Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Εχεις ένα δίκιο. Πάρε δύο πρόχειρες :p

KilLk.jpg

aAQPz.jpg

Απορια: Τελικα μηπως εισαι σεφ ή κατι αναλογο; Σε περιπτωση που δεν εργαζεσαι ως σεφ ή κατι αναλογο...χανεις και εχασε και ο τομεας της γαστρονομιας μαζι σου.:weep:

Link to comment
Share on other sites

Οι μπριζόλες χωνεύονται τώρα που διαβάζετε, αλλά έπρεπε να φτιάξω και κάτι για αύριο.:)

Η αρχή έγινε με πιπεριές στο ταψί.

1008503y.jpg

Ακολουθεί κρεμμύδι, σκόρδο, άνηθος, μαϊντανός και κολοκυθάκι

1008504t.jpg

Συνέχεια με ψιλοκομμένη ντομάτα

1008505d.jpg

Ο πρωταγωνιστής.:)

1008506.jpg

Προστέθηκε το λουκάνικο, λάδι, λίγο νεράκι, ελάχιστο pummaro, αλάτι, ρίγανη και γλυκιά πάπρικα.

1008507m.jpg

Ψήσιμο και.....:)

0000030m.jpg

Όποιος νομίζει ότι το σημερινό μου φαγητό είναι καλύτερο από της [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] να μου κάνει like. :p:P:P

Σας ευχαριστώ.:)

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να κανουμε καποιες επισημανσεις πρωτα:

Τα λαχανικα σαφως ειναι πιο υγιεινα αλλα δεν χορταινεις οπως χορταινεις με το ρυζι οποτε πρεπει να φας πιο πολυ ψωμακι...το οποιο μας βοηθα να παχυνουμε αβιαστα. Αν τωρα καποιος δεν φαει ψωμι...ειναι καλυτερη επιλογη τα λαχανικα (βοηθουν και στο πεπτικο συστημα κτλπ).

Στο θεμα της επιλογης του κρεατος θα ελεγα οτι της Αγαπης η επιλογη ειναι πολυ καλυτερη. Γιατι; Γιατι τα λουκανικα (και ειδικα αυτα που δεν εχεις φτιαξει εσυ και δεν γνωριζεις τι εχουν αλεσει μεσα και τι εχουν ριξει ως ενισχυτικα γευσης) δεν ειναι και οτι καλυτερο.

Αυτα ως προς το θεμα υγιεινης κτλπ.

Απο θεμα γευσης τωρα...θεωρω οτι θα ειναι ανοητο να απαντησω για κατι το οποιο δεν εχω γευτει. Βαση αυτου λοιπον μπορει να ειναι πιο νοστιμο το δικο σου...μπορει να ειναι της Αγαπης.

Παντως για να μιλησουμε σοβαρα και να αφησουμε τις γλυκαναλατες θεωριες...και το δικο σου και της Αγαπης ειναι για πολλες πηρουνιες-βουτες με ψωμια-μαλοξ για το στομαχι μετα απο τη μαχη.:agree::hehe::agree::fun::fun::fun:

Μπραβο και στους δυο σας.

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]

Το κατάλαβες ότι δημιουργείς ψυχολογικό πρόβλημα στο φιλοθεάμον κοινό, ε;

Δε φτάνει -το κέρατό μου μέσα - που πρέπει να μαζέυουμε τα σάλια μας, πρέπει να έχουμε ενοχές και διλήματα από πάνω;;;;

Ε λοιπόν υπάρχει κι αλλος δρόμος, ...θέλω και τα δύο!:hehe::hehe:

Ούτε πρόβλημα ούτε ενοχές!!

Μ' ένα σπάρο δυο τρυγόνια......τρυγόνια......

Τι μου κάνεις /-ω τώρα, τα ε΄χεις φάει με πιλάφι, καψαλισμένο με βούτυρο , κοκκινιστά;;;;

Φτού!, πάλι "γλύστρισα"!

Στο θέμα μας....

Προτάσεις για δυο παραλαγές:

1.Όπως το έφτιαξες, πρόσθεσε και μια πατάτα, θα πιεί το νερό που βγάζουν τα λαχανικά και η σάλτσα θα γίνει λιγότερη, πιο δεμένη και πιο "λαδερή".

2. Βάζεςι λίγο λιγότερη πιπεριά , δεν βάζεις κολοκύθι, αλλά προσθέτεις γίγαντες......γευστικό κοκομπλόκο!!! (άυριο αυτό θα έχω για μεσημεριανό :innocent:)

2α. Ανακάλυψα ότι -ελείψει γιγάντων- η δουλειά γίνεται και με ψιλό φασόλι Καστοριάς, είναι απρόσμενα καλό !

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Είδες;;;!!

Άμα δε βάλεις φωτό πως θα δώ το "άγριο" ρύζι, εγώ;

Αγάπη το κρέας τι κομμάτι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μπριζόλες λαιμού έβαλα και βγήκαν τέλειες. Μεγάλη ανακάλυψη το αντικολλητικό τηγάνι.

δoκιμασε να καλυψεις με ενα καπακι κατσαρολας, ετσι ωστε να βρασουν και να μη γινουν ξερες.

Link to comment
Share on other sites

Όλο κρέας μαγειρεύετε παιδιά. Όσπρια, φασολάκια λαδερά, μπάμιες (έστω με κοτόπουλο), αρακά κλπ. δεν τα τιμάτε ή απλά δεν θεωρούνται άξια μνημόνευσης?

Link to comment
Share on other sites

Όλο κρέας μαγειρεύετε παιδιά. Όσπρια, φασολάκια λαδερά, μπάμιες (έστω με κοτόπουλο), αρακά κλπ. δεν τα τιμάτε ή απλά δεν θεωρούνται άξια μνημόνευσης?

Δεν τρώμε τέτοια. Γιατί να το κάνουμε αυτό στον εαυτό μας; :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λατρεύω τα κρέατα και τα ζυμαρικά, αλλά σαν το ρεβυθόριζο για μένα δεν υπάρχει.

Το μόνο κρέας με το οποίο ΙΣΩΣ άλλαζα το ρεβυθόριζο, είναι γλώσσα ή μάγουλο μοσχαριού.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λατρεύω τα κρέατα και τα ζυμαρικά, αλλά σαν το ρεβυθόριζο για μένα δεν υπάρχει.

Το μόνο κρέας με το οποίο ΙΣΩΣ άλλαζα το ρεβυθόριζο, είναι γλώσσα ή μάγουλο μοσχαριού.

Σωστός Και οχι μόνο ρεβιθόρυζο δοκίμασε και το φακόρυζο και γίγαντες με ρύζι

Link to comment
Share on other sites

Φακόρυζο είναι από τις πιο γελοίες ελληνικές λέξεις EVER!1!!!1

Αυτό και το όνομα μιας θεούσας φίλης της θεούσας μάνας μου:

:bad: :bad: :bad:

Συραγούλα

:bad: :bad: :bad:

Έγινε επεξεργασία από zomg
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.