Jump to content



ΧΒΟΧ360,Wii ή PS3?


MANOSPC

Ποια κονσόλα προτιμάτε?  

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

@johnsonb Είπα για κάποιον που θέλει μόνο blu ray.

@alexis2044 Δεν ξέρω κανένα γιατί δεν υπάρχει αλλά όπως προείπα και στον johnsonb αναφέρομαι στην κατηγορία χρηστών που θέλουν μόνο blu ray player. Να νοικιάζουν το ταινιάκι τους και να το βλέπουν. Το PS3 σαφώς υπερτερεί από το μέσο και καλό blu ray player.

Off topic: Η έκδοση που διάβαζε flash δεν κυκλοφορεί πια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply
Το ps3 είναι το καλύτερο blu-ray player σε αυτήν την τιμή,μετά έχει κάτι τρελής ποιότητας pioneer και samsung.Όμως και με ενισχυτή,και με 60άρα plasma,οι πιο πολλοί ps3 θα έχουνε,και δεν μιλάω με λόγια του αέρος,επειδή παρακολουθώ avclub.gr στις παρουσιάσεις συστημάτων κτλ δύσκολα λείπει το ps3 ως media center και blu-ray.

Υ.Γ Δεν έχω ps3 αλλά το βλέπω ως power buy και ως απίστευτη πηγή γι'αυτό αν δεν βάλω htpc στο Home cinema που ετοιμάζω,θα βάλω ps3,που είναι πιο πιθανό γιατί όπως είπα θέλω κάτι αθόρυβο,μικρό,με πολλές δυνατότητες και να μην καίει πολύ ρεύμα,και το htpc και γενικώς τα βρομόπισα είναι το αντίθετο.

επειδη και εγω ειμαι στα avclub/avsite και εχω και ενα σχετικα αξιοπρεπες Home cinema, θα σου πω οτι σε καμια περιπτωση το ps3 δεν ειναι το καλυτερο bluray player....εδω δεν εχει καν bitstream στο audio....τι να συζητησουμε αποκει και περα για τον "απαιτητικο" χρηστη?

1 πλεονεκτημα εχει, οτι επειδη ειναι mini-htpc μπορει να αναβαθμιζεται συνεχεια και να υποστηριζει τα νεα δεδομενα του bluray αφου ειναι λιγο χυμα το format....ενω καποιοι με τα πρωτα Bluray players την πατησαν σε αυτο το θεμα...

Το ps3 ειναι σαφως καλυτερο απο το 360 σε media δυνατοτητες, αλλα μη το συγκρινουμε με HTPC...

Αν βαθμολογουσα αυτα τα 3 σε τομεις θα εβαζα :

Media center

HPTC 10

PS3 7

360 3

Gaming

HTPC 6 (στο σαλονι) 10 (σε τραπεζι με ποντικι+πληκτρολογιο)

PS3 7

360 8

Οποτε ο καθενας διαλεωει και παιρνει. Βεβαια στα παραπανω δεν υπαρχει η παραμετρος κοστος....εκει το 360 κερδιζει κατα κρατος τα παντα.

Και ελεος πια με το elite....ΔΕΝ ειναι το elite κατι το ιδιαιτερο....καποτε ηταν το μονο με HDMI, εκει θα το καταλαβαινα να ειναι αυτο που συγκρινετε με το PS3....πλεον ειναι απλα η δικαιολογια του ps3 user για να φερει το κοστος κοντα...

Το arcade σε hardware ειναι ολοιδιο με το elite, απλα χωρις μερικα extras, που ο ξυπνιος θα τα παρει απο αλλου και μονο οσα χρειαζεται. Πχ εγω πηρα πριν 6 μηνες τον 20gb σκληρο με 20 ευρω απο ebay...και οπως και στο PS3, μονταρεται σε μεγαλυτερο οποτε θελω....κατι που ομως δεν χρειαστηκε να κανω ακομα...

Το wifi παλι, η αληθεια ειναι οτι δε το βρισκεις ευκολα φτηνα. Βεβαια αυτο που πολλοι δεν ξερουν, ειναι οτι μπορεις να συνδεσεις και το wifi του xbox1 μια χαρα στο 360 (που πολλοι ειτε το εχουν ηδη, ειτε μπορουν να το βρουν σε τιμες τσαμπα), αλλα επισης και ενα οποιοδηποτε απο μια μεγαλη λιστα wifi router μπορεις να το συνδεσεις στο ethernet του 360 και να το κανεις receiver....λυσεις υπαρχουν αν θες να τη βγαλεις φτηνα....κανεις δε σε αναγκαζει ομως...

Εν κατακλειδι, το παν για μενα ειναι η τιμη, το 360 arcade ειναι τοσο φτηνο που δυσκολα θα το μετανιωσεις, αρκει να ξερεις τι παιρνεις (βλεπε πινακακι παραπανω με τις βαθμολογιες). Το PS3 απο την αλλη, εχω δει πολλους που το μετανιωσαν...οχι γιατι ειναι κακο, απλα γιατι εδωσαν ενα σκασμο λεφτα και μετα παρατηρησαν οτι χρησιμοποιουν το 1/3 απο τις δυνατοτητες ππου πληρωσαν και ξενερωσαν...

BTW, πριν 3 χρονια πηρα ενα 360....πριν 2 χρονια το πουλησα γιατι δεν πολυ-επαιζα και σκονιζοταν. Πριν 6 μηνες ηθελα παλι μια παιχνιδομηχανη, και ηθελα να δοκιμασω το PS3, ετσι για αλλαγη βρε αδερφε, δεν ειμαι fanboy....αλλα η τιμη δε με αφησε....οταν μπορουσα τα χριστουγεννα να παρω 360 arcade +2o wireless controller με 169...και με 20ε τον σκληρο, με 189 ειχα οτι ηθελα και θα ηταν χαζο να δωσω τα υπερδιπλασια...

Αν καποιος νομιζει οτι δεν ειμαι αντικειμενικος, ας δει λιγο το πινακακι με τις βαθμολογιες παλι...νομιζω ειναι πολυ αντικειμενικο, και η ουσια εκει ειναι, που το 360 βγαινει ευκολα τελευταιο εκτος αν καποιος ειναι 100% gamer σε σαλονι και τιποτα αλλο. Ωστοσο η τιμη ειναι που αλλαζει τα δεδομενα....θελω να γινει κατανοητο αυτο πρωτου χτυπησουν τα διαφορα fanboys...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σκεφτομαι να αγορασω ενα xbox 360 αλλα εχω καποιες ερωτησεις

1) Ποτε θα βγει το καινουριο

2) Μπορω να βαλω windows ή Leopard ?

3)Για να κατεβαζω firmware κλπ πρεπει να πληρωνω ?

Απαντηστε σε αυτα και επειτα θα ακολουθησουν νεες ερωτησεις xD

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.