Jump to content



Ειδικά συμπληρώματα διατροφής και κίνδυνοι!!!


vagos2221416003330

Recommended Posts

Εσυ εισαι ο απολυτος στην κουβεντα φιλε μου ... προφανως ενοχληθηκες απο καποια ατομα στο gym kαι κοιτας να βγαλεις τον θυμο σου εδω μεσα (να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Eγω επαιρνα 3 χρονια συμπληρωματα (κρεατινη, γλουταμινη, ταυρινη, αμινοξεα και δεν θυμαμαι τι αλλο). Εχω σταματησει εδω και 2.5 χρονια και ολες οι εξετασεις μ ειναι μια χαρα.. Τωρα αν στο μελλον βγει κατι..(?) :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Να ποστάρω και γώ αποτελέσματα πλέον.... από το 1ο ποστ μέχρι τώρα κάνω αυτή την πρωτεινική διατροφή...με τόνους-κοτόπουλα-αυγά-γιαουρτάκια κτλπ.... και νέο πρόγραμμα για δύναμη και λίγο γράμμωση... Έκανα εξετάσεις προχθές και μου βρήκαν πολλά πράμματακια πάνω από το όριο...κρεατινίνη-ουρικό και κάτι άλλα....Από ότι μου είπαν μάλλον είχα αφυδατωθεί..(ίσως γιατί έκανα εξετάσεις 1-2 μέρες μετά τν 3μερη που είχα έπινα 1 ποτήρι νερό τη μέρα+ποτά στο έλεος...).Το 2ο ενδεχόμενο είναι να έγινε λάθος γιατί είχε πολύ κόσμο μόνο 1 άτομο για να εξυπηρετεί και αυτό είχε φρικάρει...

Το 3ο και πιο ανησυχητικο είναι όντως για κάποιο λόγο να είναι σωστές......

Πάντως έχω πάρει λίγο όγκο ακόμα (δεν τον ήθελα αλλά ντάξει...) και η δύναμή μου έχει φτάσει στο θεό πλέον...110 κιλά στον πάγκο με 4set από 15 επαν/ψεις το καθένα..Και στα άλλα παρόμοια πάω...Απλά θέλω λίγη γράμμωση γιατί μοιάζω με 150κιλά λίπους...

Και ακούω από μερικές αυτός είναι μπούλης.. :rofl: αλλά όλοι οι φίλοι μου με λένε ντούκι...(και τα 2 μου την ''σπάνε'' γι'αυτό θέλω και λίγη - πολύ γράμμωση..)

Τώρα για συμπληρώματα ίσως μετά τα 20+ να το ξανα-δώ το θέμα για καμιά πρωτεϊνούλα... παίζει ρόλο η γυμναστική με τις εξετάσεις ή είναι απλά θέμα διατροφής???

Link to comment
Share on other sites

vagos222?? γι αυτό είπα και σε άλλο μου ποστ πριν καταναλωθεί οτιδήποτε πρώτα κάνουμε εξετάσεις να δούμε τι μας λείπει στον οργανισμο και τι όχι και αναλόγως το βάρος της προπόνησης παίρνουμε συμπληρώματα μετα απο χορήγηση γιατρού. Τώρα αυτό που λένε άλλοι "είναι τελείως ακίνδυνα", είναι η μισή αλήθεια. Πολύ εύκολα μπορεί να βλάψει κανείς τον οργανισμό του απο υπερβιταμίνωση.

Να πω κατι στα παιδιά που λένε οτι καταναλώνουν συμπληρώματα χρόνια και επιπλέον κάνουν εξετάσεις αίματος και είναι οκ. Άραγε έκανε κανείς σας εντερόκληση να δει πως είναι το λεπτό έντερο ή κάψουλα? έκανε κολονοσκόπηση να δει την κατάσταση του παχέος εντέρου?

Link to comment
Share on other sites

...αν εννοείς πως τρώω πολύ..δεν νομίζω...είμαι πολύ μετρημένος λόγω του οτι προσπαθώ να γραμμώσω κιόλας.. Και προσπαθώ να έχω τον μεταβολισμό μου τερματισμένο όλη μέρα για να καίω full...Από την άλλη έχω άνχος μέχρη να βγεί η επόμενη εξέταση...Τεσπα θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε αθεόφοβε πόσα κοτόπουλα και τόννους κατανάλωσες? Νόσο των πουλερικών θα πάθεις!Όσο για σκευάσματα θα σουλεγα μη ασχοληθείς απο τη στιγμή που μπορείς και κάνεις διατροφή.

