Jump to content



Πρόβλημα σε εγκατάσταση Ubuntu 8.10


spdrosin1416003315

Recommended Posts

Λοιπόν, μπαίνω κατ' ευθείαν στο "ψητό":

'Εχω στο Pc μου 3 σκληρούς: στον 1ο (74άρη) έχω Windows Vista, στο 2ο (320άρη) παιχνίδια, μουσική, βίντεο, φωτογραφίες, κλπ και στον 3ο (250άρη) έβαλα το Ubuntu 8.10.

Με την πρώτη επανεκκίνηση μου βγάζει το σύστημα το εξής μήνυμα:

"GRUB Loading stage1.5.

GRUB Loading,please wait...

Error 17

_ ".

Είμαι αρχάριος στο Linux και φαντάζομαι η εγκατάσταση του grub δεν είναι δύσκολη υπόθεση, αλλά το θέμα είναι πως γίνεται.

Επικοινωνώ μέσω του Live CD.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

στον υπολογιστή εκτος από τους σκληρούς υπάρχει και κανένας εξωτερικός επάνω? η κάνα usb?

Χρησιμοποιώ έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο, αλλά στην εγκατάσταση δεν τον είχα πάνω φυσικά. :...:

Link to comment
Share on other sites

1.κανε τον ένα δίσκο format και περνα windows/αν το έχεις κάνει μην τον πειράξεις

2.κανε format τον δεύτερο δίσκο έχοντας και τον πρώτο συνδεμένο και περνα το linux

3.κανε restart αφού τελειώσεις και ο grub θα σου εμφάνιση την οθόνη του boot με τα δυο λογισμικά

δεν χρειάζεται να βγάλεις κανέναν δίσκο όταν θα περνάς τα λογισμικά

άντε και καλή τύχη:computer:

Link to comment
Share on other sites

1.κανε τον ένα δίσκο format και περνα windows/αν το έχεις κάνει μην τον πειράξεις

2.κανε format τον δεύτερο δίσκο έχοντας και τον πρώτο συνδεμένο και περνα το linux

3.κανε restart αφού τελειώσεις και ο grub θα σου εμφάνιση την οθόνη του boot με τα δυο λογισμικά

δεν χρειάζεται να βγάλεις κανέναν δίσκο όταν θα περνάς τα λογισμικά

άντε και καλή τύχη:computer:

Ρε συ, sorry κιόλας, αλλά πλάκα μου κάνεις; Αυτό ακριβώς έκανα λέμε, αλλά στην εγκατάσταση κάποιο λάθος γίνεται. Αφού δεν το έχεις ρε άνθρωπε. Ας το να πάει, να με βοηθήσει κάποιος που ξέρει. Έλεος δηλαδή. :spam:

Thanx για την προσπάθεια να με βοηθήσεις, αλλά ειλικρινά δε μπορείς. Thanx πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που πρέπει να κάνεις είναι να γράψεις στο MBR(θέση 0) του δίσκου που θα περάσεις τον bootloader,αλλά να είναι και first boot device.Πάντως καλό είναι να μιλάς καλύτερα σε κάποιον που προσπαθεί να βοηθήσει,έστω και αν δεν σε βοηθάει αρκετά με όσα σου λέει.:smoke:Αν και να ξέρεις γενικότερα δεν δουλεύει σωστά ο grub σε DOS ή Windows αν είναι σε διαφορετικούς δίσκους περασμένα τα λειτουργικά.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που πρέπει να κάνεις είναι να γράψεις στο MBR(θέση 0) του δίσκου που θα περάσεις τον bootloader,αλλά να είναι και first boot device.Πάντως καλό είναι να μιλάς καλύτερα σε κάποιον που προσπαθεί να βοηθήσει,έστω και αν δεν σε βοηθάει αρκετά με όσα σου λέει.:smoke:Αν και να ξέρεις γενικότερα δεν δουλεύει σωστά ο grub σε DOS ή Windows αν είναι σε διαφορετικούς δίσκους περασμένα τα λειτουργικά.

Καλά ok. Τί να πω; Εδώ λέω πως είμαι αρχάριος χρήστης και συ μου λες τώρα να γράψω στο MBR (θέση 0) του δίσκου τον bootloader, αλλά να είναι και first boot device. OK. Thanx. :crazy::slap:

ΠΩΩΩΣΣΣ; Τέλος πάντων. Αφήστε το. Θα τη βγάλω την άκρη από αλλού (ελπίζω).

