Jump to content



H Seagate αναγνωρίζει τους ελλατωματικούς 7200.11 δίσκους (Updated)


patrik

Recommended Posts

  • Replies 473
  • Created
  • Last Reply
παιδια εγω εχω δυο seagate σκληρους αλλα μεχρι τωρα δεν εβγαλα καποιο προβλημα τι να κανω τωρα δηλαδη?εχουν το sd15.τι προτεινετε?

Κι εγω με sd15 είμαι και δεν θα κάνω τπτ. Θα περιμένω λίγο καιρό να βγει κάποιο αξιόπιστο και δοκιμασμένο από το κοινό firmware και μετά θα κάνω update.

Link to comment
Share on other sites

εγω τους εστειλα μαιλ παντως να δουν αν ειναι στην ελλατωματικη παρτιδα οι δισκοι μου.ποιος ξερει σε ποσο θα απαντησουν.παντως ως τωρα δεν εχω δει κανενα προβλημα στους δισκουσ χτυπα ξυλο να μη δω κιολας γιατι ποιος θα ηθελε.δηλαδη και να μη βγαζουν προβλημα,παγωματα κλπ, παρολα αυτα ειναι δυνατον να ειναι προβληματικοι και να μην το εχω καταλαβει?

Link to comment
Share on other sites

από το φόρουμ της seagate που διάβαζα τις προάλλες, απαντάνε μεν αλλά αργούν (γύρω στην μια εβδομάδα)...νομίζω πως το καλύτερο είναι προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις μέσω του chat support ;)

Link to comment
Share on other sites

από το φόρουμ της seagate που διάβαζα τις προάλλες, απαντάνε μεν αλλά αργούν (γύρω στην μια εβδομάδα)...νομίζω πως το καλύτερο είναι προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις μέσω του chat support ;)

καποιο direct link?

Link to comment
Share on other sites

μολις επικοινωνησα με ατομο της εταιρειας στο ιντερνετ και μου ειπε πως αν ο σκληρος δουλευει κανονικα υστερα απο καιρο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.ειναι μερικα κομματια απλα που βγαζουν προβληματα.παρολα αυτα μου εδωσε ενα λινκ απο το οποιο μπορουμε να κατεβασουμε τo νεο firmware και να ανανεωσουμε.υποσχεθηκε μαλιστα πως δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα κατα την ανανεωση και πως ολα τα βηματα που πρεπει να γινουν αναγραφονται σε τχτ αρχειο μεσα στο εγγραφο που θα κατεβασουμε.παραθετω το λινκ στο οποιο στο τελος της ημερας ειπε θα υπαρχουν ανανεωμενο firmware για 500αρηδες 320AS download.

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951

Link to comment
Share on other sites

Ο παρακατω διαλογος με καποιον υπευθυνο της seagate ..για τον 1.5 ΤΒ μου ζητησε το S/N ..και βλεπετε τα παρακατω

JohnnyX: 9VS0HNHB

JohnnyX: my firmware is cc1g

James C.: At this time this DRIVE is NOT affected...

James C.: are you having any problem on this drive?

JohnnyX: ah !

JohnnyX: no i don't

JohnnyX: i just heard that the drive with that firmware have some symptoms just like the sd15

James C.: Understand... however your drive is OK... if you have any other problems just give us a chat

... αμα βγαλει κατι ομως...θα ναι αργα !

Link to comment
Share on other sites

Ο παρακατω διαλογος με καποιον υπευθυνο της seagate ..για τον 1.5 ΤΒ μου ζητησε το S/N ..και βλεπετε τα παρακατω

JohnnyX: 9VS0HNHB

JohnnyX: my firmware is cc1g

James C.: At this time this DRIVE is NOT affected...

James C.: are you having any problem on this drive?

JohnnyX: ah !

JohnnyX: no i don't

JohnnyX: i just heard that the drive with that firmware have some symptoms just like the sd15

James C.: Understand... however your drive is OK... if you have any other problems just give us a chat

... αμα βγαλει κατι ομως...θα ναι αργα !

Ο δίσκος μπορεί να μην επηρεάζεται από το τρέχον πρόβλημα, αλλά μπορεί να επηρεάζεται από εκείνο του περιοδικού παγώματος - μη-απόκρισης κατά την αντιγραφή ή την αναπαραγωγή αρχείων...

Εχεις παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα; Πάντως έχει βγει firmware για τον δίσκο σου (το CC1H /-J). Πότε τον αγόρασες;

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια από εδώ....ο ίδιος φίλος μου αφού μετά από καιρό δεν του έχει παρουσιάσει τίποτε ο δίσκος....με πήρε προχθές και με ρώτησε που μπορεί να βρεί έναν ίδιο για να κάνει Raid-1...:hehe:

Σήμερα μου είπε πως τον πήραν τελικά από εκεί που παρείγγειλε (ναί, το έκανε τελικά) και του είπαν πως λόγω έλληψης διαθεσιμότητας ακυρώνουν την παραγγελία....

Τυχερός ήταν...:jester:

Link to comment
Share on other sites

Please wait while we find an agent to assist you...

All agents are currently busy. Please stand by.

Hello. How may I help you?

Jim Bidis: Hello sir

Jim Bidis: I was wondering if my hdds have the problem with the sd15 firmware

David K.: Okay let me check them out real quick for you.

Jim Bidis: ok

David K.: Okay Jim, it looks like your drives are affected

Jim Bidis: Oh no

David K.: Here is the weblink that I would recommend checking

The agent is sending you to http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951&Hilite=.

David K.: As soon as it becomes available, they will put a download link on that article for you.

Jim Bidis: oh

Jim Bidis: quick question

Jim Bidis: updating the firmware,will it erase my data?

David K.: It is a risk in "bricking" the drive, but it does not erase data. My suggestion would be to back up the data before you flash the firmware due to the potential risk you ahve.

Jim Bidis: And do i have to burn the iso file on a cd and boot from there or can i do it through seatools?

Jim Bidis: I've downloaded the file that you had since yesterday can i use that?

David K.: Yeah you'll need to burn to a cd

David K.: I would wait until this new one is released.

Jim Bidis: Thank you very much sir!

David K.: No prob Jim! Is there anything else I can do for you today?

Jim Bidis: No that's about it let's hope i find 1,5 TB for backup!Thank you very much!

David K.: Alrighty, Jim! Have a good day

Jim Bidis: You too!

Your session has ended. You may now close this window.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.