Jump to content



4850x2,4870x2 or GTX280?


Jerry007

Recommended Posts

Λοιπόν όπως διαβάσατε είμαι σε αυτο το δίλημα.Τον επόμενο μήνα θα πάρω μια Samsung 22" και θα πουλήσω την 8800GT μου.Δεν έχω καμία προηγούμενη εμπειρία με την Ati αν και η μητρική μου υποστηρίζει Crossfire.

Tι θα με συμβουλέβατε να κάνω?Εάν πάω για 2χ4870 θα πάρω μία τον επόμενο μήνα και την άλλη τα χριστούγεννα.

Να πάρω τώρα μια 4870 ή μια GTX280 που θα έχει πέσει κιάλο η τιμή της?

Ακόμα μπορώ να βάλω επιτόπου 2χ4850.

Πολλοί θα με ρωτήσετε γιατί καλα καλά σκέφτηκα την λύση της Nvidia αλλα την εμπιστεύομαι περισσότερο απο την Ati(όλες οι προηγούμενες μου κάρτες ήταν πράσινες :worship:)

Αυτο που με προβληματίζει είναι οτι άκουσα έναν φίλο στο παιχνίδι που παίζω περισσότερο ότι αντί να δεί αύξηση επιδόσεων με CF είδε μείωση στο Call of duty 4.Για αυτο σκέφτηκα την GTX280.Πείτε μου ειλικρινά,τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω το COD4 είναι ένα από τα games στα οποία το CF δουλεύει και μάλιστα εξαιρετικά.

Γνώμη μου, αντί να περιμένεις μέχρι τα Χριστούγεννα, να πας τώρα για δύο 4850. Τα Χριστούγεννα μπορεί να υπάρχουν άλλες επιλογές πολύ καλύτερες από μια δεύτερη 4870.

Η 280 θα ήταν πολύ καλή λύση στις σημερινές τιμές αν ΔΕΝ υπήρχαν οι ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δύο GTX260, είναι γρηγορότερες από δύο 4870, στα περισσότερα παιχνίδια.

Επιπλέον να συνυπολογίσουμε τη μητρική και την έλλειψη εμπειρίας στις ΑΤΙ του ενδιαφερόμενου.

Φίλε η μητρική μου υποστηρίζει Crossfire όχι SLi αν διαβασες

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις να δεις την πτώση τιμών της 280 στην Ελλάδα.

Διαφορετικά θα έλεγα να πάρεις δύο GTX260 που κοστίζουν 2x275=550€

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516172

πλακα μου κανεις; γιατι να δωσει το παιδι 550ε για 2 gtx260 και να μην παρει 2χ4870 που εχουν 35 ευρω λιγοτερα εχει ειδη crossfire mobo το οποιο ετσι και αλλιως κανει καλυτερο scaling και εχει και καλυτερες αποδοσεις; αχ αυτος ο φανμποισμος.

Δύο GTX260, είναι γρηγορότερες από δύο 4870, στα περισσότερα παιχνίδια.

Επιπλέον να συνυπολογίσουμε τη μητρική και την έλλειψη εμπειρίας στις ΑΤΙ του ενδιαφερόμενου.

αφου maximus formula εχει το παιδι ποια μητρικη λες; και τι σχεσει εχει η ελλειψη εμπειριας; και εγω πρωτη φορα ati αλλα μεσα σε 3 λεπτα δουλεψαν και τα crossfire και ολα σιγα τα ουα ποιο πολυ θα ζoριζοταν το παιδι αν ειχε nvidia mobo. και ενοειτε οτι 2χ4870 ειναι ποιο γρηγορες απο 2xgtx260 ακομα και απο 2χgtx280 σε καποια games. Οι gtx280 σε SLI πανε καλυτερα μονο στο crysis και σε αναλυσεις 2560χ .... λογο μεγαλυτερης μνημης σε 1680χ1050 δεν νομιζω να γινεται σε κανενα game.

Link to comment
Share on other sites

Eγω λεω να αραξεις μεχρι να παρεις την οθονουλα. Κανε τα μπανακια σου, μιας κ βρισκεσαι κ σε ωραιο νησι, κ απο Σεπτεμβρη που θα παρεις οθονη ξανασκεφτεσαι τις επιλογες σου.

Ερχεται κ 4870Χ2 στα 450-470 ευρω αν οχι χαμηλοτερα.

Μαζι της θα σκασει κ νεα εσοδεία Nvidia. Σιγουρα μία αν οχι τρεις.

Παντως τις τωρινες GTX200 δε θα τις επαιρνα, οπως και SLI mobo.

Link to comment
Share on other sites

2χ4850 απο αποψη τιμης και αποδοσης ειναι ασυναγωνιστες. Αυτες εχω εγω και κοβουν κ....!

μη χασεις εσυ :p

4870 απο μενα...παρε μια τωρα και αλλη μια οταν θα παρεις οθονη...Η εαν παρεις μια 4870Χ2 και θα εισαι ακομα καλυτερα...:T:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω πως είναι καλύτερα να κάτσεις στα αυγά σου και αφού πάρεις την οθόνη αν δεις να ζορίζεται η 8800 GT, να πάρεις είτε 4850-X2 (απ' ό,τι άκουσα θα βγει τελικά) είτε μία 4870.

Link to comment
Share on other sites

2 χ4850 ΑΝ θελεις να σου βγει ενα συστημα γραφικων σχετικα φτηνο και δυνατο,αλλιως μπορεις να περιμενεις μεχρι Σεπτεμβριο οπου μαλλον θα μπορεις να πας σε 4870χ2 με κατι παραπανω..Και απο drivers και γω πρωτη φορα τωρα πηγα σε ΑΤΙ αλλα δεν συναντησα καποιο προβλημα,και στα παιχνιδια ειναι πολυ δυνατες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.