Jump to content



Ειδικά συμπληρώματα διατροφής και κίνδυνοι!!!


vagos2221416003330

Recommended Posts

Λετε για τα συμπληρωματα οτι ΜΠΟΡΕΙ να κανουν κακο, βεβαια δεν εχει αποδειχθει ΤΙΠΟΤΑ ακομα και για τα στεροειδη.

Γιατι δεν λετε τα ιδια για το τσιγαρο που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ μεσα απο 100αδες ερευνες προκαλει καρκινο.ειναι λιγο υποκριτικο αυτο ή μου φαινεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

ξεκινα thread gia το καπνισμα τοτε τι σχεση εχει με αυτα που κουβεντιαζουμε εδω?μεσα και εγω θα χωνω.θες και αποδειξεις και για τα στρεροειδη που απο την στιγμη μου πεθαινουν απο ανακοπες αθλητες και αλλοι με κατι χερια παραμορφωμενα μπαινουν στα χειρουργεια μηπως και σωσουν την κατασταση.ρε για την coca cola δεν εχει πει κανενας επισημα οτι κανει κακο.ε πιες λιτρα.να καταλαβαινουμε τι λεμε

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις πως θα ρίξουμε το λίπος στην κοιλιά? Απο 60 κιλά μέσα σε ένα καλοκαίρι πήγα 82 και πήρα πολλά στην κοιλιά, μετα απο 5 μήνες γυμναστικής τώρα είμαι 80 και μέχρι στιγμής φαίνονται 3 κοιλιακοί ο 3&4 είναι ενιαίος ! :slap: καμιά άσκηση για γρήγορα αποτελέσματα? μου χουν πει με αερόβια αλλά βαριέμαι, λέω να πάω να παίξω κανα μπασκετάκι λέτε να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα κάνω ρε συ στο πρόγραμμα που έχω, κάτω και πάνω κοιλιακούς, οι κοιλιακοί έχουν σφίξει όλοι το νιώθω αλλά το στρώμα λίπους στους κάτω δεν φεύγει! :baby:

Μια από τα ίδια. Ζητάς δύσκολα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα κάνω ρε συ στο πρόγραμμα που έχω, κάτω και πάνω κοιλιακούς, οι κοιλιακοί έχουν σφίξει όλοι το νιώθω αλλά το στρώμα λίπους στους κάτω δεν φεύγει! :baby:

Οι κοιλιακοι ειναι 5% ασκηση 45% αεροβια 50% διατροφη, ξερω ατομα με six pack που αντε να εχουν κανει 200 ροκανισματα στην ζωη τους :p

Link to comment
Share on other sites

Το λιπος φευγει στο πολυ τελος-τελος απο εκεινη την περιοχη. Πρεπει να εχει φυγει σε μεγαλο ποσοστο απο το υπολοιπο σωμα. Μην ξαχναμε οτι οι περισσοτερες λιπο-αποθηκες στους αντρες βρισκονται στην περιοχη της κοιλιας. Επισης βοηθανε να κανεις ΚΑΙ κοιλιακους εκτος απο διατροφη και αεροβια γιατι βοηθαει το δερμα να "κολλησει" καλυτερα πανω στην κοιλια (θελει καιρο ομως)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνεις 300 κοιλιακούς της πάνω κοιλιάς, 300 κοιλιακούς της κάτω κοιλιάς, 300 κοιλιακούς πλαϊνούς και 300 κοιλιακούς ραχιαίους ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, μην περιμένεις να φύγη η "κοιλιά" σου τόσο γρήγορα..... :)

ΣΥΝ με όλα αυτά που σου λέω, ΔΕ θα έχεις προβλήματα με τη μέση σου για ΠΟΛΛΑΑΑΑ χρόνια, ΑΚΟΜΑ κι αν στο μέλλον παρατήσεις τη γυμναστική......

Χτίστε το σώμα σας ΟΧΙ ΜΟΝΟ για ΤΩΡΑ, αλλά και για ΜΕΤΑ που θα "βγείτε"... :)

Συμπληρώματα διατροφής:

Όσα ΛΙΓΟΤΕΡΑ παίρνετε, τόσο το καλύτερο....Όταν σταματήσετε τη γυμναστική θα το βρείτε μπροστά σας αυτό.....

