Jump to content



Recommended Posts

Τρελή μουφιά το xp mode, αλλά τέλος πάντων...

Βασικά όχι τέλος πάντων, με τσαντίζει που μας ταϊζουν αναμασημένα πράγματα και τα πλασάρουν σαν νέες τεχνολογίες κλπ... είναι ένα vm που τρέχει xp και τρώει resources και έχει τα προβλήματα που έχουν όλα τα sandboxed machines...

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει κανενας να μου πει πως θα μπορεσω να κανω εγκατασταση και να μου αναγνωρισει ενα BLUETOOTH USB WIRELLES πολλων συσκευων της CONCEPTRONIC?Μπηκα στην σελιδα της εταιριας αλλα drivers για το BLUETOOTH win7 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.Δοκιμασα απο τα WIN7 το XP MODE και αυτο τιποτε.Μπορεις καποιος να βοηθησει?:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

στα Vista είχαμε αυτό

http://port25.technet.com/pages/windows-media-player-firefox-plugin-download.aspx

στα 7 τί έχουμε για να παίζει ο media player με firefox ;

Κι εγώ το ψάχνω, αλλά δε θυμάμαι αν είναι θέμα των Windows 7 ή της έκδοσης 3.5 του Firefox.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Με τον ηχο τι παιζει στα win7 64bit ultimate?

Εχω την xonar DX και στα απλα mp3 δεν βγαζει ηχο 5.1 παρα μονο στα music files που ειναι 5.1 DTS κλπ...

Γιατί, θα πρεπε να βγάζει ήχο 5.1 σε stereo τραγούδια?

Αυτό γίνεται μόνο με emulation και συνήθως το προσφέρουν οι εταιρίες των καρτών ήχου και όχι το ΛΣ άμεσα. Στην ουσία πάλι stereo είναι απλώς η μουσική βγαίνει από όλα τα ηχεία. Δεν είναι 5.1

Το μόνο που μπορείς να κάνεις στα win7 είναι να ορίσεις σύστημα 5.1 για το λειτουργικό και θα είσαι σίγουρος ότι DTS και DD ταινίες θα παίζουν ομιλία από το κεντρικό και εφέ από τα περιφερειακά και το SW. Επίσης τα παιχνίδια αν μπορούν θα βγάζουν 5.1.

Τα αρχεία ήχου που είναι 5.1 σαφέστατα θα βγάζουν καθαρό ήχο 5.1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί, θα πρεπε να βγάζει ήχο 5.1 σε stereo τραγούδια?

Αυτό γίνεται μόνο με emulation και συνήθως το προσφέρουν οι εταιρίες των καρτών ήχου και όχι το ΛΣ άμεσα. Στην ουσία πάλι stereo είναι απλώς η μουσική βγαίνει από όλα τα ηχεία. Δεν είναι 5.1

Το μόνο που μπορείς να κάνεις στα win7 είναι να ορίσεις σύστημα 5.1 για το λειτουργικό και θα είσαι σίγουρος ότι DTS και DD ταινίες θα παίζουν ομιλία από το κεντρικό και εφέ από τα περιφερειακά και το SW. Επίσης τα παιχνίδια αν μπορούν θα βγάζουν 5.1.

Τα αρχεία ήχου που είναι 5.1 σαφέστατα θα βγάζουν καθαρό ήχο 5.1

Στα xp ομως και τα μουσικα αρχεια που ητανε στερεο τα επαιζε σε 5.1 για αυτο και ρωταω..:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Στα xp ομως και τα μουσικα αρχεια που ητανε στερεο τα επαιζε σε 5.1 για αυτο και ρωταω..:innocent:

Ναι και ο agentcain σου απανταει οτι αυτο ειναι ενα option που σου παρεχει το λογισμικο που ερχετε μαζι με την καρτα ηχου , και οχι option των windows.

Πιθανοτατα αυτο το option (που σου παρεχει το λογισμικο της καρτας ηχου) το ειχες ενεργοποιησει οταν ειχες ΧΡ λειτουργικο.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά.

