Jump to content



wd 750 gb =12 evro


oldhag

Recommended Posts

συγγνώμη αλλα όταν κάνεις μια παραγγελεία και σου έρθει επικυρωμένη με την τιμή απο το site αυτό δεν είναι ένα νόμιμο έγγραφο?? Η αγορά μας είναι επικυρωμένη. Γιατι μετά να μην απαιτήσω τα δικαιώματα μου?

Αμα είναι λάθος τιμή στο site δικό τους πρόβλημα και καλά θα κάνουν να το δώσουν στη τιμή που έγινε η παραγγελια. όΠως και σε άλλα καταστήματα που ανέφεραν φίλοι αυτό έγνε..

+1 για καταγγελία

Δλδ αν παρείς ενα προιον και απο λάθος στο χρεώσουν παραπάνω απο την αναγραφόμενη έχεις δικαίωμα να το κάνεις θέμα αλλα στην ανάποδη περίπτωση δεν έχεις?

Και δεν ξέρω για παραεμπόριο , εγώ πάντως και ασχολούμαι με το site και απο το σάββατο θα έχω 3 Tera που τα χρειαζόμουνα με 50 εβρό

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 323
  • Created
  • Last Reply

Δλδ αν παρείς ενα προιον και απο λάθος στο χρεώσουν παραπάνω απο την αναγραφόμενη έχεις δικαίωμα να το κάνεις θέμα αλλα στην ανάποδη περίπτωση δεν έχεις?

Το ίδιο λέμε. Θα έσκουζες γιατί δεν έχει την σωστή τιμή. Αλλά βέβαια, εδώ που ζούμε πρέπει τα ηθικά να κάνουν πάντα τόπο μπροστά στο συμφέρον του καταναλωτή. Εφ'όσον σε συμφέρει τρελά να μπει μέσα ο άλλος, αλλά η τσεπούλα σου να είναι καλά, μαγκιά σου τι να σου πω.

Και φυσικά ο εαυτούλης την τσεπούλα του θα δει. Μετά μην απορείτε για τις όποιες συμπεριφορές βλέπετε. Τα μισά site απ'έξω έχουν κόψει συναλλαγές με Ελλάδα ή αν τις κάνουν ζητάνε δικαιολογητικά και αποδεικτικά με το κιλό.

Α και να μην ξεχάσουμε. Αν χαλάσει ο δίσκος μετά από λίγο καιρό, μη ζητήσετε πίσω πιστωτικό στην τιμή αγοράς. Γιατί εκεί παίρνεις ένα φλασάκι 4GB ενώ πιο πολύ συμφέρει την τσεπούλα ένας δίσκος 750GB.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά θα συμφωνήσω εν μέρει με τον admin. σίγουρα όσοι αρχίζουν να κράζουν για καταγγελίες αφού έχουν βάλει σε αγγελία να τα κομμάτια τους είναι καθόλα κατακριτέοι. απλά δεν νομίζω πως είναι λογικό να τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακί αφού υπήρχαν άτομα τα οποία πήραν 1-2 ελπίζοντας να τους κάτσει και χωρίς καμία προοπτική για πωλήσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν τους βάζω όλους στο ίδιο σακί. Όσοι δοκιμάζουν την τύχη τους έχει καλώς.

Από κει και πέρα, προσωπικά σαν Γιάννης, δεν μου αρέσει να βλέπω τέτοιες κινήσεις.

Ήθελα να ήξερα τελικά, όλοι όσοι πάτε κατά αυτόν τρόπο: Όλο κράζετε το eshop, αλλά τελικά πιστεύω ότι αν ήταν δικό σας, πόσες φορές χειρότεροι θα ήσασταν;

Link to comment
Share on other sites

Χμ, έχουμε μία περίπτωση που κάποιος είδε ένα δίσκο που θα έκανε 120€ κανονικά να είναι στα 12€. Πέφτουν ένα σωρό παληκάρια και ψωνίζουν από 10, λες και θένε να μας πούνε ότι θα τα κρατήσουν και δεν τους πήγε καν στο μυαλό ότι θα τα μοσχοπουλήσουν μετά.

Σαν να μην φτάνει αυτό, ενώ όλοι ξέρουν ότι προφανώς είναι λάθος του site, θα το απειλήσουν μετά με καταγγελίες κλπ.

