Jump to content



Ειδικά συμπληρώματα διατροφής και κίνδυνοι!!!


vagos2221416003330

Recommended Posts

παίδες έτσι έλεγε η αρχική διατροφή... το θέμα είναι ότι 7-8λίτρα νερό τη μέρα πάνε κάτω+τρώώ κάτι...ότι να ναι πχ φρούτο ή ένα κράκερ..ect ανά 3 ώρες ώστε να έχω τον μεταβολισμό να δουλεύει 100% όλη μέρα..μαζί με πράγματα που έχουν φυσική πρωτεϊνη και επιπλέον αυξάνουν τις προσλήψεις-παραγωγή κρεατίνης+εντατικό πλέον γυμναστήριο με διάδρομο(:sick::sick::sick::bad::bad:) και βάρη νομίζω πως θα χάσω αρκετά κιλά μέχρι το καλοκαιράκι και θα αρχίσει να γραμμώνει όλος αυτός ο όγκος επιτέλους..ε τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply
με 8 λιτρα νερο τη μερα ξεκινας για υπονατριαιμια και παρτον κατω...

τι είναι αυτό?????:boxed: δεν το είχα ακούσει...άλουσα που λέγανε όσο πιο πολύ νερό μπορείς....να τα κάνω 4-5 τα λίτρα νερό??

Link to comment
Share on other sites

εμμ έχω ένα θέμα με το γάλα και είναι το μόνο που με φρικάρει στη διατροφή...λέει 1..Max 2 ποτηρια τη μέρα...και γώ θέλω 1-2λίτρα τη μέρα....

Από νερό θα πάω στα 3-4λίτρα τη μέρα για να μην έχουμε τίποτα κουλά...

Από χυμούς δεν είμαι fαn γενικά...

Link to comment
Share on other sites

1-2 λιτρα γαλα την μερα δεν χρειαζεσαι. Οι γυναικες το εχουν περισσοτερο αναγκη. Μην υπερβεις τα 400γρ γαλα την μερα ... απλα ΔΕΝ το χρειαζεσαι και δεν προτεινεται σε διατροφες με βαση το αδυνατισμα. Καλη ωρα ειναι να πινεις ενα ποτηρι πριν τον υπνο μιας και λογο τρυπτοφανης που περιεχει σου φερνει υπνο και εχεις και αργη διασπαση αμινοξεων στο αιμα σου κατα ολο την διαρκεια του υπνου :yu:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βοηθάει και στα οστά μακροπρόθεσμα αλλά 1-2 ποτήρια μαχ την μέρα είναι υπέρ αρκετά.

Για το νερό, ναι αποβάλεις πράματα με την ασταμάτητη ούρηση, αλλά και έρευνες πλέων απέδειξαν πως το «να πίνετε 4 δεξαμενές την μέρα» ήταν άλλος ένας μύθος και δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα όπως θεωρείτο μέχρι πρότινος.

Απλά περισσότερο το καλοκαίρι και λιγότερο τον χειμώνα για ευνόητους λόγους πρέπει να ΜΗΝ αφήσεις τον οργανισμό σου να αφυδατωθεί, και το πιο βασικό, όταν αισθάνεσαι πως διψάς, έχεις ήδη αφυδατωθεί.

Link to comment
Share on other sites

καλό αυτό δεν το ήξερα..(ότι όταν διψάς είσαι σαν σταφίδα:jester:)

οκ..τώρα είμαι στα 2 ποτήρια τη μέρα γάλα και 3,5λίτρα νερό...ά και κανα ποτήρι χυμό μέρα παρά μέρα...Κάτι άλλο για να προσέξω??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@ vagos : επιτελους ηρθανε απτο ebay τα πραματα που ηθελα 20, dymatize ISO 100 whey extreme carbs kai trec nutrision dextrose + vitamin c + taurine, παω με τον φιλο μου αυριο κιολας να ανανεσω την συνδρομη στο γυμναστηριο :D επομενη βημα να προμηθευτω ιπποφαες και βασιλικο πολτο, οποιος ξερει που ΔΕΝ τα βρισκω νοθευμενα ας πει :)

