Jump to content



Recommended Posts

Όπως και η πλειοψηφια των mmo πριν "βυθιστεί το καράβι" και πάνε Free2Play η Pay2Win έτσι και το wow ήταν αλλά και παρέμεινε Pay2Play (μηνιαία συνδρομή), το μοντελο που θέλουν όλοι, αλλά λίγοι μπορούν να το ακολουθήσουν!

Το diablo δεν είναι ούτε θέλησε να γίνει mmo και μιας και δεν έδωσαν ποτέ pvp της προκοπής + το gold ah, έτσι το p2w του δεν ενοχλεισε τόσο τον κόσμο αφού ήταν transaction μεταξύ παιχτών με μικρό fee στη εταιρία (και όχι αγορά item - buff από την εταιρία) και έτσι όπως μπορεις να αγοράσεις μπορείς και να πουλήσεις.

Το p2w σαν μοντέλο πληρωμής στην εταιρία είναι ότι χειρότερο υπάρχει...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

κοίτα όταν τόσος κόσμος ασχολείτε με το wow και πληρώνει για αυτό ΧΡΟΟΟΟΟΟΝΙΑ τώρα, είναι πολύ δύσκολο να πει, παρατάω τον ήρωα μου, που έχω σκάσει 200-500 (?) ευρά για να παίξω ας πούμε Star wars the old republic (το πρώτο mmo που μου ήρθε στο μυαλό, ξέρω μούφα)... Διαφωνώ κάθετα στο p2p - το μοντέλο που θέλουν όλοι - που αναφέρεις... Καθώς όπως λες και συ "λίγοι μπορούν να το ακολουθήσουν"... Στο ίδιο περίπου τριπάκι έχουν πέσει αυτοί που τα έσκασαν στο diablo3 και οι έντιμοι (αυτοί που δεν σκάνε λεφτά) παίκτες που απλά έχουν σπαταλήσει χρόνο και θέλουν να φτάσουν τον ήρωά τους 100 (σαν εμένα π.χ.)...

Προσωπικά πιστεύω ότι τέτοιου είδους παιχνίδια (wow) πρέπει να κάνουν 100 ευρό (γιατί είναι χαωτικά σε σύγκριση με ένα fps ας πούμε που μπορεί κάποιος να το τελειώσει σε 2 μέρες το single play και σε 1 μήνα να βαρεθεί το multiplayer) και μετά να είναι f2p, και στη συνέχεια με expansions να αναπτύσσουν το παιχνίδι και να ζητούν 25ευρο κάθε φορά...

To AH κατά την γνώμη μου διέλυσε το παιχνίδι, όπως και τα random stat legendary items...Καλύτερα στανταρ στατ και όταν σου πέφτει να χοροπηδάς, παρά να σου πέφτει και να χτυπάς το κεφάλι στον τοίχο...πολλές φορές κιόλας...

Επίσης το διέλυσαν οι ίδιοι οι παίκτες...τι εννοώ... Στην αρχή το παιχνίδι ήταν παλούκι...ναι αλλά ήταν πιο εθιστικό, έκανε τα parties να έχουν νόημα, και κάποιοι noobs κλαιγόντουσαν στην blizzard και ζητούσαν να το κάνουν πιο εύκολο...Έτσι λοιπόν φτάσαμε να έχουμε κάτι super heroes με 300-500Κ dps, που σαρώνουν μια πίστα σε 10-15λεπτά, και ξανά μανά τα ίδια...

Επίσης σχεδιαστικά το χασε το παιχνίδι...π.χ. Άμα είσαι barbas και δεν παίζεις ww ή Hota τέλος....οτιδήποτε άλλο είναι για τα πανηγύρια...Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις συγκεκριμένο gear πάνω σου...Ας υπήρχαν και αλλά 2-3 Build να το χαιρόμασταν λίγο παραπάνω...

π.χ. 2, άμα είσαι μάγος ή CM ή archon θα παίξεις...

με λίγα λόγια το παιχνίδι πάσχει και σχεδιαστικά...

