Jump to content



Recommended Posts

Εγκατέστησα το 2028560 που υπόσχεται βελτιώσεις στα γραφικά, και κέρδισα 0,1 πόντους στο graphics score και στα δυο μου συστήματα (GTX285, 6200 agp). Παράλληλα δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, αλλά δεν εχω δει και κάποια διαφορά στα παιχνίδια.

Διαβάζω κι' εγω άριστερά και δεξιά ότι το update αφορά βελτιώσεις στο dx11, αλλά εχω καταλάβει ότι απλά μιλάμε για βελτιώσεις στη διαχείριση του aero..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το 2028560 που υπόσχεται βελτιώσεις στα γραφικά, και κέρδισα 0,1 πόντους στο graphics score και στα δυο μου συστήματα (GTX285, 6200 agp). Παράλληλα δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, αλλά δεν εχω δει και κάποια διαφορά στα παιχνίδια.

Διαβάζω κι' εγω άριστερά και δεξιά ότι το update αφορά βελτιώσεις στο dx11, αλλά εχω καταλάβει ότι απλά μιλάμε για βελτιώσεις στη διαχείριση του aero..

Εγκατέστησα την x64 έκδοση αυτού, και από 6.6 πήγε 7.3 το σκορ.

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει καποιος να κανει shared folder σε συστημα με 7 χωρις λογκιν/pass και να το δει απο μηχανημα με xp χωρις λογκιν/pass παλι, χωρις να του ζητησει λογκιν/πασσ??

το αντιστροφο γινεται, αυτο ομως γουατ δε χολι σετ φακ??

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την x64 έκδοση αυτού, και από 6.6 πήγε 7.3 το σκορ.

Την ίδια μεγάλη αύξηση είδα ότι είχε και ο agentcain μερικές δημοσιεύσεις πίσω.

Ποιος ξέρει τι να παίζει ρόλο ;

Το σκορ μου πάντως είναι φυσιολογικό μιας και στο x64 σύστημα με τη GTX285 εχω 7.4 και στα δυο graphics score. Απλά πριν ήταν 7.3 και οχι 6.Χ.

Άσχετη και σχετική ερώτηση :

Παλεύει κανείς με onboard vga στα 7άρια ;

Συγκεκριμμένα με ενδιαφέρει η Intel gma 3100 που απ' ότι είδα δεν έχει πρόβλημα με το aero, αλλά θα εκτιμούσα εμπειρίες/απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετη και σχετική ερώτηση :

Παλεύει κανείς με onboard vga στα 7άρια ;

Συγκεκριμμένα με ενδιαφέρει η Intel gma 3100 που απ' ότι είδα δεν έχει πρόβλημα με το aero, αλλά θα εκτιμούσα εμπειρίες/απόψεις.

πως μπορω το κερατο μου να δω αν εχω το 3100 onboard?

δεν ειναι δυνατον να ειναι τοσο δυσκολο να δουμε τι τσιπακι φοραμε στην καρτα γραφικων.Αν εχουν το θεο τους δλδ....

περα απο αυτο , επειδη κατα 90% ειμαι σιγουρος οτι εχω το 3100 , μπορω να σου πω οτι τα windows δεν αντιμετωπιζουν κανενα μα κανενα προβλημα με aero κλπ..

Link to comment
Share on other sites

Η παρακατω εικόνα είναι από τη "εποπτεία πόρων" Δεν ξέρω αν βοηθάει με το θέμα που σας είχα αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου ότι δηλαδή πολλές φορές ο δίσκος δείχνει να δουλεύει για κάνα λεπτό χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα.

79945647.png

Αν δεν βοηθάει να βρω τι φταίει και δουλεύει ο δίσκος κατά καιρούς για κάνα λεπτό πέστε μου τι να κάνω για να με βοηθήσετε να βρω την αιτία.

Link to comment
Share on other sites

εχει καταφερει καποιος να κανει shared folder σε συστημα με 7 χωρις λογκιν/pass και να το δει απο μηχανημα με xp χωρις λογκιν/pass παλι, χωρις να του ζητησει λογκιν/πασσ??

το αντιστροφο γινεται, αυτο ομως γουατ δε χολι σετ φακ??

Δεξί κλικ στον φάκελο που θες να κάνεις share -> κοινή χρήση με... -> συγκεκριμένα άτομα -> και βγάζει ένα πινακάκι.

Διαλέγεις από το βελάκι το everyone και κοινή χρήση και μπορείς να βλέπεις τον φάκελο από xp χωρίς κωδικό...

Link to comment
Share on other sites

Για όλους εσάς τους καμένους (σαν κ'εμένα δλδ) αναφέρω το εξής (αν έχει ήδη ειπωθεί συγχωρέστε με) :

Στα 7 όπως και στα xp/vista τα inf's του intel chipset installer δεν ανανεώνονται αυτόματα (πλην ελάχιστων εξαιρέσεων) όταν περνάμε νέα έκδοση.Γι'αυτό άλλωστε δεν μας ζητάει επανεκκίνηση.