Αυτοί που παίρνουν κάργα πράμα για να "γίνουν", όταν σταματήσουν, θα είναι ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ απ'όταν ΑΡΧΙΣΑΝ.... ;)

ΜΗΝ κοιτάτε ΜΟΝΟ το "τώρα".... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε με το καιρο ανεβαινεις. Δε τα ξερω και τοσο καλα τα του γυμναστηριου. Εκανα μονο 3 φορες τη βδομαδα απο 1 ωρα.

Αλλα εκανα με το γοριλα 9km (μ.ο) κολυμπι καθημερινως εκτος Κυριακης. Ωραιες εποχες... :upside:

BTW Ξεκιναω απο βδομαδα gym γιατι εχω αρχισει και ξεπερναω πια τα ορια.

178cm -> 87kg... Eυτυχως δε μ φαινονται :p

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εκανα με το γοριλα 9km (μ.ο) κολυμπι καθημερινως εκτος Κυριακης. Ωραιες εποχες... :upside:

[offtopic]Τις Κυριακές πλατσουρίζαμε παρέα στο τζακούζι... τι πεταλούδες, τι ύπτια :hehe: [/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Να πουμε τα βασικα γιατι βλεπω οτι υπαρχουν πολλες παρεξηγησεις.Για να αδυνατισεις πρεπει οι θερμιδες που καις καθε μερα να ειναι περισσοτερες απο αυτες που προσλαμβανεις(αυτο εξαρταται και απο τον μεταβολισμο του καθενος) .αυτο το καταφερνεις με την ασκηση αναεροβια ή αεροβια.Για μενα εαν θελεις να χασεις κιλα αρχιζεις με παρα πολυ τρεξιμο και ελαφρια βαρη και ΣΩΣΤΗ διατροφη κατα την πορεια το αλλαζεις κατα οπως σε βολευει.Τωρα το λιπος γυρω απο την κοιλια ειναι το τελευταιο που θα φυγει.κανοντας ΜΟΝΟ κοιλιακους και ενω υπαρχει πολυ λιπος πανω απο τους κοιλιακους μυς δεν καταφερνεις να διωξεις το λιπος ΑΛΛΑ να δυναμωσεις τους μυς που ειναι απο κατω(αμα φας κανα απερκατ στο στομαχι θα καταλαβεις διαφορα).Το οτι το λιπος θα γινει μυς αυτο απλα δεν υπαρχει και δεν μπορει να γινει.

P.s Αν και τα εχω παρατησει με πορωσατε παλι...

Link to comment
Share on other sites

παιδειά 1 ερώτηση: εγώ ήμουν στα 80 κιλά με 1.83 ύψος...το πρόβλημα είναι ότι με τις 2 γιορτές (χριστούγεννα κ πάσχα) πήρα 7 κιλά και πήγαν όλα στομάχι...εμένα όμως το στομάχι δεν μου είναι τόσο πρόβλημα όσο από την μέση κ κάτω (μην πάει το μυαλό στο πονηρό :p )....τι ασκήσεις προτείνετε να κάνω για να χάσω από μέση κ κάτω κιλάκια??? θενκ ιου!!!

Link to comment
Share on other sites

αερο@αμίες μου χουν πει οτι είναι καλές για κοιλιακούς, θα αυξήσω τα σετ και τις επαναλήψεις στους κοιλιακούς και βλέπουμε...

edit: ρε σεις ξέρετε κανένα καλό μαγαζί για φθηνό και καλό διάδρομο? κυρίως θα θελα μόνο το κάτω μέρος χωρίς χειρολαβές και ψοψοψόνια σαν αυτό που είχε ο Will Smith στη ταινία "The legend".

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....1ον το 60% το κάνει η σωστή διατροφή αλλά..διατροφή θα βρείς σε διαιτολογο ο οποίος να μην είναι άσχετος...εγώ βρίκα ένα πολύ καλό τύπο όπου έχω χάσει 7 κιλά από το last post μου αλλά είναι καθαρό λύπος!!!!Τεράστια αλλαγή... μέχρι τώρα με τις διατροφές και τις χαζομάρες που έβλεπα στο net αλλά και σε άσχετους διαιτολόγους..είτε ένιωθα αδυναμία είτε έχανα 10-15kgr αλλά αλλά μαζί με μύες....πράμα που σιγούρεψα τώρα...

