πρώτη αλλαγή μου είχαν δώσει καινούρια αλλά αυτό ίσως να οφειλόταν στο ότι είχα ζητήσει αλλαγή λίγες μέρες μετά την αγορά (μια αλλαγή που τους πήρε 5 ΜΗΝΕΣ να κάνουν και μετά από πολλές φωνές). Επειδή είχα παρόμοια προβλήματα (η οθόνη να τρέμει σε κάποιες φάσεις και μπόλικο moire) η επόμενη που μου έστειλαν ήταν επισκευασμένη. Τι επισκευασμένη δηλαδή που είχε ένα κάρο προβλήματα. Τελικά χρειάστηκε να πάω ο ίδιος στην Alman για να ξεμπερδέψω.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι με τις επισκευασμένες δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο είναι πράγματι εντάξει και καλό θα ήταν να επιμείνεις να μην σου στείλουν κάποια η οποία θα έχει περάσει από 5 χέρια και αντίστοιχες επισκευές που μπορεί τελικά να αποδειχτούν "επισκευές", ίσα ίσα να βγει ο χρόνος εγγύησης και μετά να τρέχεις για αγορά νέας.

Link to comment
Share on other sites

1.Tη σβηνεις

2.Tην ανοιγεις εχοντας κρατημενο το κουμπι MENU.

________________________________________________________________________________

Τo sum it up

Η οθονη που ειχα


  • Ειχε παιξει tops 4000 ωρες
  • Παρουσιαζε burn in και "ειδωλα".
  • Φοραγε 1.7 firmware.

Aυτη που που μου εφεραν χθες

  • Εχει παιξει 13.000 ωρες !
  • Δεν μπορεις να επιλεξεις κατι αλλο απο user color profile (δειτε video) [9300/6500/sRGB off]
  • Παρουσιαζει και αυτη ειδωλα
  • Φοραει 1.440 firmware
  • Η βαση της ειναι λες και της εκαναν lapping.
  • Γερνει λιγο αριστερα.
  • Ειχε μεσα στη συσκευασια ενα ηχειο!?Για την ψυχικη οδυνη?

Link to comment
Share on other sites

ωρα να ζητησεις 3η οθονη..

Νομιζω οτι περι ωρων και firmware δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

(δεδομενου οτι δεν μιλαμε για προβληματικο firm).

Eχε παντως υποψιν την LG W2420P για οταν ερθει η ωρα να ζητησεις καινουρια.

(αν σου κατσει R στο τελος αντι για P κρατα την και ας εχει ολα τα πλαστικα κομματια γυρω της σπασμενα-γδαρμενα...-αρκει να δειχνει σωστα βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

ωρα να ζητησεις 3η οθονη..

Και ετσι εγινε.

Μιλησα με ενα ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟ και πολυ κατατοπιστικο κυριο.

Αρχικα ρωτησα τι "δικαιουμαι" να παραλαβω, και μετα ακολουθησε η διαδικασια οπως την πρωτη φορα.

Ελπιζω σε καλυτερη τυχη . (και κατι μου λεει οτι θα μηδενισουν το hours counter this time!)

Link to comment
Share on other sites

1.Tη σβηνεις

2.Tην ανοιγεις εχοντας κρατημενο το κουμπι MENU.

εμενα γιατι δεν μου δειχνει τιποτα? δεν ανοιγει καν ετσι η οθονη! βεβαια εχω viewsonic αλλα ελεγα μπας και σε ολες ειναι το ιδιο! σορρυ κιολας για το off topic!

Link to comment
Share on other sites

ντεξ καλα το πας , στην τριτη θα σε εξυπηρετησουν. Η πρωτη που πηρα ειχε 12 καμμενα πιξελ αν θυμαμαι καλα , η δευτερη πρεπει να ηταν σε βιτρινα γιατι ειχε ασπρισει το πλαστικο (μπορει να ηταν και λευκο μοντελο δε ξερω) και με τη τριτη εγινε δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Όταν στέλνεις πίσω μεταχειρισμένο προϊόν για service, η σειρά που ακολουθείται είναι:

1) Επισκευή, ή

2) (αν δεν φτιάχνεται) αλλαγή με μεταχειρισμένο/επισκευασμένο ή

3) (αν δεν υπάρχει μεταχειρισμένο) αλλαγή με καινούριο ή

4) (αν δεν υπάρχει ούτε σε καινούριο) αντικατάσταση με διαφορετικό καινούριο προϊόν ιδίων χαρακτηριστικών, ή

5) (αν δεν είναι ικανοποιημένος ο πελάτης με το διαφορετικό μοντέλο) επιστροφή των χρημάτων.

Με αυτή την σειρά.

Αν το προϊόν είναι DOA πας κατευθείαν στο βήμα 3).

Απορώ που μάθατε όλοι ότι "δικαιούστε" ολοκαίνουρια αντικατάσταση όταν στέλνετε πίσω προϊόν που χρησιμοποιείτε για Χ μήνες/χρόνια.

Μιλωντας με LG με ρωτησε ποτε αγοραστηκε.

-λογικα θα υπαρχει μια περιοδος χρονου που σου δινουν ολοκαινουριο,του κουτιου.-

Και μου ειπε οτι δικαιουμαι refurbished προιον και ειναι η τακτικη της εταιριας να σου φερνουν αλλο για αντικατασταση και το δικο μου θα παει για επισκευη για να εξυπηρετησει πιθανο RMA στο μελλον καποιου αλλου (μεχρι να βγουν εκτος εγγυησης ολες οι οθονες αυτου του μοντελου)

Κατανοητο και ΔΕΝ εχω απαιτηση για ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ μονιτορ αλλα οχι υπερχρησιμοποιημενο και με προβληματα.