Αν πάμε όμως στο device manager

Microsoft-Windows-7-Device-Manager.jpg

κάνουμε expand στα tabs ''system devices'' & ''usb controllers'' και προσπαθήσουμε να κάνουμε χειροκίνητα ενημέρωση (ορίζοντας ως πηγή ένα unzipped/extracted intel chipset utility-προφανώς το πιό πρόσφατο) σε όλες (σχεδόν) τις καταχωρήσεις που έχουν μέσα στη περιγραφή τους τη λέξη ''intel'' με χαρά θα διαπιστώσουμε ότι η ενημέρωση γίνεται επιτυχώς (αλλάζει driver date/driver version).

Μη με ρωτήσετε αν υπάρχουν διαφορές στις επιδόσεις.Δεν έχω τεστάρει τπτ.

Το γεγονός όμως ότι έχουν αλλάξει κάτι driver dates από 2006/2007 σε 2010 μου φτάνει (καμένος το 'πάμε :whistle2: ) !!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεξί κλικ στον φάκελο που θες να κάνεις share -> κοινή χρήση με... -> συγκεκριμένα άτομα -> και βγάζει ένα πινακάκι.

Διαλέγεις από το βελάκι το everyone και κοινή χρήση και μπορείς να βλέπεις τον φάκελο από xp χωρίς κωδικό...

τα permissions ειναι στο everyone full control, ωστοσο συνεχιζει να ζηταει κωδικο.

για win7 σε win7 κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα

έχει παρουσιασθεί ένα πρόβλημα με την ασύρματη σύνδεση μου στο δίκτυο

κάθε 5 20 ακόμη και μετά από 1 ώρα βγάζει περιορισμένη σύνδεση στο δίκτυο

το μηχανάκι ένα HTC shift τρέχει κανονικά τα 7 και τώρα τελευταία δηλαδή από προχθές το είδα αυτό το πρόβλημα

χρησιμοποιώντας απευθείας καλώδιο δεν έχω κανένα πρόβλημα

Οι οδηγοί είναι περασμένοι από την HTC και μέχρι προχτές δούλευε μια χαρά

υπόψιν ότι με άλλα λαπ-τοπ στον ίδιο χώρο πρόβλημα κανένα

σε αναζήτηση που έκανα είδα ότι τα προβλήματα αυτά τα είχαν στην αρχή της κυκλοφορίας των 7 και δεν είχαν σήμα καθόλου

από τα update δεν βρήκα κάτι να λείπει

το πρόβλημα όταν παρουσιασθεί το λύνω με αποσύνδεση και ξανά σύνδεση

έκανα απεγκατάσταση των οδηγών και ξανά εγκατάσταση τίποτα

πήγα να βάλω από την marvell SD8686 ποιό νέους οδηγούς δεν τους παίρνει και ούτε το παρατραβάω για να πω

νόμιζα ότι με τους οδηγούς από τα 7 θα ήμουν οκ αλλά!!!

προσωπικά πιστεύω ότι το πρόβλημα προέρχεται από τα 7 και όχι από τους οδηγούς στο μηχάνημα

αν έχετε κάποια λύση θα με βοηθούσατε πολύ

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν μπορουμε μερικα εικονιδια στην επιφανεια ερφασιας να εχουν μεγαλυτερο μεγε8ος απο τα αλλα?Δηλαδη πχ να βρω ενα εικονιδιο του firefox σε 460*460 και να μου το δειχνει με αυτην την αναλυση και μεγε8ος .Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις αν μπορουμε μερικα εικονιδια στην επιφανεια ερφασιας να εχουν μεγαλυτερο μεγε8ος απο τα αλλα?Δηλαδη πχ να βρω ενα εικονιδιο του firefox σε 460*460 και να μου το δειχνει με αυτην την αναλυση και μεγε8ος .Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος..

a) 460x460 δε νομίζω να θες....

β) δε γίνεται - μπορείς μικρά ή μεγάλα αλλά όχι mixed (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον)

edit:

Ίσως αν κάνεις το desktop active desktop (βλ. "ιστοσελίδα") και φτιάξεις τη σελίδα ώστε να δείχνει κάποια πράγματα μεγάλα.... αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μπορείς από ιστοσελίδα να ξεκινήσεις εφαρμογή που είναι στο δίσκο! ...μπα, δε γίνεται αυτό που θες.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

a) 460x460 δε νομίζω να θες....

β) δε γίνεται - μπορείς μικρά ή μεγάλα αλλά όχι mixed (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον)

edit:

Ίσως αν κάνεις το desktop active desktop (βλ. "ιστοσελίδα") και φτιάξεις τη σελίδα ώστε να δείχνει κάποια πράγματα μεγάλα.... αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο μπορείς από ιστοσελίδα να ξεκινήσεις εφαρμογή που είναι στο δίσκο! ...μπα, δε γίνεται αυτό που θες.

Pff...460*460 απλα το ανεφερα ως παραδειγμα.Απλα η8ελα να διαμορφωσω λιγο το desktop.Να βαλω δηλαδη μεγαλα εικονιδια σε προγραμματα-παιχνιδια που χρησιμοποιω..

Link to comment
Share on other sites

Κατι παιζει με της τελευταιες ενημερωσεις?

Με το που της εγκατεστησα χθες δεν ελεγε να μπει στο λειτουργικο με τιποτα...

Για να μπω μονοδρομος ηταν να κανω τελευταιες γνωστες ρυθμισεις...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.