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ να ηρεμήσουμε λίγο δεν χρειάζεται τόσος πανικός. Θα μεταφέρω τα άσχετα όλα στην τρύπα.

spdrosin, καλό θα είναι να κοιτάξεις στην κατηγορία που έθεσες το θέμα. Θα βρεις πολλά όμοια threads. Πέρα από αυτό, αν πέρασες τα Ubuntu στο PC σου με 1 και μοναδικό δίσκο και μετά έβαλες και τους άλλους 2 δεν θα παίξει. Ο λόγος είναι γιατί ο Grub loader (bootloader) θα έχει ρυθμίσει το boot να γίνεται με τον πρώτο και μοναδικό δίσκο που θα έβλεπε. Για να μπορέσεις ωστόσο να δεις τα Ubuntu, όντως θα πρέπει στο MBR του πρώτου δίσκου να μπει το bootloader. Δοκίμασε αυτό http://users.bigpond.net.au/hermanzone/SuperGrubDiskPage.html λοιπόν, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά δουλεύει σωστά.

Αν δεν θες να μπλέξεις με τέτοια, απλά στην επανεγκατάσταση του Ubuntu θα πρέπει να έχεις επάνω όλους τους δίσκους σου, να διαλέξεις που θέλεις να περαστούν και επίσης, να επιλέξεις το bootloader να μπει στο MBR του πρώτου δίσκου (<-σημαντικό).

Εναλακτικά, μπορείς να το κάνεις και όπως λέω εδώ, αλλά δεν θα σου το πρότεινα καθώς είσαι αρχάριος.

Το πιο σημαντικό απ'όλα είναι να είσαι σίγουρος ότι ξέρεις ποιος δίσκος είναι που και με τι σειρά πάνε :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ να ηρεμήσουμε λίγο δεν χρειάζεται τόσος πανικός. Θα μεταφέρω τα άσχετα όλα στην τρύπα.

spdrosin, καλό θα είναι να κοιτάξεις στην κατηγορία που έθεσες το θέμα. Θα βρεις πολλά όμοια threads. Πέρα από αυτό, αν πέρασες τα Ubuntu στο PC σου με 1 και μοναδικό δίσκο και μετά έβαλες και τους άλλους 2 δεν θα παίξει. Ο λόγος είναι γιατί ο Grub loader (bootloader) θα έχει ρυθμίσει το boot να γίνεται με τον πρώτο και μοναδικό δίσκο που θα έβλεπε. Για να μπορέσεις ωστόσο να δεις τα Ubuntu, όντως θα πρέπει στο MBR του πρώτου δίσκου να μπει το bootloader. Δοκίμασε αυτό http://users.bigpond.net.au/hermanzone/SuperGrubDiskPage.html λοιπόν, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λογικά δουλεύει σωστά.

Αν δεν θες να μπλέξεις με τέτοια, απλά στην επανεγκατάσταση του Ubuntu θα πρέπει να έχεις επάνω όλους τους δίσκους σου, να διαλέξεις που θέλεις να περαστούν και επίσης, να επιλέξεις το bootloader να μπει στο MBR του πρώτου δίσκου (<-σημαντικό).

Εναλακτικά, μπορείς να το κάνεις και όπως λέω εδώ, αλλά δεν θα σου το πρότεινα καθώς είσαι αρχάριος.

Το πιο σημαντικό απ'όλα είναι να είσαι σίγουρος ότι ξέρεις ποιος δίσκος είναι που και με τι σειρά πάνε :)

Μα φυσικά και οι 3 σκληροί ήταν συνδεδεμένοι εξ αρχής. Πρώτα έβαλα τα Windows και μετά το Ubuntu.

Τί εννοείς με αυτό: "Το πιο σημαντικό απ όλα είναι να είσαι σίγουρος ότι ξέρεις ποιος δίσκος είναι που και με τι σειρά πάνε" . :...:

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν το έκανες έτσι και θέλεις να ξαναπεράσεις τα Ubuntu δεύτερη φορά, απλά επέλεξε σωστά που θα μπει το boot partition.

Εννοώ ότι καλό είναι να γνωρίζεις ποιος είναι ο δίσκος HDD0, HHD1 κλπ στο PC σου. Λογικά οι χωρητικότητες τους θα σε έχουν βοηθήσει να ξέρεις ποιος είναι που. Στο post μου που σου δίνω εξηγώ λίγο τι εστί disk και partition numbering.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αν το έκανες έτσι και θέλεις να ξαναπεράσεις τα Ubuntu δεύτερη φορά, απλά επέλεξε σωστά που θα μπει το boot partition.

Εννοώ ότι καλό είναι να γνωρίζεις ποιος είναι ο δίσκος HDD0, HHD1 κλπ στο PC σου. Λογικά οι χωρητικότητες τους θα σε έχουν βοηθήσει να ξέρεις ποιος είναι που. Στο post μου που σου δίνω εξηγώ λίγο τι εστί disk και partition numbering.