Αθάνατη Ελλάδα και αθάνατοι Έλληνες. Δεν φταίει το δίκαιο έξω στην Ευρώπη που είναι ο καταναλωτής προστατευμένος. Γίνεται επειδή και ο καταναλωτής Ευρωπαίος είναι και δεν κοιτάει πότε θα αρπάξει με την μία ;)

Α, και θυμηθείτε τι έγινε με την προηγούμενη προσπάθεια για παραεμπόριο εδώ. Κάποιοι που θα το δοκιμάσουν, δεν θα ξανακάνουν Log in.

Μπράβο παιδιά!

Έχεις δίκιο.Τώρα να παραγγείλεις 1,2 δεν λέει κάτι.Αλλά <10 τι να τους κάνεις.Μόνο για να βγάλεις και κέρδος.Και απο πάνω να κάνουμε και καταγγελία αν δεν μας τους δώσουν σε αυτήν την τιμή!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν καταλαβαινω...

αφου τους πουλησαν σε αυτη την τιμη... γιατι να τους παρουμε σε αλλη?

ο καθενας παρνει οσους θελει και τους κανει οτι θελει..

γιατι να μην βγαλει και κερδος? ετσι και αλλιως και οι αλλοι που θα τους αγορασουν σε τιμη ευκαιρια θα τους παρουν

Link to comment
Share on other sites

jpavly συμφωνώ με το γενικότερο πνεύμα αυτών που λες. Δεν έχεις άδικο περί προθέσεων και πως ο καθένας βλέπει την τσέπη του.

Εννοείται οτι αυτο θα κάνει κάποιος. Δηλαδή η σωστή στάση θα ήταν ''αχ θα έχουν κάνει λάθος , ας τους πάρουμε τηλέφωνο βρε να τους ενημερώσουν για να μην χάσουν τα λεφτουδάκια τους'' ? Και εννοείται ότι είναι cool να κάθομαι να χαζέυω τα site και να βρίσκω τέτοιες ευκαιρίες (λάθη) και να τα εκμεταλεύομαι. Καταναλωτής είμαι όχι ο ιδιοκτήτης του e-shop

Ο καθένας είναι υπέυθυνος για την επιχειρηση του . Αν στη δική μου είχαν έναν που έκανε τέτοια πατάτα με την τιμή θα του έδειχνα την πόρτα την επόμενη στιγμη. Αλλα και πάλι δική μου ευθύνη είναι που τον προσέλαβα εξαρχής.

Και δεν ξέρω τι λέγεται περι eshop αλλά εγω έχει σκάσει του κόσμου τα χρήματα και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα ούτε με τα προιόντα ούτε με rma .

Το θέμα είναι όμως οτι απο τη στιγμή που το site γράφει ''διαθέσιμο προιον'' το παραγγέλνω και έρχεται επιβεβαίωση της παραγγελιάς αυτο δεν αποτελεί επίσημο έγγραφο???

Δλδ άλλες εταιρείες που για λάθος τιμές αποδέχτηκαν το λάθος και έστειλαν προιοντα στις λάθος τιμες είναι χαζοί που έχασαν τα χρήματα τους? Οχι, απλα θεώρησαν το κύρος τους πιο σημαντικό απο το χάσιμο χρημάτων εξαιτίας δικής τους πατάτας.

Και ενημερωτικά επειδη μου έχει καεί δίσκος και τον πήγα πίσω στο eshop και μου δώσαν πιστωτικό , το πιστωτικό που δώσανε είναι στην τρέχουσα τιμή αγοράς και όχι στην αρχική που το αγόρασες. ΚΑΜΙΑ εταιρεία δεν δίνει πιστωτικό στη τιμη αγοράς γιατι πολύ απλα θα έχανε χρήματα..Με τον καιρό πέφτουν οι τιμές , αν στο έδιναν στην αρχική τιμή θα έχαναν πάντα την διαφορά..( ο δίσκος για τον οποίο πήρα πίστωση έιχε τιμή αγοράς όταν τον πήρα 40 εβρό και η πιστωση ύστερα απο 3 μήνες που μου χάλασε ήταν 42 εβρό γιατι τόση ήταν η τιμή αγοράς τότε.)

Και επίσης ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει παραεμπόριο γιατι το ίδιο το site στο οποίο είσαι admin παρέχει αυτή τη δυνατότητα.Στο τμήμα των αγγελιών ο καθένας μπορεί να πουλήσει ότι θέλει.