Πάντως τα λεφτά που έδωσα 60 ευρό (τόσο δεν έκανε?) έπιασαν τόπο γιατί

1. σπατάλησα πολλές ώρες παιχνιδιού και ακόμα παίζω μέχρι να φτάσω 100

2. γνώρισα παιχταράδες (με όλη την σημασία της λέξεως) μέσα στο παιχνίδι που είναι και πολύ καλά παιδιά και ξέρω ότι μπορούμε να βγούμε και να πιούμε 2 ποτήρια μπύρας...

και το 2 είναι το σημαντικότερο όλων..

cheers...

Link to comment
Share on other sites

Τα 30euro που έδωσα για το d3 collectors δεν τα μετανιώνω (wow annual pass + collectors) πέρασα καλά με φίλους και βαρωντας το κεφάλι μου από act3 hell ακόμα πόσο μάλλον στο inferno. Random stats και μικρό story τα 2 πράγματα που με χάλασαν αλλά το πρώτο ήταν αυτό που με έκανε κυρίως να σταματήσω αφού σκότωσα τον diablo στο inferno πρώτη φορά.

Όσο για το μοντέλο πληρωμής, όσο διασκεδαζω, πιστεύω ότι τα αξίζει (support και development) και μπορώ οικονομικά, δεν έχω πρόβλημα να τα σκάω κάθε μήνα, αλλά μόλις χαθεί το fun factor η δω τα σκούρα πατώ cancel subscription, όπως και έχω κάνει 2 φορές στο παρελθόν στο wow, αργότερα βέβαια όλο και κάτι κάνει και με ξανακερδίζει...

Το ότι όλοι το θέλουν και λίγοι μπορούν να το ακολουθήσουν, πήγαινε στους developers όχι στους παίκτες, αυτοί τα θέλουν όλα free.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δν φταει το diablo που failαρε απλα υπαρχουν games με μεγαλυτερο βαθος που σου προσφερουν πολυ περισσοτερο fun οπως lol, dota 2 etc...

επιπλεον καλως η κακως το κοινο που απευθυνοταν το diablo ηταν παικτες του lol και της dota γιαυτο και προσπαθησαν να κανουν το interface moba - liked (βλέπε bar με 4 skills etc)

απλα game χωρις σοβαρο pvp content δν νοειται..κακα τα ψεμματα η αποστολη της blizz ηταν ακατορθωτη...οι περισσοτεροι απο τους moba players εκαναν για καποιους μηνες ενα διαλειμμα παιζοντας diablo σφαζοντας μομπακια αλλα κανοντας συνεχεια το ιδιο πραγμα καποια στιγμη το βαριεσαι οταν υπαρχουν moba games που σου προσφερουν πολυ περισσοτερο fun και competition

Για μενα η σειρα diablo πεθανε οταν βγηκε η dota και κατεπεκταση το lol και η dota 2....

Link to comment
Share on other sites

κοίτα ....

2. γνώρισα παιχταράδες (με όλη την σημασία της λέξεως) μέσα στο παιχνίδι που είναι και πολύ καλά παιδιά και ξέρω ότι μπορούμε να βγούμε και να πιούμε 2 ποτήρια μπύρας...

και το 2 είναι το σημαντικότερο όλων..

cheers...

Αυτό το 2ο που λες είναι και λόγος που εγώ προσωπικά αισθάνομαι λίγο άσχημα που έβγαλα το gear μου στο κλαρί...

Ουκ ολίγες φορές κουτουλάγαμε στα πληκτρολόγια τα βράδια από τη νύστα αλλά η παρέα κράταγε για "πάμε ακόμα ένα παίδες?" .... "αυτή τη φορά μαζεύουμε μόνο πράσινα ε?" ... κ.ο.κ...

Πάντα στα παιχνίδια δημιουργούνται "κοινότητες" και πάντα βρίσκεις ανθρώπους να μοιραστείς ενδεχομένως και μια και 2 και όσες μπύρες :meeting:...

Προσπαθώ να μη παρακολουθώ αυτό το thread γιατί με πιάνει νοσταλγία αλλά όταν βλέπω ότι σας πέφτει και κανά καλό κομμάτι που και που ειλικρινά χαίρομαι και ζηλεύω ολίγον τι....

Υ.γ. ακόμα θυμάμαι αμέτρητα run στον butcher στο inferno ~ full party να παρακαλάμε να αντέξει ο τελευταίος barb (ή ο δικός σου ή του Τολή συνήθως) από τις φωτιές την ώρα που οι μαγισσούλες μας είχαν πάει άκλαφτες...

