Jump to content



Recommended Posts

εχω τα windows 7 ultimate 32bit στο laptop μου και εχω προβλημα με τα drivers και ιδιαιτερα της καρτα ηχου...απο οτι καταλαβα δε δουλευει καθολου το subwoofer...

laptop: ACER Aspire 5930G

στη σελιδα της acer για win7 εχει βγαλει ελαχιστους drivers...

τα windows λενε απο μονα τους οτι τα εχουν ολα updated...

και τωρα;

καλα τα 7 αλλα εχουν πολυ δρομο ακομα...

Όλοι οι drivers δουλεύουν άψογα. Ψάξε να βρεις οδηγούς από τον εκάστοτε κατασκευαστή των συσκευών σου...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μερικές ερωτήσεις:

Με την ίδια έκδοση οδηγών (9.12) στα Win ΧΡ και 7 και με το ahci mode ενεργοποιημένο για τις sata συσκευές στο bios, στα πρώτα δεν λαμβάνω καθόλου ενδείξεις Smart και Θερμοκρασίας από τους σκληρούς, ενώ στα δεύτερα διαβάζονται κανονικά από τα σχετικά προγράμματα, πχ HDtune (κι αυτό στην ίδια -τελευταία- έκδοση)...αν και ευχάριστο για την περίπτωση των 7, γιατί αυτό;

Επίσης για κάποιον που δεν παίζει παιχνίδια, τί προσφέρουν τα 7 που δεν υπάρχει στις προηγούμενες εκδόσεις; Καλύτερη απόδοση στο διαδίκτυο, ασφάλεια (με απενεργοποιημένο το UAC) ταχύτητα σε εφαρμογές...τί;

Τέλος, στην εγκατάσταση των XP έχω φορτώσει στο mtorrret τα διάφορα αρχεία (800 συνολικά) που έχω σε αναμονή και κυρίως σε δύο διαφορετικούς δίσκους (ο ένας είναι μικρός, κι ενώ αποτελεί τον προεπιλεγμένο χώρο αποθήκευσης, για μεγάλα αρχεία ορίζω τον δεύτερο σκληρό που έχει περισσότερο ελεύθερο χώρο)...για να μην περάσω την διαδικασία να φορτώνω ένα-ένα τα αρχεία τόρρεντ και να βρίσκω τον χώρο που είχα ορίσει αποθήκευση, μπορώ να μεταφέρω τις ρυθμίσεις από το ένα λειτουργικό στο άλλο ώστε εγκαθιστώντας το mtorrent στα 7 και τρέχοντάς το, να ξεκινήσει ωσάν να χρησιμοποιούσα εξαρχής το πρόγραμμα στο νέο λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

Για το τορεντ ειναι ευκολο:

Θα ορισεις σε ποιο φακελο ειναι τα τορεντς, που θα κατεβαινουν και που θα τα πηγαινει οταν τα τελειωσει.

Αν εχεις διαφορετικες ρυθμισεις στα ΧΡ, πραξε αναλογα!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα αρχεία είναι ορισμένα για αποθήκευση σε δύο διαφορετικά μέρη, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω απλώς έναν φάκελο "τροφοδοσίας"...αυτή τη διαδικασία θα χρειαστεί να τη κάνω για κάθε τορρεντ ξεχωριστά...επίσης με τον τρόπο που προτείνεις χάνεται η ιεραρχία καθώς και η ημερομηνία προσθήκης των τόρρεντ και τέλος οι κατηγορίες που έχω φτιάξει και βάσει των οποίων ορίζω ποιά θα κατεβάσει το πρόγραμμα...

Γι αυτό ρωτάω αν μπορώ να μεταφέρω ρυθμίσεις, ώστε ανοίγοντας το πρόγραμμα από τα 7, να είναι ωσάν να τα άνοιξα από τα ΧΡ και να συνεχίσει από το ίδιο σημείο...

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να δω καποιους κοινοχρηστους φακελους απο pc με 7 σε αλλα pc στο δυκτιο με xp μου ζητα κωδικο για να τους ανοιξει.

τα αλλα pc με τα xp ομως ανοιγουν τους φακελους του pc με τα 7 χωρις να ζητανε κωδικο.

ξερει κανεις πως το ρυθμιζω?

στις ρυθμισεις εχει μονο επιλογη να μη ζητανε κωδικο τα αλλα pc για να συνδεθουν στο συγκεκριμενο με τα 7.

στα xp δεν υπαρχει επιλογη για κωδικο στα κοινοχρηστα απο οσο θυμαμαι.

Link to comment
Share on other sites

Πως καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει μόνο το Sub? Θεωρώ ότι πιθανών να μην χρειάζεται drivers και απλά με κάποιο hardware φιλτράκι να πηγαίνουν μόνο οι χαμηλές συχνότητες, όπως στα κλασσικά ηχεία

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις username "guest" και κενό κωδικό μπαίνει ?

δεν μπαινει

αναλυτικοτερα:

σε ενα λαπτοπ με xp home ζητα κωδικο.

σε ενα netbook με xp home το βλεπει σαν υπολογιστη στο δικτυο αλλα δεν τον ανοιγει, λεει οτι δε βρισκει τη διαδρομη στο δικτυο.

σε ενα παλιο pc με xp pro δοκιμασα και μπαινει χωρις κωδικο.

