Jump to content



Χάλασε και το Πλαίσιο.


mariosalice

Recommended Posts

βασικα πιστευω πως το 8εμα εχει πλεον ξεφυγει ...και λειτουργησε περισσοτερο σαν αφορμη να πουν ολοι την αποψη τους ειτε για το πλαισιο ειτε να προτινουν αλλα μαγαζια ειτε για να πουν σας τα ελεγα εγω ειτε να τα ψαλουν για καποια εταιρια...

Εν κατακλειδι λοιπον 8α πω πως ολα αυτα ειναι μαγαζια και μαλιστα πολυ μεγαλα(πλαισιο,μουλτιραμα κτλ)οποτε εχουν πολιτικες και στρατιγικες

στην ουσια δεν τους νοιαζει αν ο μπαμπης η ο τακης 8α κανουν ερευνα αγορας η οχι αλλα οτι εχει δημιουργη8ει η εντυπωση πως ειναι οι καλυτεροι (σκεφτειτε οτι ο κα8ε νεος χρηστης εκει παει συνη8ως)

Το να προτιμας ενα μαγαζι δεν ειναι ουτε πολιτικη αντιληψη ουτε σταση ζωης(πχ ααα εγω δεν παιρνω απο τετοια μαγαζια εκει παει ο κα8ε ασχετος)

απλα αν σου προσφερει την καλυτερη σχεση τιμη-αποδοση-rma-ποικιλια κτλ πας εκει οταν χαλασει η βρεθει καλυτερο αλλαζεις

δεν υπαρχουν συναισ8ηματικοι δεσμοι σε αυτα τι ειναι ο μπακαλης της γειτονιας που αν ανοιξει μεγαλο σουπερμαρκετ τον προτιμας για να μην κλεισει?:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Πάντως εγώ νομίζω πως το plaisio έχει δίκιο. Δεν μπορεί ν παιρνει πίσω οτι δεν κάνει στον καθένα. Το πλαίσιο δεν μπορει να ξέρει αν εσυ ξερεισ όντως από αυτά ή είσαι κανας άσχετος.

Μπορεί όμως να φταίει και ο υπαλληλος που για να μην βάζει μπελάδες στο κεφάλι του σου είπε άστες να τις δούμε.

Τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις και άμα δεις οτι δεν γίνεται τίποτα έλα και κατηγόρα (αφού θα έχεις και αποδείξεις) ελεύθερα το plaisio. :):):):)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

παντού όπου και αν πάς ένα ελλατωματικό προϊόν θα το δοκιμάσουν πρώτα...

RMA από plextor: μου στείλανε καινούριο dvd-r χωρίς καν να πάρουν το ελλατωματικό, απλά τους εξήγησα το πρόβλημα

RMA μητρικής από Γερμανία: Σε 5 μέρες από την ημέρα που την έστειλα είχα καινούρια σπίτι χωρίς να έχουν ελέγξει την ελλατωματική, απλά τους εξήγησα το πρόβλημα

Δεν είναι παντού το ίδιο λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NickL [Σήμερα, στις 04:07]

RMA από plextor: μου στείλανε καινούριο dvd-r χωρίς καν να πάρουν το ελλατωματικό, απλά τους εξήγησα το πρόβλημα

RMA μητρικής από Γερμανία: Σε 5 μέρες από την ημέρα που την έστειλα είχα καινούρια σπίτι χωρίς να έχουν ελέγξει την ελλατωματική, απλά τους εξήγησα το πρόβλημα

Δεν είναι παντού το ίδιο λοιπόν.

εδω ειναι ελλαδα ομως φιλε....οχι γερμανια.

το προβλημα λοιπον εντοπιζεται καθαρα στο που εχει χτιστει η σχεση πελατων καταστηματων........σε αλλες βασεις εχει χτιστει στη γερμανια σε αλλες βασεις εδω στην ελλαδα.....

