Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι άσχετο.

Αληθεύει ότι το γάλα κάνει "κακό" στην διατροφή?

Ωπ που χαθηκες εσυ :daisy:

Κακο δεν κανει απλα υπαρχει αρκετος κοσμος που δυσκολευεται να το χωνεψει οποτε του επηρεαζει εστω και προσωρινα την γραμμωση, (οπως και διαφορα αλλα γαλακτομικα), προσωπικα εχω δοκιμασει daily με 80% λιγοτερη λακτοζη αλλα δεν βγηκα ακρη, επισης δεν ειναι οτι πιο πρακτικο για μεταπροπονητικο ροφημα επειδη μονο το 20% απτην πρωτεινη του ειναι "γρηγορη" σε αντιθεση με τον απομονωμενο ορο γαλακτος που τον ανακατευεις τον πινεις και σε 20 λεπτα το πολυ εχει παει στο αιμα.

Δεδομενου οτι καποιος δεν εχει δυσανεξια στην λακτοζη δεν νομιζω να εχει κανενα προβλημα με το γαλα, κατα προτιμηση απαχο γιατι τα λιπαρα του δεν εχουν κανενα ωφελος ( σε συγκριση με τα καρυδια και το λαδι πχ ) απ'την αλλη ειμαι τις αποψης οτι πρεπει να τρωμε τις θερμιδες μας και οχι να τις πινουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τι καταλαβαίνω κανένα προϊόν δεν είναι κακό... Κακός είναι τρόπος με τον οποίο παρασκευάζεται. Φαντάζομαι ότι το γάλα που φτάνει στο τραπέζι μας και έχει περάσει από παστεριώσεις και ένας θεός ξέρει τι άλλα συντηρητικά βάζουν μέσα για να διατηρείται "φρέσκο" τόσες μέρες δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με το ΓΑΛΑ. Αλλά αυτό ισχύει για όλα τα προϊόντα. Είναι πραγματικά στην εποχή μας είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις κάτι ΦΡΕΣΚΟ και μή αλλοιωμένο.

Το κύριο πρόβλημα είναι το αυτό με τα συντηρητικά που δεν ξέρουμε να τα αναγνωρίζουμε...

H κρυφή zάχαpη στα τρόφιμα

Δύο καλά άρθρα για κομμάτιασμα σε ένα καλό site για με πολλά bodybuilding tips.

http://www.simplyshredded.com/6-steps-to-a-summer-6-pack.html

http://www.simplyshredded.com/shredded.html

Έγινε επεξεργασία από kallileo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 year later...

οριστε το θρεντε

Οχι, οχι ΓΝΩΜΗ ειναι κατι που εκφραζεις χωρις να γνωριζεις.

Σου μιλησα απο ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εμπειρια.

Οτιδηποτε αλλο περαν αυτου χωρις αποδειξεις ειναι αρλουμπες.

Φιλε δειξε μας ομως τα στοιχεια σου. Οποιοσδηποτε βγαινει και λεει οτι

στον πρωταθλητισμο δεν υπαρχουν ουσιες πρεπει να το κανει υπευθυνα.

Και εχω δει εκατονταδες χαπακια σε ΠΡΩΙΝΕΣ προπονησεις ΠΑΙΔΙΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ

να καταναλωνονται, σπρωχνοντας τα ποσοστα λιπους σε αυτα ενος αθλητη σε ηλικια

μολις 15-18 χρονων, ηλικιες που οπως υποστηριζω δεν ισχυει για ποδοσφαιρο μπασκετ

διοτι δε χρειαζεται τοσο χαμηλο ποσοστο της ταξης του 4-5-6% σε τετοια ηλικια.

Το υποστηριζω χωρις στοιχεια, εξου και θεωρω οτι ειναι αρλουμπες εξαρχης. Αλλα δε βγαινω να λεω οτι στον πρωταθλητισμο δεν υπαρχει καταναλωση φαρμακου.

