Jump to content



ΧΒΟΧ360,Wii ή PS3?


MANOSPC

Ποια κονσόλα προτιμάτε?  

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αυτό το θέμα έχει συζυτηθεί αρκετές φορές στο παρελθόν. Παρ'όλα αυτά τώρα που έρχονται και γιορτές οι τιμές έπεσαν και πολλοί σκέφτονται για την αγορά μιας κονσόλας. Φυσικά το PC είναι αναντικατάστατο, αλλά όπως και να το κάνουμε είναι άλλη φάση να κάθεσε στον καναπέ χαλαρά και να παίζεις σε μία παιχνιδομιχανή ειδικά όταν τώρα έχουν τόσα πολλά να προσφέρουν. Έκανα λοιπόν αυτή τη δημοσκόπηση έτσι ώστε αν κάποιος ενδιαφέρεται για αγορά μιας από αυτές τις κονσόλες(wii,xbox 360,ps3)-και ένας από τους ενδιαφερόμενους είμαι και εγώ- να μην χρειαστεί να ξεσκιστεί στο ψάξιμο για να αποφασίσει ποια είναι καλύτερη. Παρακαλώ να αιτιολογήσετε τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Σαν κάτοχος ενός SONY PLAYSTATION 3 θα ψηφίσω αυτό, όχι βέβαια για να υποστηρίξω την επιλογή μου για την αγορά του, αλλά γιατί θεωρώ πως είναι καλύτερο από τις άλλες δύο κονσόλες σαν παιχνιδομηχανή, media center και stand alone Blu ray Player.

Για το Wii της Nintendo πιστεύω πως είναι "ξεχωριστό" από όλες τις απόψεις και πως είναι κατάλληλο σαν δεύτερη κονσόλα ή/και για μικρότερες ηλικίες παιχτών.

Για το XBOX 360 πιστεύω πως δεν έχει λόγω ύπαρξης για κάποιον που έχει στη κατοχή του ένα καλό Gamer PC αλλά είναι ιδανικό για κάποιον που θέλει μια nextgen κονσόλα - με προσιτό κόστος αγοράς – και μόνο για videogames.

...και όπως διάβασα κάπου:

Εγώ δεν είμαι fanboy έχω και τις τρεις κονσόλες PS1,PS2 και PS3...

Link to comment
Share on other sites

Wii

Μετα τον υπολογιστη καμια κονσολα δε προσφερει τιποτε αξιολογο για να δικαιολογει την αγορα της, εκτος απο το Wii που ειναι εκ φυσεως διαφορετικο με οτιδηποτε αλλο.

Με τη προυποθεση οτι αν παρεις Wii δε θα ψαξεις για το αντιστοιχο Gran Turismo η Halο/ Gears Of War....αλλα η για κατι ξεχωριστο οπως γκολφ η για κανενα πλατφορμ (Mario Galaxy).

Link to comment
Share on other sites

Playstation 3, ως πολύ ευχαριστημένος κάτοχος γιατί:

1. Είναι αθόρυβο ( το 360 κάνει σα delta)

2. Παίζει BluRay ( για την ακρίβεια είναι το φθηνότερο και καλύτερο standalone blu ray player της αγοράς).

3. Η διαφορά σε ποικιλία παιχνιδιών σε σχέση με το XBOX360 έχει εξαλειφθεί σχεδόν ολοκληρωτικά πλέον.

4. Είναι εξαιρετικό Media Hub. Υποστηρίζει 100% DLNA. Δηλαδή stream-άρω 1080p ταινίες(mkv με srt υποτίτλους), sd ταινίες, mp3, pics μέσω ethernet στο σαλόνι, κατευθείαν από το pc. Γενικά, ότι παίζει το PC παίζει και το PS3. (οπότε χρήση και σαν HTPC)

5.To PS3 Home πατάει στον τοίχο το Xbox Live. + Το online multiplayer της Sony είναι τζάμπα. ( για το 360 πληρώνεις συνδρομή για να παίξεις online).