εδω ο ελληνας νιωθει οτι απο παντου προσπαθουν να τον κλεψουν να τον εξαπατησουν και να του την φερουν....

αντιστοιχα συμπερφιφερεται στις περισσοτερες των περιπτωσεων απεναντι και στις διαδικασιες ενος καταστηματος....

πιεζει απειλει απαιτει και γενικα ζηταει παραλογα πραγματα....κανει παζαρια.......λεει οτι δεν θελει αποδειξη για να του κανουμε καμια καλυτερη τιμουλα και αλλα τετοια ωραια......

πες μου εαν καποιος γερμανος θα εμπαινε ποτε σε μαγαζι και δεν θα ηθελε αποδειξη αγορας.....ή ποιος γερμανος θα εκανε παζαρια ''γιατι ειναι τακτικος πελατης και εχει αφησει 15000ευρω σε λαπτοπ στην εταιρια που υποκειται το μαγαζι''

το καλο της υποθεσης ειναι οτι τα περισσοτερα καταστηματα θελουν δεν θελουν θα υπακουσουν στους νομους και τα δικαιωματα των πελατων....γιατι πλεον σιγα σιγα μαθαινουμε το ΙΝΚΑ και τα παρεμφερη οργανα......

αυτο ομως που δεν μαθαινουμε ειναι οτι δεν διαβαζουμε στο μαμημενο το βιβλιαρακι του προιοντος ΤΙ εγγυηση εχει και τι κανουμε στην περιπτωση που χαλασει.......

γιατι ο ελληναρας απο τη στιγμη που ΤΑ ΣΚΑΣΕ τα μαρουλοχαρτα ειναι και αφεντικο στο μαγαζι και πρεπει να του κανουμε και τεμεναδες την επομενη φορα που θα ξαναμπει αλλιως θα παει και θα ψωνισει απο τον ανταγωνιστη για αντιποινα...

''ΡΕ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ?''

προσπαθω να δω πως θα ακουγοτανε μια τετοια μεταφραση στα αγγλικα.....

''HEY MAN.....DO U KNOW WHO I AM?''.........δεν παιζει απλα να υπαρχει τετοια εκφραση στο λεξιλογιο του γερμανου και του αγγλου και του γαλλου.

και σχετικα με τους χρονους αντικαταστασης........μην συγκρινετε χωρες με εξελιγμενα συστηματα μηχανοργανωσης και προηγμενα after-sales support με τα δικα μας νηπιακα σταδια εξυπηρετησης after-sales.......

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπεριφέρεται έτσι ο Έλληνας πελάτης με τα Ελληνικά μαγαζιά, φταίνε τα Ελληνικά μαγαζιά και όχι ο Έλληνας πελάτης.

Γιατί ο Έλληνα πελάτης ψωνίζει ΚΑΙ από τα Γερμανικά μαγαζιά.

Και συμπεριφέρεται όπως του συμπεριφέρονται.

Μίλησες για τα Multirama όπου δουλεύεις.

Ήρθα πριν από κάποιους μήνες και ψώνισα μια υδρόψυξη.

Πρώτα από όλα δεν είχατε τίποτα, ουσιαστικά από ποικιλία.

Αναγκάστηκα και πήρα ένα πανάκριβο κιτ ASETEK WaterChill και καπάκι ένα δεύτερο διπλό ψυγείο γιατί το κιτ είχε ένα μονό μέσα που δεν μου γέμιζε το μάτι.

Διαπίστωσα ότι το μονό ψυγείο του κιτ ήταν τρύπιο.

Ούτε έκανα τον κόπο να το φέρω πίσω RMA.

Εδώ το έχω να το βλέπω. Είναι στη διάθεση του μαγαζιού.

Ούτε παζάρια σας έκανα, ούτε ζήτησα καλύτερη τιμή γιατί σας ξέρω από εδώ.

Τα πλήρωσα στην ονομαστική τους τιμή.

Το μόνο που ζήτησα ήταν σωστό προιόν για υδρόψυξη ανεξάρτητα από τιμή.

