Jump to content



περισότερη RAM ή γρηγορότερη RAM;


jsmith6

Recommended Posts

Νομίζω πως η επικεφαλίδα τα λέει σχεδόν όλα :-P

Κυρίως θα κάνω επεξεργασία εικόνας και video. Κρατόντας σταθερή την τιμή που θα διαθέσω στην RAM, μπορώ να πάρω 2GB RAM στα 1066Mhz ή 4GB RAM στα 800Mhz. Δεν ξέρω όμως ποιά επιλογή θα με βοηθήσει περισότερο σε αυτό που θέλω να κανω.

Τα 2GB μου φαίνονται λίγα για σήμερα, αλλά από την άλλη είναι πολύ γρήγορη σαν RAM.

Βέβαια υπάρχουν και οι Mushkin 4GB στα 1000 που αν δεν μου ξεφεύγει κάτι πρέπει να είναι πολύ καλή επιλογή. Έχουν λίγο χειρότερα timings βέβαια, 5-5-5-15. Μήπως είναι απλά 800-άρες χρονισμένες από "μαμά" στα 1000;

Δεν ρωτάω μόνο για να πάρω αυτή την απόφαση, θέλω να μάθω και γενικά. Για ποιές δουλίες προτιμάμε γρηγορότερη RAM από ότι περισότερη;

Link to comment
Share on other sites

το γρηγορότερη είναι σχετικό...

timings: διαφορές της τάξης του 1-5% και μόνο στα "κύρια"... τα υπόλοιπα κυρίως δίνουν διαφορές αισθητές μόνο σε bench και όχι σε real life apps... μικρή διαφορά να τελειώσει το render 5 sec νωρίτερα... ΟΜΩΣ αν σε ενδιαφέρει το oc δείχνει κατά κάποιο τρόπο το potential. μια 800ρα με 4άρια έχει μεγαλύτερο overhead από μια με 5ρια...

mhz: θα κλοκάρεις? αν όχι μικρή η διαφορά από τα 800 στα 1066 αν θα είναι ΜΕ ΔΙΑΙΡΕΤΗ... ενώ αν κλοκάρεις και παίζεις με 1:1 ή έστω με μικρό διαιρέτη για να είναι κοντά το fsb της cpu με αυτό της μνήμης τότε έχεις μεγαλύτερο όφελος. εξαρτάται και από την πλατφόρμα που θα μπουν αυτό.

περισσότερη μνήμη από 2gb θα σου δώσουν όχι τόσο "ταχύτητα" στις περισσότερες δουλειές αλλά άνεση και όχι μπούκωμα σε μεγάλα αρχεία. κ φυσικά σε πολύ μεγάλα θα αξίζει ακόμα πιο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές στα timmings θα σου δώσουν ελάχιστα καλύτερες επιδόσεις, της τάξεως του 2-3% σε επεξεργασία φωτογραφίας/video. Το ίδιο και οι 800άρες σε σχέση με τις 1066. Από την άλλη ΑΝ αυτό που επεξεργάζεσαι θέλει >1.5GB ram κι αρχίσει να δουλεύει το pagefile οι επιδόσεις θα πέσουν κατακόρυφα, αφού το ρόλο της μνήμης τον παίζει ο δίσκος κι έτσι η "μνήμη" σου αλλάζει χαρακτηριστικά:

Τα 5ns της μνήμης γίνονται 12ms στο δίσκο, αντίστοιχα το transfer rate από 6400mb/sec που είναι ιδανικά στις 800άρες, πάει στα 300mb/sec στο δίσκο...

Όπως καταλαβαίνεις, δε συμφέρει με τίποτα να χρειαστείς το δίσκο/pagefile... Αν τώρα δουλεύεις μικρά video, για web sites, κι επίσης μικρές εικόνες, πάλι για web, τότε και τα 2Gb είναι αρκετά. Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις. Μεταξύ των 2GB@1066 και των 4Gb@800 προσωπικά πιστεύω ότι μόνο για benchmarking πας στην 1η λύση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!

Δεν το ήξερα οτι η διαφορά ήταν τόσο μική. Σε games είναι το ίδιο;

Είμαι ανάμεσα σε δύο πακέτα RAM, και τα δύο στην ίδια τιμή:

1. Mushkin DDR2 4GB Kit XP-8000 5-5-5-15

2. Mushkin DDR2 4GB Kit XP-6400 4-4-4-12 (ή οποιεσδήποτε 800-άρες με timings 4-4-4-X)

Με τα timings και τα MHz να παίζουν τόσο μικρό σε ρόλο να διαλέξω απλά το πιο ποζεράδικό; :p

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε δύο πακέτα RAM, και τα δύο στην ίδια τιμή:

1. Mushkin DDR2 4GB Kit XP-8000 5-5-5-15

2. Mushkin DDR2 4GB Kit XP-6400 4-4-4-12 (ή οποιεσδήποτε 800-άρες με timings 4-4-4-X)

Εγω πιστευω καλυτερα ειναι να παρεις τις 1000αρες...4 ευρω διαφορα...δεν θα εχουν μεγαλη διαφορα αλλα λεμε τωρα..

Παντα ''πηγαινουμε'' στο ''καλυτερο''....τωρα για 4 ψοροευρω δεν τιθεται θεμα...τις 1000αρες χαλαρα....

Εαν θελεις να πας και σε κατι πιο ''δροσερο'' δες και εδω...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1112953

και εδω...http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1112945

:hm:

και μην σε νοιαζουν τα timings...η διαφορα ειναι ελαχιστη στις σημερινες ddr2...

την δουλεια σου θα την κανει εξισου καλα οποιο 4gb κιτακι επιλεξεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω και πολλα σε αυτο το θεμα της θερμοκρασιας..παντος οι δικες μου (ddr1) ζεστενονται πολυ και στις ''βαρια''

προγραμματα μου ''ζοριζονται''...

Ακόμα και τα TCCD που είχα σε DDR1 (απλά ΔΕΝ τις έπιανες μετά από κάποιες ώρες), δεν έχαναν σε ταχύτητα.

Μην ανησυχείς, οι σκληροί δίσκοι π.χ. αν υπερβούν κάποια όρια (70-80 βαθμούς νομίζω) αρχίζουν και κάνουν πιο "αργό" το σύστημα, όχι οι μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι όλοι υποθέσατε ότι ο άνθρωπος ξέρει ότι τα 4gb θέλουν και χ64 ε?

απλά δε μας ενδιαφέρει

κάνει μία ερώτηση και απαντάμε σε αυτήν

αυτό θα έλειπε να κάνουμε μάθημα σε κάθε έναν που ρώταει κάτι στο φόρουμ :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.