PS3 Home

2008-03-21-13.jpg

(6.) Αν έχεις psp μπορείς από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου να ανάψεις το PS3, να συνδεθείς με αυτό και να stream-αρεις μέσω Remote-Play ότι υλικό έχεις στο PC ( βλ. video, εικόνες, μουσική) αλλά και ότι ταινία έχεις στο cd drive.

Link to comment
Share on other sites

Playstation 3, ως πολύ ευχαριστημένος κάτοχος γιατί:

1. Είναι αθόρυβο ( το 360 κάνει σα delta)

2. Παίζει BluRay ( για την ακρίβεια είναι το φθηνότερο και καλύτερο standalone blu ray player της αγοράς).

3. Η διαφορά σε ποικιλία παιχνιδιών σε σχέση με το XBOX360 έχει εξαλειφθεί σχεδόν ολοκληρωτικά πλέον.

4. Είναι εξαιρετικό Media Hub. Υποστηρίζει 100% DLNA. Δηλαδή stream-άρω 1080p ταινίες(mkv με srt υποτίτλους), sd ταινίες, mp3, pics μέσω ethernet στο σαλόνι, κατευθείαν από το pc. Γενικά, ότι παίζει το PC παίζει και το PS3. (οπότε χρήση και σαν HTPC)

5.To PS3 Home πατάει στον τοίχο το Xbox Live. + Το online multiplayer της Sony είναι τζάμπα. ( για το 360 πληρώνεις συνδρομή για να παίξεις online).

PS3 Home

2008-03-21-13.jpg

(6.) Αν έχεις psp μπορείς από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου να ανάψεις το PS3, να συνδεθείς με αυτό και να stream-αρεις μέσω Remote-Play ότι υλικό έχεις στο PC ( βλ. video, εικόνες, μουσική) αλλά και ότι ταινία έχεις στο cd drive.

Sorry φιλε αλλα τα θετικα που αναφερεις μονο γελιο μου προσφερουν!

Δεν θα κατσω να μπω σε αναλυσεις των θετικων που γραφεις για το ps3 γιατι το θεμα θα γινει console war!

PS3 ειχα απο λανσαρισμα αλλα δεν αντεξα το καθημερινο ξεσκονησμα!

Link to comment
Share on other sites

Sorry φιλε αλλα τα θετικα που αναφερεις μονο γελιο μου προσφερουν!

Δεν θα κατσω να μπω σε αναλυσεις των θετικων που γραφεις για το ps3 γιατι το θεμα θα γινει console war!

PS3 ειχα απο λανσαρισμα αλλα δεν αντεξα το καθημερινο ξεσκονησμα!

Αν δεν έχεις να αναφέρεις κάποιο επιχείρημα που να καταρρίπτει τα δικά μου, σε παρακαλώ μην γράφεις προκλητικά.

Πρόσφερε στο παιδί την γνώμη σου, να κάνουμε συζήτηση και όχι σε στυλ, "αυτά που λες μου προκαλούν γέλιο."

Επίσης να προσθέσω ότι αν νομίζεις ότι το PS3 που κυκλοφορεί τώρα έξω στην αγορά είναι το ίδιο που είχαν στο λανσάρισμα... είσαι εντελώς ανενημέρωτος.

Link to comment
Share on other sites

Playstation 3, ως πολύ ευχαριστημένος κάτοχος γιατί:

1. Είναι αθόρυβο ( το 360 κάνει σα delta)

2. Παίζει BluRay ( για την ακρίβεια είναι το φθηνότερο και καλύτερο standalone blu ray player της αγοράς).

3. Η διαφορά σε ποικιλία παιχνιδιών σε σχέση με το XBOX360 έχει εξαλειφθεί σχεδόν ολοκληρωτικά πλέον.