Στην κολυμβηση τα αποτελεσματα πρεπει να φανουν μεσα σε 2 λεπτά μαξ, όπως στον

στιβο (υγρός στιβος γαρ) και μιλαμε για φαρμακα που τρελαινουν τον μεταβολισμο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ρωτησω οσους γνωριζουν για το θεμα.....Υπαρχει καποια παρενεργεια ή ειναι γενικα κατακριτεο να χρησιμοποιουντε πρωτεινες ογκου σε συνδιασμο με γυμναστηριο...Υπαρχει καποια επιπτωση στο σωμα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα η οτιδηποτε αλλο?Μιλαω για πρωτεινες ογκου οπως η American Mass...Oποιος γνωριζει ας με διαφωτησει....

αυτό δεν ειναι χημειες ειναι φαγητό σε σκόνη

το πρωτείνη όγκου ασχολίαστο γιατι η διαφορά της με τις καθαρές "whey" ειναι πως ειναι full ζάχαρη και η ζάχαρη ειναι ενας καλός τρόπος να βάλεις λίπος. Καθαρή απάτη για αυτούς που δεν ξέρουν και ακολουθούν τυφλά τις συμβουλές του κάθε πωλητή η άσχετου τύπου στο gym.

μεγάλο λάθος. Και ενα tip. οταν πας σε μαγαζί με συμπληρώματα εχεις αποφασίσει τι θέλεις απο πριν και ξέρεις τι ειναι αυτό και τι κάνει και δεν πας στα τυφλά γιατι θα σου φορτώσουν πεντακόσια άσχετα πράγματα η χειρότερα απο αυτό που ζητάς για να πουλήσουν και μόνο.

αυτά απο εμένα δεν συζητώ άλλο για το θέμα γιατι βαριέμε να διαβάσω τα παραπάνω πόστ , απάντησα σε αυτό που ρωτάς και thats all:clap:

Έγινε επεξεργασία από nicoc89
Link to comment
Share on other sites

Στον πρωταθλητισμο οποιοδηποτε επιπεδου ουσιες υπαρχουν. Απλα οσο ανεβαινει το επιπεδο ανεβαινει και το budget και εχουμε φτασει στα DNA designer steroids που δεν ανιχνευονται με τιποτα. Οπως και η αυξητικη ορμονη δεν ανιχνευεται. Μιλαω εκ πειρας. Εκανα στιβο 5 χρονια εφηβος και ημουν τιγκα στο φαρμακο - ελεγχοι γιοκ. Ευτυχως δεν ημουν εντελως γκαγκα και ειχα τον οικογενειακο γιατρο να με παρακολουθει

On another note, οι πρωτεινες ειναι αφυδατωμενο φαγητο. Οι πρωτεινες ογκου ειναι αφυδατωμενος ορος γαλακτος με σακχαρα τα οποια πληρωνεις χρυσαφι. Αν θες πρωτεινη ογκου, παρε μια καθαρη whey και κατακαλωσε την σε συνδιασμο με βρωμη. Same thing, πιο καλο για τον οργανισμο και θα παιρνεις και φυτικες ινες

Link to comment
Share on other sites

απλα να σχολιασω οτι στην κολυμβηση παιρνουν πολυ πραμα.

Καμια σχεση με ενα αλλο αθλημα οπως το ποδοσφαιρο ή το μπασκετ που χτιζεις σιγα σιγα και μπορει να μη χρειαστεις ποτε βοηθεια.

Και ρωτανε τους ιδιους τους γονεις όταν τα παιδια ειναι ακομη σε εφηβικη ηλικια

αν θελουν να παρουν "ειδικη διαιτα" και οι γονεις συμφωνουν τη στιγμη που το σωμα των παιδιων δεν

εχει ολοκληρωσει την αναπτυξη και το αεροβιο δεν ειναι η καταλληλη στιγμη να πουσαριστει.

