Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Επιτελους εβαλα και την 7970 στο Νερο και ολα ειναι πλεον ησυχα..Να ευχαριστησω τον Γιωργο (κοπριτης) για ενα προβλημα που αντιμετωπισα με το block της Alphacool NexXxoS ATXP το οποιο ενω το εβαλα επανω κανονικα, δεν παταγε σωστα γιατι τα Thermal Pad που ειχε μεσα το κουτι του μπλοκ για τις μνημες ηταν αρκετα χοντρα σε παχος με αποτελεσμα να μην παταει το μπλοκ οσο και να τερματιζες τα αλενακια.

20121002223220.jpg

20121002223045.jpg

20121002223149.jpg

Έγινε επεξεργασία από giogio
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9666]giogio[/MENTION]

Είδες διαφορά στο μέγιστο overclock της κάρτας πριν με τώρα?

Πριν πόσο και τώρα πόσο,εάν ναι???

Nαι πριν με το φαν στο auto σε ηρεμια ηταν στους 43-45 και αν ετρεχα κανα bench η επαιζα κανα παιχνιδι πηγαινε 70-74 τωρα με νερο ειναι σε ηρεμια 34 και σε furmark κανα 15 λεπτο που το αφησα εφτασε μεχρι τους 56 βαθμους.Αν καταλαβα καλα εννοεις απο θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Nαι πριν με το φαν στο auto σε ηρεμια ηταν στους 43-45 και αν ετρεχα κανα bench η επαιζα κανα παιχνιδι πηγαινε 70-74 τωρα με νερο ειναι σε ηρεμια 34 και σε furmark κανα 15 λεπτο που το αφησα εφτασε μεχρι τους 56 βαθμους.Αν καταλαβα καλα εννοεις απο θερμοκρασιες.

Δεν εννοεις απο θερμοκρασιες τωρα το καταλαβα:slap:,Περα απο τερμα τα ρολογια που πηγα στο πινακα του catalyst και πριν και τωρα με νερο δεν εχω δοκιμασει παραπανω και ουτε καν εχω γυρισει το διακοπτη στο δευτερο bios.Αν εχεις καμια προταση ριχτη να δω ποσο παει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αλλαξαμε κουτι και μπαξαμε οτι βρηκαμε μπροστα μας...:D

Ενα φουρφουρι ασπρο θα πρεπει να αντικατασταθει με ενα μαυρο και ολα ΟΚ ;)

Xmmm σαμπως γινεται λιγο "αστακομακαροναδα" εκει .....χαχαχαχα :baby:

dsc00495i.jpg

dsc00498hz.jpg

dsc00499fo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιος!!!! Αλλά σε προειδοποιώ απο τωρα! Σε αφηνω μια εβδομαδα να το χαρεις οπως ειναι και μετα λυνεις και ξεκιναμε μονταρισμα!!!!!! :mamba:

XAxaxaxa καλα βρε Bill :flag: :D

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα με χαλασε λιγο το "μπερδεμα" στη καρτα γραφικων (Θα προτιμουσα απο την επανω μερια να παει στο αριστερο και απο κατω να μπουν αντιθετα μην εχει αυτο το "μπλεξιμο) και εναν αλλο ανεμηστηρα πισω Aquatuning - Der Wasserk κατι σαν αυτο θα εδενε πολυ καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα με χαλασε λιγο το "μπερδεμα" στη καρτα γραφικων (Θα προτιμουσα απο την επανω μερια να παει στο αριστερο και απο κατω να μπουν αντιθετα μην εχει αυτο το "μπλεξιμο) και εναν αλλο ανεμηστηρα πισω Aquatuning - Der Wasserk κατι σαν αυτο θα εδενε πολυ καλυτερα

Σωστη η παρατηρηση σου....;) ΑΛΛΑ μετα απο ενα καλοοοοο ψαξιμο στο GPU Block ( εσωτερικη διαδρομη ) και μια καλη ερευνα ωστε να βρω την "first GPU" στην 6990 , βγηκε αυτο το αποτελεσμα συνδεσης με διαφορα θερμοκρασιας -2 βαθμους . Ειλικρινα δεν το πιστευα ....αλλα η πραξη εδειξε το προφανες!!! Αυτα γινονται οταν εχει να κανεις με Dual GPU Card :(

dsc00492n.jpg

Το τεστακι εδειξε πως με την αλλαγη στην λουπα πηγα απο τους 40idle στους 36-37idle ΑΜΕΣΩΣ :-O:rubik: με τα 9 cooler να δουλευουν στο 1/5 ;) για υσηχιααααααααααααααααααα

assiw.jpg

Έγινε επεξεργασία από stratos1978
Link to comment
Share on other sites

Ι like!

