Jump to content



Mousepad Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

Παιδιά εγώ έχω το Sphex της Razer και είναι όλα τα λεφτά, ένα με το γραφείο. Ούτε που το καταλαβαίνεις.

Όμως αρχίζει να τα φτύνει οπότε λέω να πάρω αλλο. Τι προτείνετε από ελληνικό μαγαζί, οχι ίντερνετ, κοντά στα 20€? Και άλλη μία ερώτηση. Τι διαφορά έχει το Goliathus Speed RAZER GOLIATHUS SPEED STANDARD - ACCESSORIES - E-SHOP.GR απο το Goliathus Control RAZER GOLIATHUS CONTROL STANDARD M BLACK - ACCESSORIES - E-SHOP.GR?

Μάλλον σε ένα από τα 2 θα κινηθώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Η διαφορά του Goliathus Speed απο το Control είναι οτι το Speed εχει την κλασική επιφάνεια απο ύφασμα που έχουν και τα περισσότερα mousepad για περισσότερη ταχύτητα ενώ το Control έχει μια κάπως διαφορετική επιφάνεια, με μικρές τρυπίτσες και είναι κάπως σαν πλεχτό το ύφασμα του για καλύτερο έλεγχο του mouse. Είχα το Control πριν πολύ καιρό αλλα το πούλησα και ο αδερφός μου έxει τώρα το Speed. Γενικά είναι καλά σαν mousepad στην κατηγορίας τους και για τα λεφτά που διαθέτεις. Εγω προσωπικά προτιμώ mousepad με σκληρές επιφάνειες και όχι τα υφασμάτινα. Εχω εδώ και ένα χρόνο το Razer Destructor και μπορώ να πώ οτι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια και απο εδω....το εχω εδω και εναμιση χρονο μαζι με ενα Mamba και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος....

ψηνομαι ασχημα για το Ironclad αν και η τιμη του ειναι πολυ τσιμπημενη....:nothing:

Razer | For Gamers. By Gamers.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Knight 77 έχω καιρό που ψήνομαι και'γώ για το Ironclad αλλα δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει τα λεφτά του γι'αυτό και δεν έχω κάνει κίνηση ακόμα να το πάρω. Πολύ φοβάμαι οτι περισσότερο πληρώνεις την συσκευασία του παρά την ποιότητα του mousepad. Τώρα πρόσφατα είδα οτι η Razer έβγαλε κι'άλλο καινούργιο mousepad, το Razer Scarab που είναι σε καλύτερη τιμή απο το Ironclad και μάλλον σε αυτό 8α καταλήξω.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα το Scarab ειναι ο αντικαταστατης του Destructor ;)

Παντως απο τα λιγα reviews που υπαρχουν για το Ironclad,

οι εντυπωσεις ειναι θετικες.

Απαραδεκτο παντως ενα mousepad να κανει 60 ευρο (οσο ενα καλο mouse δλδ)

οσο καλο και να ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου φίλε, είναι πραγματικά πολλά λεφτά για ένα mousepad. Και εγώ απο τα Review διάβασα θετικά πράγματα αλλα έχω και μια περιέργια για το πώς θα έιναι η επιφάνεια του μετά απο χρήση ενός χρόνου πχ. Το Scarab όπως είπες και εσύ είναι στην ουσία ο αντικαταστάτης του Destructor, με πιό εξελιγμένη και καλά επιφάνεια και διαφορετικό σχήμα (που εγώ προσωπικά το προτιμώ απο το σχήμα του Destructor) και σε σχετικά λογική τιμή, οπότε πιστέυω οτι είναι μια καλή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

λογω υλικου (αλουμινιο) το μονο που δεν φοβαμαι στο Ironclad ειναι η φθορα...

λογικα εχει παρα πολυ αντοχη κατι που εν μερη δικαιολογει το κοστος του

(αν υποθεσουμε οτι κραταει εναν Α χρονο ενω κανονικα στο ιδιο διαστημα θα ειχες αγορασει 2 αλλα ''κοινα'' mousepad λογω φθορας)

αυτο που με κανει λιγο αναποφασιστο πλεον της τιμης ειναι και το feeling του χεριου πανω του.... πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ σκληρο στην αφη και το χερι υπαρχει περιπτωση να ποναει μετα απο παρατεταμενη χρηση...