4. Είναι εξαιρετικό Media Hub. Υποστηρίζει 100% DLNA. Δηλαδή stream-άρω 1080p ταινίες(mkv με srt υποτίτλους), sd ταινίες, mp3, pics μέσω ethernet στο σαλόνι, κατευθείαν από το pc. Γενικά, ότι παίζει το PC παίζει και το PS3. (οπότε χρήση και σαν HTPC)

5.To PS3 Home πατάει στον τοίχο το Xbox Live. + Το online multiplayer της Sony είναι τζάμπα. ( για το 360 πληρώνεις συνδρομή για να παίξεις online).

PS3 Home

2008-03-21-13.jpg

(6.) Αν έχεις psp μπορείς από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου να ανάψεις το PS3, να συνδεθείς με αυτό και να stream-αρεις μέσω Remote-Play ότι υλικό έχεις στο PC ( βλ. video, εικόνες, μουσική) αλλά και ότι ταινία έχεις στο cd drive.

alexis2044, αυτό που προσπαθεί ο sebastian να πει μάλλον είναι:

1) Who cares?

2) Σε κάτι μήνες, όταν θα βγαίνουν και μόνο σε blu ray οι ταινίες οι τιμές θα ξεφτιλιστούν, άσε που HD τηλεοράσεις κλπ δεν έχουμε όλοι.

3) Εδώ το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Άλλος γουστάρει τα παιχνίδια του Wii, άλλος του PS3, κι άλλος του 360.

4) "ό,τι παίζει το PC το παίζει και το PS3"

5) Αν έχει καλά παιχνίδια με γεια του με χαρά του.

6) Ελπίζω να μπορείς να το βγάζεις και από τη μπρίζα από απόσταση γιατί εσύ θα streamάρεις από τη hawaii και η ΔΕΗ δε θα προλαβαίνει να στέλνει λογαριασμούς :p

Link to comment
Share on other sites

Xbox 360.

1) Βγαζει αναλυση 720p με 2xAA, σε συγκριση με το PS3 που δινει 640p με blur.

2) Ιδια -και ελαφρως καλυτερα- γραφικα, σε δισκακια των 8.5GB και οχι τα γομαρο-bluray.

3) Μεγαλυτερη γκαμα παιχνιδιων (ναι το PS3 κλεινει σιγα σιγα την ψαλιδα, αλλα εχει δρομο ακομη)

4) Δυνατοτητα flashαρισματως, και δυνατοτητα να βρεις παιχνιδια εως και 1 μηνα πριν την official κυκλοφορια. (Ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας :p)

5) Καλη τιμη.

6) Πληθωρα πατεντων και moddings που μπορουν να γινουν.

7) Εισαγωγη DVD με κανονικο tray και οχι το poserικο "ρουφιχτιρι" που χαλαει πανευκολα. (Ασε που εχω εμπειριες με εκσφενδονισμους απο παρομοιες συσκευες στο παρελθον)

8) Το laser του drive δεχεται calibration και δεν ψοφαει τοσο ευκολα.

9) Xbox live, achievement/gamercard/profile system, ποιο ζωντανο menu.

Αυτα ειναι μερικα προχειρα πραγματα που μου 'ρθαν στο μυαλλο.

Να αντικρουσω μερικα επιχειριματα του φιλτατου Αλεξη τωρα.. (No hard feelings mate :p)

1. Είναι αθόρυβο ( το 360 κάνει σα delta)

2. Παίζει BluRay ( για την ακρίβεια είναι το φθηνότερο και καλύτερο standalone blu ray player της αγοράς).

3. Η διαφορά σε ποικιλία παιχνιδιών σε σχέση με το XBOX360 έχει εξαλειφθεί σχεδόν ολοκληρωτικά πλέον.

4. Είναι εξαιρετικό Media Hub. Υποστηρίζει 100% DLNA. Δηλαδή stream-άρω 1080p ταινίες(mkv με srt υποτίτλους), sd ταινίες, mp3, pics μέσω ethernet στο σαλόνι, κατευθείαν από το pc. Γενικά, ότι παίζει το PC παίζει και το PS3. (οπότε χρήση και σαν HTPC)

5.To PS3 Home πατάει στον τοίχο το Xbox Live. + Το online multiplayer της Sony είναι τζάμπα. ( για το 360 πληρώνεις συνδρομή για να παίξεις online).