Εντυπωσεις απτη whey αυριο που θα κατεβασω το πρωτο μου shake μετα απο 2 χρονια, ελπιζω να μην στειλει και αυτη στο WC, μισο λιτρο γαλα ηπια το πρωι και με θερισε :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

νταξει ρε εχετε προβλημα.sorry Κιολας

και βασικα κατι αλλο.επειδη ειμαι σιγουρος οτι ολοι παμε gym για να φτιαξουμε σωμα και να αρεσουμε στο γυναικειο φυλο ποιος σας ειπε οτι στις γυναικες αρεσουν τετοια σωματα?στις περισσοτερες γυναικες αρεσουν ναι μεν γυμνασμενα σωματα αλλα φυσικα γυμνασμενα και απο την στιγμη που θα βαλεις κατι στο στομα σου που εκτος φυσιολογικης τροφης παυει να λεγετε ετσι..και ξαναλεω οπως και στο προηγουμενο thread οποιος εχε αρχιδια(ναι εβρισα) ας φτιαξει σωμα σωστα και φυσικα.αυτα του styl χεκιναω gym 3 μηνες πριν απο το καλοκαιρι και μπουκωνομαι με οτι να ναι επειδη δεν εχω χρονο ειναι το λιγοτερο αστεια.

(μολις γυρισα απο προπονηση.(squat+αρσεις θανατου--->ψοφιος:tomato:)

τελος στον φιλο που ανοιξε την κουβεντα.αγορι μου συνεχισε ετσι!μπες μια και στο bodybuilding.gr kai δες για διατροφη για αυξηση μυικης μαζας.εκει φυσικα μιλανε και για παρασκευασματα αλλα προσπερασε τα αυτα.

Μην ακους κανεναν συνεχισε την προπονηση και την διατροφη αυστηρα και να δεις που θα γινεις μια χαρα!μπορει οχι φετος το καλοκαιρι αλλα του χρονου θα εισαι GG.το φιλαρακι σου γραφ'το πες του εισαι στοκος παρε οτι θες.το λογικο ειναι να δει αποτελεσματα πιο νωρις απο σενα αλλα τι να λεει......?

αααααα και ολα αυτα που ελεγες οτι παιζεις μπασκετακι τοσο πολυ απλα super...:T:

α και κατι που θυμηθηκα πριν καιρο μου ειχε πει ενα φιλος στο gym οτι ο κολητος του απο κακη χρηση λιποδιαλυτων ειχε προβληματα στην στυση.τωρα δεν ξερω κατα ποσο αληθευει και πως ειναι τωρα αλλα το ρισκαρεις?δλδ ναι μεν θα φτιαξεις την ΚΟΡΜΑΡΑ αλλα οταν στην πεσει το μου**κι θα πεις αααααααα δεν δουλευει βολεψου με τα δαχτυλα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν με ξερεις προσωπικα οποτε το συμπερασμα σου δεν μπορω να το λαβω σοβαρα, αυτα περι αντρας τα ακουω βερεσε, μια γραμμωση θελω να κανω ο ανθρωπος διατηρωντας οσο το δυνατον περισσοτερη απτην μυικη μου μαζα γιατι εφυγα απτον στρατο +11 κιλα ,αφου ΔΕΝ μπορω να πιω γαλα, εδω και 14 μηνες που εχω ξεφυγει απο θεμα διατροφης και κατεβαζω οτι βρω μπροστα μου, οσες φορες και να εχω δοκιμασει μου προκαλει προβληματα, δυσανεξια στην λακτοζη λεγεται, google it ! :p

