Jump to content



Ερώτηση σχετικά με βλαπτικότητα των WiFi


geogeoland

Recommended Posts

Χαιρετώ! :) Η ερώτηση αυτή τη φορά έχει ως εξής...το wi-fi, τί βλαπτικότητα έχει? Το να έχεις ένα ασύρματο δίκτυο στο σπίτι σου τί συνέπειες μπορεί να έχει στην υγεία? Με τί θα το συγκρίνατε σε ποσοτικά μεγέθη, ένα κινητό τηλέφωνο, ενα σταθερό τηλέφωνο, κάτι παραπάνω ή λιγότερο? Και, ποιοί παράγοντες παίζουν ρόλο? Πχ, εγώ που έχω ενα router rangemax g+mimo δηλαδή (με τις 7 κεραίες), μπορεί να εισπράτω περισσότερη ακτινοβολία απο κάποιον που έχει ενα απλό routerάκι g, όπως πχ το speedtouch 585? Ή λιγότερη? Αν έχεις το router στο χώρο όπου κυρίως βρίσκεσαι (δωμάτιο-γραφείο) μπορεί να βρίσκεσαι σε πιο δεινή θέση απο το αν το έχεις σε κάποιο άλλο χώρο του σπιτιού, κατα κύριο λόγο πιο μακριά απο εσένα? Ή σε καλύτερη? Κλπ. Για άλλη μια φορά, τα φώτα σας παρακαλώ! :)

Link to comment
Share on other sites

κρινοντας απο αυτα που κατα καιρους εχω διαβασει το wi-fi δεν εγκυμονει καποιο κινδυνο για την ανθρωπινη υγεια...Για το wi-max αντιθετως ειχα διαβασει διαφορα ιδιαιτερως ανησυχητικα κειμενα...

Απο την αλλη πριν καιρο ειχαμε διαβασει στις ειδησεις (εδω μεσα) οτι στην Γαλλια ειχα λαβει διαφορα μετρα διοτι θεωρουσαν οτι επιφερει διαφορες παρενεργειες οπως πονοκεφαλοι κλπ...

Προσωπικη γνωμη παντως ειναι οτι, οπως ειπα και στην αρχη, δεν εγκυμονει καποιο κινδυνο...:)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάτι τέτοιο εχω διαβάσει, αλλά γενικώς, ξέρεις απο εκείνα που τα διαβάζεις κάπου κατα το σερφάρισμα και μετά αν κάποιος στο πει λες, ά, ναι, κάπου έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Ούτε για έρευνες θυμάμαι ούτε τίποτα. Απλώς πως κάτι είχα διαβάσει.

Όσο για το WiMAX τώρα... αυτό είναι άλλη ιστορία, και ακόμα δε νομίζω πως παίζει (εκτός αν έχω μείνει πίσω. Ελλάδα πάντως, δε παίζει σίγουρα).

Εγώ απο την άλλη, με το που το έβαλα το router, άρχισε να πονάει το κεφάλι μου και διάφορα άλλα (για λίγο) αλλά ήμουν σίγουρος πως δεν είχε να κάνει με το router, αλλά με εκείνο το φαινόμενο (δεν θυμάμαι πως λέγεται) που όταν έχεις έστω και μια παραμικρή αμφιβολία-φοβία για κάτι, όταν έρχεσαι αντιμέτωπος μαζί του, σου συμβαίνει αυτό που φοβάσαι/πιστεύεις. Όπως με τα κινητά πχ, που πιστεύουν διάφοροι οτι τους προκαλεί πονοκέφαλο... τέλος πάντων, αυτό μου έφερε την ιδέα να ρωτήσω! :D

Κι εμένα φίλε μου αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά για να μάθουμε και κάτι εμπεριστατωμένο αν υπάρχει και αν ξέρει κανείς. Πιστεύω όλο και κάποιος θα ξέρει εδώ μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland

Όσο για το WiMAX τώρα... αυτό είναι άλλη ιστορία, και ακόμα δε νομίζω πως παίζει (εκτός αν έχω μείνει πίσω. Ελλάδα πάντως, δε παίζει σίγουρα).

κι'ομως παιζει (σε δοκιμαστικο σταδιο βεβαια) σε ορισμενες περιοχες (στην Αττικη τουλαχιστον ) που δεν εχουν καλυψη adsl...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa

κι'ομως παιζει (σε δοκιμαστικο σταδιο βεβαια) σε ορισμενες περιοχες (στην Αττικη τουλαχιστον ) που δεν εχουν καλυψη adsl...