περιμενω να κυκλοφορησει κανονικα και να δω feedback απο χρηστες για να δω αν αξιζει τα λεφτα του

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω το Control. Η διαφορά είναι στο πώς θέλεις να γλιστράει το mouse σου πάνω στο mousepad, αυτός είναι και ο λόγος που έχουν και διαφορετικές επιφάνειες.

To Speed: http://img25.imageshack.us/img25/7387/img2785xnr.jpg

To Control: http://img195.imageshack.us/img195/5092/img2788u.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει το SteelSeries QcK Mass Gaming Mouse Pad και είμαι υπερευχαριστημένος. Οκονομικό και ποιοτικό.

Τώρα αν θες χαμηλού προφίλ πας στο SteelSeries QcK+ Gaming Mouse Pad που είναι στα 2mm και είναι και πιο μεγάλο 450 x 400mm που εμένα δεν μου κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλου προφιλ κανεις τον κοσμο ανω κατω για το sharkoon 1337 XL που ειχε παλιοτερα το e-shop, μην πω για υφασματινο γενικοτερα εκτος αν εχεις θεμα με το γραφειο και χρειαζεσαι οπωςδηποτε κατι παχυ, εχω δοκιμασει zowie g-rf puretrak talent steelpad qck corepad eyepad XL everglide titan ( παρομοιο με το razer mantis speed ) roccat taito coolermaster battlepad cs-x DP2 και func c-series classic XL.

Ο κυριος λογος που μαρεσει τοσο πολυ ειναι γιατι εχει αρκετα ισοροποιημενη τριβη + οτι ειναι πολυ ανετο/"φυσικο" στο χερι αφου εχω το συνηθειο να γλιστραω τον καρπο μαζι με το ποντικι απο την μια ακρη στην αλλη, το προβλημα ειναι οτι στο abyssus εχει εντονο jitter οπως σχεδον ολα τα clothpad της αγορας, επισης ολα τα clothpad προκαλουν προβληματα και στην αποκριση σε ολα τα ποντικια με τον avago 9500 ( xai g500 ) οταν χρησιμοποιειται χαμηλο sensitivivity, τα συγκεκριμενα εχουν αποκριση 1:1 ( ουτε negative ουτε positive accel ) μονο στα hardpad, εκει "αντεχουνε" στις οι ταχυτητες κυλισης που αναφερονται στα specs.

Το γιαπωνεζικο g3.kai παντως αν και clothpad αποσο διαβαζω δεν εχει θεμα με τον 9500 ή τουλαχιστον οχι στο xai, επισης ειναι παμπθηνο απλα θελει λιγη υπομονη ( 2-3 βδομαδες ) με τα μεταφορικα, αμα το ψαξει κανεις θα δει οτι ολοι λενε τα καλυτερα λογια, προσωπικα δισταζω λιγο γιατι περα απτο γεγονος οτι θα εχω jitter αμα γυρισω απτο intellimouse optical στο abyssus διαβαζω παντου οτι δεν ειναι και τοσο ανετο σαν cloth, ειναι καπως τραχυ και σκληρο, σαν το control version των razer και ακομα χειροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά κατέληξα στο Sphex της Razer που το έχω ξαναχρησιμοποιήσει και με βολεύει απίστευτα! Αν και ετοιμάζομαι να χτυπήσω και ενα Goliathus Control(ή Speed, θα το ξαναψάξω;)) μόλις μου επιτρέπει το budget. Από e-shop αν παω να το πάρω, πόσες μέρες κάνουν να τα φέρουν?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπελια!!! Μολις σημερα παρελαβα ενα new Ποντικο και θα ηθελα να του παρω για συντροφια ενα αναλογο mousepad..... :rolleyes:

Ειμαι αναμεσα σ αυτα τα 2 : RAZER DESTRUCTOR PROFESSIONAL GAMING MAT

RAZER VESPULA GAMING MOUSE MAT

:hmm::hmm::hmm:

Στο δευτερο με ψηνει ασχημα το μαξιλαρακι που εχει για το καρπο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι βολικο...

Παρακαλω οποιος εχει ενα απο τα παραπανω (κ να μην εχει) ας μου πει τη γνωμη του ή να μου προτεινει τπτ καλυτερο . . .

Ευχαριστω πολυ :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

IMO είναι ΠΑΡΑ πολλά τα 35€ για mousepad. Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις κάτι από Steelseries μεριά, συγκεκριμένα το QCK+ μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις.

