Jump to content



Mousepad Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply
εγώ έχω το control και το ποντίκι (turbo x wooz) (+gxt14 gaming mouse) κυλάνε και τα δύο άνετα! άρα δεν πιστεύω να χρειαστεί το speed...

Στο control το ποντικι τσουλαει πιο γρηγορα αποτι στο speed επειδη εχουν λιγοτερη επαφη τα ποδια του με την επιφανεια, ειναι αρκετα πιο τραχυ ομως και αυτο ισως ενοχλησει καποιους, το speed απτην αλλη αν υποθεσουμε οτι ειναι οντως σαν το qck+ fnatic limited edition που ειχα παρει απεξω (ητανε απτα λιγα pad που δεν προκαλουσανε jitter στο abyssus που χρησιμοποιουσα τοτε ) τοτε ουτε αυτο θα προτεινα, σε συνδυασμο με τα 50 γραμμαρια του abyssus σου εδινε την αισθηση πως το ποντικι "αιωρειται" ( προσωρινα ομως, εχω διαβασει με τον καιρο η τριβη του οσο παει και ανεβαινει ) αλλα ταυχρονα δεν ενιωθες κατι απο κατω να σου δινει feedback ( τα τραχια πλαστικα στο παρεχουν αυτο συνηθως ) επισης για καποιον λογο το υφασμα εκανε τον καρπο μου να κολλαει πανω του αμα εμενε λιγα δευτερολεπτα στο ιδιο σημειο, πολυ σπαστικο για εμενα που παιζω με χαμηλο sens και πηγαινω το χερι μου περα δωθε γιατι ο καρπος πρεπει να γλιστραει παντα με ευκολια.

Ξερω πως το mousepad ειναι 90% υποκειμενικο ζητημα αλλα δεν θα προτεινα ουτε sphex ουτε taito, το πρωτο ειναι μικρο, λεπτο και καθολου τραχυ ( ποιος ο λογος να παιζεις σε πλαστικο αμα δεν ειναι τραχυ ? ) ενω το taito για καποιον λογο ειναι παναργο λες και περναει το ποντικι σου μεσα απο λασπη, με το control δεν εχω εμπειρια, αν δεν μπορεις να παρεις απεξω δεν εχεις και πολλες αλλες επιλογες, αν επισης δεν ξερεις εσυ ο ιδιος τι θελεις απο μια επιφανεια τοτε το χασαμε το κορμι :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορώ να πάρω απ' έξω,δυστυχώς...

Εγώ σκέφτομαι,οτι ίσως είναι καλύτερα να πάρω το control,γιατί δεν θέλω να φεύγει το ποντικι απ την τροχιά του...

Και σε συνδιασμό με το g500 που θέλω να αγοράσω, ίσως να είναι η καλύτερη επιλογή...

Βέβαια μπορεί να κάνω λάθος,γιατι δεν έχω ασχοληθεί με κανένα απ αυτά μεχρι τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο g500, υπερβολικα μεγαλα ποδια που μονο καλο δεν κανουν αμα παιζεις σε clothpad, δεν υπαρχει ιση κατανομη στο βαρος + πολλα αλλα προβληματα, αμα σαρεσει τοσο το σχημα προτιμησε mx518 το παλιο στα 1600dpi, το καινουργιο στα 1800 ειναι πιο βαρυ και εχει τα ιδια ενοχλητικα ποδια.

Το control ασχετα με το τι λεει το ονομα του μπορει να σου φανει πολυ γρηγορο γιατι εχει μικροτερη τριβη απο ενα speed και ισως ενοχλητικο στο δερμα, your call :p

Αμα θες πραγματικα μπολικη τριβη και ελεγχο δοκιμασε everglide titan ή razer mantis speed, μιας και παιζεις bc2 τσεκαρε αυτο το guide, κανοντας οτι λεει θα μπορεις να εχεις μεγαλυτερο sensitivity στα οχηματα και θα βγαλεις το ενοχλητικο mouse smoothing MouseFix new version - Battlefield Bad Company 2 PC - Battlefield Bad Company 2: EA Forums

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το guide..θα το κοιτάξω! :T:

Τώρα για το g500...είχα την εντύπωση οτι είναι απ τα κορυφαία gaming mouse...

Μετά απ αυτό, 2η επιλογή ήταν το mx518..

Πάντως αυτα τα 2 τα mousepad δεν τα ήξερα...

Έχεις κάποια γνώμη πανω σ'αυτα?

Αναμεσα στο goliathus control και αυτα τα 2 πιο προτίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω αμα κοιταγα το μονο marketing και τα review του καθε ασχετου θα νομιζα οτι ο γαιδαρος πεταει :p

Το titan το εχω αγορασει 2 φορες, το mantis speed λενε πως ειναι ακριβως το ιδιο με το titan, σου ειπα οτι με το control δεν εχω ασχοληθει, μαλλον πρεπει να τα αγορασεις και τα 2 :hehe: μην ανησυχεις, εγω ειχα δοκιμασει πανω απο 20 μεσα σε 7 χρονια μεχρι να καταληξω στο zowie G-TF. :p

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα τηλεφωνο grammi.gr και cosmodata που βρισκονται στουρναρη, πριν λιγο καιρο το ειχανε μπορει να εισαι τυχερος, ριξε μια μελετη και σε αυτο το thread απτο [H] Which gaming mouse is most suitable to me? - [H]ard|Forum

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

ρε παιδια το razer scarab για καποιο λογο εχει σταματησει να κολλαει καλα κατω και γλιστραει πολυ ευκολα...υποπτευομαι οτι προεκειψε επιδη το σηκωσα απο το γραφειο για κανα 2-3 ημερες και το ειχα κρεμασμενο αναποδα και ψιλοξεραθηκε το λαστιχο του κατω...δοκιμασα να το βρεξω λιγο απο κατω στο λαστιχο αλλα...@@

εχει κανεις καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αν καθαρισεις καλα το λαστιχο με σαπουνι και νερο και το στεγνωσεις δεν θα ειναι ενταξει; Υποτιθεται οτι το Scrarab θα ειχε καλυτερης ποιοτητας λαστιχο για να κραταει καλυτερα.. Γενικα τι εντυπωσεις εχεις απο το mousepad;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Θέλω να πάρω ένα νέο pad. Έχω ένα Logi G400. Το Taito που είχα δεν με χάλαγε αλλά δεν έμεινα και ιδιαίτερα ικανοποιημένος. Σκέφτομαι να πάω σε noncloth, αξίζει;

Δεν έχω απαιτήσεις ιδιαίτερες, μόνο LOL παίζω. MAX budget 35€

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] help me doc

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Eχει δοκιμασει κανεις το Razer Goliathus Speed?

Εχω το control edition εδω και καποια χρονια αλλα θα ηθελα να παω σε ενα πιο "γρηγορο". Απο την αλλη τα non-cloth μου φαινονται καπως. Μαλλον θελω καποια ενδιαμεση κατασταση.

Καμια αλλη προταση εκτος απο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Eχει δοκιμασει κανεις το Razer Goliathus Speed?

Εχω το control edition εδω και καποια χρονια αλλα θα ηθελα να παω σε ενα πιο "γρηγορο". Απο την αλλη τα non-cloth μου φαινονται καπως. Μαλλον θελω καποια ενδιαμεση κατασταση.

Καμια αλλη προταση εκτος απο αυτο?

Zowie G-TF speed.

http://www.zowiegear.com/products?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=25&category_id=2

Μεγαλη επιφανεια, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, cloth.

Το εχω εδω και καποιους μηνες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.