’ντε και εκπέμπει. Συσκευές λήψης? :...:

Έχεις κανένα link αλήθεια μ' αυτά που διάβασες για το WiMAX? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [Χθες, στις 22:06] Όπως με τα κινητά πχ, που πιστεύουν διάφοροι οτι τους προκαλεί πονοκέφαλο...

Έγινε ...Jack! Συνέχισε να ψήνεις το μυαλό σου.

Και το τσιγάρο δεν κάνει κακό. Εγώ καπνίζω 18 χρόνια και δεν έχω πάθει τίποτε. Και πολλοί στην ηλικία μου που ξέρω και καπνίζουν τα ίδια χρόνια δεν έχουν πάθει τίποτα. Ποιός μακάκας είπε ότι το τσιγάρο κάνει κακό....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland

Κι εγώ κάτι τέτοιο εχω διαβάσει, αλλά γενικώς, ξέρεις απο εκείνα που τα διαβάζεις κάπου κατα το σερφάρισμα και μετά αν κάποιος στο πει λες, ά, ναι, κάπου έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Ούτε για έρευνες θυμάμαι ούτε τίποτα. Απλώς πως κάτι είχα διαβάσει.

Όσο για το WiMAX τώρα... αυτό είναι άλλη ιστορία, και ακόμα δε νομίζω πως παίζει (εκτός αν έχω μείνει πίσω. Ελλάδα πάντως, δε παίζει σίγουρα).

Εγώ απο την άλλη, με το που το έβαλα το router, άρχισε να πονάει το κεφάλι μου και διάφορα άλλα (για λίγο) αλλά ήμουν σίγουρος πως δεν είχε να κάνει με το router, αλλά με εκείνο το φαινόμενο (δεν θυμάμαι πως λέγεται) που όταν έχεις έστω και μια παραμικρή αμφιβολία-φοβία για κάτι, όταν έρχεσαι αντιμέτωπος μαζί του, σου συμβαίνει αυτό που φοβάσαι/πιστεύεις. Όπως με τα κινητά πχ, που πιστεύουν διάφοροι οτι τους προκαλεί πονοκέφαλο... τέλος πάντων, αυτό μου έφερε την ιδέα να ρωτήσω! :D

Κι εμένα φίλε μου αυτή είναι η γνώμη μου, αλλά για να μάθουμε και κάτι εμπεριστατωμένο αν υπάρχει και αν ξέρει κανείς. Πιστεύω όλο και κάποιος θα ξέρει εδώ μέσα. :)

Placebo. The body feels what your mind wants it to...

Στο θέμα, δυστυχώς ακομα και έρευνες απο αξιόπιστες πηγές να γίνουν δύσκολα θα πιστέψω, οποιοδήποτε το αποτέλεσμα καθώς διακυβεύονται δις & απο τις "ανεξαρτητες" ερευνες και τα αποτελέσματα τους...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το μεγαλύτερο άλωθι είναι ότι δεν υπάρχουν μέλετες... ποιός να τις κάνει, με τι κονδύλια και πόσο χρειάζονται αυτές να βγουν...

Η ιστορία και το παιχνίδι με το μοίρασμα τον συχνοτήτων και τα πρωτόκολλα υλοποίησης τους έγιναν πολύ γρήγορα χωρίς να έχουν υπάρξει μελέτες... ούτε και σήμερα υπάρχουν άμεσα σαφής μελέτες...

Το σίγουρο είναι ότι τα νευρικά κέντρα του νευρικού συστήματος έχουν το καθένα την δική του συχνότητα έτσι ώστε να μπορούν να επικοινωνούν με τον εγκέφαλο χωρίς να επιρρέαζουν το ένα τον άλλο... αυτό που λέγεται τώρα είναι ότι στην πολυ-χρησιμοποιημένη συχνότητα των 2.4GHz το νεύρο που επιρρεάζεται περισσότερο είναι το ακουστικό...

Γενικά όταν εκπέμπεις μια συχνότητα σε έναν άνθρωπο, αν η συχνότητα αυτή συντονίζει με την συχνότητα ένος νευρικού κέντρου τότε αυτό επιρρεάζεται... το μέγεθος της επιρροής εξαρτάται από την ένταση της συχνότητας και όταν αυτή γίνεται πολύ μεγαλύτερη από την ένταση της συχνότητας του νεύρου τότε η εξωτερική κυριαρχεί...

