Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

Δηλαδη ρε παιδια αξιζει η αγορα 2 mlc 64GB για raid0 μονο για λειτουργικο σε σχεση με raid0 2x640GB WD? Θα δω μεγαλες διαφορες? Δεν προλαβα ρε μ@μωτο να παρω κανενα slc... 2 slc με 2 mlc εχουν μεγαλες διαφορες σε raid?

Link to comment
Share on other sites

samsung slc γιατι δε βρισκω πουθενά ρε παιδια?

τι εγινε με τους slc?

λεω να παω για 2x mlc samsung 64gb, αλλα σιγουρα δε προκειται να βρεθει τπτ σε slc?

γιατι ετσι?

2x mlc samsung 64gb ή 2x slc samsung 32gb???

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

samsung slc γιατι δε βρισκω πουθενά ρε παιδια?

τι εγινε με τους slc?

γιατι ετσι?

Ήταν προσφορά και έληξε... Θα τους βρείς και αλλού λογικά με λίγο ψάξιμο, αλλά ίσως όχι σε αυτήν την τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!:daisy:

Τα αλλαζω με το acronis αυτα!

Λοιπον, nf4 raid και stripe >= 64 : no vista install

sil3114 και stripe 128 : vista install OK αλλα οχι με cluster size 64k, αναγκαστηκα να κανω format απ το setup των vista....

let see....

Λοιπόν, μετά από πολύ ψαξιμο και διαβασμα στο ΝΕΤ :

Τα Vista θέλουν το "ΒΟΟΤ" τους στα 4Κ cluster.

To Strip Size (που κανονίζεται από το raid setup) είναι άσχετο με το όλο θέμα και καλό θα είναι να είναι μεγάλο ~128Κ ή περισσότερο)

Το cluster size (το οποιο επιλέγεται όταν γινεται format το partition σε NTFS) για το ACTIVE partition / BOOT partition (ειναι το παρτιτιον που έχει το "boot" folder των Vista) πρέπει να είναι 4Κ αναγκαστικα (MS said so). To partition που είναι εγκατεστημένα τα VISTA μπορούν να έχουν NTFS με ότι cluster size θέλετε (θα δοκιμάσω με 32Κ και 64Κ).

Τι σημαίνουν τα παραπάνω: Για να έχετε τα VISTA σας (είτε σε raid είτε σε μονό δίσκο, είτε SSD είτε μηχανικό) με άλλο cluster size θα πρέπει να έχετε φτιάξει και ένα μικρότερο partition (100~200ΜΒ είναι αρκετό) με 4Κ cluster όπου θα το κάνετε και active ώστε τα Vista κατά την εγκατάστασή τους να βάλουν εκεί το BOOT. Κατά την εγκατάσταση (αν δεν έχετε ετοιμάσει ήδη το partition που θα μπούν τα Vista με το cluster size επιθυμείτε) των Vista, δημιουργήστε ένα καινoύργιο partition για να μπουν εκεί τα Vista, και στην επιλογή του format επιλέξτε το cluster size που επιθυμείτε (16, 32, 64Κ) και επιλέξτε το να γίνει η εγκατάσταση σε αυτό.

Από αυτά που έχω δεί από διάφορους εδώ που έχουν ψάξει το θέμα των raid ssd vista, προτεινόμενα μεγέθη είναι :

RAID Strip Size : 128K

NTFS Cluster Size : 32K ή 64Κ

Ελπίζω να βοήθησα, (detete this : δεκτές παρατηρήσεις) παρατηρήσεις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ.

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

Σωστα!

και εγω αυτα καταλαβα απο αυτα που διαβαζα διασπαρτα. Μαλιστα καποιος σε αλλο θεμα μου ειπε να φτιαξω partition 100mb με 4K και ο υπολοιπος δισκος οτι θελω...

Η ερωτηση ειναι αν αυτο προτεινετε μονο σε raid (?)

Σε single ssd (πχ laptop) να το κανουμε αυτο? Cluster size 32K (τα 64 εχουν πολυ waste) θα δωσουν τπτ στην αποδοση?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα!

και εγω αυτα καταλαβα απο αυτα που διαβαζα διασπαρτα. Μαλιστα καποιος σε αλλο θεμα μου ειπε να φτιαξω partition 100mb με 4K και ο υπολοιπος δισκος οτι θελω...

Η ερωτηση ειναι αν αυτο προτεινετε μονο σε raid (?)

Σε single ssd (πχ laptop) να το κανουμε αυτο? Cluster size 32K (τα 64 εχουν πολυ waste) θα δωσουν τπτ στην αποδοση?

Όχι, το "προβλημα" των 4K είναι άσχετο από raid ή όχι (το γράφω παραπάνω) και με ένα μοναδικό μηχανικό δίσκο το ίδιο προβλημα υπάρχει.

Μιας και είσαι τώρα στα φορματ/εγκαταστάσεις θα σου έλεγα να προχωρήσεις έτσι με την λύση του 1 boot partition και 1 Vista partition. Με το acronis Disk Director (σε ένα BartPE bootable CD/USBstick) μπορείς μετά αυτού του είδος την εγκατάσταση να μετατρέπεις χωρίς κίνδυνο το cluster size του VistaPartition σε ότι νούμεροο θέλεις χωρίς προβληματα. Και έτσι φυσικά να κάνεις και τις μετρήσεις σου με τα διάφορα cluster sizes και να μας δώσεις και τα τις μετρήσεις αυτές ;) να μάθουμε και οι υπόλοιποι.