Ή τον Τόλη να φτιάχνει τον monk και να σαρώνει όλο το χάρτη μόνος περίπατο...

Ή εμάς να co-op-άρουμε στο Act-4 με την ελπίδα για ένα καλό drop...( μείναμε με την ελπίδα :boxed:)

....

Τα σέβη μου once more....

Link to comment
Share on other sites

τα σέβη μου κύριε!

το 4ο μέλος του family βγήκε? Άντε γιατί η μικρή μας είχε χαλάσει ουκ ολίγα run.... :p

εγώ θυμάμαι το ΕΠΙΚΟ τέλος του παιχνιδιού με Μάνθο (tifozif1) και εσένα με τον Μάνθο να δίνει ρεσιτάλ και να ρίχνουμε τον Diablo στις 12 το βράδυ...και dps ο καθένας μας κάπου στα 30-40Κ...if memory serves...

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx....nostalgic...

Έγινε επεξεργασία από tavliban
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται τον Αύγουστο.... και είναι Barb-ας μάλλον....

Παρασκεύη θα ξέρω ( Β επιπέδου)

ετοιμάζω full party να σαρώσω τα drops...

( Μάνθο μου έχω χαιρετίσει από το τέλος του 2012 εγώ... αλλα ποτέ μη λες ποτέ... οψόμεθα)

τα σέβη μου κύριε!

το 4ο μέλος του family βγήκε? Άντε γιατί η μικρή μας είχε χαλάσει ουκ ολίγα run.... :p

εγώ θυμάμαι το ΕΠΙΚΟ τέλος του παιχνιδιού με Μάνθο (tifozif1) και εσένα με τον Μάνθο να δίνει ρεσιτάλ και να ρίχνουμε τον Diablo στις 12 το βράδυ...και dps ο καθένας μας κάπου στα 30-40Κ...if memory serves...

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx....nostalgic...

28Κ με twisters self healing το σκατό στη κάλτσα να μείνει κάποιος όρθιος να κάνει resurrect τους άλλους και την όρεξη στο ζενίθ!!!

και εγκατέλειψα με 700Κ κοντά self-buffed...

Α ρε blizzard... πραγματικά δε καταλάβανε ότι οδηγούν το παιχνίδι σε λάθος δρόμο?...

Πάντως για μένα ήταν κατ ουσίαν το πρώτο "σοβαρό" online game που έπαιξα και ομολογώ "δέθηκα" συναισθηματικά... έφερε και τον τίτλο "DIABLO" το ρημάδι και ήταν απωθημένο 10ετίας και βάλε...

Τα άξιζε κατ εμέ τα λεφτά του....απλά θεωρώ θα μπορούσε να έχει κάνει την υπέρβαση...

Το συνδύασα και με αλλαγή υπολογιστή, "γνώρισα" και όλους εσάς και παιδιά που δεν είναι στο Λάμπη ( Στάθης κλπ κλπ) και γενικά η εμπειρία ήταν εξαιρετική...

Μπαίνω για μάθημα τώρα γιατί έχω και τα παιδιά μου που δίνουν πανελλήνιες και έχουν τα άγχη τους τα καμάρια μου...

Χαιρετώ την εκλεκτή παρέα...

Έγινε επεξεργασία από GeoZ
Link to comment
Share on other sites

τα σέβη μου κύριε!

το 4ο μέλος του family βγήκε? Άντε γιατί η μικρή μας είχε χαλάσει ουκ ολίγα run.... :p

εγώ θυμάμαι το ΕΠΙΚΟ τέλος του παιχνιδιού με Μάνθο (tifozif1) και εσένα με τον Μάνθο να δίνει ρεσιτάλ και να ρίχνουμε τον Diablo στις 12 το βράδυ...και dps ο καθένας μας κάπου στα 30-40Κ...if memory serves...

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx....nostalgic...

