Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Γιώργο μου, το 8pin είναι ήδη σλιβαρισμένο όπως τα άλλα!

my fault

ειδα αυτο που εβγαινε απο το mb tray και μπερδευτηκα

(μαλλον πρεπει με καποιο τροπο να περασει απο πισω απο το ενοχλητικο οριζοντιο δοκαρι του stacker και μετα να κουμπωσει στην προεκταση...)

Δεν είναι ότι μου αρέσουν οι σωλήνες.Αντιθέτως προτιμώ τις όσο μικρότερες διαδρομές αλλά συγχρόνως και το καλύτερο αποτέλεσμα

μη ξεχνας κατι διασταυρωσεις Χ που σε ειχαν συνεπαρει παλιοτερα ;)

Αυτό για την κάρτα είναι πολύ ενδιαφέρον.Ομολογώ ότι δεν το είχα σκεφτεί γιατί πάντα παίζει και ένα ενδεχόμενο πώλησής της.Αλλά για αυτά τα χρήματα που θα αξίζει και για τα PhysX που αρκούνται σε μια τέτοια δε νομίζω ότι είναι μακριά η υλοποίηση της ιδέας σου!:)

κι εγω θα ελεγα go for it...

ισως και με ενα custom backplate με logo PhysX μονο του....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Οριστέ και το τελειωμένο μου σύστημα.Καιρός ήταν :D

Όλα μαζεμένα

img1155qo.jpg

Μερικές πάστες που μου έστειλαν για reviewing

img1156yi.jpg

2 silver coils

img1158u.jpg

XSPC Raystorm με τα fittings

img1163mq.jpg

Αυτά είναι 45άρες γωνίες της ek (black nickel) και 1/2ID 3/4OD compression fittings της XSPC .Ταιριάζουν πάρα πολύ

img1166u.jpg

Το μπλοκ κουμπώθηκε στη μητρική και απ'ότι φαίνεται ξέχασα να βάλω την τελευταία βίδα :)

img1172wv.jpg

XSPC ex240 στην οροφή.Ίσα ίσα χωράει στο cm 690 II advanced

img1173q.jpg

Swiftech MCRES micro revision 2 με ένα silver coil

img1174tr.jpg

Σύνδεσα τον πρώτο μου σωλήνα!!

img1175c.jpg

Μπλέ!!!

img1178sa.jpg

img1179m.jpg

Το προσωρινό μου φόντο :)

img1180gj.jpg

Για πρώτη φορά,όλα πήγαν ρολόι.Ούτε διαρροές,ούτε τίποτα :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Στο cpu block βάλε τα ρακόρ ανάποδα. Το δεξί να πηγαίνει κάτω και το αριστερό στο rad. Πιστεύω θα δείξει πιο ωραία.

Πάντως ωραίοςςς

Άμα το κάνει αυτό θα έχει ανάποδη ροή και δε θα είναι και τόσο σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Έχει, εχει. Τι δεξί αν θυμάμαι καλά είναι το in. Αν δεις το μπλοκ διαλυμένο, θα δεις και ότι έχει σημασία από που μπαίνει το νερό. Εκτός κι αν κάνω τόσο λάθος :p

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Στο cpu block βάλε τα ρακόρ ανάποδα. Το δεξί να πηγαίνει κάτω και το αριστερό στο rad. Πιστεύω θα δείξει πιο ωραία.

Πάντως ωραίοςςς

Με πρόλαβαν οι προηγούμενοι :) Απο δεξιά είναι το inlet.Βασικά ήθελα μια ακόμα 45άρα γωνία για το ψυγείο προς μπλοκ.Είχα μερικές αλλά δυστυχώς απο το μπλοκ στο ρεζερβουαρ δεν πήγαινε καλά ο σωλήνας και έβαλα 2 45άρες για να κάνει γωνία 90 μοιρών.Στην επόμενη αγορά μου θα πάρω και μερικές 90άρες γωνίες γιατί πραγματικά βοηθούν πολύ στο στήσιμο της υδρόψυξης,πόσο μάλλον αν έχεις μικρό κουτί και μεγάλους σωλήνες :)

Link to comment
Share on other sites

Οριστέ και το τελειωμένο μου σύστημα.Καιρός ήταν :D

2 silver coils

img1158u.jpg

Aυτα τι ειναι; :baby:

Πού ομορφο δειχνει :T:

A, και ο φωτισμος στο block ειναι ψωνιο!

Ξεχωριστα leds ειναι ή τα εχει ενσωματωμενα;

Βαλε κι αλλες φωτο λιγοτερο κοντινες να το δουμε ολοκληρο.

Gpu δεν θα βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Aυτα τι ειναι; :baby:

Πού ομορφο δειχνει :T:

A, και ο φωτισμος στο block ειναι ψωνιο!

Ξεχωριστα leds ειναι ή τα εχει ενσωματωμενα;

Βαλε κι αλλες φωτο λιγοτερο κοντινες να το δουμε ολοκληρο.