Αν το site δεν ήθελε να γίνεται παραεμπόριο , ο admin του τόπικ που συζητάμε τώρα θα διέγραφε απο το τόπικ τον τύπο που είπε εδω οτι πουλάει έναν με 80 πρίν καν δει αν θα τον πάρει το οποίο είναι καθαρό παραεμπόριο και εσχροκέρδεια αλλα και εκτός του τόπικ που συζητάμε.

Πάντως προσωπικά αν τους πάρω οι 2 φέυγουν για δώρο και οι 2 για προσωπική χρήση , αν και κανεις δεν είναι υποχρεωμένος να λέει γιατι παίρνει 1 ,2 ή 10.

+1 για τον φίλο μας με τα σκαμπό :D

Link to comment
Share on other sites

jpavly

Και δεν ξέρω τι λέγεται περι eshop αλλά εγω έχει σκάσει του κόσμου τα χρήματα και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα ούτε με τα προιόντα ούτε με rma .

Το θέμα είναι όμως οτι απο τη στιγμή που το site γράφει ''διαθέσιμο προιον'' το παραγγέλνω και έρχεται επιβεβαίωση της παραγγελιάς αυτο δεν αποτελεί επίσημο έγγραφο???

:D

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά εγώ είμαι λίγο πιο καχύποπτος. 2 μέρες τώρα είναι κλειστά τα μαγαζιά λόγω εορτών. Άνοιξε αυτό το thread και αμέσως κάναμε κλικ στο eshop. Όλοι το είπαμε σε γνωστούς και φίλους. Πόσοι από εμάς δεν έχουνε κάνει κλικ και σε άλλες σελίδες του eshop; Σαν ωραία διαφήμιση μου κάνει εμένα. Στο τέλος φυσικά δεν θα πάρουμε αυτό που παραγγείλαμε γιατί πολύ απλά θα ενημερώσουν ότι δεν υπάρχει απόθεμα και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

μα και να πουν οτι δεν υπαρχει αποθεμα ( προσωπικα εχω email απο χτες το πρωι οπου εχω κανει αγορα ) θα μας δωσουν κατι παρομοιο...

τι με νοιαζει εμενα αν δεν εχουν.... εγω τα αγορασα στην τιμη αυτη.

τωρα αν παρουμε @@@ τοτε καταγγελια... να προσεχουν τι κανουν...

το πλαισιο εβγαλε τις 4gb μνημες 20 ευρω και το διορθωσε αμεσως...

ειπε φυσικα οτι τελειωσαν και καλα αλλα καποιοι πηραν

οσο για την διαφημιση που λες, δεν νομιζω να χρειαζεται τετοια διαφημιση το eshop...

γιατι αν δεν τα δωσει δυσφήμιση θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γιατί το συζητάμε και άλλο ; εντάξει έγινε ένα λάθος (σίγουρα) και κάναμε ότι μπορούσαμε να το εκμεταλλευτούμε, τώρα θα δείξει το Σάββατο που θα πάρουμε τα @@ μας lol.... για μένα ^%@ θα είναι όποιος τους πουλήσει και προσπαθήσει να βγάλει κέρδος από αυτό...

Εγώ προσωπικά θα κάνω πολύ ωραία δωράκια :fun: :)

Συμφωνώ με τον Γιάννη για καταγγελίες και χαζά :\

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά στο πλαίσιο είχε φορητό με 0.1 ευρώ. Παραγγείλανε πολλοί και τους τηλεφώνησαν την επόμενη να τους ενημερώσουν οτι πρόκειται για λάθος και αν θέλουν να το ακυρώσουν ή να το πάρουν στην σωστή τιμή.

Επειδή όμως εδώ πρόκειται για πάρα πολλές παραγγελίες μάλλον θα στείλουν ένα mass mail και θα ακυρώσουν όλες τις παραγγελίες με τους δίσκους και όσοι θέλουν να ξανα παραγγείλουν.

Ο υπάλληλος που έκανε αυτή την πατάτα πολύ πιθανόν να χάσει την θέση του!

Φανταστείτε την χαρά που θα δουν τόσες παραγγελίες αύριο και σε κάποια φάση να δούν την τιμή (αν δεν το έχουν δεί ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

μα και να πουν οτι δεν υπαρχει αποθεμα ( προσωπικα εχω email απο χτες το πρωι οπου εχω κανει αγορα ) θα μας δωσουν κατι παρομοιο...