καλή επιτυχία στις εξετάσεις, δεν βλέπω λόγω να αναχώνεσαι μια χαρα θα ναι.

Link to comment
Share on other sites

όχι πολλά ρε συ.. πρωί γάλα με δημητριακά...μεσημέρι κοτόπουλο,βράδυ τόνο με μαρούλι ή γιαούρτι με μήλα....κάπως έτσι και αυτά πάνω κάτω έτρωγα..κοτόπουλο γύρο στα 200gr στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Τρωγε οτι και πριν απλα καθε 2 μερες το πρωι με το που ξυπνησεις κανε 20-30 λεπτα τρεξιμο με αδειο στομαχι, αμα θες να λαβεις πιο δραστικα μετρα διαβασε παρακατω :

Πρωτα, κανε μια καταμετρηση απο υδατανθρακες λιπη πρωτεινες και συνολικες θερμιδες που εχει η καθημερινη διατροφη σου, τις ημερες που ΔΕΝ γυμναζεσαι ή εστω δεν γυμναζεις πλατη/στηθος μειωσε τους υδατανθρακες στο μισο και απευφευγε την καταναλωση τους απτο απογευμα και μετα και αυξησε λιγο τα λιπη.

Οταν μιλαω για λιπος εννοω βιολογικο ελαιολαδο, λιπαρα ψαρια και καρυδια οχι κορεσμενα / υδρογωνομενα λιπαρα και φυσικα οταν μιλαω για υδατανθρακες εννοω συνθετους που βρισκονται σε ψωμια/παξιμαδια χωρις αλευρι σιτου, μακαρονια ολικης αλεσως, αναποφλοιωτο ρυζι (ή τουλαχιστον basmati ) και quaker, τελος φροντισε να συνοδευεις το μεσημεριανο και το βραδινο παντα με σαλατα, μπροκολλο καρροτο μαρουλι καλαμποκι ντοματα οτι σου αρεσει.

Βαλε μια ποικιλια και στην πρωτεινη, ομελετα σε αντικολλητικο τηγανι με αναλογια ασπραδιων/κροκων 5 προς 1, χοιρινο ψαρορονεφρι, σνιτσελ, αντε και κανενα ψαρακι :) α και τα φρουτα προσπαθησε να τα καταναλωνεις απτο πρωι εως και το απογευμα, πιο αργα τα αντικαθιστας με γαλατα γιαουρτια και τυρια.

Κατι πιο δραστικο που δεν το προτεινω ομως γιατι εισαι ακομα μικρος ειναι να ξεκοψεις για 1-2 μηνες τα ψωμοειδη τα γαλακτοκομικα και να λιωσεις στον διαδρομο, εγγυημενη γραμμωση :p

Οσο για την γνωμη απο τριτους, αστους να λενε, σημασια εχει τι λεει ο καθρεφτης ποσα κιλα αντεχεις να σηκωσεις και ποσα χιλιομετρα αντεχεις να τρεξεις, γνωρισα παιδια στην κυπρο 17-18 χρονων που ενω δεν φαινοντουσαν καθολου χοντροι μετα απο ενα τεταρτο τρεξιμο γυρω απτο γηπεδο τα φτυνανε και δεν μπορουσανε να παρουνε ουτε 10 καμψεις, μαζι με την υγεια ερχονται και τα υπολοιπα, ολα τα θυλαστικα σε αυτον τον πλανητη οταν ψαχνουνε για ταιρι κοιταζουν να βρουνε παντα αυτο που ειναι πιο υγιες, να το θυμασαι αυτο ;-)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι στα παιδιά που λένε οτι καταναλώνουν συμπληρώματα χρόνια και επιπλέον κάνουν εξετάσεις αίματος και είναι οκ. Άραγε έκανε κανείς σας εντερόκληση να δει πως είναι το λεπτό έντερο ή κάψουλα? έκανε κολονοσκόπηση να δει την κατάσταση του παχέος εντέρου?