Gpu δεν θα βαλεις;

1)Τo ασήμι αποτρέπει το σύστημα να πιάσει αλγή (αυτή τη πράσινη βρομιά).Χρησιμοποιείται αντί για για υγρό βιοκτόνο (ετσι το είχε το translate :p)

2)Τα led ήταν μαζί με το μπλοκ.Το μπλοκ έχει 1 υποδοχή απο κάθε πλευρά,εγώ τα έβαλα δεξιά και αριστερά (έτσι βόλευε η τακτοποίηση των καλωδίων)

3)Θα βγάλω μερικές ακόμα όταν βρω ένα μινι προβολέα που έχω γιατί αν βάλω φλας χαλάει το όμορφο αποτέλεσμα.Αλλιώς θα βγάλω και άλλες σκοτεινές :p (μ'αρέσουν περισσότερο γιατί κρύβονται οι μικροατέλειες)

4)Λεφτά γιοκ!Έδωσα για υδρόψυξη σύνολο 300 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) για να αγοράσω τα πάντα.Απο Μάιο το παιδεύω να τελειώσω την υδρόψυξη.Τώρα που τέλειωσε προέχει να βρώ ένα νέο σκληρό (caviar black 1/2TB) γιατί ένας 500αρης που έχω αρχίζει να τα παίζει και έχω αρκετά σημαντικά δεδομένα (για μένα)

Οπότε κάρτα μέχρι τα Χριστούγεννα λογικά θα πάρω,αφού θα μαζευτεί ένα καλό ποσό (περίπου 300-400 υπολογίζω θα μαζευτούν)

Link to comment
Share on other sites

4)Λεφτά γιοκ!Έδωσα για υδρόψυξη σύνολο 300 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) για να αγοράσω τα πάντα.Απο Μάιο το παιδεύω να τελειώσω την υδρόψυξη.Τώρα που τέλειωσε προέχει να βρώ ένα νέο σκληρό (caviar black 1/2TB) γιατί ένας 500αρης που έχω αρχίζει να τα παίζει και έχω αρκετά σημαντικά δεδομένα (για μένα)

Πολύ καλή δουλειά john και καθαρή. Μπράβο:fun:

Στο σημείο που quotara θα σε μαλώσω όμως. Κανονικά η προτεραιότητά σου θα έπρεπε να είναι η αγορά δίσκου και όχι το στήσιμο της υδρόψυξης. Ας καθυστερούσε λίγο δεν πειράζει.

Τα σημαντικά για εμάς δεδομένα δε τα αφήνουμε πάνω σε σχοινί για επαγγελματίες ακροβάτες, αλλά κάνουμε back up στο back up :)

Ευχομαι να μην είναι αργά για τα δεδομένα σου, όταν θα πάρεις την απόφαση να προβείς σε αγορά δίσκου...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά john και καθαρή. Μπράβο:fun:

Στο σημείο που quotara θα σε μαλώσω όμως. Κανονικά η προτεραιότητά σου θα έπρεπε να είναι η αγορά δίσκου και όχι το στήσιμο της υδρόψυξης. Ας καθυστερούσε λίγο δεν πειράζει.

Τα σημαντικά για εμάς δεδομένα δε τα αφήνουμε πάνω σε σχοινί για επαγγελματίες ακροβάτες, αλλά κάνουμε back up στο back up :)

Ευχομαι να μην είναι αργά για τα δεδομένα σου, όταν θα πάρεις την απόφαση να προβείς σε αγορά δίσκου...

Πάντα παίρνω backup και κατάφερα να σώσω τα πάντα στους αλλους μου σκληρούς αλλά τώρα αρχίζουν να γεμίζουν και ψάχνω να βρώ έναν μεγάλω για έξτρα.

Πριν μια βδομάδα άρχισε να τα παίζει ο σκληρός,όταν είχαν ήδη ολοκληρωθεί οι παραγγελίες για υδροψυξη.Η κάρτα γραφικών πλέον πήγε στο τέλος της λίστας,έτσι και αλλιώς η χρονιά που με περιμένει δεν θα υπάρχει χρόνος για παιχνίδια :)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μία ακόμα φώτο που έβγαλα σήμερα το πρωί

img1190kph.jpg

1)Ο vertex 4 που κρέμεται (διπλα από αντλία) θα μπει πάνω στο hot swap bay.

2)Το ρεζερβουάρ γεμίστηκε μέχρι πάνω,φαίνεται πιο ωραίο τώρα

3)Το πάνω πλαστικό δεν έχει κουμπωθεί όπως βλέπετε.Πρέπει να κόψω κάτι λωρίδες που είχε το κουτί απο εργοστάσιο,γιατί αλλιώς οι ανεμιστήρες ακούγονται σαν τρένο!!