Δηλαδη με λιγη μαλτροδεξτρινη, ορο γαλακτος και δεξτροζη γινομαστε προβληματικοι/αδερφες/ζαβολιαριδες/ατιμοι/ρεμαλια κλπ ? :D Δηλαδη αυτοι που παιρνουνε ορμονες στεροειδεις εφεδρινες και τα ρεστα τι ειναι κατα την δικη σου αποψη ? τραβελια ? :rofl: Συγνωμη αλλα μου λες οτι ασχολεισαι 3 χρονια , δηλαδη πιστευεις οτι κανενας αποσους εχουν ποσταρει σε αυτο το thread εχει την πεποιθηση οτι θα καθεται ολη μερα στον καναπε τρωγοντας μπακλαβαδακια και με 3-4 σκονες θα φτιαξει σωμα ? Τα 6-8 γευματα την ημερα και η γυμναστικη που κανεις δεν ειναι αυτα που θα καθορισουν τα αποτελεσματα ? Δικο μας ειναι το σωμα κ οτι θελουμε το κανουμε στην τελικη, δεν χρειαζεται να μας βγαλεις ανανδρους κι απο πανω :sarcastic:

Οσο για το γυναικειο φυλλο καμια σχεση, απο προσωπικη εμπειρια η εικονα του αντρα που εχει περαση τουλαχιστον στα μικρα ειναι 1.80+ λεπτοκαμμομενος/κομψος, αθλητικος ενιοτε λιγο μπρατσωμενος και μελαμψος , δηλαδη μιλαμε για ημι-επαγγελματια ποδοσφαιριστη / μπασκετμπολιστα / κολυμβητη οχι τον Mr olympia ουτε φυσικους bodybuilder σαν τον Tom Venuto :p ( http://www.fitren.com/ )

Στην δικη μου περιπτωση κανω οτι κανω για μενα και μονο,το αντιθετο φυλλο το εχω γραμμενο γιατι το βλεπω αυτη την περιοδο σαν ενα κομματι κρεας και τπτ παραπανω ( φταιει λιγο και ο ΕΣ σε αυτο :p ) αμα εχω καψες παω πατησια δινω ενα 20αρικο και .... ξερεις :p αλλη δικαιολογια ειναι οτι εχω 2-3 φιλους πρηχτες που μου πασπατευουν συνεχεια τα μπρατσα και τα φτερα και μου λενε να ξανασχοληθω οπως και δηποτε, οποτε μπορεις να πεις οτι δεχομαι πιεση απ'τον κοντινο μου κυκλο, ειμαι αδυναμος χαρακτηρας και τα λιμπαν τα λιμπαν :sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω την μικρη μου εμπειρια.

Εκανα πριν 3 χρονια περιπου μια πολυ περιεργη διαιτα και ο ιδιος ο γιατρος μου, μου συνεστισε μια πρωτεινη 100% απο ορο γαλακτος. Φυσικα παραλληλα με γυμναστηριο (διαδρομο κυριως) και επαιρνα ενα scoop μετα το γυμναστηριο μονο.

Τωρα συνεχιζω κ την παιρνω σαν συμπληρωμα με πιο εντατικο προγραμμα (παλι ο γιατρος εδωσε το ΟΚ)

Πρεπει να διαχωριστουν τα απλα συπληρωματα με τα στεροιδη κλπ. Εχουν μεγαλη διαφορα κ αν καποιος δεν καταλαβει το ρολο του καθε βοηθηματος ευκολα λεει "Ααα, ειναι κακα πραγματα ολα αυτα 666- Τουρκοι κλπ κλπ" ΄;)

Link to comment
Share on other sites

Να πω κ γω την μικρη μου εμπειρια.

Εκανα πριν 3 χρονια περιπου μια πολυ περιεργη διαιτα και ο ιδιος ο γιατρος μου, μου συνεστισε μια πρωτεινη 100% απο ορο γαλακτος. Φυσικα παραλληλα με γυμναστηριο (διαδρομο κυριως) και επαιρνα ενα scoop μετα το γυμναστηριο μονο.

Τωρα συνεχιζω κ την παιρνω σαν συμπληρωμα με πιο εντατικο προγραμμα (παλι ο γιατρος εδωσε το ΟΚ)

Πρεπει να διαχωριστουν τα απλα συπληρωματα με τα στεροιδη κλπ. Εχουν μεγαλη διαφορα κ αν καποιος δεν καταλαβει το ρολο του καθε βοηθηματος ευκολα λεει "Ααα, ειναι κακα πραγματα ολα αυτα 666- Τουρκοι κλπ κλπ" ΄;)

my friend ακομα γινονται ερευνες για να διαπιστωθει αν μακροπροθεσμα προκαλουν προβληματα στον οργανισμο.τπτ δεν ειναι σιγουρο.αλλα και να προκαλουν ζημια λες να βγουν και να το πουν ανοιχτα με τοσο κοσμο που καταναλωνει κουτες ολοκληρες?

