Jump to content



Τι φανς εχετε στο ψυγειο υδροψυξης?


gbak

Recommended Posts

ψόφια είναι.

αυτά είναι μόνο για να εχεις ησυχία και όχι για να εχεις καλές θερμοκρασίες.

Είσαι σίγουρος ότι έχεις τους ίδιους? Έχω ένα τέτοιο και είναι εξαιρετικά αποδοτικός και δυνατός. Βγάζουν όμως λίγο παραπάνω θόρυβο στις 1500 στροφές από ότι οι eneremax στις 1700. Επίσης δεν λειτουργούν ομαλά αν μεταβάλουμε τις στροφές από τη μητρική ή άλλο ρυθμιστή. Απαιτούν τη δική τους ρύθμιση. Έτσι δεν μπορούμε να τους χρησιμοποιήσουμε με προγράμματα από τη μητρική ή άλλες συσκευές, ανάλογα με τη θερμοκρασία. Αλλά έχουν δικό τους θερμοστάτη εναλλακτικά (περιλαμβάνεται στη συσκευασία)
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Εχμ...Μαριε, δεν εχουν τετοιο πραγμα. Περαν του 3pin ρευματος/rpm reader, το αλλο καλωδιακι με τα 2 pins ειναι για τον διακοπτη on/off για τα led. Ισως να εχεις καποιο παρεμφερες μοντελο!

Παντως, Και ησυχος ειναι και μπολικα cfm εχει...:)

Link to comment
Share on other sites

Εχμ, έχεις δίκιο. Mιλούσα για τον Blue-Eye Led case fan της Thermaltake.

Fan Dimension 120x 120 x 25 mm

Fan Speed 1300 RPM @ 20C ~ 2800 RPM @ 55C

Fan Speed Control Adjustable Manual Fan Speed Control

LED Color Blue

Bearing Type 1 Ball 1 Sleeve

Noise Level 17.0 dBA @ 1300 RPM

46.5 dBA @ 4800 RPM

Max. Air Flow 38.6 ~ 93.7 CFM

Max. Air Pressure 1.50 ~ 4.10 mm-H2O

Power Connector 3-pin

Rated Voltage

12V

Started Voltage 6V

Rated Current 0.12 ~ 0.48A

Static Pressure

Operation Temperature

Power Input 2.40 ~ 5.76W

MTBF 50000 Hours

Weight 126 g

B_angleView.jpg.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 όλοι και όλοι στο σύνολο με τους 2 ψοφιομαστερ στα στις 650 στροφές.

δυστυχώς απο εκεί και κάτω δεν τους διαβάζει η μητρική για να σας πω πόσο χαμηλά πάνε..

και απο θερμοκρασίες ειναι μια χαρά το χρεπι

απόλυτη ησυχία στο σπίτι

Link to comment
Share on other sites

αυτοι εδω καθε αλλο απο ψοφιομαστερ ειναι.

πολυ δυνατοι coolermaster,τρεις απο αυτους εχω απ εξω απο το cosmos s να ρουφανε αερα απο το ψυγειο.

και 2 τετοιους απο μεσα να φυσανε προς το ψυγειο.

οι εξω ελεγχομενοι ανεξαρτητα απο τους μεσα μεσω της μητρικης με το speedfan

χωρις τη χρηση κανενος speed controller,(δεν φορτωνω με ρευμα τη μητρικη,εχω κανει αλλη πατεντα)

θορυβος;; γιατι δηλαδη να υπαρχει θορυβος;

οι μεσα δουλευουν στις 600 στροφες!! και οι εξω coolermaster στις 800 μονο.

γιατι τοσες χρειαζονται ωστε ο Q6600@3,6GHz να μην ξεπερναει ποτε τους 45 βαθμους

με οποιοδηποτε φορτιο.

η υδροψυξη ειναι ΚΑΙ για αποδοση ΚΑΙ για ησυχια συγχρονως,κατι που δεν πετυχαινεται με αεροψυξη ουτε που να χτυπιεται καποιος κατω.

Link to comment
Share on other sites

αυτοι εδω καθε αλλο απο ψοφιομαστερ ειναι.

πολυ δυνατοι coolermaster,τρεις απο αυτους εχω απ εξω απο το cosmos s να ρουφανε αερα απο το ψυγειο.

και 2 τετοιους απο μεσα να φυσανε προς το ψυγειο.

οι εξω ελεγχομενοι ανεξαρτητα απο τους μεσα μεσω της μητρικης με το speedfan

χωρις τη χρηση κανενος speed controller,(δεν φορτωνω με ρευμα τη μητρικη,εχω κανει αλλη πατεντα)

θορυβος;; γιατι δηλαδη να υπαρχει θορυβος;

οι μεσα δουλευουν στις 600 στροφες!! και οι εξω coolermaster στις 800 μονο.

γιατι τοσες χρειαζονται ωστε ο Q6600@3,6GHz να μην ξεπερναει ποτε τους 45 βαθμους

με οποιοδηποτε φορτιο.

η υδροψυξη ειναι ΚΑΙ για αποδοση ΚΑΙ για ησυχια συγχρονως,κατι που δεν πετυχαινεται με αεροψυξη ουτε που να χτυπιεται καποιος κατω.

