Jump to content



Mousepad Thread.


Nephiλiμ

Recommended Posts

Μωρε καλα ειναι αποσο ξερω, απλα ειναι προτιμοτερο να παρεις καποιος τα mantis λογω ανωτερης ποιοτητας, (τα goliathus δεν εχουνε παρομοιο υφασμα με τα everglide titan ) το control εχει ακομα χαμηλοτερη τριβη απτο speed αλλα η υφη του ειναι καπως τραχια, σαν ντενιμ ας πουμε, αν δεν σε ενοχλει αυτο τοτε τσιμπα το zowie G-TF που ειναι αδιαβροχο και εχει μαζεμενες τις ακρες για να μην φθειρονται, αλλιως παρε puretrak talent, χαμηλοτερη τριβη απο qck και πολυ απαλο στο χερι, θυμιζει αρκετα το 1337 XL της sharkoon στο πιο παχυ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply
Μωρε καλα ειναι αποσο ξερω, απλα ειναι προτιμοτερο να παρεις καποιος τα mantis λογω ανωτερης ποιοτητας, (τα goliathus δεν εχουνε παρομοιο υφασμα με τα everglide titan ) το control εχει ακομα χαμηλοτερη τριβη απτο speed αλλα η υφη του ειναι καπως τραχια, σαν ντενιμ ας πουμε, αν δεν σε ενοχλει αυτο τοτε τσιμπα το zowie G-TF που ειναι αδιαβροχο και εχει μαζεμενες τις ακρες για να μην φθειρονται, αλλιως παρε puretrak talent, χαμηλοτερη τριβη απο qck και πολυ απαλο στο χερι, θυμιζει αρκετα το 1337 XL της sharkoon στο πιο παχυ

Για το Puretrak talent έχω ακούσει πολύ θετικά σχόλια αλλά δυστυχώς από ότι βλέπω στο sktrouz δεν υπάρχει Ελλάδα.

To mantis υπάρχει ακόμη αλλά με προβληματίζουν τα σχέδια που έχει απάνω.

Λες να πήγαινα σε goliathus speed (μιας και το control από ότι καταλαβαίνω δεν θα μου αρέσει γιατί έχω ακούσει ότι έχει αίσθηση σχεδόν σαν πλαστικού mouse pad) ή να έφερνα από έξω το puretrack talent? Έχεις κανά Online shop υπόψιν σου αξιόπιστο εντός E.U.?

Σημείωση: Χρησιμοποιώ G9x.

Link to comment
Share on other sites

Καλο χρυσο το Goliathus αλλα δυστυχως οπως ολα τα υφασματινα "ξεφτυσε" στις ακρες (χωρις να ενοχλει πολυ)

Τουλαχιστον εχει μεινει η καλη ποιοτητα κυλησης.

Μεινε ΜΑΚΡΙΑ απο το control....

To mantis ειναι καλυτερο ποιοτικα απο το Speed Goliathus αλλα οντως τα σχεδια πανω του ειναι εμετος (νομιζω ο unsto το χει και μπορει να μας πει για αυτο αν δεν το χει κανει ηδη...)

Link to comment
Share on other sites

Καλο χρυσο το Goliathus αλλα δυστυχως οπως ολα τα υφασματινα "ξεφτυσε" στις ακρες (χωρις να ενοχλει πολυ)

Τουλαχιστον εχει μεινει η καλη ποιοτητα κυλησης.

Μεινε ΜΑΚΡΙΑ απο το control....

To mantis ειναι καλυτερο ποιοτικα απο το Speed Goliathus αλλα οντως τα σχεδια πανω του ειναι εμετος (νομιζω ο unsto το χει και μπορει να μας πει για αυτο αν δεν το χει κανει ηδη...)

Ναι άμα είναι για goliathus μόνο speed όχι control. Ελπίζω μόνο το speed να έχει λιγότερο friction από ότι το qck.

Τώρα βέβαια ακούω θετικά συνέχεια για το puretrak talent αλλά είναι κάπως δυσεύρετο.

Βέβαια επίσης σημαντικό είναι πιο έχει καλύτερο tracking και χαμηλό lift off distance στο G9x.

Link to comment
Share on other sites

Καλο χρυσο το Goliathus αλλα δυστυχως οπως ολα τα υφασματινα "ξεφτυσε" στις ακρες (χωρις να ενοχλει πολυ)

Τουλαχιστον εχει μεινει η καλη ποιοτητα κυλησης.

Μεινε ΜΑΚΡΙΑ απο το control....

To mantis ειναι καλυτερο ποιοτικα απο το Speed Goliathus αλλα οντως τα σχεδια πανω του ειναι εμετος (νομιζω ο unsto το χει και μπορει να μας πει για αυτο αν δεν το χει κανει ηδη...)

1,5 χρόνο με το Mantis Speed, έχει ξεφτίσει ελάχιστα στις άκρες αλλά είναι ακόμα πλήρως λειτουργικό, όπως είχα πει και παλαιότερα εξαιρετικό mousepad, σίγουρα ανώτερο από τα qck. Τα σχέδια τι πρόβλημα δημιουργούν? Εμένα και εμφανισιακά μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδη εχω δοκιμασει και τα 2 ποντικια τις roccat το κοnε το εχει ο κολητος και εγω εχω το Kova.Θα σου πω οτι λογω διαστασεων το Kova ειναι πολυ πιο ανετο στο χερι..Στο δικο μου χερι τουλαχιστον.Απο λκειτουργιες και τα 2 ειναι μια χαρα με μοναδικο μειονεκτημα αν χρησιμοποιεις βαρυδια οτι το kova δεν εχει.Παντως ειναι καλο ποντικι αν και λογω διαστασεων δεν θα το προτιμουσα..