PS3 Home

2008-03-21-13.jpg

(6.) Αν έχεις psp μπορείς από οποιοδήποτε σημείο του κόσμου να ανάψεις το PS3, να συνδεθείς με αυτό και να stream-αρεις μέσω Remote-Play ότι υλικό έχεις στο PC ( βλ. video, εικόνες, μουσική) αλλά και ότι ταινία έχεις στο cd drive.

1) Οτιδηποτε κανει θορυβο οταν μαζεψει ενα τονο σκονη μεσα και δεν το καθαριζεις. Αν και παλι εχεις προβλημα, τοτε υπαρχουν πατεντες για ποιο ησυχα πραγματα. (Και να μου πεις πως δεν εχεις σκοπο να το ανοιξεις, δεν προκειτε να μην το κανεις.. Ξερεις για ποιο λογο)

2) Αν και ειναι λιγο νωρις ακομη για να αντικαταστισουν στα video-club τα DL-DVDs με blu-rays, η m$ εχει ιδη στα σκαρια blu-ray addon για το xbox, οποτε οσοι εχουν ιδη την κονσολα, θα τους παει ακομη πιο φτηνα. ;)

(Αν απο την αλλη καποιος ενδιαφερεται για blu-ray player μονο και μονο, καλυτερα να παει να παρει ενα, και οχι κονσολα.. Οι λογοι ειναι διαφοροι, αλλα εγω θα σταθω κυριως στον ηχο και στις δυνατοτητες/επιλογες του playback)

3) Εγω βλεπω σιγα σιγα την m$ να εξαγοραζει ολα τα exclusives και να τα βγαζει κατι βδομαδες/μηνες μπροστα.. Το δε Gran Turismo το περιμενουμε ακομη.

4) Σε αυτο δεν εχω κατι να πω, απλα εαν συμβιβαζεσε με μικροτερη ποιοτητα, υπαρχουν εφαρμογες που κανουν καπακια transcode οποιαδηποτε βιντεακια και τα στελνουν μεσω δυκτιου στο xbox. (Μπορεις να το κανεις και με stream απο το net αυτο ;))

5) Ναι αλλα το netplay του PS3 ειναι τελειως απροσωπο.. Ουτε friend lists, ουτε μυνηματα.. (απ' οτι εχω ακουσει)

6) Δεν νομιζω οτι με μια σταθερη κονσολα στην κατοχη σου θα καθεσαι να ασχολεισε με το handheld.. Εγω προσωπικα το εστειλα την επομενη μερα το PSP, με το που πηρα xbox..

Αυτα για σημερα.. :p

Link to comment
Share on other sites

Με χαροποιεί που βλέπω επιχειρήματα.:)

alexis2044, αυτό που προσπαθεί ο sebastian να πει μάλλον είναι:

1) Who cares?

Ι care, πως να το κάνουμε στο σαλόνι μου θέλω ησυχία, όταν βλέπω μια ταινία. Εσύ μπορεί να μην θες :p. To έχω και ως παιχνιδομηχανή και ως Media Hub, άρα απαιτώ ησυχία.

2) Σε κάτι μήνες, όταν θα βγαίνουν και μόνο σε blu ray οι ταινίες οι τιμές θα ξεφτιλιστούν, άσε που HD τηλεοράσεις κλπ δεν έχουμε όλοι.

Σε κάτι μήνες, σε κάτι χρόνια... Για αυτόν που θέλει 1080p(ή 1080i) ΤΩΡΑ, παιρνει PS3. Για αυτόν που θέλει σε 3 χρόνια, ας πάρει το 360.

3) Εδώ το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Άλλος γουστάρει τα παιχνίδια του Wii, άλλος του PS3, κι άλλος του 360.