Στο gym για γράμμωση χρειάζεται πολλές πολλές επ/ψεις με ελάχιστα βάρη δλδ για έναν που έκανε με 100kgr πάγκο ας πούμε αλλά 15 επ/ψεις θα βάλει 50κιλα και λιγότερα αρχικά και θα κάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30 επ/ψεις.. όταν φτάσει τις 50 επ/ψεις χ 4set τότε θα βάλει άλλα 10kgr και θα κάνει το ίδιο...Αυτο σου κάνει πολύ πολύ καλύ γράμμωση σε συνδιασμό με αντοχή και δύναμη...(λίγο από όλα και είναι καλύτερο από καθαρή δύναμη ή αντοχή ή μόνο γράμμωση..)

Πάντως ο διαιτολόγος μου έχει σπουδάσει america και ξέρει πάρα πολλά πάνω στο θέμα..μου είπε ακόμα ότι 2 χρόνια τώρα κάνω μλκς.... και με το πρόγραμμα που μου έδωσε είδα τρομερές αλλαγές σε λίγο χρόνο και το πιο ωραίο χωρίς να σταματήσω να τρώω ψωμί-γλυκά-σουβλάκια απλά βάλαμε ένα μέτρο...

ΥΓ* πήγα σε διαιτολόγο γιατί έκανα εξετάσεις αίματος και μου βρήκαν συκώτι+νεφρά χάλια... ο γιατρός είχε πει : για 75-80 χρονών είναι μέτριες τιμές...και έχω 3 βδομάδες τώρα που τρέχω και τελικά το πρόβλημα ήταν η πρςτεινική διατροφή που βρίκα στο net..(η οποία απέδωσε μεν γιατί αύξησα πολύ τις επιδώσεις μου....αλλά μου έκανε ζημιές οι οποίες ευτυχώς είναι αναστρ/μες με καλή διατροφή..).Έτσι μου είπε επιπλέον ότι η μυική σου μάζα είναι πολύ μεγάλη για την ηλικία σου και ότι πρέπει να κόψεις τα βάρη και να αρχίσει ΜΟΝΟ αερόβια....(αυτό απλά δεν παίζει...ίσως ελαττώσω τα βάρη και κάνω περισσότερο αερόβια αλλά όχι και να τα κόψω τελείως..)Ακόμα είπε πως για 5-10 ακόμα χρόνια δεν θα έχω κανένα πρόβλημα γιατί είμαι γερός σαν ταυρος αλλά με τους ρυθμούς αυτούς το σώμα μου θα κουραστεί και σε καμία 20αρια χρόνια θα έχω πρόβλημα...οπότε με έστειλε σε διατροφολόγο ο οποίος είναι super και έχασα αρκετο λυπος μέχρι τώρα και συνεχίζω...

Σορρυ για το μεγάλο Post απλά το γράφω για να δείτε την δικιά μου ιστορία ως παραδειγμα προς αποφ/γη... Ένας ψαγμένος διαιτολόγος είναι ότι πρέπει και ξέρει περισσόετρα από τον κάθε ένα @@α που θέλει να πούλήσει συμπληρώματα διατροφής ή να κάνει διαφ/ση στο γραφείο του δίνοντας δωρεάν δίαιτες που χάνεις κιλά και αυξάνεις αποδόσεις και μλκς....Άρα σωστή διατροφή = όλα τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν....1ον το 60% το κάνει η σωστή διατροφή αλλά..διατροφή θα βρείς σε διαιτολογο ο οποίος να μην είναι άσχετος...εγώ βρίκα ένα πολύ καλό τύπο όπου έχω χάσει 7 κιλά από το last post μου αλλά είναι καθαρό λύπος!!!!Τεράστια αλλαγή... μέχρι τώρα με τις διατροφές και τις χαζομάρες που έβλεπα στο net αλλά και σε άσχετους διαιτολόγους..είτε ένιωθα αδυναμία είτε έχανα 10-15kgr αλλά αλλά μαζί με μύες....πράμα που σιγούρεψα τώρα...