Τώρα φτιάχνω μόνος μου τις υδροψύξεις με εξαρτήματα που αγοράζω από γερμανικά μαγαζιά.

Και δεν σκοτίζομαι αν η αντλία που αγοράζω είναι μαιμού ή αυθεντική με τη σωστή κεφαλή στο σωστό χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο θέμα των ελληνικών μαγαζιών...αν και ο Έλληνας πελάτης ήταν εντάξη..δεν θα φτάναμε σε αυτό το σημείο καχηποψίας

Εμένα πάντως ένα ψυγείο που άνοιξαν τα ρακόρ του...μου το άλλαξαν...δεν θα έχανες τπτ να το πάς εφ όσον δεν το τρύπησες εσύ.

Αρχική απάντηση από NickL

RMA από plextor: μου στείλανε καινούριο dvd-r χωρίς καν να πάρουν το ελλατωματικό, απλά τους εξήγησα το πρόβλημα

RMA μητρικής από Γερμανία: Σε 5 μέρες από την ημέρα που την έστειλα είχα καινούρια σπίτι χωρίς να έχουν ελέγξει την ελλατωματική, απλά τους εξήγησα το πρόβλημα

Δεν είναι παντού το ίδιο λοιπόν.

Το πλέξτορ έγινε ΡΜΑ από την ίδια εταιρεία οπότε δεν πιάνει σαν ενδεχόμενο.

Για την μητρική μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν την ελέγξανε ή ότι απλά έτυχε να μην στην ελέγξουν όπως γίνεται και δώ στις μεγάλες αλυσίδες καμιά φορά.

Γιατί και γώ είχα πάει έναν επεξεργαστή και μια μητρική μια φορά στο τετράωρο σερβις του πλαισίου και επειδή δεν προλάβανε να μου τα ελεγξουνε μ κάνανε προλιπτική αντικατάσταση...

Αλλά να τα λέμε όλα..

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα, καλώς ή κακώς, η αγορά (όχι μόνο πληροφορικής) κινείται με βάση τις προσωπικές σχέσεις.

Αυτό είναι καλό αν τα πας καλά με τους πωλητές αλλά άσχημο αν δεν τα πας. Αν τα πας καλά μπορούν να γίνουν παρατυπίες η οποίες μπορεί να μας βολεύουν αλλά παραμένουν παρατυπίες και ο πωλητής μπορεί να βρει τον μπελά του.

Αν δεν τα πας "καλά", μπορούν να σε καθυστερήσουν απίστευτα.

Επίσης, θεωρώ άστοχη τη σύγκριση ξένων με ελληνικών καταστημάτων για λόγους που ανέφερε ο greekfragma αλλά και για το ότι έχουμε την τάση να συγκρίνουμε τα ΜΕΓΑΛΑ μαγαζιά του εξωτερικού που έχουν ιστοσελίδα και παραγγέλνουμε από εκεί ενώ στην Ελλάδα τα μεγάλα μαγαζιά είναι μόνο δύο: Πλαίσιο και Multirama.

Στα συνοικικακά μαγαζάκια του εξωτερικού η κατάσταση μπορεί να μην διαφέρει και πολύ από εδώ.

Ο μεγάλος του εξωτερικού πολύ που... ενδιαφέρθηκε για τα ελάχιστα RMA που θα κληθεί να κάνει μιας και έχει πολλαπλάσιο τζίρο πολλές φορές από τα μεγάλα καταστήματα της Ελλάδας και ας μη γελιόμαστε, οι προμηθευτές στο εξωτερικό δεν είναι τα λαμόγια που είναι στην Ελλάδα.

Επίσης, το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω οτι σε όποιο κατάστημα κι αν πας είναι στην τελική σε ποιον θα πέσεις. Μπορεί να πας στο πιο "αχούρι" μαγαζάκι και να σε εξυπηρετήσουν άψογα και να πας στο πιο μεγάλο και να σε δώξουν.