Δηλαδη πριν 2 χρονια που εκανα διατροφη το οτι πηγαινα στην τουαλετα για χοντρο 2 με 3 φορες την ημερα ειναι ανησυχιτικο ? :p και εμενα οι εξετασεις αιματος που ειχα κανει τοτε ητανε αριστες, εκακολουθω να πιστευω πως οποιος ειναι συνεπης στην διατροφη και στην γυμναστικη του δεν θα εχει κανενα προβλημα στα 40-50 με χοληστερινη και ζαχαρο, ειτε εχει παρει συμπληρωματα στο ενδιαμεσο ειτε οχι, θα τον ζηλευουνε κιολας :p κατι που κανεις δεν μπορει να πει για τον μεσο ελληνα ( αν μπορουσε δεν θα ξεφυτρωνανε τα σουβλατζιδικα σαν μανιταρια )

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ grunt μόλις printαρα αυτά που μου είπες για να τα θυμάμαι:D .Αυτό με το τρέξιμο το πρωί εκτώς από τώρα που είναι διακοπές και κάτι γίνεται σε κανονικές μέρες απλά δεν γίνεται..(πρέπει 8 να είμαι σχολείο..άρα από της 7:30 στο πόδι...να ξυπνήσω 6 για να τρέξω μέχρι 6:30 και μετά ένα μπανάκι στα γρήγορα και σχολείο είναι θάνατος όταν κοιμάσαι 12-2 το βράδυ....βαριά η δουλειά του μαθητή..:tw: )

Τώρα αυτό για τα ψωμιά-τυριά τέλος + διάδρομο το θεωρώ πολύ...hard..δεν τρώω πολύ ψωμί (σχεδον καθόλου θα έλεγα..) αλλά με ένα λαδερό φαγητό θέλω και μία φέτα μαύρο ψωμί...γενικά δεν τρώω πάντως.Όσο για γάλα+τυρί...εκεί το παρακάνω λίγο...Θέλω 1-2λίτρα γάλα τη μέρα...

ΥΓ*(δεν τον μπορώ τον διάδρομο...μπορώ να παίζω 6 ώρες μπάσκετ με 2 10άλεπτα πάυση αλλά όχι διάδρομο..δεν τον αντέχω...+έχει πάρα πάρα πολύ κόσμο στους διαδρόμους στο gym και βαριέμαι να περιμένω 30λεπτά στην ουρά να τελειώσει αυτός που είναι στον διάδρομο για να μπώ εγώ...)

Link to comment
Share on other sites

ρε χωρις διαδρομο γενικα αεροβια γυμναστικη γραμμωση δεν θα δεις φιλε..πρεπει να ιδρωσει το κωλαρακι σου:hehe:

αααααααα αν και βασικα ειχες πει οτι λιωνεις στο mpasket οποτε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πριν 2 χρονια που εκανα διατροφη το οτι πηγαινα στην τουαλετα για χοντρο 2 με 3 φορες την ημερα ειναι ανησυχιτικο ? :p και εμενα οι εξετασεις αιματος που ειχα κανει τοτε ητανε αριστες, εκακολουθω να πιστευω πως οποιος ειναι συνεπης στην διατροφη και στην γυμναστικη του δεν θα εχει κανενα προβλημα στα 40-50 με χοληστερινη και ζαχαρο, ειτε εχει παρει συμπληρωματα στο ενδιαμεσο ειτε οχι, θα τον ζηλευουνε κιολας :p κατι που κανεις δεν μπορει να πει για τον μεσο ελληνα ( αν μπορουσε δεν θα ξεφυτρωνανε τα σουβλατζιδικα σαν μανιταρια )

Αυτό που θέλω να πω είναι μην επαναπαύεστε με τις εξετάσεις αίματος, μια βλάβη στο λεπτό έντερο που είναι και υπεύθυνο για την διάσπαση των τροφών και την απορρόφηση των βιταμινών/πρωτεϊνών κτλ κτλ δεν θα φανεί στις εξετάσεις αίματος αλλά μακροχρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πρόσφατα κάτι αρθράκια για τέτοια πραγματάκια...και λέγαμε με κάτι φίλους τι κάνει τι και ποιος παίρνει τί...είπα να φτιάξω αυτό το θέμα ώστε να κάνουμε μια κουβεντούλα για να μάθουν αυτοί που θέλουν να πάρουν αλλά και αυτοί που παίρνουν...Θα ήθελα όποιο γνωρίζουν να βοηθήσουν να ενημερώσουμε σωστά τον κόσμο...

Λοιπόν...Άκουσα λοιπόν ένα φίλο 17 χρονών να λέει πως έχει πολλά κιλά και θέλει να τα χάσει..Αλλά δεν είναι όλα τα κιλά παχάκια..είναι και μύες μιας που πάει Gym και από ότι είδα και γώ κανεί πολύ κουραστική αλλά και βαριά προπόνηση χωρίς όμως καθόλου διάδρομο μιας που δεν του αρέσει..Το παιδί έχει πάρα πολύ δύναμη αλλά λόγο διατροφής μαζί με την προπόνηση έχει πάρει αρκετό όγκο..Όμως τα χριστούγεννα σταμάτησε να γυμνάζεται και τώρα έχει κρεμάσει λίγο + ο όγκος έγινε πάχος...