Από τώρα θα αρχίσετε τα "σαν το vanila δεν είναι τίποτα"; :hehe:

Too soon ρε παιδιά :hehe:

Link to comment
Share on other sites

12 level ακομα. Πιστευω κανενα 20ημερο μετα το πασχα να τελειωσω και εγω επιτελους... Εχω πια πανω απο 600 ωρες. Και ελεγα οταν ειχα σταματησει στις 240 οτι δεν θα το ξαναπιασω αλλα να που εχω γραψει παραπανω απο τις διπλασιες απο τοτε... Απορω με το κουραγιο μου. Αν δεν εκανα και εγω τακτικες Γιωργου (apat0a) με πωλησεις αγορες τυπου χρηματιστηριο δεν πιστευω οτι θα μπορουσα ποτε να το τελειωσω γιατι με dps κατω απο 200κ νομιζω θα γινοταν αυτο κοντα στο diablo3 expansion.

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=k1Mww0SziIw]Lineage Eternal Gameplay Video - YouTube[/ame]

Θα το αφησω εδω οχι για κατι το ιδιαιτερο απλα το interface των skills ποσο μπροστα ειναι που "ζωγραφιζεις" με το mouse και το βλεπεις να γινεται.Φανταστειτε δυνατοτητες με ενα μαγο και διαφορετικα setup και viable skill set.Το ηξερε h blizzard και γι αυτο βιαστηκε για d3 και βιαζετε και με titan.

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται τον Αύγουστο.... και είναι Barb-ας μάλλον....

Παρασκεύη θα ξέρω ( Β επιπέδου)

ετοιμάζω full party να σαρώσω τα drops...

( Μάνθο μου έχω χαιρετίσει από το τέλος του 2012 εγώ... αλλα ποτέ μη λες ποτέ... οψόμεθα)

28Κ με twisters self healing το σκατό στη κάλτσα να μείνει κάποιος όρθιος να κάνει resurrect τους άλλους και την όρεξη στο ζενίθ!!!

και εγκατέλειψα με 700Κ κοντά self-buffed...

Α ρε blizzard... πραγματικά δε καταλάβανε ότι οδηγούν το παιχνίδι σε λάθος δρόμο?...

Πάντως για μένα ήταν κατ ουσίαν το πρώτο "σοβαρό" online game που έπαιξα και ομολογώ "δέθηκα" συναισθηματικά... έφερε και τον τίτλο "DIABLO" το ρημάδι και ήταν απωθημένο 10ετίας και βάλε...

Τα άξιζε κατ εμέ τα λεφτά του....απλά θεωρώ θα μπορούσε να έχει κάνει την υπέρβαση...

Το συνδύασα και με αλλαγή υπολογιστή, "γνώρισα" και όλους εσάς και παιδιά που δεν είναι στο Λάμπη ( Στάθης κλπ κλπ) και γενικά η εμπειρία ήταν εξαιρετική...

Μπαίνω για μάθημα τώρα γιατί έχω και τα παιδιά μου που δίνουν πανελλήνιες και έχουν τα άγχη τους τα καμάρια μου...

Χαιρετώ την εκλεκτή παρέα...

respect σε ολα poko.........απλα αυτο και τπτ αλλο.......περασαν 100 εικονες απ το μυαλο μου απ την αρχη που ξεκινησα το game(ασχετα αν συνεχιζω ακομα).....απλα μου λειπει αυτη η ελπιδα που ειχαμε ολοι....''αντε ενα ακομα μπας και πεσει τπτ''.....''ωχ @@κες πεταξε σετ''......

ελπιζω συντομα να φτασει(ξανα) στο υψος του το game.....

Link to comment
Share on other sites

Θα το αφησω εδω οχι για κατι το ιδιαιτερο απλα το interface των skills ποσο μπροστα ειναι που "ζωγραφιζεις" με το mouse και το βλεπεις να γινεται.Φανταστειτε δυνατοτητες με ενα μαγο και διαφορετικα setup και viable skill set.Το ηξερε h blizzard και γι αυτο βιαστηκε για d3 και βιαζετε και με titan.

Όντως θα ήταν ωραίο! Αλλά το μόνο που δεν έχει κάνει και ούτε θα κάνει η Blizzard είναι η βιασύνη, άλλωστε για το D3 το είχε πει pure hack n slash, nothing more nothing less.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά το μόνο που δεν έχει κάνει και ούτε θα κάνει η Blizzard είναι η βιασύνη, άλλωστε για το D3 το είχε πει pure hack n slash, nothing more nothing less.