Δεν ξερω ποια ειναι τα χαπακια που αναφερεις μπορει να ειναι πολυβιταμινη μπορει να ειμαι amino μπορει να ειναι κρεατινη μπορει να ειναι winstrol...

Μερικα πραγματακια σχετικα με την κολυμβηση

Για να ασχοληθει καποιος με κολυμβηση ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ πρεπει να ξεκινησει απο πολυ μικρη ηλικια.

Αν ξεκινησεις στα 10 σου πχ ειναι πολυ χλωμο ως αχρωμο να μπεις στην αγωνιστικη.

Οποτε αυτο που λες πως η κολυμβηση δεν ειναι σαν ποδοσφαιρο ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΗΣΧΥΕΙ.

Οπως γενικοτερα στον αθλητισμο επαγγελματικο η μη και στη κολυμβηση παιζει πολυ μεγαλο ρολο η διατροφη.

Απο ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ που ξεκινανε ΣΥΝΗΘΩΣ στα 17-18 παιζουν οπως παντου η πρωτεινη, κρεατινη, αμινοξεα, πολυβιταμινες, νιτρικο.

Δεν ειπα ποτε πως η κολυμβηση ειναι το πιο καθαρο αθλημα στον κοσμο ωστοσο δεν ειναι και το πιο βρωμικο ;)

Αν σου δειξω προγραμμα συμπληρωματων φιλου που εκανε προταθλητισμο ποδηλασιας θα αναθεωρησεις τις αποψεις σου :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για της απαντησεις.

Πηγα και χθες και τα συζητησα μαζι της, επεμενε να μην ριξουμε ρυθμο... :suicide:

Εκανα παλι κυκλικα με 5 κιλα λιγοτερα βασικα.

Μετα την προπονηση ημουν καλυτερα και σημερα ειμαι σχεδον κομπλε.

Μονο στο δεξι χερι με εχει σκισει ο δικεφαλος αλλα οκ πλεον παλευεται.

Οταν λετε αντιοξειδωτικα ποια εννοειτε?

Μου εχει βαλει τοσους πολλους κοιλιακους μιας και της ανεφερα οτι αυτο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι να χασω την κοιλια...

Δεν χανεται τοπικο παχος , αυτο ειναι τρελος μυθος.

Αεροβια + βαρη και θα χασεις λιπος απο ολα το σωμα αρα και απο την κοιλια.

Και οι κοιλιακοι ειναι μυες σαν ολους τους αλλους ,3-4 φορες τη βδομαδα μια χαρα ειναι γιατι πρεπει να αναρρωνουν κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χανεται τοπικο παχος , αυτο ειναι τρελος μυθος.

Βασικά δεν είναι καν μύθος...Είναι μία υπεραπλούστευση σε σχέση με το πως λειτουργεί ο οργανισμός θα έλεγα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χανεται τοπικο παχος , αυτο ειναι τρελος μυθος.

Αεροβια + βαρη και θα χασεις λιπος απο ολα το σωμα αρα και απο την κοιλια.

Και οι κοιλιακοι ειναι μυες σαν ολους τους αλλους ,3-4 φορες τη βδομαδα μια χαρα ειναι γιατι πρεπει να αναρρωνουν κιολας.

Πολυ σωστά και κάτι να συμπληρώσω. Οι πιο πολλές λιποαποθήκες στο σώμα είναι στην κοιλιά και γενικά στην μέση γύρω-γύρω (ανδρικού τύπου συγκέντρωση λίπους)

Αμα δείτε άτομα οι οποίοι τυγχαίνει να μην βάζουν λίπος τοπικά στην κοιλιά τότε έχουν τις περισσότερες λιποαποθήκες τους στους γλουτούς και στα πόδια ψηλά (γυναικείου τύπου)

