Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Εριξα μια γρηγορα ματια σε καποια site και βρηκα καποιες οπως ''QNT 92+'' ''Myofusion Gaspari Nutrition'' ''Elite Whey (Dymatize)'' και ''Whey Gold Standard (ΟΝ)'' ως γνώστες του ''αθληματος'' για ποια εχετε ακουσει θετικα σχολια ή θα μου προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites

syntha cookies η καλύτερη γεύση που υπάρχει. Αλλά την βαριέσαι πιο εύκολα από gaspari

Εχει πολυ ζαχαρη αν θυμαμαι σωστα και αρκετο λιπος γι' αυτο και η γευση.

Link to comment
Share on other sites

Κολυμβητήριο σε συνδιασμό με μια κάπως προσεγμένη διατροφή (λίπη,γλυκά,ψωμιά κλπ τα έχω κόψει εδώ και κανά 4 μηνο, άντε μία στο τόσο...) θα δω αποτέλεσμα σε όγκο; Δε θέλω τίποτα το υπερβολικό, απλά να βάλω λίγο σε όγκο. Btw το ξέρω ότι το καλύτερο θα ήταν να πάω γυμναστήριο, αλλά το βαριέμαι αφόρητα. Ίσως να μπει στο πρόγραμμα μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Κολυμβητήριο σε συνδιασμό με μια κάπως προσεγμένη διατροφή (λίπη,γλυκά,ψωμιά κλπ τα έχω κόψει εδώ και κανά 4 μηνο, άντε μία στο τόσο...) θα δω αποτέλεσμα σε όγκο; Δε θέλω τίποτα το υπερβολικό, απλά να βάλω λίγο σε όγκο. Btw το ξέρω ότι το καλύτερο θα ήταν να πάω γυμναστήριο, αλλά το βαριέμαι αφόρητα. Ίσως να μπει στο πρόγραμμα μελλοντικά.

Όγκο με κολυμβηση? Ουτε καν ... ανοιγμα πλατης, αεροβια αντοχη, καποιο σχηματισμο στα ποδια (εαν υπαρχει προδιαθεση), καλα γυμνασμενο κορμο αλλα ογκο οχι

Link to comment
Share on other sites

ενα ενδιαφερον ντοκυμαντερ ταινια Bigger Stronger Faster - Exclusive Trailer - YouTube.....

Δεν το εχω διαβασει ολο το τοπικ αλλα εχουν γραφτει πολλες ανακρίβειες(διατροφη ειδικοτερα που ειναι και ο τομεας μου).... Για καλλίγραμμο,γυμνασμενο σωμα 17 - εως βαρια 35 το μονο που χρειαζεται ειναι σωστη διατροφη που γινεται και τροπος ζωης, λιγη γυμναστικη και καλη ξεκουραση υπνος. Το κατι παραπανω μπορει να επιτευχθεί με ορισμενα συμπληρώματα διατροφης (και εξειδικευμένη γυμναστικη με βαρη) , αν και ποιο πολυ ο ρολος που παιζουν ειναι οτι και οι κρεμες στις γυναικες..... Τα φαρμακα, κοινως αναβολικά, εδω δεν ξερω πολλα γιατι δεν εχω δοκιμασει,αλλα σιγουρα κανουν την διαφορα(υπαρχουν πολλων ειδων και διαφορετικου σκοπου,αλλα δεν ειναι επι του παρόντος), οταν τηρούνται ολα τα παραπανω. Αλλιως θα βρεθείτε με σωμα πορτιερη :hehe: . Αυτο που ξερω για αυτα ειναι να αποφευγονται μεχρι τα 24-25 (αν δεν κανω λαθος εχει να κανει με το ενδοκρινολογικό ή κατι αλλο που δεν το θυμαμαι τωρα). Για εμενα προσωπικα δεν εχουν νοημα αν δεν εχει καποιος πεσει 9-10 % σωματικο λιπος με τον αναλογο ογκο...μην ειναι κανενας κοκαλιαρης δηλαδη που δειχνει τους κοιλιακούς του :-O ....για αυτο το 9% λιπος και αναλογα ηλικιας θελει μονοχοφαγια , πολυ συγκεκειμενη διατροφη,αρα καποια που θα λείψουν βιταμινες κλπ ,καποια πολυβιταμινη προτινεται αυτο δεν ειναι υγιεινός τροπος διατροφης για ολο τον χρονο και μακροπροθεσμα(μπορει ισως να δικαιολογηθεί αν ειστε μοντελα και ζητε απο αυτο). τουτεστιν σωμα φετες ,δεν σημαινει και υγεια και ας βγουν οι εξετασεις αιματος οκ.

Θα ειχε ενδιαφερον να βαζαμε και φωτο μας να βλεπουμε αν αφτα που γραφουμε εχουμε και εμπειρια ή τα διαβασαμε καπου και γραφουμε οτι νανε πολλες φορες......:slap:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι τους σφιχτηδες τους φορουμ...

Ειμαι 71 κιλα και 1,75 υψος.Θα μου πειτε καλα ειμαι...

Εχω ομως λιγο σωσιβιο.στο υπολοιπο σωμα δεν εχω λιπος(οχι οτι ειμαι φετες ρε παιδι μου αλλα ειναι νορμαλ)

τι ασκησεις μπορω να κανω για να καψω κατι λιγο?