Link to comment
Share on other sites

Με το sphex λοιπόν αυτά τα δύο ποντίκια είναι μια χαρά να υποθέσω; Γιατί διάβασα αυτό που είχες πει:

Λοιπον μολις γυρισα απο πλαισιο με το roccat KOVA.Eβαλα και το sphex να δω τι παιζει και αν θα ακνει τα ιδια κοληματακια με το Gigabyte..Μπορω να πω οτι το Mousepad απλα τα σπαει...Τελικα το Γιγαβυτε δεν καθεται σωστα πανω στο sphex.Μαλλον θελει διαφορετικο mousepad (Υφασματινο).Τωρα θα μου πειτε αλλαξες mouse επειδη δεν ηταν οκ με το mousepad??Ειχα δει το kova καιρο και απλα εγινε μια ωρα πιο γρηγορα η δοκιμη του..:p

Επίσης αν και η συζήτηση για τα ποντίκια είναι δίπλα:

Επειδη εχω δοκιμασει και τα 2 ποντικια τις roccat το κοnε το εχει ο κολητος και εγω εχω το Kova.Θα σου πω οτι λογω διαστασεων το Kova ειναι πολυ πιο ανετο στο χερι..Στο δικο μου χερι τουλαχιστον.Απο λκειτουργιες και τα 2 ειναι μια χαρα με μοναδικο μειονεκτημα αν χρησιμοποιεις βαρυδια οτι το kova δεν εχει.Παντως ειναι καλο ποντικι αν και λογω διαστασεων δεν θα το προτιμουσα..

φοβάμαι κάπως τα δεξιά πλήκτρα του μη μου ξεφεύγουν λόγω του πιασίματος που του κάνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Εμανα επειδη ειχα ποντικι στο μεγεθος τοθ kone πριν μπορω να πω οτι πλεον δεν ξαναπαιρνω τοσο μεγαλο ποντικι..Νομιζα πως με βολευε μεχρι που δοκιμασα κατι σε κανονικο μεγεθος...Οσο για τα πλαινα πληκτρα δεν νομιζω να σε προβληματισει ιδιατερα..

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν μου έχεις απαντήσει για το mousepad όμως :to_pick_ones_nose3:

Εμανα επειδη ειχα ποντικι στο μεγεθος τοθ kone πριν μπορω να πω οτι πλεον δεν ξαναπαιρνω τοσο μεγαλο ποντικι..Νομιζα πως με βολευε μεχρι που δοκιμασα κατι σε κανονικο μεγεθος...Οσο για τα πλαινα πληκτρα δεν νομιζω να σε προβληματισει ιδιατερα..

Μιλάμε για to 1εκατοστό διαφορά που έχουν στο μήκος; Γιατί στα specs το ένα είναι 13εκ σε μήκος και το άλλο 12εκ ενώ έχουν ίδιο μέγιστο πλάτος.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Με το κοva οπως εχω γραψει παλι ειναι μια χαρα το sphex...πολυ ευχαριστημενος..

Οσο για τις διαστασεις μιλαω για τον γενικοτερο ογκο του ποντικιου...Το μεν kone ειναι ογκωδες ενω το kova πιο ανετο και πιο λεπτο στο πιασιμο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Razer Goliathus Is Dead

Long Live the King

ΑΥΡΙΟ μαλλον παω για καινουριο.

Φιλος μου χει ζαλισει για δαυτο http://eworld.com.gr/front/details/807

Εντυπωσεις?Εορταζων Grunt εχεις να προσθεσεις κατι?

edit: ΤΩΡΑ διαβασα και τις προηγουμενες 2-3 σελιδες.

Εξακολουθω να ΘΕΛΩ αποψεις ομωsch.

Link to comment
Share on other sites

Razer Goliathus Is Dead

Long Live the King

ΑΥΡΙΟ μαλλον παω για καινουριο.

Φιλος μου χει ζαλισει για δαυτο http://eworld.com.gr/front/details/807

Εντυπωσεις?Εορταζων Grunt εχεις να προσθεσεις κατι?

edit: ΤΩΡΑ διαβασα και τις προηγουμενες 2-3 σελιδες.

Εξακολουθω να ΘΕΛΩ αποψεις ομωsch.

να το παρεις

Link to comment
Share on other sites

Razer Destructor από μένα αλλά πονάνε λίγο τα 35 ευρώ το ξέρω..

http://www.plaisio.gr/Furntiture/Desktop-Furnishing/Mouse-Pads/Razer-Destructor-Mousepad-RZ02-00200100-R3M1.htm

Δεν είναι σε αυτό το χρώμα που βλέπεις εκεί. Θα το πάρεις σε άσπρο του πάγου!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία άλλαξα και εγώ σε Razer Destructor. Πολύ ωραίο και ιδανικό μέγεθος. Το χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με ένα Razer Mamba. Ενδιάμεσα είχα περάσει και από ένα Ozone, απλά μακριά, άθλιο....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει πολλα mousepab μαζι και το Roccat και το καλυτερο απο την δικη μου αποψη ειναι το παρακατω:upside:

http://www.eworld.com.gr/front/details/620

http://www.pixmania.gr/gr/gr/03356810/art/steelseries/mousepad-steelseries-qck-.html?srcid=7255&aftrack=TVRRMU96VXlNRGs7MTI4NTIyODM1MTtQYXJ0ZW5haXJlPXNrcm91dHomQ29kZVByb21vPW91aQ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.