Σε fresh install το boot screen φαίνεται κάπως έτσι,

δεν είναι στο κέντρο δηλαδή

Κατά τα άλλα όλα δουλεύουν κανονικά.

μαλλον κάτι παίζει με την ανάλυση αλλά δεν ξέρω τι να κάνω

post-1579-1416074203,0675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια βοήθεια μη το σπάσω με τα κ@λο 7, το security πως κλείνει και να τρέχω όλες τις εφαρμογές σαν administrator? δεν με αφήνει ούτε ένα φάκελο να σβήσω. Βρήκα πως να σβήνω μπαίνοντας security/advance και να δίνω δικαιώματα αλλά θέλω να το απενεργοποιήσω τελείως, γίνετε? :wall:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια βοήθεια μη το σπάσω με τα κ@λο 7, το security πως κλείνει και να τρέχω όλες τις εφαρμογές σαν administrator? δεν με αφήνει ούτε ένα φάκελο να σβήσω. Βρήκα πως να σβήνω μπαίνοντας security/advance και να δίνω δικαιώματα αλλά θέλω να το απενεργοποιήσω τελείως, γίνετε? :wall:

Μάλλον αναφέρεσαι στο UAC (User Account Control).

Πήγαινε Control Panel --> User Accounts --> Change User Account Control settings και βάλε το slider στην κατώτατη θέση (Never notify).

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτο, το έχω κλείσει αυτό, Θέλω να πα΄ρω δικαιώματα σε όλα τα αρχεία σε όλους τους φακέλους σε όλους τους δίσκους. Και ας έχω μπει σαν admin δεν με αφήνει να πειράξω αρχεία που δεν έχω "owneship". Το θέμα είναι αν κλείνει αυτή η μλκ τελείως, χειροκίνητα το κάνεις σε κάθε αρχειο/φάκελο ξεχωριστά απο την καρτέλα security/advance.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτο, το έχω κλείσει αυτό, Θέλω να πα΄ρω δικαιώματα σε όλα τα αρχεία σε όλους τους φακέλους σε όλους τους δίσκους. Και ας έχω μπει σαν admin δεν με αφήνει να πειράξω αρχεία που δεν έχω "owneship". Το θέμα είναι αν κλείνει αυτή η μλκ τελείως, χειροκίνητα το κάνεις σε κάθε αρχειο/φάκελο ξεχωριστά απο την καρτέλα security/advance.

Αν είσαι admin, έχεις δικαιώματα σε όλους τους φακέλους (εκτός, νομίζω, από κάποιους που είναι system).

Αν δεν είναι έτσι, τότε κάποια λαλακία έχει παιχτεί.

Πάντως μπορείς να αλλάξεις το ownership π.χ. στο φάκελο Program files και να αλλάξει και τα δικαιώματα όλων των υποφακέλων αύτοματα (τσεκάρεις την επιλογή "Replace owner on subcontainers and objects" εκεί που αλλάζεις τον owner). Άρα, έτσι δεν είναι και πολύ κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά.

Σε fresh install το boot screen φαίνεται κάπως έτσι,

δεν είναι στο κέντρο δηλαδή

Κατά τα άλλα όλα δουλεύουν κανονικά.

μαλλον κάτι παίζει με την ανάλυση αλλά δεν ξέρω τι να κάνω

Μήπως το bios έχει επιλογή για Stretch to fit σε αναλύσεις μικρότερες από την native της οθόνης σου?

Διότι κάτι παρόμοιο συνέβαινε στο λαπτοπ μου όταν έβγαζα αυτή την επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια ρε παιδιά.

Σε fresh install το boot screen φαίνεται κάπως έτσι,

δεν είναι στο κέντρο δηλαδή

Κατά τα άλλα όλα δουλεύουν κανονικά.

μαλλον κάτι παίζει με την ανάλυση αλλά δεν ξέρω τι να κάνω

H οθονη σου πως ειναι συνδεμενη με την VGA? με τι καλωδιο εννοω.

Αν ειναι με απλο 15pin VGA καλωδιο (το κλασικο μπλε) την ωρα που θα δεις αυτη την εικονα πατα

το κουμπι της οθονης που κανει auto-resize. Λογικα θα επανελθει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.