Jump to content



Το ΠΡΩΤΟ POWER (1200Watts) Ελληνικό Τροφοδοτικό...


hipro5

Recommended Posts

  • Replies 339
  • Created
  • Last Reply

...Αποφασίσαμε ΚΑΙ συμφωνήσαμε (κατόπιν πάμπολων e-mail και τηλεφώνων) να καταλήξουμε στο δικό τους σχεδιασμό (με τροποποιήσεις) ΑΛΛΑ με ΔΙΚΕΣ μας προδιαγραφές (και υλικά)

- Σε ποιον "δικο" τους σχεδιασμο? και ο δικος σας ο σχεδιασμος πηγε περιπατο κι εγινε μονο προδιαγραφες τροποποιησεις και υλικα? Η "πηραν" τα δικα σσς σχεδια και το βυσμα που θελατε και την τοπολογια της πλακετας που "επιλεξατε" και βασει αυτων παραγουν και το δικο τους αλλα και το Silverstone ?

Το λεω αυτο γιατι η μονη φωτογραφια (της πλατης) που υπαρχει απο το δικο σας και δειχνει λιγο απο το εσωτερικο δεν εχει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ διαφορα απο το επωνυμο εργοστασιακο αλλα κι απο το Silverstone, μα και το σασσι κι ο ανεμιστηρας και το ταμπελακι, ακομα κι ο διακοπτης...20αμπερο IEC320 βυσμα...και διακοπτης "της πλακας"?, ακομα και το μοντελο...δεν το λεγατε τουλαχιστον 1200 χψω? .) ΟΝΤΩΣ ΑΞΙΟΠΕΡΙΕΡΓΟ.

Β) ΓΙΑ ΝΑ Β@ΥΛΩΣΩ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΗ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙΣ ΤΟ SITE ΤΟΥ JONNYGURU ΝΑ ΔΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΣΡΑΣΙΑΚΟΥ (Seventeam Hurricane 1200W) ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ.

ΓΙΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΣΤΗ ΠΛΑΚΕΤΑ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΣΕ ΕΜΦΑΝΗ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ Μ ΕΝΑΝ ΜΑΡΚΑΔΩΡΟ ....ΚΑΤΙ..

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΦΙΡΜΑ" HIPRO (ΠΟΥ Η "ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΧΩΡΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΚΙ ΑΜΦΙΣΒΗΤΙΣΗ" κλπ κλπ, ΑΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ..) ΜΙΑΣ ΚΙ ΑΝ ΛΕΓΟΤΑΝ "ΘΑΝΑΣΗΣ" πιθανον ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ.

Οποιος θεωρει, ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, οτι η αμφιβολια μου για το προιον, οσον αφορα την σχεδιαση και το "made in" κι οχι την ποιοτητα, ειναι αβασιμη' ασχετα αν ονομαζεται hipro-tech Θανασης Μητσος η οτι αλλο να "ποσταρει" με αποδειξεις για το αντιθετο, μιας και μιλαμε ΜΟΝΟ για το προιον.

Φιλικα,

John Dia....s

Αν και μεχρι τωρα ειχα κι εγω την εντυπωση οτι ειχε γινει εξ'ολοκληρου ο σχεδιασμος απο την αρχη δεν μπορω να πω οτι με παραξενευει το γεγονος οτι τελικα ειναι βασισμενο στην σχεδιαση της seventeam, αλλωστε ολες οι γνωστες εταιριες του χωρου αυτο κανουν, βρισκουν εναν κατασκευαστη (seasonic,cwt κτλ) που παραγει ενα μοντελο που καλυπτει τις επιθυμητες προδιαγραφες και χαρακτηριστικα και το βελτιωνουν αλλαζοντας ορισμενα εξαρτηματα.

Για την ακριβεια απο την εποχη των ΑΤ μια πλακετα συνηθως ειναι κοινη για ολοκληρη σειρα τροφοδοτικων ή ενα ευρος ισχυος πχ απο 300w μεχρι 600w, εξ'ου και τα πανταχου παροντα jumperakia ή κενες περιοχες στην πλακετα.

