Jump to content



Mousepad Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι θετικό που παραβλέπω πάντως και ο φίλος μου το χάρισε σε άλλον.

Απλώς νιώθω άσχημα που σε φαντάζομαι να σπαταλάς τα λεφτά σου σε αυτό το πράγμα. (εκτός και αν το έχεις δει από κοντά και σου αρέσει)

Μιλάς ακόμα για ένα Mousepad ή μου ξέφυγε κάτι?

Γιατί αν τα οικονομικά κάποιου είναι ΤΟΣΟ χάλια συγνώμη αλλά δεν ασχολείται με το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω δοκιμασει πολλα mousepads και οντας κατοχος του Sphex ,θα λεγα οτι εχει αψογη ολισθηση,που ισως αλλα δε στη προσφερουν...

Οι εντυπωσεις μου για το pad ειναι επισης θετικες.Ενα με το γραφιο,δε το νιωθεις και στον καρπο,γιατι εγω με τα αλλα pads εχω προβλημα,μου τη σπαει οταν παιζω να το νιωθω στο χερι μου.Well...με το sphex αυτο δε συμβαινει!!!

Και τα ποδαρακια του G500 μετα απο 9 μηνες δεν ειναι σε καθολου ασχημη κατασταση.Ανετα θα αντεξουν 1 χρονο ακομα...

Δεν έχω άποψη για το Sphex και για αυτό που λες για το καρπό συμφωνώ, ειδικά για mousepad πάνω από 2 mm ύψος, αλλά λες ότι έχεις το ποντίκι 9 μήνες και θα αντέξει άλλο ένα???? χρόνο....δεν ξέρω αλλά μου δίνεις την εντύπωση πως είναι όντως λίγο γυαλόχαρτο :p

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το Gigabyte Ghost που πηρα πριν 2 χρονια περιπου ειναι μια χαρα για τα 10 ευρω που εδωσα! Βεβαια εχει ξεφτισει λιγο στις ακρες αλλα εχει heavy duty!:p

Το προτεινω παντος!:T:

Οταν αλλαξω keyboard - mouse θα αλλαχτει και αυτο σε κατι πιθανον μικροτερο! γιατι τα 30cm πλατος για εμενα ειναι πολλα! ισως στα 20-25 να ειμουν οκ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω άποψη για το Sphex και για αυτό που λες για το καρπό συμφωνώ, ειδικά για mousepad πάνω από 2 mm ύψος, αλλά λες ότι έχεις το ποντίκι 9 μήνες και θα αντέξει άλλο ένα???? χρόνο....δεν ξέρω αλλά μου δίνεις την εντύπωση πως είναι όντως λίγο γυαλόχαρτο :p

Τι εννοεις;Το mousepad παντως δε φθειρεται ουτε σε 5-6 χρονια οπως το βλεπω.Ειναι χαρτονενιο μεν,αλλα οχι οτι και οτι δε!Δε παιζω games πλεον ,οποτε ισως γι αυτο πιστευω να αντεξει κι αλλο.Αλλα ειναι απο τα mousepad που και να αρχισουν να φθειρονται τα ποδαρακια,θα κυλαει καλυτερα απο αλλα pads,μιας και οπως προειπα ειναι λειαν ΛΕΙΟ και γλιστερο!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ήρθε σε email btw ειδοποίηση για νέα απάντηση σε αυτό το θέμα, αλλα δεν την βλέπω εδώ.

Ο χρήστης Heir μόλις δημοσίευσε ένα νέο μήνυμα στo θέμα που έχετε επιλέξει να παρακολουθείτε με τίτλο - Mousepad Thread. - στο forum Ήχος, Multimedia και Input Devices στο TheLab.gr.

Μπορείτε να βρείτε το θέμα εδώ:

Mousepad Thread. - Page 11

Ακολουθεί το νέο μήνυμα:

***************

παιδια το SPhex ειναι καλο ναι μεν αλλα ειναι γιαλοχαρτο!

τα feets της hyperglide για το G500 δεν αντεξανε ουτε ενα μηνα!

τα λεφτα που γλιτωνεις για mousepad τα δινεις σε mousefeets...χεχε!

Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγη ώρα κάτοχος του Razor Ironclad μετά απο πολύ αναμονή λόγω μη διαθεσιμότητας

αρχικές εντυπώσεις πολύ καλές τόσο απο τη ποιότητα κατασκευής (αυτό έλειπε με τη τιμή που έχει) όσο και με τη κύληση του ποντικιού πάνω του

σε σχεση με το Destructor που χρησιμοποιούσα έχει πιο λεία επιφάνεια με περισότερο control...

περισσότερες λεπτομέρειες σε λίγο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω εχω παθει την πλακα μου με το zowie G-TF, σημειωστε οτι εχω δοκιμασει περιπου 30 pads απτο 2004, ( τα 18 βρισκονται ακομα στο δωματιο μου προς το παρων :p ) το συγκεκρυμενο απλα ΣΤΑΖΕΙ ποιοτητα και αποδοση :D

Παραγγειλα ενα 2ο να εχω καβατζα σε περιπτωση που η zowie κατεβασει ρολλα or something ενω τα προιοντα της ειναι απλα - λειτουργικα - ενιοτε καινοτομικα και ΠΟΛΥ κοντα στην τελειοτητα δεν ειναι ομως καθολου mainstream ( αμα δεν δει το 12χρονο 5700dpi, σασι που θυμιζει διαστημοπλοιο και βαρακια δεν αγοραζει :p )

Επισης παραγγειλα και ενα zowie EC2 black που πιστευω θα με βολεψει 100% γιατι το μονο που ηθελα τοσα χρονια απτο explorer 3.0 ητανε να ειχε λιγο πιο μικρες διαστασεις. Τα 500hz με το καλημερα και τα τεραστια teflon feet ειναι απλα το κερασακι :dance3:

Να και μια pic απτο μωρο μου μιας και αλλαξα κινητο σημερα.

pehTY.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παθει την πλακα μου με το zowie G-TF, σημειωστε οτι εχω δοκιμασει περιπου 30 pads απτο 2004, ( τα 18 βρισκονται ακομα στο δωματιο μου προς το παρων :p ) το συγκεκρυμενο απλα ΣΤΑΖΕΙ ποιοτητα και αποδοση :D

Παραγγειλα ενα 2ο να εχω καβατζα σε περιπτωση που η zowie κατεβασει ρολλα or something ενω τα προιοντα της ειναι απλα - λειτουργικα - ενιοτε καινοτομικα και ΠΟΛΥ κοντα στην τελειοτητα δεν ειναι ομως καθολου mainstream ( αμα δεν δει το 12χρονο 5700dpi, σασι που θυμιζει διαστημοπλοιο και βαρακια δεν αγοραζει :p )

Επισης παραγγειλα και ενα zowie EC2 black που πιστευω θα με βολεψει 100% γιατι το μονο που ηθελα τοσα χρονια απτο explorer 3.0 ητανε να ειχε λιγο πιο μικρες διαστασεις. Τα 500hz με το καλημερα και τα τεραστια teflon feet ειναι απλα το κερασακι :dance3:

Να και μια pic απτο μωρο μου μιας και αλλαξα κινητο σημερα.

pehTY.jpg

από που?

Link to comment
Share on other sites

Απτο webshop της zowie στην δανια, δεν εβρισκα κανα καλο σοβαρο deal στο ebay οποτε ειπα δεν βαριεσαι, δεν ειναι και οτι και πιο οικονομικο παντως, 25 το pad ( τα βγαζει ομως 100% ) 11 τα μεταφορικα :hang3: Το καλο ειναι οτι το κοστος του δεν επηρρεαζεται ευκολα με τον ογκο της παραγγελιας(ή τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβα ) , δοκιμασα να βαλω στο καλαθι για πλακα το celeritas ( πρεπει να τα σπαει, ηδη εχει απαγορευτει απο μερικες διοργανωσεις στην κορεα :p ) το ec2 και οτι αλλο βρηκα προχειρο παλι 11 ευρω ζηταγε, επισης ειναι σχετικα γρηγοροι, την πρωτη φορα που παραγγειλα το δεμα εφυγε παρασκευη και εφτασε σπιτι μου την τριτη :T:

Link to comment
Share on other sites

εγώ πήρα πριν από καιρό το razer goliathus alpha το eeeextra large ένα θυριό να και τράβηξα και βίντεο σε όποιον ενδιαφέρεται...!