Μάλιστα. Το boot partition στο δίσκο που είναι τα Windows δεν πρέπει να μπει; :...:

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, μην μπερδεύεσαι. Αν εννοείς το bootloader, δεν ξέρω ποιος δίσκους είναι που στο σύστημά σου. Απλά, αν δεν απατώμαι το setup των Ubuntu θα σε βοηθήσει με το που θα βάλει τον bootloader. :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, μην μπερδεύεσαι. Αν εννοείς το bootloader, δεν ξέρω ποιος δίσκους είναι που στο σύστημά σου. Απλά, αν δεν απατώμαι το setup των Ubuntu θα σε βοηθήσει με το που θα βάλει τον bootloader. :)

Ορίστε κι άλλες πληροφορίες. Κατά την εγκατάσταση, εκεί που επιλέγεις που θέλεις να μπει το Ubuntu εγώ επέλεξα "χρήση ολόκληρου δίσκου". Eκεί μου έβγαλε:

SCSI3 (0,0,0) (sda) > 74 GB (Ο σκληρός στον οποίο είναι εγκατεστημένα τα Windows)

SCSI3 (0,1,0) (sdb) > 250GB (Ο σκληρός που επέλεξα για να βάλω το Ubuntu)

SCSI4 (0,0,0) (sdc) > 320GB (Ο σκληρός που χρησιμοποιώ στα Windows ως αποθηκευτικό μέσο)

Ακόμα στις πληροφορίες που δίνει το προτελευταίο βήμα πριν την εκκίνηση της εγκατάστασης του Ubuntu 8.10 για το αν θέλεις να πάρεις απο τα Windows σου κάποιες ρυθμίσεις (Mozilla Firefox) κι αρχεία (Μουσική, Βίντεο, κλπ) αναφέρει: Vista loader (sda1). Τέλος, κάπου στο 94% της εγκατάστασης του λειτουργικού είδα να λέει "grub install (hd0)". Εκεί δηλαδή που είναι και ως προεπιλογή στο "για προχωρημένους" σε ένα απο τα τελευταία βήματα της εγκατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Το να μαθεις απο το Α εως το Ω μέσα σε 3 απαντήσεις δεν πρόκειται...Εν ολίγις για να ξέρεις τι να κάνεις,θα περάσεις το ubuntu με τον δίσκο που θα το βάλεις να είναι first boot device,και στις επιλογές για τον grub δές τι δίσκους βρίσκεις,όπως και τα partitions...Στην αρχή υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να loggareis σε WINDOWS,και αυτό γιατί,το WINDOWS δεν χάνει τον bootloader απλά κάνει chain o grub σε αυτό.Γιαυτό κατάφερε να μπείς σε ubuntu και μετά πάλι εδώ είμαστε...Καλό θα ήταν να ξέρουμε και αν είναι pata/sata οι δίσκοι.Αφου θές να σε πάμε χεράκι χεράκι ας είναι τουλάχιστον κάνε τα σωστά βήματα.Ή αυτά που λέει o jpavly ή αυτά που λέω εγώ.:dots:

Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθέτως δίνοντας " sudo gedit /media/*/boot/grub/menu.lst" παίρνω τα εξής αποτελέσματα που μπορεί να φανούν χρήσιμα:


# menu.lst - See: grub(8), info grub, update-grub(8)
# grub-install(8), grub-floppy(8),
# grub-md5-crypt, /usr/share/doc/grub
# and /usr/share/doc/grub-doc/.

## default num
# Set the default entry to the entry number NUM. Numbering starts from 0, and
# the entry number 0 is the default if the command is not used.
#
# You can specify 'saved' instead of a number. In this case, the default entry
# is the entry saved with the command 'savedefault'.
# WARNING: If you are using dmraid do not use 'savedefault' or your
# array will desync and will not let you boot your system.
default 0

## timeout sec
# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry
# (normally the first entry defined).
timeout 10

## hiddenmenu
# Hides the menu by default (press ESC to see the menu)
#hiddenmenu

# Pretty colours
#color cyan/blue white/blue

## password ['--md5'] passwd
# If used in the first section of a menu file, disable all interactive editing
# control (menu entry editor and command-line) and entries protected by the
# command 'lock'
# e.g. password topsecret
# password --md5 $1$gLhU0/$aW78kHK1QfV3P2b2znUoe/
# password topsecret

#
# examples
#
# title Windows 95/98/NT/2000
# root (hd0,0)
# makeactive
# chainloader +1
#
# title Linux
# root (hd0,1)
# kernel /vmlinuz root=/dev/hda2 ro
#