τι με νοιαζει εμενα αν δεν εχουν.... εγω τα αγορασα στην τιμη αυτη.

τωρα αν παρουμε @@@ τοτε καταγγελια... να προσεχουν τι κανουν...

το πλαισιο εβγαλε τις 4gb μνημες 20 ευρω και το διορθωσε αμεσως...

ειπε φυσικα οτι τελειωσαν και καλα αλλα καποιοι πηραν

οσο για την διαφημιση που λες, δεν νομιζω να χρειαζεται τετοια διαφημιση το eshop...

γιατι αν δεν τα δωσει δυσφήμιση θα ειναι

Αυτό πάλι πού το είδες ?

Link to comment
Share on other sites

χριστουγεννιατικα και εσεις καθεστε στις οθονες σας και παραγγελνετε ενα προιον που κανει μπαμ οτι ειναι σε λαθος τιμη και γεμιζετε σελιδες οτι θα κανετε καταγγελιες και θα μαμησετε το κοσμο ολο κλπ...εισαστε :mamba: .-

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι πού το είδες ?

που το ειδα?

μα ο φιλος μου ο βασιλης πηρε ενα Kit! (αν εισαι απιστος θωμας σου στελνω και μια copια την αποδειξη της αγορας)

απλα το εκαναν γαργαρα καποιοι για αυτο δεν το ξερεις μεγαλε... τεσπα

οπως και να εχει βρηκαμε θεμα να συζηταμε τωρα τις γιορτες

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τις Mushkin έτσι ?

Τεσπα, εγώ είχα παραγγείλει πιστεύοντας πως είναι κάποιο ξεστοκάρισμα..αν και μου μύριζε εξ'αρχής περι λάθους αλλά είπα να δοκιμάσω...

όπως ενημερωθήκαμε όσοι διαβάσαμε το θέμα επρόκειτο περί λάθους...

αυτή ήταν η ενημέρωση και από το τηλέφωνο την επόμενη...

το αν δεν το κυνήγησα είναι για το ότι δεν είχα ουστιαστική ανάγκη τις μνήμες και το ότι η εξήγηση που δόθηκε ήταν ότι πρόκειται προφανώς για λάθος...δεν έχω όρεξη & χρόνο να κάθομαι να ψαρέυω "ευκαιρίες" από τα λάθη των άλλων και να τις φτάνω στο όριο ώστε να με βαρεθούν και να μου κάνουν το χατήρι...

..στην τελική είναι και unfair με βάση αυτό που βλέπω...αν γίνεται και κάτι άλλο "ύποπτο" όπως είπες ποσώς με ενδιαφέρει...εγώ τουλάχιστον "υποπτα" δεν κάνω...

...από τη στιγμή που με όλες τις παραγγελίες μου έχω εξυπηρετηθεί άψογα, δεν με απασχολεί...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τις Mushkin έτσι ?

όπως ενημερωθήκαμε όσοι διαβάσαμε το θέμα επρόκειτο περί λάθους...

αφου ηταν λαθος ο φιλος μου γιατι πηρε?

οπως και αλλα ατομα απο εδω μεσα...( ονοματα δεν λεμε....)

οπως θα παρουν και τωρα αρκετα ατομα σκληρους... απλα οχι ολοι... θα το δεις

Link to comment
Share on other sites

αφου ηταν λαθος ο φιλος μου γιατι πηρε?

Δεν ξέρω, δεν με απασχολεί , άρα δεν εκράζω άποψη...εσύ όμως που έδειξες να ξέρεις κάτι παραπάνω γιατί απαντάς με ερώτηση? εγώ σου έγραψα τι ειπώθηκε προς εμένα και προς αυτούς που είδαν το θέμα...αν ξέρεις κάτι και είσαι απόλυτα σίγουρος και δεν εικάζεις απλά, πέστο...

οπως και αλλα ατομα απο εδω μεσα...( ονοματα δεν λεμε....)

Το γνωρίζεις ή υποθέτεις ? Ερώτηση κάνω...

οπως θα παρουν και τωρα αρκετα ατομα σκληρους... απλα οχι ολοι... θα το δεις

Είναι ίσως κι αυτό ύποπτο, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου πάντα, αλλά γιατί θα 'πρεπε να με απασχολεί αν "η πίτα θα μοιραστεί σε λίγους ή πολλούς , αφού ούτως ή άλλως είναι κλεμμένη" ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.