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι πως αν βαλεις και gpu στο loop το 1 rad στην οροφη δεν θα αρκει :hm:

Λογικά θα φτάνει αλλά οριακά.

Εδω στο βίντεο εξηγώ ότι στο μέλλον μπορεί να βάλω άλλο ένα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο :)

Αν και το πιο πιθανό είναι να ξαναστήσω το haf 932 που έχει φάει σοβαρή μόντα

Personal Rig Update 2 (Watecooling Loop Finished) - YouTube

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ενα συστημα που εφτασε στο εργαστηριο ηδη στημενο

με προβλημα οχι στην λειτουργια ή στις θερμοκρασιες του, παρα μοναχα στην εμφανιση και στο στυλ του!

Με μερικες απλες προσθηκες και την επιλογη καταλληλων υλικων κι εξαρτηματων

η ολικη μεταμορφωση του ηταν απλα θεμα χρονου.

(το κυκλωμα της υδροψυξης και στα δυο setup, ειναι στημενο απο τον κατοχο συστηματος και φιλο Μαρκο)

MarkAtiHAFX-1.png

(noctua, χαλκος, καλωδια...τι αλλο μπορει να ζητησει κανεις)

MarkAtiHAFX-2.jpg

Μεγαλο πλαινο παραθυρο με εγχαρακτο λογοτυπο Crossfire

ολες οι σητες του HAF-X και το αλουμινιο του scythe βαφτηκαν λευκη ηλεκτροστατικη

ωστε να δεσουν στην προσοψη με το λευκο acetal EK reservoir

που προυπηρχε και ξεχωριζε σαν τη μυγα μεσ'το γαλα

(μαλλον αντιστροφα για να ειμαι ακριβης)

MarkAtiHAFX-3.jpg

Το χαραγμενο λογοτυπο εχει γινει απο την εσωτερικη πλευρα του πλαινου

και ειναι ημιδιαφανες επιτρεποντας την ορατοτητα στο εσωτερικο του κουτιου

εκει οπου οι μαυρες ακρυλικες καλυπτρες τροφοδοτικου, καλωδιων και 5,25

τα βαμμενα CM logos και τα custom αυτοκολλητα βινυλιου σπανε το κλιμα defaulτιλας που επικρατουσε πριν

και δινουν μια πιο ενδιαφερουσα εικονα

MarkAtiHAFX-5.jpg

Τα waterblocks επινικελωθηκαν για να δεσουν με τα υπολοιπα γυμνα μεταλλικα στοιχεια του συστηματος

και τα Crossfire bridges ντυθηκαν με custom αυτοκολλητα για να ταιριαξουν με το χρωματικο theme του project

αλλα και να κρυψουν φυσικα το αταιριαστο πορτοκαλοχαλκινο εργοστασιακο τους χρωμα.

Τα διχρωμα presleeved extensions ηταν μια ακομα ευκολη προσθηκη που εδωσε κι αυτη με τη σειρα της καποιους ποντους στην ολη εμφανιση του κουτιου.

MarkAtiHAFX-6.jpg

Οι Noctua ανεμιστηρες του ψυγειου αντικατασταθηκαν απο ρυθμιζομενους Gentle Typhoon 1850

ενω ο πισω και πιο ορατος ανεμιστηρας του διαμερισματος της μητρικης

αντικατασταθηκε απο τον σαφως πιο ομορφο και ταιριαστο 14αρη της Gelid.

Το γαλαζιο υγρο της Mayhems απο τη σειρα Pastel ταιριαξε ομορφα με τους μισόϊντσους tygon

και τα νικελ ρακορ της ΕΚ χωρις κανενα συμβιβασμο στην αποδοση του κυκλωματος.

Τα PWR,RST LED καλωδια του κουτιου sleevαριστηκαν με κλασσικο μαυρο sleeve για να μειωσουν την πολυχρωμια στο εσωτερικο του case.

Σιγουρα θα μπορουσαν να γινουν πολλα περισσοτερα

και να προτεθουν ακομα περισσοτερες λεπτομερειες

αλλα ο σκοπος του εγχειρηματος δεν ηταν ενα super project ή ενα συστημα βιτρινας,

ηταν απλα να καθαρισει και να ομορφυνει η εικονα ενος ηδη λειτουργικου και αποδοτικου συστηματος χωρις υπερβολες ή συμβιβασμο οσο αφορα την αποδοση και την πρακτικοτητα.

Μαρκο καλοριζικο!

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα μερικές ακόμα φωτογραφίες με μια dslr,φαίνονται πολύ καλύτερα.Εδώ είναι σε λίγο μεγαλύτερη ανάλυση My gallery

dsc0612c.jpg

dsc0613p.jpg

dsc0617yy.jpg

dsc0638rd.jpg

dsc0640ez.jpg

dsc0645ry.jpg

dsc0648.jpg

dsc0650kn.jpg

dsc0653wr.jpg

Δυστυχώς δεν έχω καιρό για sleeving,ίσως στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.