Αν ακόμα επιμένω να αγοράζω από το Πλαίσιο κάποια πράγματα (πχ Δίσκους) είναι γιατί λόγω του μεγέθους του μπορεί και κρατάει κάποιο στοκ και μπορεί να κάνει RMA άμεσα χωρίς να πολλές καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Για να συμπεριφέρεται έτσι ο Έλληνας πελάτης με τα Ελληνικά μαγαζιά, φταίνε τα Ελληνικά μαγαζιά και όχι ο Έλληνας πελάτης.

Μάριε δεν φταίει το μαγαζί. Διότι τα Ελληνικά μαγαζιά τα ανοίγουν Έλληνες "πελάτες". Ο ιδιοκτήτης ενός μαγαζιού με ηλεκτρονικά είναι πελάτης σε μαγαζιά με άλλα προιόντα (ρούχα-ανταλλακτικά κτλ), στα οποία μαγαζιά ισχύει εξίσου η κακή σχέση πελάτη-καταστήματος. Είναι ένας φαύλος κύκλος. Είναι γενικά η νοοτροπία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [09-06-2007 21:17]

Μην ξεχνάτε ότι αν το Πλαίσιο δεν ξεκινούσε να σας κάνει σωστό RMA, δε θα ξέρατε τι είναι το RMA στην Ελλάδα.

Σε αυτό το θέμα, η Checkmate ήταν ο πρωτοπόρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Χθες βραδυ καηκε η 8800GTX...Παω στουρναρη 9+ σημερα , τη παω στο Service..Τους τη δινω και τους κανω ηρθα τετοια ωρα για να μπορω να τη παρω και σημερα..Αν μπορειτε να τη βαλετε σε προτεραιοτητα θα το εκτιμουσα..9:15 εφυγα , 10 παρα μου στειλαν μηνυμα οτι "επισκευαστηκε"...

Απο δω και περα υπαρχει ενα καλο και ενα κακο στην ολη υποθεση.

Το θετικο ειναι ο χρονος....

Λιγοτερο απο ωρα....Μπραβο..

Και το αρνητικο και το πιο σημαντικο ειναι οταν πηγα να παραλαβω τη νεα καρτα ... ΠΑΝΤΑ την ανοιγω να την ελεγξω και ειδα οτι μου δωσαν GTS...χμμ....Αφου τους το πα , χωρις φασαριες ( δε χρειαστηκε ) βρηκαν GTX και μου δωσαν...

Το θεμα για το πως καηκε (ουτε εγω το ξερω...απλως εκλεισε το Pc)

Link to comment
Share on other sites

===============================================================

Δικαίωμα υπαναχώρησης

Ο αγοραστής, κατά τα προβλεπόμενα στο άρθρο 4 του Νόμου 2251/1994, δικαιούται να υπαναχωρήσει από την καταρτισθείσα σύμβαση αναιτιολογήτως, εντός δεκαημέρου από την παράδοση του πωληθέντος, επιστρέφοντας το προϊόν στην αρχική του κατάσταση, η δε πωλήτρια υποχρεούται σε απόδοση του καταβληθέντος από τον αγοραστή ποσού. Τα έξοδα επιστροφής βαρύνουν αποκλειστικά τον ίδιο τον αγοραστή.

===============================================================

http://c-shop.gr/conditions.php

καταρτισθείσα σύμβαση = αγορά ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Αρχική του κατάσταση = σφραγισμένο ?????

Πιθανόν λειτουργικό και με τη συσκευασία του σε καλή κατάσταση. Τώρα αν είναι χαλασμένο, δεν βλέπω που είναι το κακό να γίνεται έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

παντος φταιμε και μεις,οταν σκαλιζουμε μια καρτα γραφικων,cpu,memory,mobo πρεπει να ξερουμε μεχρι που ειναι τα ορια της,αμα την ζορισουμε παραπανω λογικο ειναι να καει.οποτε να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους.

ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΗΝΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ GOMAR ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.