Οποτε η απορια του Πετρου μενει να απαντηθει, το ποτε και πως μαθατε οτι δικαιουμαστε ολοκαινουρια αντικατασταση.

I ll keep you posted για updates.

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας με LG με ρωτησε ποτε αγοραστηκε.

-λογικα θα υπαρχει μια περιοδος χρονου που σου δινουν ολοκαινουριο,του κουτιου.-

Και μου ειπε οτι δικαιουμαι refurbished προιον και ειναι η τακτικη της εταιριας να σου φερνουν αλλο για αντικατασταση και το δικο μου θα παει για επισκευη για να εξυπηρετησει πιθανο RMA στο μελλον καποιου αλλου (μεχρι να βγουν εκτος εγγυησης ολες οι οθονες αυτου του μοντελου)

Κατανοητο και ΔΕΝ εχω απαιτηση για ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ μονιτορ αλλα οχι υπερχρησιμοποιημενο και με προβληματα.

Οποτε η απορια του Πετρου μενει να απαντηθει, το ποτε και πως μαθατε οτι δικαιουμαστε ολοκαινουρια αντικατασταση.

I ll keep you posted για updates.

αν σου χάλασε καινούργιο, ναι να σου στείλουν καινούργιο αλλα αν έχεις 4000 ώρες τότε οκ συμφωνώ είναι υπερβολή το καινούργιο (αν και κάποιοι μαγαζάτορες το κάνουν γι ανα κερδίσουν τον πελάτη ) αλλά η αντικατάσταση να είναι ισάξια (έστω 5000 ώρες ρε αδερφέ). Όταν σου είπα να απαιτήσεις καινούργια στο είπα επειδή σε "κοροϊδέψανε" με την τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Και ετσι εγινε.

Μιλησα με ενα ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟ και πολυ κατατοπιστικο κυριο.

Αρχικα ρωτησα τι "δικαιουμαι" να παραλαβω, και μετα ακολουθησε η διαδικασια οπως την πρωτη φορα.

Ελπιζω σε καλυτερη τυχη . (και κατι μου λεει οτι θα μηδενισουν το hours counter this time!)

Πιστευω οτι ο τρόπος σου ηταν που έκανε τον "ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟ" κύριο. Ντάξει υπάρχουν και ζώα, υπάρχουν και πολιτικές που δεν μπορεί ο υπάλληλος να την παρακάμψει. Γενικότερα be polite και κατα 90% θα σας εξυπηρετήσουν όπως πρέπει. Απο εκεί και πέρα έχε μας ενήμερους για την 3η! Με το καλό να σου έρθει!

.

...

btw τώρα πρόσεξα το βιντεάκι. Καλό το soundclip αλλά περίμενα κάτι σε τέτοιο.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=wTXNBIrzNqo[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ο τρόπος σου ηταν που έκανε τον "ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟ" κύριο. Ντάξει υπάρχουν και ζώα, υπάρχουν και πολιτικές που δεν μπορεί ο υπάλληλος να την παρακάμψει. Γενικότερα be polite και κατα 90% θα σας εξυπηρετήσουν όπως πρέπει. Απο εκεί και πέρα έχε μας ενήμερους για την 3η! Με το καλό να σου έρθει!

.

btw τώρα πρόσεξα το βιντεάκι. Καλό το soundclip αλλά περίμενα κάτι σε τέτοιο.

http://www.youtube.com/watch?v=wTXNBIrzNqo

Thanks boy.

Αν και πραγματικα τα νευρα μου ηταν κροσια (σε συνδιασμο με το RMA των μνημων) ειμαι της λογικης οτι με τις φωνες δεν βγαζεις ακρη.

Οποιος εχει αδικο φωναζει.

Το αρχικο OST του βιντεο ηταν Pendulum,πεχτηκε κατι με τα δικαιωματα -αλλοι βλακες αυτοι- και εχω αλλαξει 5-6 απο μπουζουκια μεχρι καλαντα:p

Link to comment
Share on other sites

update.

L245WP δεν υπαρχει αλλη για αντικατασταση.

Το παλικαρι μου προτεινε τα εξης δυο ως επιλογες

W2486L-PF (LED)

W2452V-PF

Και τα δυο φορανε ΤΝ, και σημαντικοτατο ΔΕΝ εχουν ρυθμιση κατ' υψος.

Δυστυχως τα W2420R // W2420P δεν ηρθαν ποτε Ελλαδα οποτε δεν τα εχει κιολας.

Ψαχνοντας εναλλακτικες μου ρθε φλασια μπας και υπηρχε η W2600HP-BF που καποτε ειχε αγορασει ο μισος labης αλλα ουτε αυτη υπαρχει επισκευασμενη για αλλαγη.

Μου ειπε οτι ισως εχει το W2600HP-BF την επομενη βδομαδα (?).

Απο οτι βλεπω η γκαμα της LG (πλεον?) ειναι για κλαμματα.

Γρηγορα ΤΝ gaming πανελακια, με λαιμους σαν τον George Fisher των Cannibal Corpse.

Οποτε οποιο καλο παιδακι εχει υποψην του καποιο ΣΟΒΑΡΟ μοντελο ας το πει εδω .

Επαθλο μια νυχτα παθους με τον Τσακωνα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.