Jump to content


Τί είναι προτιμότερο... component ή scart?


geogeoland

Recommended Posts

Λοιπόν... αρχικά ερωτηθέν στο ΠΟΘ, τώρα και σε θέμα (ναι, δική μου, χωρίς καμια παρέμβαση, η έμπνευση... :p)

Δεν έχει και πολλά περισσότερα απο αυτό που λέει το θέμα. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει hdmi διαθέσιμο, τί είναι προτιμότερο, component ή scart? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απολυτο αυτο.. σε ελαχιστες περιπτωσεις το SCART μπορεί να μεταφέρει και σημα S-Video οπότε αν το υποστηρίζουν τόσο η συσκευή, οσο και η τουβού, εχεις καλυτερη αναλυση...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απολυτο αυτο.. σε ελαχιστες περιπτωσεις το SCART μπορεί να μεταφέρει και σημα S-Video οπότε αν το υποστηρίζουν τόσο η συσκευή, οσο και η τουβού, εχεις καλυτερη αναλυση...

Όχι S-video... RGB εννοείς...αν υποστηρίζεται RGB από το Scart...το Svideo είναι υποδεέστερο του Scart...

Γενικά ισχύει : Component (YUV) ~ RGB SCART > SCART > S-Video > Composite...

Πρακτικά δεν θα δεί μεγάλες διαφορές, εκτός και αν έχει τρελή ευαισθησία στο μάτι...

Link to comment
Share on other sites

Output συσκευής και input οθόνης...καλώδιο το ίδιο...εννοώντας κάποιο ποιοτικό, έτσι? όχι κανα απολειφάδι...:upside:

Γενικά δεν νομίζω εν έτει 2008 να βρείς και πολλές συσκευές που να μην υποστηρίζουν RGB από το Scart....

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, όχι, το ξέρω πως είναι λιγο σπάνιο, το λέω γιατί η τηλεόραση που έχω κατα νού, εκτός των άλλων, έχει και 2 θύρες scart απο πίσω, η μια με rgb και η άλλη χωρίς (κάτι άλλο έχει..) Οπότε να συνδέσω το dvd με component, και μετά αν παίξει κανένα wii να πάω το component εκεί και το dvd σε rgb scart. :)

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, με καλύψατε πλήρως. :T:

Link to comment
Share on other sites

Η συνδεση ®ed(G)reen(B)lue μεσω SCART ειναι εφαμιλη, με την COMPONENT, μονο που δεν παρεχει προοδευτικη σαρωση.Eιναι η καλυτερη συνδεση σε CRT TV, καθως απειροελαχιστες δεχονται σημα χρωμοδιαφορων(COMPONENT).

Link to comment
Share on other sites

@ Kostas007, Wikipedia is your friend :)

Composite video: http://en.wikipedia.org/wiki/Composite_video

Component video: http://en.wikipedia.org/wiki/Component_video

ομολογω οτι δε το ξερα(οτι λεγοταν ετσι):whistling:baby:

νομιζα οτι λεγοταν composite κι αυτο:nothing:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.