το συνηστώ ανεπιφύλαχτα. έχω δοκιμάσει πόσα και πόσα και κόλλησα σε αυτό!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=58UPOiyeVsE]YouTube - Goliathus size cmparision with 6 DVD Cases[/ame]

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε ρε παιδια τι βριστεκετε στα soft mousepads? εκτος του οτι ειναι μεγαλυτερα μπορειτε να μου πειτε κανενα λογο που τα προτιματε?

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου πειτε ρε παιδια τι βριστεκετε στα soft mousepads? εκτος του οτι ειναι μεγαλυτερα μπορειτε να μου πειτε κανενα λογο που τα προτιματε?

Δεν δημιουργουνται smooth spots οπως στα τραχια πλαστικα, ενα τραχυ πλαστικο το θεωρω οτι καλυτερο σε συνδυασμο με teflon feet απο πλευρας ακριβειας, πας το ποντικι οπου θες γρηγορα και νιωθεις ταυτοχρονα μια υφη απο κατω η οποια σε βοηθαει να το σταματησεις εκει που θες εσυ. Οσα πλαστικα εχω δοκιμασει ομως τους εχω πιει το αιμα, ( ενα steelpad 4D ενα corepad victory ενα steelseries SP 4 func F30R XL ) ολα τους αργα ή γρηγορα αρχισαν να αποκτανε διαφορετικη τριβη στην μεση αποτι στις ακρες, οσπου στο τελος εφευγε ολο το texture και μονο τραχια δεν μπορουσε να τα αποκαλεσει κανεις μετα απο μερικες βδομαδες, επισης δεν με εξυπηρετουν καθολου απο πλευρας εργονομιας, δεν γλιστραει ανετα το δερμα επανω, ο καρπος ιδρωνει αμα κατσει λιγη ωρα στο ιδιο σημειο κλπ.

Το g-tf ειναι ακριβως αυτο που γραφει στο κουτι, το ποντικι γλιστραει οπως σε ενα τραχυ πλαστικο αλλα ταυτοχρονα εχεις ολα τα πλεονεκτηματα του υφασματινου ( μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο, πιο ευχαριστη αισθηση στο χερι, πιο ευκολη μεταφορα κ.α ) οι ακρες ειναι ρολλαρισμενες ετσι ωστε να μην ξεφτιζουν και η επιφανεια δεν αποροφαει ουτε σταγονα σε περιπτωση που πεσει νερο επανω ( χμ, ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει αμα του χυσω πρωτεινη φραουλα :p )

Πραγματικα προκειται για καινοτομια γι αυτο και η steelseries πηγε στο καπακι να τους αντιγραψει με το NP+ btw αμα πας ποτε σε abyssus ( τα deathadder με τον 3.5g υποτιθεται εχουν λιγοτερα προβληματα με το jitter λογω firmware ) σε αυτο το ειδος cloth εχεις αρκετα χαμηλο τρεμοπαιγμα, εκει που δεν μπορεσα να βρω καθολου jitter ητανε στο steelseries qck+ fnatic edition το οποιο υποτιθεται ειναι πολυ κοντα στην αισθηση με το goliathus speed, προσωπικα ομως δεν με βολεψε ΚΑΘΟΛΟΥ, τζαμπα τα λεφτα :shout:

Link to comment
Share on other sites

Gruntgr το P-TF εχει την ιδια επιφανεια και υλικο με το G-TF μονο που ειναι μικροτερο?

ψηνομαι πολυ να το δοκιμασω

δυστυχως το G-TF παραειναι μεγαλο για το γραφειο μου

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες οτι στην μεση χαλαει πιο γρηγορα απο οτι στης ακρες ισχυει οντος και ειναι σπαστικο στο mousepad αυτο το πραμα...

Τι σημανει αυτο το "G-TF"?

και δεν μπορω να καταλαβω...αυτο το G-TF ειναι προς το control ή προς το speed?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.