Τι θα άλλαζα...

1) Το πίσω ψυγείο θα το έφερνα τούμπα.

2) Τον ανεμιστήρα όπως σωστά είπε ο Γιάννης

3) Η σωλήνα που φεύγει απο τη GPU και την έχεις για άδειασμα δεν χρειάζεται. Μπορούσες να βάλεις το 45άρι γωνιακό ρακόρ που μάλλον είναι αυτό εδώ

Alphacool Ρακόρ Γωνία 45° G1/4" σε Εσωτερικό Σπείρωμα G1/4"

Απευθείας πάνω στην gpu με μία τάπα και να μην μπλέκεις τις σωλήνες. Οπότε και πάλι μια χαρά άδειασμα θα έκανες.

Κατά τα άλλα για πρώτες προσπάθειες είναι μια χαρά. Και ότι είπα είναι απλά υποκειμενική άποψη. Απόλαυσε το :T:

Link to comment
Share on other sites

Ι like!

Τι θα άλλαζα...

1) Το πίσω ψυγείο θα το έφερνα τούμπα.

2) Τον ανεμιστήρα όπως σωστά είπε ο Γιάννης

3) Η σωλήνα που φεύγει απο τη GPU και την έχεις για άδειασμα δεν χρειάζεται. Μπορούσες να βάλεις το 45άρι γωνιακό ρακόρ που μάλλον είναι αυτό εδώ

Alphacool Ρακόρ Γωνία 45° G1/4" σε Εσωτερικό Σπείρωμα G1/4"

Απευθείας πάνω στην gpu με μία τάπα και να μην μπλέκεις τις σωλήνες. Οπότε και πάλι μια χαρά άδειασμα θα έκανες.

Κατά τα άλλα για πρώτες προσπάθειες είναι μια χαρά. Και ότι είπα είναι απλά υποκειμενική άποψη. Απόλαυσε το :T:

Σε ευχαριστω [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] .

1) + 2) +3) στην επομενη αλλαγη υγρου ;):D

Ακομα θα χρειαστει να προσθεσω ( ειτε να το φτιαξω , ειτε να το αγορασω ετοιμο αν υπαρχει ) εναν "διακοπτη-ροοστατη" ωστε να αυξομειωνω τις στροφες της αντλιας .....χωρις να βγαζω ολοκληρο το bay εξω κτλ κτλ ;) Αν εχετε κατι υποψιν μου λετε :D

Έγινε επεξεργασία από stratos1978
Link to comment
Share on other sites

Σωστη η παρατηρηση σου....;) ΑΛΛΑ μετα απο ενα καλοοοοο ψαξιμο στο GPU Block ( εσωτερικη διαδρομη ) και μια καλη ερευνα ωστε να βρω την "first GPU" στην 6990 , βγηκε αυτο το αποτελεσμα συνδεσης με διαφορα θερμοκρασιας -2 βαθμους . Ειλικρινα δεν το πιστευα ....αλλα η πραξη εδειξε το προφανες!!! Αυτα γινονται οταν εχει να κανεις με Dual GPU Card :(

Το τεστακι εδειξε πως με την αλλαγη στην λουπα πηγα απο τους 40idle στους 36-37idle ΑΜΕΣΩΣ :-O:rubik: με τα 9 cooler να δουλευουν στο 1/5 ;) για υσηχιααααααααααααααααααα

assiw.jpg

Χωρις αλλαγη παστας υποθετω παντα ετσι ?

μηπως μιλαμε για καποια παστα που θελει "στρωσιμο" (νομιζω πχ η AS5 αποδιδει τα μεγιστα μετα απο καποιες ωρες λειτουργειας)

2 Βαθμοι στη υδροψξη δεν ειναι κατι τρελο και ελαχιστη διαφορα στη θερμοκρασια περιβαλοντως μπορει να κανει διαφορα αν μου ελεγες για 5-6 βαθμους θα το δεχομουν αλλα το 2 πιο πολυ για αλλαγη στη θερμοκρασια περιβαλοντος μου κανει παρα λογο διαταξης

Link to comment
Share on other sites

Χωρις αλλαγη παστας υποθετω παντα ετσι ?