Εφόσον δεν είναι πλέον RPG ας το έβγαζε αλλιώς, το Diablo δεν ήταν ποτέ no-brainer hack n slash.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν είναι πλέον RPG ας το έβγαζε αλλιώς, το Diablo δεν ήταν ποτέ no-brainer hack n slash.

To Diablo πάντα ήταν no-brainer hack n slash,μην τρελαθούμε κιόλας:hang2: Εαν θέλεις RPG μπορούμε να παίξουμε Planescape Torment.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε; Το ότι έπρεπε να κάνεις distribute τα attribute points καιτα skill points ήταν no-brainer?

Όχι ρε φιλαράκ, δεν το λες no-brainer. Και ειδικά προ-Google εποχής. Action RPG το λένε το Genre και ΟΚ, δεν είναι hardcore RPG αλλά δεν ήταν ποτέ αυτό το στυλ του. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε; Το ότι έπρεπε να κάνεις distribute τα attribute points καιτα skill points ήταν no-brainer?

Όχι ρε φιλαράκ, δεν το λες no-brainer. Και ειδικά προ-Google εποχής. Action RPG το λένε το Genre και ΟΚ, δεν είναι hardcore RPG αλλά δεν ήταν ποτέ αυτό το στυλ του. ;)

Ρε ψηλέ, action hack n slash το θεωρώ!:daisy: Eπειδή μοίραζες πέρα δούθε τα points το έκανε rpg (ακόμη και για την εποχή μας όταν κυκλοφόρησε δεν το έλεγες RPG) ?

To μόνο που έκανες ήταν κατέβαινες τα σκαλοπάτια στην Εκκλησιά και θέριζες Butcher...ποιο action hack n slash πεθαίνεις λέμε!

RPG=Witcher και Planescape Torment.

Ναούμ!:p

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε; Το ότι έπρεπε να κάνεις distribute τα attribute points καιτα skill points ήταν no-brainer?

Όχι ρε φιλαράκ, δεν το λες no-brainer. Και ειδικά προ-Google εποχής. Action RPG το λένε το Genre και ΟΚ, δεν είναι hardcore RPG αλλά δεν ήταν ποτέ αυτό το στυλ του. ;)

RPG με την μεγαλη εννοια δεν ηταν ποτε..Baldur/Neverwinter/Elder scrolls, hack and slash ηταν.

Βασικα πριν 1.10 ειχε ενα "προσεκτικα τα skill" γιατι προφανως υπηρχαν καλυτερα απο αλλα, ενω με την 1.10 , εγιναν καπως ποιο straight-forward το τι περνει τι και τι ειναι καλυτερο, εχουν περασει και 10-12 χρονια και μπορει να κανω λαθος αλλα απο οτι θυμαμαι:

Fire Wall 1.09 > Meteor 1.09 γιατι απλα το Fire Wall ανεβαζε σοβαρο damage per point ενω το meteor ηταν για πεταμa..ενω στην 1.10 το Meteor επαιρνε bonus απο ability που θα χρησιμοποιουσες συχνα οπως Fireball και Firebolt για τα μικρα level ενω το Fire Wall επερνε απο εκεινο το spell που αφηνες φωτια ενω ετρεχες, ποιος ακριβως θα το επαιζε αυτο?

Μην λεμε οτι θελουμε, για καποιον που μπορει να καταλαβαινει 5 πραγματα μονος του για παιχνιδια το D2 μετα την 1.10 ηταν straight-forward no brainer οσο αφορα τα skills προφανως οχι για ολους για αυτο ειπα "καποιος που καταλαβαινει, δηλαδη εχει την εμπειρια με games" και οπως αναφερες πρι-σοβαρου ιντερνετ ηταν αλλιως.

Οσο αφορα τα attribute ναι, αντε ας πουμε ο πρωτος χαρακτηρας ηθελε λιγη προσοχη αναλογα για τι τον πηγαινες, οπως "Να βαλω Dexterity για την Storm!" αλλα μετα με runewords και σοβαρα charms ουτε αυτο χρειαζοταν.

Παντα αναλογα τα items ηταν, πολυ καλυετο απο την D3potato που βγαλανε αλλα να μην τα λεμε ολα δυσκολα, δυσκολα ηταν τις πρωτες 2 βδομαδες που δεν υπηρχε item για trades ακομα σε καθε new ladder.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.