Jump to content



Samsung MLC/SLC thread


Recommended Posts

οπως και να το γραψεις στο μυαλο ...ερχεται ο γιγαντοσωμος "Ραπερ":rofl:
Δεν το έποιασα :/ Για τον ΑΝ7 λες ?

@OSX:

Αν το παλικάρι στο δίπλα forum "μεταπωλεί" αυτούς :

- 64GB Samsung PB22-J 2.5" SSD - MMCRE64G5MXP-0VB (220read/200write)

- 64GB Samsung PB22-J 2.5" SSD - MMCRE64G5MPP-0VA (220read/120write)

τότε υπάρχει θέμα μιας και η Samsung τους 0VA τους δίνει 90/70 και όχι 220/120 και τους 64άρηδες 0VB 220/120 και όχι 220/200 (link). Καλό θα ήταν αν γινόταν να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες (μετρήσεις?)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έποιασα :/ Για τον ΑΝ7 λες ?

@OSX:

Αν το παλικάρι στο δίπλα forum "μεταπωλεί" αυτούς :

- 64GB Samsung PB22-J 2.5" SSD - MMCRE64G5MXP-0VB (220read/200write)

- 64GB Samsung PB22-J 2.5" SSD - MMCRE64G5MPP-0VA (220read/120write)

τότε υπάρχει θέμα μιας και η Samsung τους 0VA τους δίνει 90/70 και όχι 220/120 και τους 64άρηδες 0VB 220/120 και όχι 220/200 (link). Καλό θα ήταν αν γινόταν να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες (μετρήσεις?)

Τελικά είναι 220/200 και οι 64ρηδες. Δεν είναι τα παραπάνω μοντέλα από ότι μου είπε (τα OVA είναι "πρώτη" γενιά) οπότε παρήγγειλα και έναν ακόμα (να δω πόσους ακόμα θα μαζέψω).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι 220/200 και οι 64ρηδες. Δεν είναι τα παραπάνω μοντέλα από ότι μου είπε (τα OVA είναι "πρώτη" γενιά) οπότε παρήγγειλα και έναν ακόμα (να δω πόσους ακόμα θα μαζέψω).
Πόσους έχεις μαζέψει και ποιούς ? :D με'γιές προκαταβολικά :D

Δώσε μας νουμερα από τον 64άρη 220/200 μόλις τον πάρεις (ειδικά HDTune Pro 3.5, write και RandomAccess read & Write)

H Samsung όσο και αν έψαξα δεν δίνει πουθενά σε 64 MLC 220/200, δεν έχει και το καλύτερο site όμως :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχθες ηρθε ο δισκος. HDTune write ξεχασα να τρεξω και τωρα δεν μπορω.

Εχω να πω οτι ειμαι υπερευχαριστημενος και προτεινω SSD (εστω και καποιον φτηνο αλλα χωρις τα προβληματα των "φτηνων") ανεπιφυλακτα. Ειδικα αν πεσουν κι αλλο οι τιμες (πχ να παρω ακομα εναν με 100 ευρω) και γινει κανα RAID, ξεφευγει τελειως η αισθηση. Απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΠΟΥΘΕΝΑ, ειτε με Raid, ειτε χωρις. Οσον αφορα το write, με μπερδεψε λιγο μιας και δεν ειναι ουτε 120, ουτε 200 αλλα καπου στη μεση (~150) συμφωνα με το ΑΤΤΟ.

Οταν τον εγκατεστησα, ετρεξα ενα HDTach και το read βρισκοταν σταθερα στα 220.

attachment.php?attachmentid=25237&stc=1&d=1246356277

Οταν εγκατεστησα Windows και προγραμματα, οταν διαβαζει τα blocks που ειναι καλυμενα, το read πεφτει γυρω στα 180 αλλα και παλι ειναι απο τα υψηλοτερα.

attachment.php?attachmentid=35705&stc=1&d=1246464085

attachment.php?attachmentid=35703&stc=1&d=1246464085

attachment.php?attachmentid=35704&stc=1&d=1246464085

post-11787-1416074043,9644_thumb.jpg

post-11787-1416074043,9982_thumb.jpg

post-11787-1416074044,0141_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

εχω μπει κι εγω στο τρυπακι για εναν (η και δυο) ssd (σταθερο Κ λαπιτοπι)

εχω σταμπαρει τον 64αρη (παραπανω νομιζω οτι δεν αξιζει -ακομα-)

μπορουμε να κανουμε καμια ομαδικη αγορα-παραγγελεια?

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=HD-079-SA

http://www.novatech.co.uk/novatech/specpage.html?SAM-SSD64

απο που αξιζει?

εστειλα e-mail @ overclockers και μου απαντησαν αμεσα οτι δεν εχουν αποθεματα...

τον βρηκα και σ ενα Γερμανικο site αλλα τα χω ξεχασει τα Γερμανικα...