Link to comment
Share on other sites

Aν και έχω περάσει και από την μόδα των βαρών (δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς εδώ που να πήγαινε στον "Αθλητή" στην Πλατεία Ομονοίας), κάτι με τα χρόνια κάτι με τα τρεχάματα της ζωής, τα βάρη έφυγαν από την ζωή μου. Πέρασα λίγο και από τα kettlebells αλλά και αυτά δεν με συγκίνησαν. Εδώ και 2,5 χρόνια περίπου έχω γυρίσει στην γυμναστική χρησιμοποιώντας το βάρος του σώματός μου (aka bodyweight exercise) όπου αν και τα αποτελέσματα απέχουν (σε όγκο) σε σχέση με τα ελεύθερα βάρη, παρόλα αυτά οι ασκήσεις μου φαίνονται πιο φυσικές και μπορώ να τις ασκώ οπουδήποτε θελήσω χωρίς να χρειάζεται να ψάχνω να βρω γυμναστήριο. Μαζί με την αεροβική μου (3-4 ημέρες/εβδομάδα τρέξιμο) με κρατούν σε μια σωματική ευεξία που προσωπικά μου αρκεί.

Επειδή δεν έχω ψάξει τις προηγούμενες σελίδες θα συστήσω 2 βιβλία που μπορεί να έχουν συζητηθεί ξανά. Και βεβαίως υπάρχουν και εξειδικευμένοι ιστότοποι για όσουν θελήσουν να ψαχτούν παραπάνω. Τα βιβλία είναι τα εξής:

1. "Never Gymless" του Ross Enamait

2. "Convict Conditioning" του Paul Wade (έχει βγει και #2)

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Και το συκώτι το κυριότερο, γενικά καλό είναι να αποφεύγονται αυτά τα είδη τροφής imho, ότι και αν γραφούν σίγουρα θα έχουν κάποια αρνητική επίπτωση στο οργανισμό,

άσε που είναι και πανάκριβα δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω που δεν μπορείς να βρεις από φυσικά προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πανακριβα γιατι ειμαστε Ελλαδα, αμα παει καποιος Γερμανια μεχρι και κρεατινη σε σουπερ μαρκετ μπορει να βρει, γενικα στο εξωτερικο εχει διαφορετικη αποψη ο average joe, πιο ρεαλιστικη imo

" Supplements ? pffff, waste of money "

Νομιζω εχει μπει και παλιοτερα το παρακατω video αλλα what the hell :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ThdFqGLq4QU]How to make your own supplement company - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Και το συκώτι το κυριότερο, γενικά καλό είναι να αποφεύγονται αυτά τα είδη τροφής imho, ότι και αν γραφούν σίγουρα θα έχουν κάποια αρνητική επίπτωση στο οργανισμό,

άσε που είναι και πανάκριβα δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω που δεν μπορείς να βρεις από φυσικά προϊόντα.

Μιας και ανέφερες το συκώτι. Είχα διαβάσει για τον Ματαράτσι (κάπως έτσι λεγόταν) που είχε βγει παγκόσμιος bodybuilder και συγχωρέθηκε στα 40ατου κοντά, στο συκώτι βρήκανε όγκο σε μέγεθος από μπαλάκι του γκολφ!! Έβλεπα τον ronnie coleman σε βιντεάκι πως περνάει τη μέρα του και είχε ένα τάπερ γεμάτο με κομμάτια από κοτόπουλο. Όλη μέρα έτρωγε, έτρωγε και έτρωγε ξανά. Δηλαδή εντάξει οι άνθρωποι αυτοί απορείς πως ζούνε.

Μακριά ειδικά οι νέοι από αυτά. Είναι πολλά τα λεφτά που βγάζουν οι βιομηχανίες συμπληρωμάτων και κάνουν πλύση εγκεφάλου για να πείσουν πως πουλάνε προϊόντα που βοηθάνε στην υγεία των αθλουμένων.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτείνες που κυκλοφορούν με τη μορφή σκόνης θέλουν προσοχή γιατί επιβαρύνουν τα νεφρά. Ρώτα έναν γιατρό και θα σε ενημερώσει.