Θα σου προτείνουν και άλλα τα παιδιά, αλλά keep in mind ότι δεν πρόκειται να δεις μεγάλη διαφορά στο skill σου με ένα mousepad, το πολύ +5%. Οπότε μην ξοδέψεις μια περιουσία, δεν αξίζει. Βρες κάτι έως ~20€ ;)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως. το να δώσεις μια περιουσία για mousepad το βρισκω και εγώ λάθος.

προσωπικά εντός των ημερώ σκέφτομαι να πάρω αυτό RAZER SPHEX GAMING GRADE DESKTOP SKIN - ACCESSORIES - E-SHOP.GR το οποίο είναι μεγάλο, σε νορμάλ τιμή και έχω διαβάσει από διαφόρους πολλά θετικά σχόλια :)

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως αυτα τα λεφτα ειναι πολλα για ενα mousepad αλλα θελω να παρω κατι καλο γι αυτο κ ξεκινησα απο εκει..... Παντα βεβαια δεν παιζει σημασια η τιμη αλλα η ποιοτητα κ το κατα ποσο θα βολεψει το καθενα... Γι αυτο κ εκανα την ερωτηση για να ακουσω κ αλλες γνωμες ειτε αυτο κανει 20 ειτε 30 40 -50 κτλπ... :)

Σας ευχαριστω παιδια μεχρι τωρα για τις απαντησεις σας θα περιμενω λιγακι να ακουσω κ αλλες κ θα καταληξω...

Δν βιαζομαστε ετσι κ αλλιως το καλο πραγμα αργει να γινει... :)))

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως. το να δώσεις μια περιουσία για mousepad το βρισκω και εγώ λάθος.

προσωπικά εντός των ημερώ σκέφτομαι να πάρω αυτό RAZER SPHEX GAMING GRADE DESKTOP SKIN - ACCESSORIES - E-SHOP.GR το οποίο είναι μεγάλο, σε νορμάλ τιμή και έχω διαβάσει από διαφόρους πολλά θετικά σχόλια :)

Παιδες σπέρνει το pad! Ενα με το γραφείο, το κολλάς και το ξεχνάς(αν μετακινείς πισι κλπ, αυτο δεν είναι καλο βεβαια, αλλα κλάιν:p). 23x32 cm είναι σε μέγεθος. Σκληρή επιφάνεια. Εμένα το G5 πετάει πάνω, και τα 16€ που το πήρα ειναι πολύ καλα! Οπότε, Razer Sphex και απο μένα.:T:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απολύτως. το να δώσεις μια περιουσία για mousepad το βρισκω και εγώ λάθος.

προσωπικά εντός των ημερώ σκέφτομαι να πάρω αυτό RAZER SPHEX GAMING GRADE DESKTOP SKIN - ACCESSORIES - E-SHOP.GR το οποίο είναι μεγάλο, σε νορμάλ τιμή και έχω διαβάσει από διαφόρους πολλά θετικά σχόλια :)

Έχω δει να προτείνεται πολύ αυτό το mousepad σε αυτό το θέμα και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί.

Το είχε φίλος και μόλις του είδα σπίτι του και μου είπε την τιμή, έπαθα τρελό σοκ.

Άνετα το χειρότερο pad που έχω δει ποτέ. Ένα κομμάτι χαρτόνι κοστολογημένο 15 ευρώ. Θα χαλάει και τα ποδαράκια από τα mouse for fun.

Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι θετικό που παραβλέπω πάντως και ο φίλος μου το χάρισε σε άλλον.

Απλώς νιώθω άσχημα που σε φαντάζομαι να σπαταλάς τα λεφτά σου σε αυτό το πράγμα. (εκτός και αν το έχεις δει από κοντά και σου αρέσει)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω δοκιμασει πολλα mousepads και οντας κατοχος του Sphex ,θα λεγα οτι εχει αψογη ολισθηση,που ισως αλλα δε στη προσφερουν...

Οι εντυπωσεις μου για το pad ειναι επισης θετικες.Ενα με το γραφιο,δε το νιωθεις και στον αστραγαλο,γιατι εγω με τα αλλα pads εχω προβλημα,μου τη σπαει οταν παιζω να το νιωθω στο χερι μου.Well...με το sphex αυτο δε συμβαινει!!!

Και τα ποδαρακια του G500 μετα απο 9 μηνες δεν ειναι σε καθολου ασχημη κατασταση.Ανετα θα αντεξουν 1 χρονο ακομα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.