Ας μην πάμε όμως μακρια... πέρα από της θεωρίες και τις μελέτες που και καλά δεν υπάρχουν αρκεί να ρίξει κάποιος μια ματιά στην καινούργια γενιά των μικροκυματικών όπλων που έχουν ήδη βγει... απώλεια αισθήσεων, χάσιμο προσανατολισμού, χάσιμο ακοής και όρασης, ίλιγγος κ.ά. τα οποία μπορούν να προκαλέσουν τα όπλα αυτα τα οποία δεν είναι τίποτα άλλο παρά κεραίες με συγκεντρωμένο λοβό και σχήμα όπλου... Αν επομένων μιλάμε για μικροκυματικά όπλα, τότε πως δεν μπορούμε να μιλάμε για επιπτώσεις από την ακτινοβολία... :getlost:

Εντάξει η ένταση είναι σημαντική παράμετρος και υποτίθεται ότι η ένταση των GSM, τηλεοπτικών, ραδιοφωνικών, Wi-Fi και άλλων κεραίων δεν είναι τόσο μεγάλη, αλλά που ξέρουμε ότι μια βλάβη δεν μπορεί να οφείλεται σε αθροιστική ή παρατεταμένη ακτινοβολία μικρής ισχύος...? Τέσπα...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε από την στιγμή που όλες οι ακτινοβολίες είναι επικίνδυνες για τον άνθρωπο να μετακομοίσουμε όλοι στα βουνά να ζούμε με τις φωτιές και μέσα στις σπηλιές. Οι φούρνοι μικροκυμάτων επικίνδυνοι. Τα κιντά, οι τηλεοράσεις, το ραδιόφονο, το αυτοκίνητο (γιατί έχει και ράδιο και τηλεόραση) το ψυγείο κτλ κτλ....’ντε να γυρίσουμε 200 χρόνια πριν...

Πάντως από την μία ότι και να βγάλουν θέλουν να το προωθήσουν σαν τρελό - ποιος δεν έχει κινήτο- και από την άλλη αφού το αγοράσουμε σαν καλοί καταναλωτές μας το βγάζουν ότι βλάπτει την υγεία κτλ κτλ..

Εγώ πάντως θα συνεχίσω και τηλεόραση καθώς ακούω ράδιο να ακούω ενώ σερφάρω από το laptop στο ίντερνετ στο άλλο δωμάτιο αφού συνδέεται με wifi με τις ώρες και φυσικά μιλάω με την "γκόμενα" όλη μέρα από το κινητό.

Δεν μπορώ να καταλάβω από την στιγμή που βγαίνει κάτι στην ευρεία κατανάλωση (π.χ. wifi) γιατί μετά από λίγο καιρό έρχονται να μας το βγάλουν επιβλαβές...μήπως κάποια άλλη εταιρία από πίσω θέλει να προωθήσει την δικιά της υλοποίηση?

Προσωπικά δεν πιστεύω σε κανέναν τεστ από όλα αυτά που κάνουν για την επικινδυνότητα των διαφόρων συχνοτήτων(στις εντάσεις που υπάρχουν), γιατί απλά δεν μπορούν να το αποδείξουν.

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ αλλά που και που πρέπει να τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mak_kioy [Σήμερα, στις 11:50]

Δεν μπορώ να καταλάβω από την στιγμή που βγαίνει κάτι στην ευρεία κατανάλωση (π.χ. wifi) γιατί μετά από λίγο καιρό έρχονται να μας το βγάλουν επιβλαβές...μήπως κάποια άλλη εταιρία από πίσω θέλει να προωθήσει την δικιά της υλοποίηση?

Μηπως δεν υπαρχει ο χρονος(και το χρημα) για να γινει εκτεταμενη ερευνα πριν κυκλοφορησουν ευρεως οι νεες τεχνολογιες?

Θα μπορουσαν δηλαδη να παρεχουν wi-fi εξοπλισμο σε 1000 εθελοντες/beta testers/whatever και μετα απο 10-20 χρονια να τους περασουν απο ιατρικες εξετασεις και να δουν αν προκαλει προβληματα υγειας.Μετα απο αυτη τη διαδικασια θα μπορουσαμε να ειμαστε σιγουροι οτι ειναι ασφαλες,αλλα θα ειχαμε φτασει στο 2010-2020.Επισης,επειδη καποιος(μηπως οι καταναλωτες :whistling .....???) πρεπει να πληρωσει και το κοστος της μακροχρονιας ερευνας,οι τιμες θα ηταν αυξημενες.