Γυμναστηριο παω,προλαβαινω μονο 2 φορες την βδομαδα οπου κανω 20 λεπτα διαδρομο και γυρω στα 45 λεπτα βαρη οργανα κτλ.

Κανω και λιγα πουσαπς και ελξεις στο σπιτι συνηθως τις μερες που δεν παω γυμναστηριο.

τι επιπλεον μπορω να κανω?

διατροφη προσεχω γενικα αλλα 1-2 φορες τη βδομαδα παρασυρομαι και τρωω καμια πιτσα(σουβλακια τα αποφευγω αλλα ενταξει 1 φορα το μηνα μπορει να φαω)

Για πετε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Δύο πράγματα από μένα.

Μην τρως βράδυ και στο διάδρομο τρέξε, μην περπατάς.

3 λεπτά 5χμ/ω

2 λεπτά 7χμ/ω

1 λεπτό 8χμ/ω

1 λεπτό 9χμ/ω

2 λεπτά 10χμ/ω

2 λεπτά 12χμ/ω

2 λεπτά 10χμ/ω

2 λεπτά 12χμ/ω

2 λεπτά 14χμ/ω

1 λεπτό 7χμ/ω

2 λεπτά 5χμ/ω

Σύνολο 20 λεπτά με προθέρμανση, αυξομείωση στην ένταση (αν μπορείς πήγαινε κι πιο γρήγορα) και σταδιακό κατέβασμα παλμών.

Α, και μην κοιτάς τα κιλά. Κοίτα το σώμα σου. (εγώ είμαι 1,77 - 79 κιλά)

Link to comment
Share on other sites

Βραδυ δεν τρωω.δηλαδη μετα το μεσημεριανο τρωω το απογευμα φρουτα και μπορει εαν πειναω να φαω κατα τις 8 δημητριακα με γαλα η κατι αλλο ελαφρυ.πολυ σπανια θα φαω μετα τις 9.

στο διαδρομο τρεξιμο κανω.συγκεκριμενα,συνολικα κανω γυρω στα 6 λεπτα περπατημα με 6χλμ/ωρα και τα υπολοιπα τρεξιμο χαλαρο 8,5χλμ.Αρα να αυξησω την ενταση στο τρεξιμο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου,

Αυτά τι σας λένε?

Μιλαγα με ένα φίλο που τα παίρνει για λιποδιαλύτες. Τα ξέρετε, αυτά πως τα συνδυάζεις με τροφή, άσκηση, ώρα που τα παίρνεις κλπ?

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, μου έλεγες ότι κάνεις δίαθλο. Δώσε πίεση εκεί, κόψε και τα Αγγλικά "πιτόγυρα" και θα είσαι κομπλέ. Γενικά με τις "εύκολες" λύσεις είμαι αντίθετος.

[MENTION=12158]Dant3[/MENTION] : 8,5 είναι λίγο ρε συ. (εκτός αν είσαι 80 χρονών :p ) Μέτρα παλμούς και αύξησε ταχύτητα. Στο 60%-70% της μέγιστης αντοχής της καρδιάς σου, καις "αβέρτα" λίπος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι για μένα ρε, εγω μια χαρα ειμαι απο φυσικη κατασταση (πανω κατω) και γυμναστικη. :)

Αυτος μου τα ειπε γιατι ειναι ο κλασσικος που σε 1 μηνα ειναι φετες, και ρωταω αν τα ξερετε, τι κανουν, και αν εχει κανενα κίνδυνο πάνω κατω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι τους σφιχτηδες τους φορουμ...

Ειμαι 71 κιλα και 1,75 υψος.Θα μου πειτε καλα ειμαι...

Εχω ομως λιγο σωσιβιο.στο υπολοιπο σωμα δεν εχω λιπος(οχι οτι ειμαι φετες ρε παιδι μου αλλα ειναι νορμαλ)

τι ασκησεις μπορω να κανω για να καψω κατι λιγο?

Γυμναστηριο παω,προλαβαινω μονο 2 φορες την βδομαδα οπου κανω 20 λεπτα διαδρομο και γυρω στα 45 λεπτα βαρη οργανα κτλ.

Κανω και λιγα πουσαπς και ελξεις στο σπιτι συνηθως τις μερες που δεν παω γυμναστηριο.

τι επιπλεον μπορω να κανω?

διατροφη προσεχω γενικα αλλα 1-2 φορες τη βδομαδα παρασυρομαι και τρωω καμια πιτσα(σουβλακια τα αποφευγω αλλα ενταξει 1 φορα το μηνα μπορει να φαω)

Για πετε τιποτα...

Αν και σφίχτης δεν είμαι, θα σου πω την ταπεινή μου γνώμη. Δεν υπάρχει δυνατότητα να κάψεις λίπος τοπικά. Θα χρειαστεί δίαιτα (κυρίως) και αερόβια για να φύγει το λίπος αλλά αυτό θα γίνει ολικά και όχι τοπικά. Τα βάρη χρησιμοποιούνται για αύξηση του μυικού όγκου (όχι της μάζας) και βελτιώνουν την εικόνα μας λειτουργώντας συμπληρωματικά με την αεροβική.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.