Jump to content



Recommended Posts

παντως η διαφορα σε σχεση με τα βιστα ειναι κατι παραπανω απο χαοτικη :hang3:
Ειναι απιστευτο το τι μπορει να κανει το marketing μιας εταιριας. Μας πλασαρουν το ιδιο προιον , με ελαχιστες διαφορες για τον μεσο χρηστη και ξαφνικα ανακαλυφθηκε το καλυτερο λειτουργικο.

Πολυ θα ηθελα να μαθω σε ποιες χαοτικες διαφορες αναφερεσαι. Χρησιμοποιω τα vista απο οταν βγηκαν και εχω δοκιμασει ολες τις beta εκδοσεις των win 7 μεχρι και την rtm και μπορω να πω οτι τα 7 ειναι λιγο ελαφρυτερα (δεν δεσμευουν ολη τη μνημη οπως τα vista , οχι απαραιτητως καλο) και εχουν βελτιωμενο prefetcher. Απο εκει και περα καμμια αλλαγη , καμμια νεα δυνατοτητα (για τον μεσο χρηστη παντα , δεν ξερω ποσοι θα χρησιμοποιησουν το bitlocker για παραδειγμα). Θα εχει πλακα να βγει η microsoft και να πει οτι τα νεα windows δεν ειναι τιποτα αλλο παρα τα vista sp3. Περισσοτερες αλλαγες ειχαν τα vista σε σχεση με τα xp , εκει πραγματι ειχες στα χερια σου κατι νεο.

Υπηρξε μια προκαταληψη σε σχεση με τα vista και υπαρχει και ενας ενθουσιασμος με τα win 7 , και τα 2 αδικαιολογητα κατα τη γνωμη μου.

Παρ'ολα αυτα , τα 7 ειναι σιγουρα ενα βημα μπροστα (μισο βημα για την ακριβεια). Θα περιμεναμε ομως και κατι νεο , οπως π.χ. καλυτερη αξιοποιηση των τετραπυρηνων επεξεργαστων.

ποπό τι άνθρωποι!

το παρεξήγησες το παλικάρι... όταν λέει χαοτική εννοεί πως δεν μπορείς να καταλάβεις πως κάνανε και άμα κάνανε καμια διαφορα...

χαοτική-ομιχλώδης...

...αμάν πια άμα δεν τα εξηγήσω θα πέσει ξύλο στο τέλος.

εγώ πιστεύω πάντως πως η έκφραση σκοτινοφεγκαριά θα κολλούσε περισσότερο

εγώ βρήκα την καινοτομία πάντως πάντως! σκεφτείτε το, η έκφραση Service Pack είναι banal...

...τώρα όμως! WINDOWS 7 :D!!!

το SP5 θα λέγεται Windows 8 κ.τ.λ. σαν τα CS του photoshop ένα πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Ότι παράθυρο ανοίξω δεν καταλαμβάνει αυτόματα κάποιο συγκεκριμένο χώρο στην taskbar, αλλά αντίθετα όλα τα παράθυρα καταχωρούνται σε ένα τετραγωνάκι του Windows Explorer, το οποίο δεν με βολεύει πραγματικά καθόλου. Ξέρετε αν γίνεται το κάθε παράθυρο να ανοίγει και να εμφανίζεται στην taskbar όπως σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις των Windows;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.:fist:

Δεξι κλικ στην taskbar, properties και στο πρωτο tab (Taskbar), στο σημειο που λεει Taskbar buttons, επελεξε απο το drop down--> never combine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώωωω!!

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω το Quick Launch δίπλα από το Start Button;

Επίσης έχω ένα περίεργο θέμα.:hmm:

Κάθε φορά που ανοίγω ή κλείνω ένα παράθυρο, παρατηρώ μία (πολύ μικρή) καθυστέρηση... Αυτό το lag όμως, δεν υπήρχε στα Vista που χρησιμοποιούσα τόσο καιρό και δεν νομίζω πως έχει να κάνει με τα εφέ που έχουν τα Windows. Τα Windows είναι περασμένα σε τέσσερις WD 500GB RE3 (RAID10) οπότε δεν νομίζω να είναι θέμα των σκληρών.

Το έχει παρατηρήσει και κανένας άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω το Quick Launch δίπλα από το Start Button;

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062644094&postcount=536

Για το lag που λες δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα εφέ των παραθύρων από το advanced στο system properties (δεξί κλικ στο Computer, Advanced System Settings, Performance)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως αν απενεργοποιήσω τα εφέ δεν υπάρχει lag. Όμως δεν νομίζω ότι είναι φυσιολογικό αυτο το lag λόγω των εφέ, καθώς όπως έγραψα και πιο πάνω στα Vista με ίδιο ακριβώς hardware δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου φάνηκε από την αρχή που είχα δοκιμάσει τα 7 ότι ήταν ένα κλικ πιο αργά στα παράθυρα από τα Vista (με όλα τα εφέ ενεργοποιημένα, τα 7 έχουν περισσότερα). Αλλά έτσι κ αλλιώς πάντα απενεργοποιώ τα εφέ σε minimize/maximize και fade or slide και έτσι δεν έδωσα σημασία περισσότερο..... οπότε είτε το συνηθίζεις είτε το απενεργοποιείς :computer:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα vista χρησιμοποιουσα το freemem.exe που βρισκεται στον φακελο c:/windows , στα 7 υπαρχει αλλα δεν βλεπω να κανει κατι.

