Jump to content



Αγορα απο αγγλικο ebay - Hong Kong


JohnnyX

Recommended Posts

Αν ψάξετε στα forum με συμπληρώματα διατροφής, έχουν ένα κάρο συμβουλές για το πως εισάγεις πράγματα χωρίς πρόβλημα.

Συμβουλές για να μην παίρνεις συμπληρώματα δεν έχει? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
Για να μην ανοιγω αλλο thread

Απο αμερικη τι προτεινεται ? Εκτος απο ups που αναφερθηκε υπαρχει αλλη ?

Αν το αντικειμενο ειναι βαρυ και ογκωδες γινεται πιστευτο το δωρο η/και αξιας 50€ ?

Αν εν τελει φαει τους δασμους και το φπα κτλ κτλ μπορει να παρει παραπανω απο το διπλασιο η αξια ? (αληθεια στους δασμους και φπα δε φανταζομαι να συμπεριλαμβανονται τα εξοδα μεταφορικων)

USPS

αρκετά οικονομική και 1000% αξιόπιστη.

ακόμα και σε άπλα δέματα έχει tracking id.

και ποτέ δεν έχω χρεωθεί φόρους

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές για να μην παίρνεις συμπληρώματα δεν έχει? :)

:)

Δεν παίρνω συμπληρώματα φίλε μου. Ούτε καν γυμναστήριο δεν πάω. Για φίλους είναι οι παραγγελίες.

Με την άποψη σου δεν συμφωνώ καθόλου, αλλά αυτά είναι υποκειμενικά. Πάντως, δυο τρια από τα ελληνικά forums που διάβασα, είναι πολύ αυστηρά στις συμβουλές που δίνουν σχετικά με αναβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο UPS και αλλο USPS(united states postal office). Ups ειναι μια συνηθισμενη courier που περναει τα πραγματα τελωνειο παντα(απο προσωπικη πειρα σε 4-5 αγορες απο αμερικη) ενω USPS στην αμερικη οτι τα ελτα στην ελλαδα (καμια σχεση στις υπηρεσιες φυσικα). Απο αμερικη εχω φερει με USPS απειρα πραγματα, μεχρι ανταλλακτικα αυτοκινητου αξιας μεχρι και 1200 ευρω και τπτ δεν περασε τελωνειο:happy:

Link to comment
Share on other sites

να σας πω και το καινουριο μηπως καποιος ξερει κατι περισσοτερο.

Προχτες ηρθαν παπουτσια που ειχα παρει απο ebay απο την Αμερικη με USPS. Πανω εγραφαν gift , αλλα την πραγματικη αξια γιατι δε δεχοταν ο πωλητης να γραψει μουφες, δηλαδη 53$, ηταν ηδη σχετικα χαμηλη και δεν ασχοληθηκα παραπανω. Ερχεται λοιπον ειδοποιηση να παω στο ταχυδρομειο, παω εκει και με βαζουν να πληρωσω ενα μικρο τελωνιακο δασμο της ταξης των 3 ευρω. Στο ταχυδρομειο ολα αυτα ετσι? ουτε τελωνιο ουτε καμια ειδοποιηση σχετικη ουτε τιποτα, απλα για να παραλαβω το δεμα στο ταχυδρομειο. Και ειχε πανω και ενα χαρτι που ενημερωνε σχετικα οτι ειναι φορος για το τελωνιο. Επειδη ηταν μονο 3 ευρω δεν με ενοιαξε προφανως, ηταν παπουτσια που εχω κανουν 126 ευρω και τα πηρα μαζι με γρηγορα μεταφορικα 69 ευρω...αντε βαλε και τα 3 του φορου παμε 72...δεν εγινε τιποτα. Αλλα παρουσιαζει ενδιαφερον τι ειναι αυτο το νεο συστημα... Στον υπαλληλο του ΕΛΤΑ που ρωτησα μου ειπε οτι ειναι καποιος καινουριος φορος που εφαρμοζεται σε ολα τα πακετα που ερχονται εκτος ΕΕ. Δεν ηξερε κατι παραπανω, μονο τοι ειναι κατι καινουριο....οποτε δε μπορεσε να μου λυσει τις αποριες αν ειναι καποιο εφαπαξ κοστος 3 ευρω παντα ή αν ειναι ποσοστιαιο και βγηκε απο τα 53$ της αξιας, και αν θα εφαρμοζεται σε ολα τα πακετα ακομα και των 10$...κλπ Ειναι ενδιαφερουσες ερωτησεις που αν καποιος ξερει κατι παραπανω, ή γνωριζει κανεναν που να δουλευει σε τελωνιο καλο θα ηταν να μας ενημερωσει!