Συμφωνώ

4) "ό,τι παίζει το PC το παίζει και το PS3"

Να συμπληρώσω "ό,τι παίζει το PC το παίζει και το PS3" στην τηλεόραση. Έχω 26" οθόνη στο PC, αλλά και πάλι πιάνεται η μέση μου όταν κάθομαι στην καρέκλα να δω ταινία. Προτιμώ τον ωραιότατο γωνιακό καναπέ μου, οπού ξαπλάρω άνετα στις 40" της τηλεόρασης του σαλονιού.

5) Αν έχει καλά παιχνίδια με γεια του με χαρά του.

Η ψαλίδα κλείνει στα παιχνίδια και ακόμα οι δυνατότητες του PS3 δεν έχουν αξιοποιηθεί ούτε στο 50% από τους προγραμματιστές παιχνιδιών...

6) Ελπίζω να μπορείς να το βγάζεις και από τη μπρίζα από απόσταση γιατί εσύ θα streamάρεις από τη hawaii και η ΔΕΗ δε θα προλαβαίνει να στέλνει λογαριασμούς :p

Το σβήνεις αυτόματα με επιλογη απο το PSP, όταν κλεινεις την σύνδεση μεταξυ των δύο συσκευών.

Xbox 360.

Να αντικρουσω μερικα επιχειριματα του φιλτατου Αλεξη τωρα.. (No hard feelings mate :p)

Παρακαλώ, χαρά μου :)

1) Οτιδηποτε κανει θορυβο οταν μαζεψει ενα τονο σκονη μεσα και δεν το καθαριζεις. Αν και παλι εχεις προβλημα, τοτε υπαρχουν πατεντες για ποιο ησυχα πραγματα. (Και να μου πεις πως δεν εχεις σκοπο να το ανοιξεις, δεν προκειτε να μην το κανεις.. Ξερεις για ποιο λογο)

Συμφωνώ εν μέρει, αλλά το 360 και ξεσκονισμένο είναι delta, φαντάσου και σκονισμένο...:p

2) Αν και ειναι λιγο νωρις ακομη για να αντικαταστισουν στα video-club τα DL-DVDs με blu-rays, η m$ εχει ιδη στα σκαρια blu-ray addon για το xbox, οποτε οσοι εχουν ιδη την κονσολα, θα τους παει ακομη πιο φτηνα. ;)

Δεν εχω διαβάσει παρά κάτι στοχασμούς και παραφιλολογίες αρθρογράφων, θυμάμαι όμως ότι η MS είχε διαψεύσει πάσα φήμη για bluray στο 360

(Αν απο την αλλη καποιος ενδιαφερεται για blu-ray player μονο και μονο, καλυτερα να παει να παρει ενα, και οχι κονσολα.. Οι λογοι ειναι διαφοροι, αλλα εγω θα σταθω κυριως στον ηχο και στις δυνατοτητες/επιλογες του playback)

Σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούν, το PS3 είναι από τα ποιοτικότερα, standalone bluray players και αυτό συμπεριλαμβάνει και τους τομείς του ήχου και επιλογές playback. Υστερεί πολύ λίγο ίσως λόγω έλλειψης SPDIF, αλλά όσοι λαχταρούν τέτοια σύνδεση δεν έχουν μάλλον οικονομικό πρόβλημα να αγοράσουν τα ακριβότερα standalone μοντελά.:p

3) Εγω βλεπω σιγα σιγα την m$ να εξαγοραζει ολα τα exclusives και να τα βγαζει κατι βδομαδες/μηνες μπροστα.. Το δε Gran Turismo το περιμενουμε ακομη.

4) Σε αυτο δεν εχω κατι να πω, απλα εαν συμβιβαζεσε με μικροτερη ποιοτητα, υπαρχουν εφαρμογες που κανουν καπακια transcode οποιαδηποτε βιντεακια και τα στελνουν μεσω δυκτιου στο xbox. (Μπορεις να το κανεις και με stream απο το net αυτο ;))

Εγώ θέλω να παίζω 720p και 1080p στην TV. Το PS3 το κάνει πανέμορφα. Είμαι ευχαριστημένος που δεν συμβιβάζομαι.