Ρε συ δεν το βρίσκω το freemem.exe, ούτε στα 32 ούτε στα Χ64. Μήπως φταίει οτι δεν έχω το sp2?

Link to comment
Share on other sites

την γραμη εργαλειων μπορουμε να τη κανουμε καπως ποιο vista style?

edit

* Right-click the taskbar, choose Toolbars / New Toolbar

* In the folder selection dialog, enter the following string and hit OK:

%userprofile%\AppData\Roaming\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch

* Turn off the “lock the taskbar” setting, and right-click on the divider. Make sure that “Show text” and “Show title” are disabled and the view is set to “small icons”.

* Use the dividers to rearrange the toolbar ordering to choice, and then lock the taskbar again.

Έγινε επεξεργασία από aGka8lz
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο fail μου εριξαν τα 7.

Δεν αναγνωριζαν με τιποτα την 6600.Ουτε οι drivers της nvidia(190 κ 181).Unknown adapter κτλ..Στην προσπαθεια μου να το φτιαξω μετα απο restart δεν ξαναμπηκε,ουτε σε safe mode..

Σε κανα 6μηνο το ξαναβλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο fail μου εριξαν τα 7.

Δεν αναγνωριζαν με τιποτα την 6600.Ουτε οι drivers της nvidia(190 κ 181).Unknown adapter κτλ..Στην προσπαθεια μου να το φτιαξω μετα απο restart δεν ξαναμπηκε,ουτε σε safe mode..

Σε κανα 6μηνο το ξαναβλεπουμε..

Ποια έκδοση δοκίμασες ?

Αν δοκιμασες την 7600 (RΤΜ) τότε τι σε κάνει να πιστεύεις οτι σε 6 μήνες κάτι θα έχει αλλάξει (απο την στιγμή που νN δεν ασχολείτε να φτιάξει drivers) ?

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση δοκίμασες ?

Αν δοκιμασες την 7600 (RΤΜ) τότε τι σε κάνει να πιστεύεις οτι σε 6 μήνες κάτι θα έχει αλλάξει (απο την στιγμή που νN δεν ασχολείτε να φτιάξει drivers) ?

(ισως αλλαξω καρτα σε 6μηνες :) )

Εκτος απο το θεμα με την καρτα δε μου αρεσαν τα 7 γενικοτερα.Παντου balloon tips και οδηγιες για dummies.Με κουραζαν κ στα πιο απλα tasks.Σιγουρα θα υπαρχει τροπος να τα φερεις στα μετρα σου αλλα μου αρεσει τοσο πολυ η 150Mb n-lited εκδοση "μου" των XP.Νιωθω σα να εχω ssd.

Έγινε επεξεργασία από Astakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αστακέ απο τότε που έβαλα τα 7 δεν ξαναγύρισα στα ΧΡ.

Τα έχω μόνο για μετροπρογράμματα πλέον τα ΧΡ.

Αν λέμε για απλή καθημερινή χρήση δες και κάνα Λίνουξ με KDE και Compiz.

Θα το απολαύσεις και θα είναι όλα ετοιμα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αστακέ απο τότε που έβαλα τα 7 δεν ξαναγύρισα στα ΧΡ.

Τα έχω μόνο για μετροπρογράμματα πλέον τα ΧΡ.

Αν λέμε για απλή καθημερινή χρήση δες και κάνα Λίνουξ με KDE και Compiz.

Θα το απολαύσεις και θα είναι όλα ετοιμα γρήγορα.

Τι μου ειπες τωρα ρε Ηρακλη.Τρια χρονια ειχα να κανω format σε δικο μου pc.Που να μπλεκω με linux.Απο κανα live cd για πλακα μονο..

Επισης πρωτη φορα ακουσα τους ραπτορες να χαροπαλευουν ετσι.Οι περισσοτεροι που χαρηκαν τα 7 ειναι με ssd.

Link to comment
Share on other sites

Τι μου ειπες τωρα ρε Ηρακλη.Τρια χρονια ειχα να κανω format σε δικο μου pc.Που να μπλεκω με linux.Απο κανα live cd για πλακα μονο..

Επισης πρωτη φορα ακουσα τους ραπτορες να χαροπαλευουν ετσι.Οι περισσοτεροι που χαρηκαν τα 7 ειναι με ssd.

Αυτό φίλε με τον Raptor το παρατήρησα και γω, σε σχέση με τα XP δουλευει και ακούγεται πολύ περισσότερο. Αφού τρέχει 1000 και μία μλκς απο πίσω τι να περιμένεις. Έχε χάρη τα 4GB RAM που με κρατάν σε x64. :giveup:

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω εγκατασταση τα 7 7600 16385 rtm .Oλα καλα απο οτι ειδα δεν καταλαμβανουν πολυ χωρο αλλα οπως τσεκαρα και στο google το προβλημα με την οθονη να λειτουργει στα 59 hz ισχυει ακομη .Εχει να προτεινει καποια λυση καποιος απο εσας.?

η καποιος με τοι ιδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.