Συγνωμη βρε φιλε...Που το εχεις το κουτι ? στην καταψυξη ? δηλαδη σε load δεν περναει τους 45 ?:...: εκτως αν ο δικος σου Q6600 παει 3.6 με 1.2v ρευμα..τοτε ειναι αλλη υποθεση :p

Μηπως 65 ?;)

Link to comment
Share on other sites

ε δεν τους περναει,τι να κανουμε τωρα δηλαδη;

τι θελεις screenshots και τα ρεστα;

με θερμοκρασιες δωματιου 22 βαθμους,σημερα που ειναι 19-20 που κανει λιγο κρυο

παει ακομη πιο χαμηλα.

στα 3,6GHz ειναι με 1,34v

ενω για να παει απολυτως σταθερα στα 3,8GHz θελει vcore 1,50 οπου και ανεβαζει 65 βαθμους.

γιατι σου φαινεται περιεργο δεν καταλαβαινω.

υπαρχουν και υδροψυξεις που αποδιδουν...

Link to comment
Share on other sites

realtemp,coretemp,everest ολα τις ιδιες.

ειναι ολα θεμα κομματιου.

και υδροψυξης που αποτελειται οπως και να το κανουμε απο καλα κομματια,και οι συνολικες σωληνωσεις ειναι κατω απο το ενα μετρο.

αυτο το cpu το διαλεξα αναμεσα απο 10,οποτε να μη φαινεται τιποτα παραξενο

σε καποιον αν δεν ξερει τις συνθηκες.

και σιγουρα υπαρχουν και καλυτερα κομματια.

Link to comment
Share on other sites

realtemp,coretemp,everest ολα τις ιδιες.

ειναι ολα θεμα κομματιου.

και υδροψυξης που αποτελειται οπως και να το κανουμε απο καλα κομματια,και οι συνολικες σωληνωσεις ειναι κατω απο το ενα μετρο.

αυτο το cpu το διαλεξα αναμεσα απο 10,οποτε να μη φαινεται τιποτα παραξενο

σε καποιον αν δεν ξερει τις συνθηκες.

και σιγουρα υπαρχουν και καλυτερα κομματια.

+1:clap::clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον παιδες..σημερα τσιμπισα εναν Scythe Slipstream στις 1900 στροφες..το βαζω πανω στο controller μου και δεν πηγενε πανω απο 1400 στροφες..δοκιμασα να κατεβασω και κατεβασε...τι να κανω?καμια ιδεα? θα τον βαλω πανω στην mobo να δω... :TD:

EDIT: στην mobo παιζει στις 1918 στροφες

Link to comment
Share on other sites

λογικο

ολοι οι controllers παιρνουν 12v αλλα βγαζουν γυρω στα 11 στις εξοδους των ανεμιστηρων.

δεν μπορει να γινει αλλιως αφου περναει η ταση μεσα απο ενα τρανζιστορ στην εξοδο.

οι controllers ειναι πεταμενα λεφτα,ειναι καλοι βεβαια για οσους δεν μπορουν να τα κανουν μονοι τους,καλοι και για φιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

λογικο

ολοι οι controllers παιρνουν 12v αλλα βγαζουν γυρω στα 11 στις εξοδους των ανεμιστηρων.

δεν μπορει να γινει αλλιως αφου περναει η ταση μεσα απο ενα τρανζιστορ στην εξοδο.

οι controllers ειναι πεταμενα λεφτα,ειναι καλοι βεβαια για οσους δεν μπορουν να τα κανουν μονοι τους,καλοι και για φιγουρα.

Tι εννοείς όταν λες δεν μπορούν να τα κάνουν μονοι τους?

Link to comment
Share on other sites

εννοω απλως.

να φτιαξεις μονος σου ενα κυκλωματακι που να ρυθμιζει την ταχυτητα των ανεμιστηρων,ειτε με ποτενσιομετρα.ειτε αυτοματα με αισθητηρες και μερικα αλλα εξαρτηματακια.

απλο εναι για οποιον ξερει.

Link to comment
Share on other sites

εννοω απλως.

να φτιαξεις μονος σου ενα κυκλωματακι που να ρυθμιζει την ταχυτητα των ανεμιστηρων,ειτε με ποτενσιομετρα.ειτε αυτοματα με αισθητηρες και μερικα αλλα εξαρτηματακια.

απλο εναι για οποιον ξερει.

Ναι επειδή ξέρω από τέτοια και το έψαξα γιατί και εγώ πανελάκι με trimer θα έφτιαχνα μονος μου.

Έχω να σου πω ότι για 6 trimer περίπου χωρίς καλώδια και λοιπά θα μου έβγαινε στα 20-25 ευρώ και ένα πανελάκι έχει 30 ευρώ. Οποτε 1000 φορες panel έτοιμο +ομορφιά

Link to comment
Share on other sites

ναι ενταξει,δε διαφωνω.

εξ αλλου εγω εχω κανει την πατεντα μου για να ελεγχω τους ανεμιστηρες αλλα εχω και ενα

πανελ στο κουτι ,ετσι για ομορφια,αφου το μονο που κανει αυτο ειναι να μετραει θερμοκρασιες και να δινει ταση ΜΟΝΟ σε ενα ανεμιστηρακι!

Link to comment
Share on other sites

λογικο

ολοι οι controllers παιρνουν 12v αλλα βγαζουν γυρω στα 11 στις εξοδους των ανεμιστηρων.

δεν μπορει να γινει αλλιως αφου περναει η ταση μεσα απο ενα τρανζιστορ στην εξοδο.

οι controllers ειναι πεταμενα λεφτα,ειναι καλοι βεβαια για οσους δεν μπορουν να τα κανουν μονοι τους,καλοι και για φιγουρα.

Δηλαδη ποτε δεν θα δω τις full στροφες του επανω στον controller ? :-O

Τα νευρα μου....:suicide:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.