Μονο αν δεν πινεις νερο πραγμα που γινεται και με την τροφη

Και το συκώτι το κυριότερο, γενικά καλό είναι να αποφεύγονται αυτά τα είδη τροφής imho, ότι και αν γραφούν σίγουρα θα έχουν κάποια αρνητική επίπτωση στο οργανισμό,

άσε που είναι και πανάκριβα δεν προσφέρουν κάτι παραπάνω που δεν μπορείς να βρεις από φυσικά προϊόντα.

Δηλαδη αμα παω στην τυροκομικη μοναδα της περιοχης μου και παρω μυζυθρα/ανθοτυρο σε σκονη (whey) θα παθω κατι;

Μιας και ανέφερες το συκώτι. Είχα διαβάσει για τον Ματαράτσι (κάπως έτσι λεγόταν) που είχε βγει παγκόσμιος bodybuilder και συγχωρέθηκε στα 40ατου κοντά, στο συκώτι βρήκανε όγκο σε μέγεθος από μπαλάκι του γκολφ!! Έβλεπα τον ronnie coleman σε βιντεάκι πως περνάει τη μέρα του και είχε ένα τάπερ γεμάτο με κομμάτια από κοτόπουλο. Όλη μέρα έτρωγε, έτρωγε και έτρωγε ξανά. Δηλαδή εντάξει οι άνθρωποι αυτοί απορείς πως ζούνε.

Μακριά ειδικά οι νέοι από αυτά. Είναι πολλά τα λεφτά που βγάζουν οι βιομηχανίες συμπληρωμάτων και κάνουν πλύση εγκεφάλου για να πείσουν πως πουλάνε προϊόντα που βοηθάνε στην υγεία των αθλουμένων.

Και εγω ειχα ακουσει για τον κυρ Τασο (καπως ετσι τον ελεγαν) που επινε 2 τσιπουρα την ημερα και ειχε κιρωση του υπατος.

Παιδες αμα δεν ξερετε, που δεν ξερετε, καλυτερα μην μιλατε.

/arxidi mode off

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμα παω στην τυροκομικη μοναδα της περιοχης μου και παρω μυζυθρα/ανθοτυρο σε σκονη (whey) θα παθω κατι;

Παιδες αμα δεν ξερετε, που δεν ξερετε, καλυτερα μην μιλατε.

/arxidi mode off

Σιγά μην σε βλάψει. Αν ήταν έτσι οι χονδρέμποροι που την παίρνουν με τους τόνους θα είχαν "ξοφλήσει" προ πολλού.

Βέβαια αν αρχίσεις να καταναλώνεις ανεξέλεγκτα πρωτεΐνη οπωσδήποτε βλάπτει. Δυστυχώς δεν έχει βάνα ταφ ο οργανισμός να πετάει έξω το πλεόνασμα που δεν χρειάζεται. Επεξεργάζεται. και αυτό που αποβάλει.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην σε βλάψει. Αν ήταν έτσι οι χονδρέμποροι που την παίρνουν με τους τόνους θα είχαν "ξοφλήσει" προ πολλού.

Βέβαια αν αρχίσεις να καταναλώνεις ανεξέλεγκτα πρωτεΐνη οπωσδήποτε βλάπτει. Δυστυχώς δεν έχει βάνα ταφ ο οργανισμός να πετάει έξω το πλεόνασμα που δεν χρειάζεται. Επεξεργάζεται. και αυτό που αποβάλει.

Αυτο λεω. Εχω καταναλώσει εκατονταδες κιλα πρωτεϊνη και ακομα χαιρω ακρας υγείας. ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ νερο. Απαραιτητο για να κανουν την δουλεια τους τα νεφρα αν παιρνεις υπερβολικες ποσοτητες. Και πρεπει ολοι να καταλαβουν οτι η πρωτεϊνη ειναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ διατροφης, οχι υποκαταστατο οπως το παιρνουν μερικοι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.