Προσωπικα,αποφευγω να εχω αλλη μια "εξωπραγματικη συχνοτητα"* στο σπιτι μου και χρησιμοποιω τον παλιο καλο ενσυρματο τροπο.Δεν ειναι προβλημα για μενα αντι για 20 καλωδια να εχω 21(το καλωδιο ειναι φτηνο και υπαρχει σε οτι μηκος ζητησετε)

Το θεωρω βλακωδες να συνδεεσε ασυρματα οταν το router απεχει λιγοτερο απο 1μ απο το desktop PC(αληθινο παραδειγμα σε σπιτι φιλου)

Επισης μπορει να ειναι πολυ βολικο και μαλλον ακινδυνο το wi-fi σε μια μεγαλη μονοκατοικια,αλλα φανταστειτε ενα διαμερισμα σε πολυκατοικια στο κεντρο της πολης,που δεχεται την ακτινοβολια απο ολη τη γειτονια

*Εξωπραγματικη συχνοτητα:δεν μπορω να σκεφτω κατι που να εκπεμπει σε αυτη τη συχνοτητα(ουτε καν σε αυτη την ταξη μεγεθους) και να μην το εχει επινοησει ο ανθρωπος(ας με διορθωσει οποιος ξερει)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Έγινε ...Jack! Συνέχισε να ψήνεις το μυαλό σου.

Και το τσιγάρο δεν κάνει κακό. Εγώ καπνίζω 18 χρόνια και δεν έχω πάθει τίποτε. Και πολλοί στην ηλικία μου που ξέρω και καπνίζουν τα ίδια χρόνια δεν έχουν πάθει τίποτα. Ποιός μακάκας είπε ότι το τσιγάρο κάνει κακό....

Lol. Αναφερόμουν στο φαινόμενο, όχι στις επιπτώσεις. Προσωπικά προσπαθώ να έχω το κινητό όσο γίνεται περισσότερο χρόνο μακριά μου, να το έχω μακριά απο τα γεννητικά όργανα, το έχω πάντα κλειστό το βράδυ και όποτε μπορώ, και γενικώς με απασχολεί το θέμα. ’λλωστε, φαίνεται και απο το thread που δημιούργησα. Αυτό που είπα για τα κινητά ήταν πως έγινε μια έρευνα, σε διάφορους ανθρώπους (δε θυμάμαι ακριβώς τις παρμέτρους), που είχαν παράπονα για πονοκεφάλους εξαιτίας του κινητού, και βρέθηκε ως αποτέλεσμα πως οι πονοκέφαλοι συγκεκριμένα, προκαλούνταν απο το φαινόμενο placebo, και όχι απο την ακτινοβολία. Αυτά.

Στο θέμα μας τώρα... Εϊναι προφανές πως η απάντηση είναι "δεν ξέρουμε, βλάπτει μάλλον, αλλά προτιμούμε να μη το σκεφτόμαστε". Αυτό για το σύνολο του πληθυσμού, όχι για μας εδώ μόνο. :) Οπότε... τί κάνουμε? Στην περίπτωση που είναι απαραίτητο να υπάρχει ενα δίκτυο στο σπίτι και δεν υπάρχει άλλη λύση πέρα απο το wireless, τί μπορεί να κάνει κανείς για να ελαττώσει κάπως το όποιο κακό? Πέρα απο το να πάει για καφέ εννοώ! :p

(Οκ, πολύ ρητορική ερώτηση έκανα, αλλά ποτέ δε ξέρεις...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer

Και το τσιγάρο δεν κάνει κακό. Εγώ καπνίζω 18 χρόνια και δεν έχω πάθει τίποτε. Και πολλοί στην ηλικία μου που ξέρω και καπνίζουν τα ίδια χρόνια δεν έχουν πάθει τίποτα. Ποιός μακάκας είπε ότι το τσιγάρο κάνει κακό....

[OT] Τωρα μιλας σοβαρα; Τα πιστευεις αυτα που γραφεις; :blink: [/OT]

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη απόδειξη τελικά είναι η ίδια η πραγματικότητα...

Πολλοί ανθρωπιστικοί και ευεργετικοί όμιλοι όπως οι Raytheon κατασκευάζουν μικροκυματικά όπλα... αυτοί τα ονομάζουν directed energy guns, αλλά είναι απλά μικροκυματικά όπλα όπως ανέφερα και στο προηγούμενο ποστ...

Η πλάκα είναι ότι βρήκα και datasheet για ένα από αυτά... αν το διαβάσει κανείς θα καταλάβει τι βλάβες μπορούν να προκαλέσουν τα μικροκύματα και κατά πόσον έχουν γίνει έρευνες δισ. δολλαρίων στον τομέα αυτό, αλλά όμως από τους λάθος ανθρώπους...