Οπότε μου λέει σκέφτομαι να πάρω κανένα λιποδιαλύτη και κάτι φίλοι μου είπαν το hydroxycut hardcore και λίγο που το έψαξα μου φάνικε καλό...Όταν τον ρώτησα ξέρεις τι κάνει?Μου απάντησε απλά καίς λίπος......

Μετα μου είπε ότι άμα χάσει λίπος να πάρει κρεατίνη ή καμια πρωτεϊνη για να γραμμώσει και να έχει και λίγο όγκο όμως.....

Περιμένω να ακούσω γνώμες γιατί από ότι τσέκαρα αρκετοί εδώ μέσα ασχολείστε αρκετά και έχετε δοκιμάσει μερικά σκευάσματα....Άρα περιμένω και την ανάλογη ανταπόκριση..

Άμα βαριέται να κάνει διάδρομο και γενικότερα αεροβική γυμναστική τότε πες του να ξεχάσει το κάψιμο λύπους και να γραμώσει.Το μόνο που θα καταφέρει με διατροφή είναι να κάψει λύπος με πολύ μεγαλύτερο κόπο και δυσκολία και καιρό αλλά θα κρεμάσει!Δλδ με την αερόβια γυμναστική και διάδρομο κυρίως και μόνον θα χάσει και το λύπος που επιθυμεί και θα γραμώσει και όλα αυτα και πιο γρήγορα και πιο σωστά με προυπόθεση σωστή διατροφή, αλλιώς δεν κάνει τίποτα!Για αυτό για κάψιμο λύπους πρώτα από όλα πάει η αεροβική γυμναστική και σημαντικότερη και μετάαααα τα βάρη.

μπορείς να ΄χασεις 2-3 κιλά λίπος σε 7 μέρες??:hmm:

Και βέβαια μπορείς!Με σωστή διατροφή και σωστή γυμναστική και διάδρομο γίνεται.Μπορεί να είναι σπαστικό και κουραστικό αλλά γίνεται.Για έναν ο οποίος θεωρείται υπέρβαρος είναι πιο εύκολο να χάσει αυτά τα κιλά και πιο γήγορα από ένα που είναι αδύνατος. Μηδέν καλό αμηγές κακού ή κάτι τέτοιο δεν λένε?Τα καλά κόπης κτώνται κ.τ.λ.!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ λιπος χανεται ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτωσεων με ρυθμους μισου κιλου την βδομαδα. Δεν μιλαω για νερα και μυικο ιστο τα οποια φευγουν για πλακα εαν δεν τρως οπως πρεπει να τρως. Συνηθως αυτα που φευγουν πρωτα ειναι τα πολλα παραπανισια νερα με τα αεροβιο

Link to comment
Share on other sites

Άμα βαριέται να κάνει διάδρομο και γενικότερα αεροβική γυμναστική τότε πες του να ξεχάσει το κάψιμο λύπους και να γραμώσει.Το μόνο που θα καταφέρει με διατροφή είναι να κάψει λύπος με πολύ μεγαλύτερο κόπο και δυσκολία και καιρό αλλά θα κρεμάσει!

"Μην το παρακάνετε με την αερόβια, είναι υπερτιμημένη για το κάψιμο λίπους. ΔΙΑΤΡΟΦΗ και προπόνηση με βάρη είναι αυτά που καίνε λίπος για σας. Για τους αρχάριους, προτείνεται αερόβια 2 φορές την εβδομάδα, όχι πάνω από 30 λεπτά. Προτείνεται αερόβια υψηλής έντασης"

http://bodybuilders.gr/bodybuilding.asp?dtype=4&catid=11&recid=149

Link to comment
Share on other sites

Κατι που επιταχυνει πολυ τον μεταβολισμο (αρα και την καυση λιπους) και βοηθαει στο να το ριχνετε και λιγο εξω στο θεμα φαγητου ειναι τα sprint ...προσοχη : Οχι τζοκινγκ .. sprint!!

Διαβαστε και το παρακατω αρθρο που τα εξηγει ολα λεπτομερως

http://www.mindandmuscle.net/articles/chris-clancey/sprinting-1?page=0%2C0

Επισης πολυ καλα αρθρα για τεχνικες και συστημα προπονησης που ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ πραγματικα εχει γραψει ο Kelly Bagget. Δειτε εδω

http://www.higher-faster-sports.com/articles.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.