για το Ελλαντα ντεν εχουμε κανα νεο ποτε και ποσο θα κανει οταν ερθει ε?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπέρδεμα... πήρα δυο 128άρηδες MLC σε καλή τιμή νομίζοντας ότι είναι η παλιά γενιά (90/70)

O IMSM μου λέει ότι οι SSD είναι οι RBX Series M (παλιά γενιά) και το HDTach μου λέει ότι είναι MMDOE28G5MPP (PB22-J, 220/200).

Τους βάζω σε RAID0 και βλέπω τα παρακάτω:

3a49kfgqt58zkdnv7ytt.jpg

Δηλαδή το HDTach μου λέει PB22-J και το CrystalDiskMark και το ΑΤΤΟ μου λένε RBX Series M...

Confused.com

Link to comment
Share on other sites

Οι 2 128άρηδες είναι φορμαρισμένοι πλήρως εδώ και κανα μήνα και ~40% γεμάτοι.

Είμουν σίγουρος ότι είναι οι παλιοί (90/70) αλλά μια το part number και μια το HDTach, συν το γεγονός ότι στους Samsung MLC πέφτει λίγο το write μετά από γέμισμα, αντί να δω ~120Mb/sec write βλέπω 170+...

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση : Εχω παρει απο τους παλιους του 64αρηδες Samsung SLC απο την προσφορα του Novatech. (MCCOE64G5MPP-0VA)

Ξερει κανεις εαν ειναι συμβατοι με το firmware της Dell και συγεκριμενα αυτο

http://support.dell.com/support/downloads/download.aspx?c=us&l=en&s=gen&releaseid=R214180&formatcnt=2&libid=0&fileid=303196

Εχει δοκιμασει κανεις να τους flashαρει?

Link to comment
Share on other sites

The FW upgrade reduces potential issues due to power mode transitions and improves internal error handling.

ΠΟλλες φορες οταν βαζω το pc σε standy, κολλαει και δεν πεφτει σε standy και ειπα μπας και οφειλεται σε αυτο. Κατα τα αλλα, κανενα παραπονο απο τους SSD τους συγκεκριμενους ισα-ισα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Βήμα 0: Ένας καλός ύπνος παρέα με 2 SSD και το Air - Cherry Blossom Girl στο repeat.

th_view.jpg

Βήμα 1: Cloning του λειτουργικού από τον μηχανικό στον Trancend με την βοήθεια του freeware Carbon Copy Cloner και της ICYDOCK, εξωτερικής θήκης για SATA HDDs.

th_clone.jpg

Βήμα 2: Αντικατάσταση του μηχανικού δίσκου με τον SSD. [

] . Απαιτείται Torx T6 και (σταυροκατσάβιδο) Philips #00.

Βήμα 3: XBench σε Late 2008 Unibody MBP 15", Core2 2.53GHz/6MB L2, 4GB RAM, OSX 10.5.8

th_trancend.jpg

Βήμα 4: Πάλι ο μηχανικός στο βύσμα. Ξέχασα να γράψω ένα CD-άκι με επιτυχίες για συνάδελφο :wall:

th_burn.jpg

Review του Ultra εδώ: http://www.pureoverclock.com/review.php?id=787&page=1

Με την πρώτη ευκαιρία θα ποστάρω και για τον Summit 60GB, αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν αξιομνημόνευτες αποκλίσεις στα 4k. O Indilinx αποδίδει και πιστεύω κοντράρει τον samsung που φοράει ο Summit. Είδωμεν.

Έγινε επεξεργασία από cebit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγόρασα χθες έναν OCZ SUMMIT 60GB (SAMSUNG BASED) με 220READ/120WRITE/128CACHE.

Τα 7άρια πάνε σφαίρα και στο rating με disabled superfetch/prefetch/page file/hibernation/system restore

βγαζει 7.4. O Core V2 με τα ιδια tweaks εβγαζε 5.3 - 5.4

Στο HD TUNE το απλό ο SUMMIT δείχνει πάνω στο βρωμό NFORCE 780a --> 216 READ και 119 και κάτι. Εκανε ενα βύθισμα στα

158 σε ενα σημείο και μετά πάλι τσίτες. Οταν ξαναέτρεξα το test ξαναέκανε το βύθισμα στο ίδιο σημείο και με ίδια νούμερα. Σε

αλλα chipset μετά απο μια πρόχειρη έρευνα είδα να βγαζει και 250.

Τα Burst και Average δεν τα θυμάμαι. Γενικά έμεινα ευχαριστημένος και περιμένω ενα firmware που ετοιμάζουν επίσης

για αυτόματο καθάρισμα και ανακατανομή το οποίο "λέγεται" (αλλά δεν το πολυπιστέυω) οτι η Samsung θα το δώσει μόνο στην

OCZ. Βρήκα και POSTVILLE 160GB στα 393€ και σκευτομαι τώρα αυτόν η έναν SUMMIT 128GB ME 269€.

Ουτως η αλλως μόνο παιχνίδια θα φορτώνει.

Έγινε επεξεργασία από Seaside
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.