5) Ναι αλλα το netplay του PS3 ειναι τελειως απροσωπο.. Ουτε friend lists, ουτε μυνηματα.. (απ' οτι εχω ακουσει)

Δεν έχει ακούσει καλά. Ψάξε λίγο στο Internet το "Playstation 3 Home". Θα δεις ότι η Sony μόλις προχθές έθεσε σε λειτουργία ένα online κόσμο matchmaking που συνδυάζει Sims 2, SecondLife και MSN Messenger όλα σε ένα. Είναι πραγματικά απίστευτο και μπορείς να κολλήσεις για ώρες.

6) Δεν νομιζω οτι με μια σταθερη κονσολα στην κατοχη σου θα καθεσαι να ασχολεισε με το handheld.. Εγω προσωπικα το εστειλα την επομενη μερα το PSP, με το που πηρα xbox..

Εγώ πάλι όχι μονό το έβγαλα από το συρτάρι το PSP μου, αλλά με ακολουθεί και όπου πάω. Άμεση πρόσβαση στην μουσική συλλογή μου και στα video μου ( ακόμα και στις 1080p ταινίες με realtime transcode από το ps3, εννοείται με υποβάθμιση ποιότητάς, on the go είμαστε...) από οποιοδήποτε μέρος με ενεργό wifi. PS3+PSP = Media Awesomeness.

Αυτα για σημερα.. :p

Φιλικά πάντα, συζήτησή κάνουμε :)

Edit

Α και μην ξεχάσω:

1) Βγαζει αναλυση 720p με 2xAA, σε συγκριση με το PS3 που δινει 640p με blur.

Που να οφείλεται αυτό άραγε την στιγμή που το PS3 διαθέτει καθαρά μεγαλύτερη "ιπποδύναμη" από το 360...

7) Εισαγωγη DVD με κανονικο tray και οχι το poserικο "ρουφιχτιρι" που χαλαει πανευκολα. (Ασε που εχω εμπειριες με εκσφενδονισμους απο παρομοιες συσκευες στο παρελθον)

Στο σαλονι μου το βάζω, όχι στην τουαλέτα :p. Ποζεριά, ποζεριά φαίνεται πιο sturdy απο το χιλιωφαγωμένο dvd rom που είναι σε όλα μα όλα τα PC. Και εκσφενδονισμος είναι πραγματικά απίθανος με την ταχύτητα που βγαίνει το cd.

9) Xbox live, achievement/gamercard/profile system, ποιο ζωντανο menu.

Πιο ζωντανο απο το Home (Βλ. πιο πάνω) δεν ειναι και έχω παίξει και στα δυο.

6) Πληθωρα πατεντων και moddings που μπορουν να γινουν.

7) Εισαγωγη DVD με κανονικο tray και οχι το poserικο "ρουφιχτιρι" που χαλαει πανευκολα. (Ασε που εχω εμπειριες με εκσφενδονισμους απο παρομοιες συσκευες στο παρελθον)

8) Το laser του drive δεχεται calibration και δεν ψοφαει τοσο ευκολα.

Του PS3 ψοφάει; Δεν το ξερα, πραγματικά... Και δεν έχω καλιμπράρει ποτε το dvd rom του PC μου...

One word: RROD aka red-ring-of-death-rrod.jpg.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εδω μαθαινουμε οτι το 360:

-ειναι φτηνοτερο

-εχει καλυτερα γραφικα

-εχει περισσοτερα παιχνιδια

-παιζει αντιγραφα (για να μη χαλανε τα οριτζιναλ που εχεις πληρωσει 50-70Ε...)

γιου του τσουζ:p

Link to comment
Share on other sites

1) Who cares?