#
# Put static boot stanzas before and/or after AUTOMAGIC KERNEL LIST

### BEGIN AUTOMAGIC KERNELS LIST
## lines between the AUTOMAGIC KERNELS LIST markers will be modified
## by the debian update-grub script except for the default options below

## DO NOT UNCOMMENT THEM, Just edit them to your needs

## ## Start Default Options ##
## default kernel options
## default kernel options for automagic boot options
## If you want special options for specific kernels use kopt_x_y_z
## where x.y.z is kernel version. Minor versions can be omitted.
## e.g. kopt=root=/dev/hda1 ro
## kopt_2_6_8=root=/dev/hdc1 ro
## kopt_2_6_8_2_686=root=/dev/hdc2 ro
# kopt=root=UUID=6be3ee8f-d50a-46b0-aa23-d1d058ff5246 ro

## default grub root device
## e.g. groot=(hd0,0)
# groot=6be3ee8f-d50a-46b0-aa23-d1d058ff5246

## should update-grub create alternative automagic boot options
## e.g. alternative=true
## alternative=false
# alternative=true

## should update-grub lock alternative automagic boot options
## e.g. lockalternative=true
## lockalternative=false
# lockalternative=false

## additional options to use with the default boot option, but not with the
## alternatives
## e.g. defoptions=vga=791 resume=/dev/hda5
# defoptions=quiet splash

## should update-grub lock old automagic boot options
## e.g. lockold=false
## lockold=true
# lockold=false

## Xen hypervisor options to use with the default Xen boot option
# xenhopt=

## Xen Linux kernel options to use with the default Xen boot option
# xenkopt=console=tty0

## altoption boot targets option
## multiple altoptions lines are allowed
## e.g. altoptions=(extra menu suffix) extra boot options
## altoptions=(recovery) single
# altoptions=(recovery mode) single

## controls how many kernels should be put into the menu.lst
## only counts the first occurence of a kernel, not the
## alternative kernel options
## e.g. howmany=all
## howmany=7
# howmany=all

## should update-grub create memtest86 boot option
## e.g. memtest86=true
## memtest86=false
# memtest86=true

## should update-grub adjust the value of the default booted system
## can be true or false
# updatedefaultentry=false

## should update-grub add savedefault to the default options
## can be true or false
# savedefault=false

## ## End Default Options ##

title Ubuntu 8.10, kernel 2.6.27-7-generic
uuid 6be3ee8f-d50a-46b0-aa23-d1d058ff5246
kernel /boot/vmlinuz-2.6.27-7-generic root=UUID=6be3ee8f-d50a-46b0-aa23-d1d058ff5246 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.27-7-generic
quiet

title Ubuntu 8.10, kernel 2.6.27-7-generic (recovery mode)
uuid 6be3ee8f-d50a-46b0-aa23-d1d058ff5246
kernel /boot/vmlinuz-2.6.27-7-generic root=UUID=6be3ee8f-d50a-46b0-aa23-d1d058ff5246 ro single
initrd /boot/initrd.img-2.6.27-7-generic

title Ubuntu 8.10, memtest86+
uuid 6be3ee8f-d50a-46b0-aa23-d1d058ff5246
kernel /boot/memtest86+.bin
quiet

### END DEBIAN AUTOMAGIC KERNELS LIST

# This is a divider, added to separate the menu items below from the Debian
# ones.
title Other operating systems:
root


# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda1
title Windows Vista/Longhorn (loader)
root (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή καθώς είμαι στη δουλειά και δυστυχώς δεν τα θυμάμαι απ'έξω. Αν θέλεις δοκίμασε περνώντας τα ξανά, να δεις τις άλλες επιλογές σχετικά με τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή καθώς είμαι στη δουλειά και δυστυχώς δεν τα θυμάμαι απ'έξω. Αν θέλεις δοκίμασε περνώντας τα ξανά, να δεις τις άλλες επιλογές σχετικά με τον bootloader.

Μιλάω από Live Cd αυτή τη στιγμή. Έκανα δεύτερη καινούργια εγκατάσταση πριν 1 ώρα για να δω όλες τις λεπτομέρεις και να τις σημειώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έφτασες μέχρι εκεί, κράτα στην άκρη αυτό εκεί το lst και κάνε νέα εγκατάσταση του Grub στον hd0,0 όπως λέω στο post μου που έχω δώσει. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι ρώτα και μη βιάζεσαι, μπορεί να κάνεις λάθος. Θεωρώ ότι εφόσον σου λέει έτσι ότι hd0 είναι ο πρώτος σου δίσκος και έχει τα Vista. Επίσης, εφόσον λές όλους τους δίσκους SCSI θεωρώ ότι είναι όλοι Sata.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.