Jump to content



Recommended Posts

Κάπου είχα ακούσει ότι τα windows 7 βρίσκουν αυτόματα drivers...Ισχύει;π.χ drivers για την κάρτα δικτύου άμα ΔΕΝ έχει βγει driver για windows 7;

Ναι. Υπάρχουν κάποιες συσκευές για τις οποίες βρίσκεις driver εύκολα και γρήγορα τρέχοντας το Windows Update.

Για παράδειγμα, η HP έχει πίνακα στο site της που δηλώνει ποια μοντέλα θα έχουν drivers από το Windows Update και ποια θα έχουν από το site της.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Υπάρχουν κάποιες συσκευές για τις οποίες βρίσκεις driver εύκολα και γρήγορα τρέχοντας το Windows Update.

Για παράδειγμα, η HP έχει πίνακα στο site της που δηλώνει ποια μοντέλα θα έχουν drivers από το Windows Update και ποια θα έχουν από το site της.

Εγώ μιλάω για μοντέλο 2,5 χρόνων...Λογικά θα το αναγνωρίσει;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για μοντέλο 2,5 χρόνων...Λογικά θα το αναγνωρίσει;

Λογικά, ναι. Είτε με ενσωματωμένους drivers στα Windows είτε μέσω Windows Update.

Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, ναι. Είτε με ενσωματωμένους drivers στα Windows είτε μέσω Windows Update.

Δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. :)

Το δοκίμασα και με βοήθεια από το cd της κάρτς δικτύου έπιασε...Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!:clap:
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω clean install σε Win7 Ultimate. Εχω κάψει το iso σε DVD κι άλλαξα το boot sequence στο BIOS σε cd-rom. Παρ' όλα αυτά όταν ο υπολογιστής μπουτάρει μου γράφει "Boot from CD-Rom" αλλά δεν μου βγάζει "Press any key to continue" όπως συνέβαινε πάντα στις αναβαθμίσεις λογισμικών. Αντ' αυτού με βγάζει κατευθείαν στον σκληρό. Μπορεί κανείς να δώσει τα φώτα του;

ΥΓ1. Εχω Vista Ultimate.

ΥΓ2. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι έχω δύο DVD Sata players εγκατεστημένα;

Link to comment
Share on other sites

Windows-7-XP-Mode.jpg

Η Microsoft ανακοίνωσε ότι το Windows 7 XP mode είναι πλέον έτοιμο, ενώ θα διατεθεί στο κοινό ως δωρεάν download

Η εταιρεία δήλωσε ότι το XP Mode του νέου της λειτουργικού συστήματος θα γίνει ευρέως διαθέσιμο μέσω download στις 22 Οκτωβρίου, ημερομηνία κατά την οποία θα ξεκινήσει η κυκλοφορία των πολύ-αναμενόμενων Windows 7.

Η Microsoft δηλώνει ότι οι ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος για να τρέξει το XP Mode είναι 2GB RAM και 15GB χώρος στο σκληρό δίσκο. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι, επίσης, η ύπαρξη μιας CPU που να "σηκώνει" virtualization.

Το XP Mode απευθύνεται κυρίως σε εταιρείες, πολλές από τις οποίες χρησιμοποιούν ακόμα εφαρμογές που έχουν αναπτυχθεί ειδικά για τα XP. Το XP Mode αποτελεί στην ουσία ένα εικονικό PC με Windows XP, ενσωματωμένο μέσα στο νέο λειτουργικό της Microsoft. Ο λόγος που γίνεται κάτι τέτοιο είναι για να εξομαλυνθεί η μετάβαση των συστημάτων στα Windows 7 ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρείας, το XP Mode θα διατεθεί δωρεάν στους καταναλωτές που θα επιλέξουν να αγοράσουν τις εκδόσεις: Professional, Enterprise ή Ultimate των Windows 7.

pcw.gr

MICROSOFT DOWNLOAD:

http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx

Aν το χει ποσταρει αλλος παραπανω,παρακαλω σβηστε το.Ειναι πολυ μεγαλο το θεμα και δε το παρακολουθουσα εξ'αρχης.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κάνω clean install σε Win7 Ultimate. Εχω κάψει το iso σε DVD κι άλλαξα το boot sequence στο BIOS σε cd-rom. Παρ' όλα αυτά όταν ο υπολογιστής μπουτάρει μου γράφει "Boot from CD-Rom" αλλά δεν μου βγάζει "Press any key to continue" όπως συνέβαινε πάντα στις αναβαθμίσεις λογισμικών. Αντ' αυτού με βγάζει κατευθείαν στον σκληρό. Μπορεί κανείς να δώσει τα φώτα του;

ΥΓ1. Εχω Vista Ultimate.

ΥΓ2. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το ότι έχω δύο DVD Sata players εγκατεστημένα;

Δοκίμασε από το άλλο DVD βρε λύκε... κι αν δε, τότε αποσύνδεσε το ένα.

Μήπως έχεις RAID στους δίσκους?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από το άλλο DVD βρε λύκε... κι αν δε, τότε αποσύνδεσε το ένα.

Μήπως έχεις RAID στους δίσκους?

Δεν έχω RAID.

Θα δοκιμάσω να αποσυνδέσω το ένα και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ultimate αλλάζει μόνο νομίζω

αυτά είναι. υπάρχει επιλογή στο control panel? δεν είναι για μένα, απλά να βοηθήσω έναν φίλο που δεν την παλεύει με τα αγγλικά :sorry:

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι. υπάρχει επιλογή στο control panel? δεν είναι για μένα, απλά να βοηθήσω έναν φίλο που δεν την παλεύει με τα αγγλικά :sorry:

Πρεπει να εγκαταστησεις language pack. Αν εχεις την εκδοση που ανεφερες λογικα στο windows update θα σου εμφανιζει την επιλογη να κατεβασεις το ελληνικο windows language pack.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξει η γλώσσα στα RTM 7600.16385 X64 από αγγλικά σε ελληνικά? Αν ναι, πείτε μου τον τρόπο :flower:

Αν η έκδοση είναι Ultimate, τότε χρειάζεσαι το language pack των Ελληνικών, το οποίο θα εγκαταστήσεις στο Control Panel --> Region and Language --> Install/uninstall languages...

Αν δεν έχεις τα Ultimate, η λύση έχει αναφερθεί και σε προηγούμενο ποστ και είναι αυτή: http://froggie.sk/download.html

:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για μοντέλο 2,5 χρόνων...Λογικά θα το αναγνωρίσει;

Στο dv6181 που ειναι 3ων ετων μονο μια συσκευη εμεινε χωρις driver την οποια δεν εψαξα καν ποια ειναι.

Ολα φαινεται να δουλευουν.

Μονο nvidia beta driver εβαλα εγω, τα υπολοιπα ηρθαν με το windows update

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.