Ι care, πως να το κάνουμε στο σαλόνι μου θέλω ησυχία, όταν βλέπω μια ταινία. Εσύ μπορεί να μην θες . To έχω και ως παιχνιδομηχανή και ως Media Hub, άρα απαιτώ ησυχία.

2) Σε κάτι μήνες, όταν θα βγαίνουν και μόνο σε blu ray οι ταινίες οι τιμές θα ξεφτιλιστούν, άσε που HD τηλεοράσεις κλπ δεν έχουμε όλοι.

Σε κάτι μήνες, σε κάτι χρόνια... Για αυτόν που θέλει 1080p(ή 1080i) ΤΩΡΑ, παιρνει PS3. Για αυτόν που θέλει σε 3 χρόνια, ας πάρει το 360.

4) "ό,τι παίζει το PC το παίζει και το PS3"

Να συμπληρώσω "ό,τι παίζει το PC το παίζει και το PS3" στην τηλεόραση. Έχω 26" οθόνη στο PC, αλλά και πάλι πιάνεται η μέση μου όταν κάθομαι στην καρέκλα να δω ταινία. Προτιμώ τον ωραιότατο γωνιακό καναπέ μου, οπού ξαπλάρω άνετα στις 40" της τηλεόρασης του σαλονιού.

5) Αν έχει καλά παιχνίδια με γεια του με χαρά του.

Η ψαλίδα κλείνει στα παιχνίδια και ακόμα οι δυνατότητες του PS3 δεν έχουν αξιοποιηθεί ούτε στο 50% από τους προγραμματιστές παιχνιδιών...

1,2,4: Μα παιχνιδομηχανή θέλω (και στο Wii μου μπορώ να δω ταινίες, αλλά ούτως ή άλλως δε βλέπω πέραν DVD) όχι Media Hub. Προσωπικά ούτως ή αλλως δε με ενδιαφέρει να δω οτιδήποτε σε bluray/HDDVD, αρά πάλι υποκειμενικό γίνεται.

5: Αν δεν αξιοποιούνται ή αν δεν υπάρχουν, αυτή τη στιγμή κάνει το ίδιο για τον end user.

ΟΜΩΣ, το αν αξιοποιούνται οι δυνατότητες (που στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για hardware utilization (έτσι; ) είναι τελείως άσχετο της ποιότητας/κοινού στο οποίο αναφέρεται μια κονσόλα.

Link to comment
Share on other sites

1,2,4: Μα παιχνιδομηχανή θέλω (και στο Wii μου μπορώ να δω ταινίες, αλλά ούτως ή άλλως δε βλέπω πέραν DVD) όχι Media Hub. Προσωπικά ούτως ή αλλως δε με ενδιαφέρει να δω οτιδήποτε σε bluray/HDDVD, αρά πάλι υποκειμενικό γίνεται.

5: Αν δεν αξιοποιούνται ή αν δεν υπάρχουν, αυτή τη στιγμή κάνει το ίδιο για τον end user.

ΟΜΩΣ, το αν αξιοποιούνται οι δυνατότητες (που στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για hardware utilization (έτσι; ) είναι τελείως άσχετο της ποιότητας/κοινού στο οποίο αναφέρεται μια κονσόλα.

Ωραία... ας το πούμε έτσι: Αν δεν χρειάζεσαι ή δεν θα κάνεις χρήση των εξτρά δυνατοτητων του PS3 εναντι του xbox, μην το παίρνεις. Τότε όντως έιναι waste of money και δεν αξίζει.

Αν τις χρειάζεσαι πάρτο.

Όσο για το 5, πιστεύω ότι το PS3 είναι επένδυση( γιατί εντάξει δεν είναι και φθηνό) με βλέψεις στο μέλλον, εφόσον ακόμα δεν τα χει δώσει όλα σε αντίθεση με το xbox.

Συμφωνώ ότι τα γραφικά δεν σημαίνουν Gameplay, αλλά αυτό είναι στα χέρια των εταιριών. Και οι δυο κονσόλες έχουν πάντως να προσφέρουν αξίολογους τίτλους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.