μηπως μιλαμε για καποια παστα που θελει "στρωσιμο" (νομιζω πχ η AS5 αποδιδει τα μεγιστα μετα απο καποιες ωρες λειτουργειας)

2 Βαθμοι στη υδροψξη δεν ειναι κατι τρελο και ελαχιστη διαφορα στη θερμοκρασια περιβαλοντως μπορει να κανει διαφορα αν μου ελεγες για 5-6 βαθμους θα το δεχομουν αλλα το 2 πιο πολυ για αλλαγη στη θερμοκρασια περιβαλοντος μου κανει παρα λογο διαταξης

Μιλαμε για τα ΙΔΙΑ πραγματα με διαφορα χρονου μισης ωρας ;)

Εγινε η αλλαγη της λουπας και φανηκαν οι διαφορες μεσα στο μισαωρο......

Παστα ειχε "περαστει" PK-1 πριν κανα μηνα οποτε δεν τιθεται θεμα :)

Επειτα μην ξεχνας πως σε μια 6990 ( τοστιερα ) τα 36idle ειναι ΚΟΡΥΦΗ ..... αρα και οι -2 βαθμοι ειναι κομματακι θεμα για αυτην την γαιδουροκαρτα.....χαχαχαχαχα :D

Έγινε επεξεργασία από stratos1978
Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για τα ΙΔΙΑ πραγματα με διαφορα χρονου μισης ωρας ;)

Εγινε η αλλαγη της λουπας και φανηκαν οι διαφορες μεσα στο μισαωρο......

Παστα ειχε "περαστει" PK-1 πριν κανα μηνα οποτε δεν τιθεται θεμα :)

Για τοσο λιγο χρονο λειτουργειας παιζει να ειναι και λογο μη καλης εξαερωσεις αν μου ελεγες οτι το δουλεψες μια βδομαδα και ηταν οντως μονιμα πιο χαμηλο οπως ειναι τωρα θα το δεχομουν πιο ευκολα αλλα για μισαωρο μαλλον ειχε μεινει αερας στο κυκλωμα ακομα

Τωρα για αδιασμα στο μονο ψυγειο στο πατωμα μπορεις να βαλεις κατι τετοιο με ενα 90 ρακορ και να βγαλεις ενα σωληνα που να μπορει να καλυφτει ακομα καλυτερα πηγαινοντας προς το πατωμα του κουτιου και με διπλα απο το τροφοδοτικο

Έγινε επεξεργασία από evolution
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με τον EVO, 100% ...

Ψηφιζω αισθητικη πριν απο αποδοση.

2 C δεν ειναι τιποτα.

Δεν ειναι τιποτα απο τους 90 στους 88, ποσο μαλλον απο τους 38 στους 36.

Σε τιποτα απολυτως δεν θα βοηθησει την καρτα αυτη η μειωση.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με τον EVO, 100% ...

Ψηφιζω αισθητικη πριν απο αποδοση.

2 C δεν ειναι τιποτα.

Δεν ειναι τιποτα απο τους 90 στους 88, ποσο μαλλον απο τους 38 στους 36.

Σε τιποτα απολυτως δεν θα βοηθησει την καρτα αυτη η μειωση.

Δεν ειμαι μονο για την αισθητικη αν μου ελεγε οτι δοκιμασε και τις 2 συνδεσεις 1 μηνα πχ τη καθεμια θα το δεχομουν αλλα 30 λεπτα που αμφιβαλω αν εγινε καλη εξαερωση (ειδικα με το συγκικριμενο κυκλωμα )

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κατι που δεν γινεται να γυρισω και παλι την λουπα και να την αφησω καμια βδομαδα αφου γινει και παλι καλη εξαερωση κτλ κτλ να δουμε οοολοι μαζι το αποτελεσμα.... και εγω μαζι με σας ειμαι .... βρε παιδες λετε να γουσταρω την "μακαροναδα αλα WC" ??? :D xaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κατι που δεν γινεται να γυρισω και παλι την λουπα και να την αφησω καμια βδομαδα αφου γινει και παλι καλη εξαερωση κτλ κτλ να δουμε οοολοι μαζι το αποτελεσμα.... και εγω μαζι με σας ειμαι .... βρε παιδες λετε να γουσταρω την "μακαροναδα αλα WC" ??? :D xaxaxaxaxa

Κατι ακομα πιο διαφορα εχει σε πιο πυρηνα παει πρωτο το υγρο ?και οι 2 πυρηνες πανω κατω στη ιδια θερμοκρασια παιζουν οποτε με οποια σειρα και τα πανε σε καποια φαση το υγρο μεσα στο block θα φτασει στη κατωτερη θερμοκρασια που μπορει ασχετα απο πιο περναει πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.