Αυτο που πιθανολογω εγω ειναι οτι ειναι καποιο εφαπαξ ποσο που θα το βαζουν σε ολα τα πακετα που ερχονται εκτος ΕΕ και δεν κρινεται οτι πρεπει να περασουν κανονικο τελωνιακο δασμο. Με λιγα λογια ειδαν οτι ερχονται παρα πολλα μικροπραγματα και γενικα πακετα που δεν μπορουν να τα τιμολογησουν για τελωνιο και ειπαν ας βγαζουμε 3 ευρω σε καθε κομματι...απειρα ειναι, μαζευονται λεφτα. Αν παλι ειναι κατι ακριβο το τιμολογουμε οπως παλια και βγαζουμε κα κερατα μας...

Το παραπανω ιεναι μια απλη υποθεση, και σημαινει οτι πλεον πρεπει να υπολογιζουμε +3 ευρω τουλαχιστον σε οτι αγοραζουμε εκτος ΕΕ (πχ honk kong, αμερικη κλπ). Οποιος ξερει κατι πιο χειροπιαστο ας ενημερωσει!

Link to comment
Share on other sites

Στανταρ ποσό είναι για κάθε "εισερχόμενο δέμα εσωτερικού που δεν συνοδεύεται από διασάφηση"...

..."Τέλος Παρουσίασης στο Τελωνείο" λέγεται και είναι ολοκαίνουριο βίτσιο...

...παρέλαβα κι εγώ πρόσφατα από US ένα πληκτρολόγιο για το laptop μου και στο ταχυδρομείο πλήρωσα κι εγώ τα 3€...

Για περισσότερα γράφει και το site των ΕΛΤΑ (τιμοκατάλογος>δέματα>εξωτερικού)...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λοιπόν θέλω να αγοράσω κάτι απο ebay.uk στο item location γράφει Surrey, United Kingdom....απλά θέλω να μου πείτε τι παίζει με το τελωνείο κλπ

ΥΓ:Η αξία του προιόντος είναι κάπου £30,χωρίς τα μεταφορικά

υγ2:σόρι για το ξέθαμα απλά είπα να μην ανοίξω καινούριο

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές για να μην παίρνεις συμπληρώματα δεν έχει? :)

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να το λεω αλλα θα το ξαναπω γιατι δεν αντεχω να τα διαβαζω αυτα

1) ΑΛΛΟ πραγμα τα συμπληρωματα διατροφης, ΑΛΛΟ πραγμα τα αναβολικα στεροειδη. Δεν αναλυω αλλο επι τουτου

2) Εισαι σοβαρα αθλουμενος και δεν θες να παρεις συμπληρωματα διατροφης (πχ μια σκονη πρωτεινης)?

Κανενα προβλημα ... απλα ετοιμασου να δωσεις κυριολεκτικα μια ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ σε φαι (κρεας, ψαρι, και οτιδηποτε

εχει υψηλη περιεκτηκοτητα σε πρωτεινη)

3) Ας ειμαστε ανοιχτομυαλοι με οτι αφορα τα συμπληρωματα διατροφης. Αλλωστε τα περισσοτερα ΠΛΕΟΝ και στο

ελλαδισταν εχουν ταμπελιτσα του ΕΟΦ.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα πήρε ο υπάλληλος του ΕΟΦ για να βάλει την ταμπελίτσα δεν μας είπαν.... :hehe::hehe::hehe:

Κοιτα, περα απο την πλακα, εμενα ενα προιον εχει δεν εχει ταμπελα απο ΕΟΦ λιγο με νοιαζει. Αλλωστε πιο πριν

εχει περασει και εχει πιστοποιηση(εις) απο ενα σωρο πολυ πιο αυστηρους οργανισμους στο εξωτερικο. Για τον ημιμαθη κοσμο το λεω που ακουει τις λεξεις "συμπληρωματα διατροφης" και νομιζει οτι παιρνοντας τα θα γινει σαν τον Κινγκ Κονγκ. Αμ δε ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.