Αυτο ειναι απολυτως λογικο γιατι μειωνει κατακορυφα το κοστος κατασκευης, ουτως ή αλλως οι βασικες τοπολογιες στα τροφοδοτικα ειναι περιορισμενες, ενω μπορεις να εχεις τεραστια διαφορα στην λειτουργια/αποδοση αλλαζοντας μερικα μονο βασικα εξαρτηματα.

Αν χρησιμοποιουνταν το αρχικο σχεδιο επακριβως και με χρηση του αρχικου τυπωμενου τοτε η κατασκευη τουλαχιστον στην αρχη θα επρεπε να γινει σαν να προκειται για πρωτοτυπο λογω μειωμενου ογκου παραγωγης, δηλαδη θα κοστιζε πολυ περισσοτερο χωρις να εχει σημαντικη διαφορα στις επιδοσεις (υποθετω αυτο ελεγχθηκε εξονυχιστικα) και φυσικα θα οδηγουσε σε σιγουρη εμπορικη αποτυχια.

Ομολογουμενως το "made in Greece" στο κουτι μου κακοφανηκε λιγο αφου δεν αντιστοιχει στην πραγματικοτητα, αν ελεγε designed in Greece προσωπικα δεν θα ειχα κανενα προβλημα να το αποδεχτω.

Για να ληξει μια και καλη το ολο θεμα αλλα και να προωθηθει η σειρα στην αγορα η δικη μου προταση ειναι οταν με το καλο βγει και το 750αρι να σταλουν πακετο σε καποιο(ους) αξιοπιστο reviewer (johnyguru, hardocp, hardwaresecrets κτλ, προσωπικα προτιμω τον 3ο μιας που προφανως ειναι συναδελφος και οχι προγραμματιστης που παλευει να κανει ενα ρεβιου) για να λυθουν οι οποιες αμφιβολιες για τις επιδοσεις και την ποιοτητα κατασκευης και να γινει η απαιραιτητη αμεση συγκριση με παρομοια προιοντα.

Πιστευω οτι διατηρω μια αντικειμενικη θεση στο ολο θεμα μιας που δεν γνωριζω προσωπικα και ουτε εχω προηγουμενα με κανεναν απο τους δυο , γι'αυτο και την γραφω. Ελπιζω να μην παρεξηγηθει κανεις με τα παραπανω :)

edit: Μιας που κοπηκε το θεμα αλλα το ποστ αφορα κυριως το τροφοδοτικο δεν ειμαι σιγουρος που ταιριαζει, αν οι mods κρινουν οτι παει στο off ας το μεταφερουν. :o

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καποιες ερωτησεις :

1) Απο τοτε που εχεις βγαλει το 1200αρι εχουν υπαρξει διαφορα revision? Αν ναι, τι εχει αλλαξει?

2) Καποια συμβατα UPS με το PSU σου (και το 1200αρι αλλα και το 750αρι που θα βγει) εχεις να προτεινεις? Οχι τιποτα αλλο μην βρεθω με καμενα UPS οπως το 1500VA APC που ειχα που καηκε απο ενα ETASIS λογω Active PFC ..

3) Περιμενουμε και το 750αρι αλλα και τις DDR3 ...;)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό είναι γνωστό εδώ στο thelab από παλιά και έχουμε γράψει σχετικά.

Όλα τα UPS που έχουν πραγματικό sine wave είναι συμβατά.

Μόνο που είναι πιο ακριβά. Το δικό μου είναι το APC Smart UPS 1500.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τι αλλαγές; Υπάρχει λίστα κάπου με το πλήθος των βυσμάτων τροφοδοσίας, ενδιαφέρομαι για το 750άρι.

Πάνω στο κουτί του είναι γραμμένα το τι βίσματα έχει.....Πάντως έχει αρκετά..... :)

Θα φορτώσω καμμιά φωτό βισμάτων...... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.