Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Λέγεται cup of rump, ή όπως είπε κάποιος εδώ "καπάκι". Είναι από τον κωλο του μοσχαριου. Εδώ βάλει και ένα βίντεο εδώ πριν κανένα μήνα. Θα το ποστάρω να δεις.

Sent from my Migato GT-N7105 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Cap of Rump = το πίσω μέρος από το κιλότο ή καπάκι ή κιλότο με καπάκι, ανάλογα από ποιον το ζητάς. Δεν είναι ακριβό κρέας, γιατί είναι αρκετά σκληρότερο από τις καλές μπριζόλες, αλλά είναι πολύ νόστιμο.

Επειδή λένε και άλλα κομμάτια "καπάκια" θέλει λίγη προσοχή. Αυτό που ψάχνεις είναι ατόφιο ψαχνό με ένα στρώμα λίπους από πάνω.

Αν το θέλεις για τέτοια παρασκευή, πρέπει να το ζητήσεις με το λιπάκι του γιατί αρκετοί το πετάνε.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην αρχίσω να "βογκάω" ( :) ), εκφράζοντας πολλούς από του θεατές, θα κάνω το αμέσως ευπρεπέστερο, εκφράζοντας ακόμα περισσότερους (φαντάζομαι) !:hehe:

Εντάξει το σαλατικό είναι από τα αγαπημένα μου, το γαβράκι επίσης (αν και αυτό, ανήκει πλέον και στα απαγορευμένα μου :( ) :nono:

Βλέπω, όμως, στο πλακί που έφτιαξες ενδιαφέρουσες προσθήκες και ακόμα πιο ενδιαφέρουσα υφή και παρουσία (μέλωμα σάλτσας κλπ),.

Θα ήταν πολύ βαρύ :innocent: αν ζήταγα οδηγίες προς ναυτιλλομένους που επιθυμούν να κάνουν το συγκεκριμένο γευστικό ταξίδι;;;

:worship::worship::worship:

Link to comment
Share on other sites

1ον) Ξενάγηση στην εικόνα.

2ον) Στοιχεία του ζαχαροπλάστη.

Zητάω πολλά; :p

χμμμ να σου πω εγώ έφαγα ένα κομματάκι απο το μιλφέιγ που ήταν καλό και δε ξέρω για τα υπόλοιπα. Αλλά ο [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] που τα έφερε ξέρει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αντε να πω για τους γίγαντες αν και δε πιστεύω να ακολούθησα κάποια διαφορετική συνταγή λεπόν

Απο το βράδυ στο νερό

Το πρωι στη χύτρα με λάδι και 1 μεγαλο κρεμμύδι χοντροκομμένο. Σοτάρουμε....

Ρίχνουμε μέσα τους γίγαντες με νεράκι.

Προσθέτουμε ντομάτα

Κύμινο μπόλικο

Αλατάκι

ρίγανη

Κλείνουμε χύτρα και ανάλογα τη χύτρα χρονομετράμε.

Μετά που την ανοίξουμε έχουμε κόψει σέλινο και το πετάμε μέσα.

δίνουμε μερικές βράσεις να τραβήξει τα πολλά υγρά και μετά στο ταψί με μπόλικη φέτα απο πάνω.

Μόλις ροδίσει η φέτα, στο πιάτο και τρώμε :big_boss:

Link to comment
Share on other sites

Πρωινό σήμερα: Μοσχαρίσια μπριζόλα (απο χθες το βράδυ) με ένα αυγό τηγανητό από πάνω και τυράκι!

Βραδυνό: Τηγανητά κολοκυθάκια, με γλυκοπατάτες στο φούρνο και χοιρινό-κοτόπουλο στην κατσαρόλα.

Δεν πρόλαβε ούτε φώτο να παίξει :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.