Raytheon - Silent Guardian Protection System datasheet

’σχετο, αλλά δώστε σημασία και στις εικόνες για το σε ποιές περιπτώσεις προτίνεται το όπλο αυτό... μια από αυτές είναι οι λαϊκές εξεργέσεις και πορείες διαμαρτυρίας... lol... :clap:

Δυστυχώς στις εταιρίες αυτές εξάγουμε ακόμα και εμείς οι Έλληνες τεχνογνωσία... πχ λέω εγώ τώρα, μήπως η Raytheon ψωνίζει από Λάρισα πλευρά...? μπράβο μας... ως φιλάνθρωποι βέβαια...

Κατά τα άλλα όμως οι μικροκυματικές συχνότητες είναι αβλαβής... δεν υπάρχουν στοιχεία... :rolleyes:

Edit:

Επίσης οι φούρνοι μικροκυμάτων δουλεύουν στην περιοχή των ~2.5GHz, αλλά σε πολύ μεγαλύτερη ισχύη 600 - 800W...

Ένας wifi router εκπέμπει στη ίδια περίπου συχνότητα 50-100mW (ορισμένοι και παραπάνω), αλλά όμως 24/7...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

*Εξωπραγματικη συχνοτητα:δεν μπορω να σκεφτω κατι που να εκπεμπει σε αυτη τη συχνοτητα(ουτε καν σε αυτη την ταξη μεγεθους) και να μην το εχει επινοησει ο ανθρωπος(ας με διορθωσει οποιος ξερει)

Tο μωβ χρώμα που βλέπεις είναι ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία περίπου στα 700 THz. H ενέργεια του φωτονίου είναι ανάλογη της συχνότητας. οπότε 700 ΤΗz/ 2,4GHz= 291.600 φορές μεγαλύτερη ενέργεια το ένα φωτόνιο. Η συνολική ένταση βέβαια είναι διαφορετική και εξαρτάται από την ισχύ της πηγής και την απόσταση. Το μόνο αποδεδειγμένο στα μικροκύματα είναι οι θερμικές επιδράσεις.Υποτίθεται τα router έχουν πολύ μικρή ισχύ για να προκαλέσουν τέτοια φαινόμενα. Καλό θα είναι όσοι δεν το χρειάζονται από την άλλη να το κλείσουν κερδίζουν και σε ασφάλεια. Αυτοί που πρέπει σίγουρα 100% να ανησυχούν είναι όσοι μένουν δίπλα σε μετασχηματιστές και γραμμές υψηλής τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusa [Σήμερα, στις 15:25]

[OT] Τωρα μιλας σοβαρα; Τα πιστευεις αυτα που γραφεις; :blink: [/OT]

Προφανώς άλλο θέλω να πω. Μην το απομονώνεις! Ο εμπλεκόμενος κατάλαβε τι του απάντησα (και πολύ πολιτισμένα μάλιστα καθώς εγώ ήμουν λίγο απότομος).

Link to comment
Share on other sites

Είναι απίστευτα πολλά τα λεφτά ...’ρη για να καταργηθούν όλα αυτά ως βλαβερά. Απλά όπου μπορούμε να προσέχουμε. Και κυρίως να μη δίνουμε κινητά στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland

’ντε και εκπέμπει. Συσκευές λήψης? :...:

Έχεις κανένα link αλήθεια μ' αυτά που διάβασες για το WiMAX? :)

σχετικα με την παροχη wi-max επι του παροντος δεν εχω ιδιαιτερη πληροφορηση...το μονο που ξερω στα σιγουρα ειναι στις Αφιδνες που μενει ενας γνωστος μου μπαινει με ταχυτητες 1mbps/1mbps και η συνδεση ειναι τρομερη...Φυσικα οταν ολοκληρωθουν οι απαιτουμενες διαδικασιες απ'οτι μου ειπε θα τρεχουν με 100 mbps/100 mbps...Για εξοπλισμο κλπ θα τον ρωτησω και θα σου πω...

Δυστυχως δεν θυμαμαι που τα ειχα βρει οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω...Αν το κοιταξεις στο google παντως σιγουρα ολο και κατι θα βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέροντα τα περι WiMAX, έψαξα και κάτι πρόχειρο είναι αυτό http://www.pestaola.gr/2006/07/07/wimax-in-plain-greek/ Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τα σχόλια όμως.

:)

Τώρα... μια ακόμη ερώτηση... με το πρωτόκολλο N, τί γίνεται? Υπάρχουν όλα τα προαναφερθέντα προβλήματα και στη συχνότητα των 5GHZ? Είναι καλύτερη ή χειρότερη απο άποψης υγείας αυτή η συχνότητα? Και, το σύμβολο wifi certified, τί σημαίνει? Οτι είναι εγκεκριμένο απο κάποια επιτροπή, ξέρω, αλλά τί ακριβώς είναι το εγκεκριμένο? :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.