Στο gym για γράμμωση χρειάζεται πολλές πολλές επ/ψεις με ελάχιστα βάρη δλδ για έναν που έκανε με 100kgr πάγκο ας πούμε αλλά 15 επ/ψεις θα βάλει 50κιλα και λιγότερα αρχικά και θα κάνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30 επ/ψεις.. όταν φτάσει τις 50 επ/ψεις χ 4set τότε θα βάλει άλλα 10kgr και θα κάνει το ίδιο...Αυτο σου κάνει πολύ πολύ καλύ γράμμωση σε συνδιασμό με αντοχή και δύναμη...(λίγο από όλα και είναι καλύτερο από καθαρή δύναμη ή αντοχή ή μόνο γράμμωση..)

Πάντως ο διαιτολόγος μου έχει σπουδάσει america και ξέρει πάρα πολλά πάνω στο θέμα..μου είπε ακόμα ότι 2 χρόνια τώρα κάνω μλκς.... και με το πρόγραμμα που μου έδωσε είδα τρομερές αλλαγές σε λίγο χρόνο και το πιο ωραίο χωρίς να σταματήσω να τρώω ψωμί-γλυκά-σουβλάκια απλά βάλαμε ένα μέτρο...

ΥΓ* πήγα σε διαιτολόγο γιατί έκανα εξετάσεις αίματος και μου βρήκαν συκώτι+νεφρά χάλια... ο γιατρός είχε πει : για 75-80 χρονών είναι μέτριες τιμές...και έχω 3 βδομάδες τώρα που τρέχω και τελικά το πρόβλημα ήταν η πρςτεινική διατροφή που βρίκα στο net..(η οποία απέδωσε μεν γιατί αύξησα πολύ τις επιδώσεις μου....αλλά μου έκανε ζημιές οι οποίες ευτυχώς είναι αναστρ/μες με καλή διατροφή..).Έτσι μου είπε επιπλέον ότι η μυική σου μάζα είναι πολύ μεγάλη για την ηλικία σου και ότι πρέπει να κόψεις τα βάρη και να αρχίσει ΜΟΝΟ αερόβια....(αυτό απλά δεν παίζει...ίσως ελαττώσω τα βάρη και κάνω περισσότερο αερόβια αλλά όχι και να τα κόψω τελείως..)Ακόμα είπε πως για 5-10 ακόμα χρόνια δεν θα έχω κανένα πρόβλημα γιατί είμαι γερός σαν ταυρος αλλά με τους ρυθμούς αυτούς το σώμα μου θα κουραστεί και σε καμία 20αρια χρόνια θα έχω πρόβλημα...οπότε με έστειλε σε διατροφολόγο ο οποίος είναι super και έχασα αρκετο λυπος μέχρι τώρα και συνεχίζω...

Σορρυ για το μεγάλο Post απλά το γράφω για να δείτε την δικιά μου ιστορία ως παραδειγμα προς αποφ/γη... Ένας ψαγμένος διαιτολόγος είναι ότι πρέπει και ξέρει περισσόετρα από τον κάθε ένα @@α που θέλει να πούλήσει συμπληρώματα διατροφής ή να κάνει διαφ/ση στο γραφείο του δίνοντας δωρεάν δίαιτες που χάνεις κιλά και αυξάνεις αποδόσεις και μλκς....Άρα σωστή διατροφή = όλα τα λεφτά...

Αυτο που σου εκανα bold , ειναι απο τους μεγαλυτερους μυθους ... ισα-ισα οταν κανουμε διαιτα πρεπει να διατηρουμε οσο μπορουμε την δυναμη μας για να κραταμε ψηλα το ορμονικο.

7 κιλα λιπους ειναι παρα πολλα ... εαν υποθεσουμε οτι ολα ειναι λιπος. Σε ποσο καιρο τα εχασες?

Εισαι 75-80 χρονων?! :o

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσια ο διαιτολόγος σου είπε αυτό που έγραψα και γω πιο πάνω, για να γραμμώσεις και να κάψεις λίπος δεν χρειάζεται να κάνεις βάρη, καλύτερα κάνε ένα άλλο άθλημα, τρέξιμο ποδόσφαιρο μπάσκετ κτλ κτλ, να είσαι και έξω να μην κλείνεσαι μέσα και θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα. Βλέπε τους αθλητές που ασχολούνται με αυτά τα αθλήματα είναι τέζα γραμμωμένοι δεν είναι "τούμπανα".

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.