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα :

Χρηστης με 6 χρονια σε pc με celeron και XP, παει σε c2d με 7αρια. Παρολα αυτα θελει να τρεξει 2-3 αρχαία μηχανολογικά προγραμματα και τα Heroes of might and magic 2 και 3. Δεν τρεχουν στα 7αρια...ουτε compatibility ουτε admin ουτε τιποτα. Η μονη λυση ειναι VMWare XP ή XP dual boot (το δευτερο ακραιο, ποιος ο λογος να υπαρχουν τα 7αρια αν ειναι ετσι) ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε παρόμοια περίπτωση δεν βρήκα λύση...παλιά προγράμματα που παίζανε στα XP στα Vista/7 δεν παίζουν.

Μόνο αν βρεις νέες εκδόσεις η κάποιο patch. Βέβαια αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο η ταχύτητα το τρέχεις σε vm, αλλά στην δικιά μου περίπτωση δεν βόλευε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω τα windows 7 ultimate 32bit στο laptop μου και εχω προβλημα με τα drivers και ιδιαιτερα της καρτα ηχου...απο οτι καταλαβα δε δουλευει καθολου το subwoofer...

laptop: ACER Aspire 5930G

στη σελιδα της acer για win7 εχει βγαλει ελαχιστους drivers...

τα windows λενε απο μονα τους οτι τα εχουν ολα updated...

και τωρα;

καλα τα 7 αλλα εχουν πολυ δρομο ακομα...

Και φταίει η Microsoft που η Acer δεν είναι ικανή να βγάλει σωστούς drivers;;;

Ήμαρτον!!!!

Link to comment
Share on other sites

μικρο πρόβλημα - όταν πατάω το κουμπάκι του πληκτρολογ΄θου για να ανοίξει το κομπιουτεράκι ανοίγει 2 φορές.... στα βιστα δεν είχα τέτοιο φαινόμενο... καμια ιδέα να το λύσω;; στον πίνακα ελέγχου κοιταξα και έψαξα αλλα δε βρηκα κατι για τις συντομέυσεις πληκτρολογίου.

Link to comment
Share on other sites

Black Viper: Windows Seven Service Configuration

Ρίξτε του μια ματιά αν θέλετε να σταματήσετε κάποια services που δεν χρειάζονται(πάντα με προσοχή)

Μετά από ενα μήνα βίου ανθόσπαρτου με τα 7, εχω κάνει disabled κάποια services χωρίς καμμία επίπτωση.

Σημειώνω ότι αντικατέστησαν τα XP στο ''γενικών καθηκόντων'' pc μου, αρα μιλάμε για πλήρως λειτουργικό σύστημα χωρίς τα παρακάτω services :

- Computer Browser

- Distributed Link Tracking Client

- Fax

- IP Helper

- Offline Files

- Portable Device Enumerator Service

- Protected Storage

- Remote Registry (οπωσδήποτε disabled γιατί μιλάμε για πόρτα εισόδου κινδύνων)

- Secondary Logon

- Server

- Tablet PC Input Service

- TCP/IP NetBIOS Helper

- Windows Defender (αν δε χρησιμοποιείται τον Defender)

- Windows Error Reporting Service

- Windows Media Center Scheduler Service

- Windows search (μόνο αν δε χρησιμοποιείτε το indexing και το search function των Windows)

- Windows Update (αν κάνετε τα updates μόνοι σας)

Φυσικά καλό είναι να ψαχτείτε με το τι κάνει το καθένα.

To όνομα και μόνο κάποιων, φανερώνει τη χρησιμότητα τους, οπότε ο καθένας ας πράξει ανάλογα με τις προσωπικές του ανάγκες.

Το παραπάνω configuration, καλύπτει τις δικές μου ανάγκες.

Επίσης καλό θα ήταν να μην τα απενεργοποιήσετε ολα μαζί. Μπορείτε να κλείνετε δυο ή τρια κάθε φορά και να δουλεύετε για δυο τρείς ημέρες με το σύστημα σας, ωστε να βεβαιωθείτε ότι ολα δουλεύουν όπως πρέπει.

Έγινε επεξεργασία από tamerlan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη ερωτηση για να μην ανοιγω νεο θεμα :

Χρηστης με 6 χρονια σε pc με celeron και XP, παει σε c2d με 7αρια. Παρολα αυτα θελει να τρεξει 2-3 αρχαία μηχανολογικά προγραμματα και τα Heroes of might and magic 2 και 3. Δεν τρεχουν στα 7αρια...ουτε compatibility ουτε admin ουτε τιποτα. Η μονη λυση ειναι VMWare XP ή XP dual boot (το δευτερο ακραιο, ποιος ο λογος να υπαρχουν τα 7αρια αν ειναι ετσι) ?

Windows Xp Mode!!

Tα οποια εχουν την εξης μαγκια:

Φορτωνεις ΧΡ κανονικα στο Virtual pc.

Εγκαθιστας τα προγραμμα που θες μεσα στα ΧΡ.

Τα Windows 7 προσθετουν shortcut στο δικο τους start menu για ολα τα προγραμματα που εγκαθιστας στα ΧΡ.

Ετσι, πατωντας το shortcut, αυτο φορτωνει υπογεια τα XP, εσυ βλεπεις μονο μια μπαρα που αργει γυρω στα 10 δευτερολεπτα να γεμισει.

Μετα τρεχει κανονικα το προγραμμα, ωσαν να ηταν native για Windows 7.

Έγινε επεξεργασία από nikchris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.