Εγώ τα 3 partitions που έχω στο raid είναι Vista, XP (αυτα είναι και το boot partition, έχουν το bootmgr kai BOOT folder) και Seven. To απόγευμα θα δόκιμάσω να αλλάξω το cluster size των Vista & Seven σε 32 και θα μετρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Για την αποδοση ρωταω παραπανω, το προβλημα ξερω οτι ειναι γενικο των βιστα

Αν φτιαξω το παρτισιον (των 100mb) τωρα, απ το Acronis, και βαλω το cd των vista για repair δε θα παει να φτιαξει το boot στον 100ρη?

Παλι να κανω φορματ ρε γμτ???

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα σωστα.. θα το κανω σε 2 λεπτα με το acronis και ενα copy paste...

αν παλι δε παιξει προτιμω να κανω re install... Λιγοτερο χρονο θα μου φαει....

θα το κανω μεσημερι με 32K και θα σας πω τι βγαζουν τα beches

Link to comment
Share on other sites

2x64gb samsung slc σε raid0 πανω στον ICHR9 της Mars
Είναι "χαμηλά" τα μικρά αρχεία. Έχεις δεδομένα μέσα ή είναι "κενοί" ? Τι strip size έδωσες στο raid, και τι cluster size στο partition C που μετρας ? δες τα δικά μου νούμερα με 2 @ raid0 εδώ Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

Virtualization πέφτει ή τι?

Δεν καταλαβαίνω με ποιο τρόπο οι επιδόσεις ενός δίσκου, πολλαπλασιάζονται σε raid-0 με δύο δίσκους.

Μετρήσεις με ένα δίσκο του chsin7 http://www.thelab.gr/showpost.php?p=885976&postcount=208

Μετρήσεις με δύο δίσκους του chsin7 http://thelab.gr/showpost.php?p=886129&postcount=225

Για παράδειγμα το write στο ATTO 0.5ΚΒ, με ένα δίσκο δίνει 7χιλ και με δύο σε RAID-0 πάει στις 53χιλ!!!

Ομοίως ...

1ΚΒ από 14χιλ πάει 108χιλ

2ΚΒ από 25χιλ πάει 189χιλ.

4ΚΒ από 40χιλ πάει 198χιλ

8ΚΒ από 52χιλ πάει 201χιλ.

Μήπως κάτι δεν κατάλαβα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Είναι "χαμηλά" τα μικρά αρχεία. Έχεις δεδομένα μέσα ή είναι "κενοί" ? Τι strip size έδωσες στο raid, και τι cluster size στο partition C που μετρας ? δες τα δικά μου νούμερα με 2 @ raid0 εδώ

Φρεσκο install Vista 32. Το stripe ειναι 128k και οσο για το cluster size δεν θυμαμαι να το ρυθμισα/αλλαξα ποτε :confused:

Εκανα disable το pagefile (8γιγα μνημη γιατι συντομα θα βαλω τα 64αρια τα vista) και το indexing. Τωρα δεν ξερω εαν πρεπει να κανω αλλα tweaks ...

Link to comment
Share on other sites

Tα έχει μαζέψει εδώ ο Voudas : http://www.hwbox.gr/showthread.php?t=3745&garpg=12#content_start

Στους SLC δεν χρειάζονται όλα αυτά, αλλά το SSD Teaker κάνει τα πράγματα απλά.

H μέτρηση που είχα κάνει με 2 Sammy SSD σε raid0 ήταν με strip size 128 και ενα κενό partition (cluster size 64K)

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

Από μένα ΤΕΡΜΑ οι SSD. Μπορεί πάλι να ασχοληθώ μαζί τους σε 20 χρόνια που θα έχουν οριμάσει. 2 VelociRaptor (300GB) σε raid0 (strip size 128k):

w06qg1uqtovye0e2lo8s.png

Κοιτάχτε τι κάνουν τα μωρά με γεμάτους δίσκους.

(να μην κάνουμε και ένα αστειάκι ? :p)

Και μένα μου φαίνεται ότι το cluster size δεν έχει τελικά σημασία, θα δοκιμάσω να αλλάξω το D partition (Vista 64K) σε 16Κ cluster και θα ξαναμετρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από 3 λεπτάκια και ένα resize του cluster (απο 64Κ σε 16Κ) με το το Acronis Disk Director :

y7u93cs84eb68nr1fi8v.png

Συγκρίνετέ το με την παραπάνω εικόνα (0.5, 1, 2, 4 read write) .

Μήπως τελικά το cluster size έχει τελικά σημασία ? Όσοι έχετε raid0 με 2 δίσκους για βάλτε το cluster size σε 8Κ (2 επί 4Κ, 4Κ είναι το physical σε SSDs) και όσοι μονούς βάλτε 4Κ και στείλτε feedback, θα την βρούμε την άκρη.

Έγινε επεξεργασία από ChSin7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.