νταχει οκ ο καθενας στο σωμα του μπορει να κανει οτι θελει κανενα προβλημα αλλα απο την στιγμη που ενα ΠΑΙΔΙ ζηταει την γνωμη σας και αρχιζεται να του αραδιαζεται μαρκες παρασκευασματων για να φτιαξει σωμα μεχρι το καλοκαιρι,εεε εδω εχω προβλημα εγω

Link to comment
Share on other sites

Jesus εισαι υπερβολικος ... και αφου κανεις 3 χρονια οπως λες θα επρεπε να ξερεις την διαφορα συμπληρωματων απο στεροειδη και να μην μιλας λες και τα βαζεις ολα στο ιδιο καζανι.

Κανω 10 χρονια βαρη, συμπληρωματα παιρνω εδω και 6-7 χρονια. Ειμαι 29 στα 30 και εκανα εξετασεις αιματολογικες πριν μερικες μερες. Ολα ηταν ΚΑΡΑ-φυσιολογικα και σιγουρα ειμαι πιο υγιης απο τον μεσο Ελληνα του καναπε.

BTW, αρσεις και squat FTW!! :T:

Σε αυτο που συμφωνω μαζι σου ειναι οτι οι φρασεις "μεχρι το καλοκαιρι" "πως μπορω μεσα σε χ μηνες να γινω ετσι" δειχνουν απλα την αντιληψη μερικων οτι παιρνοντας την ταδε πρωτεινη θα γινουν "μοσχαροι" ή σαν αυτους που βλεπουν στα περιοδικα

Τωρα για το τι θελουν οι γυναικες οσο αφορα το σωμα χ3στηκα με το συμπαθειο ... την γυμναστικη την κανω για παρτυ μου. Γιαυτο και κανω 10 χρονια. Εαν δεν εχεις το μπλα-μπλα και γενικως προσωπικοτητα , Ο Brad Pitt να εισαι παλι δυσκολα ειναι

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα δεν ειναι το ιδιο σε καμια περιπτωση αλλα δεν εχει βγει και καποιος επιστημονας μετα απο μελετες να πει εγγυημενα οτι ειναι ολα οκ οσα χρονια και να παιρνεις συμπληρωματα και οτι δεν θα παρουσιαστει τπτ ακομα με μετα απο χρονια.και για να τελειωσω ΕΣΥ κατεβασε οτι θες σωμα σου ειναι αλλα οταν σου λεει ενας πιτσιρικας να παρω η να μην παρω το σωστο ειναι να του πεις οχι.

και η αποψη μου για το ποιος εχει @@ που εθιξες στο αλλο thread δεν αλλαζει.βαρεθηκα να βλεπω φουσκομενους στο gym (που ναι δεν παιρνουν στεροειδοι,αυξητικες κλπ κλπ αλλα απο τα "νομιμα" εχουν κατεβασει κουβαδες) να κοκορευονται να υπερηφανευονται και να λενε τι κορμαρες εχουν και ποσο μικρο χερι εχω συγκριτικα με αυτους.ε χεστε με πια.μπορει να μην ειμαι τοσο τουβανο αλλα εχω πολυ πιο φυσιολογικο σωμα απο ολους αυτους.αν θες να κανεις τον μαγκα στο gym τουλαχιστον κολλα μια ταμπελα στο κεφαλι σου με το τι παιρνεις να ξερουμε

Link to comment
Share on other sites

και η αποψη μου για το ποιος εχει @@ που εθιξες στο αλλο thread δεν αλλαζει.βαρεθηκα να βλεπω φουσκομενους στο gym (που ναι δεν παιρνουν στεροειδοι,αυξητικες κλπ κλπ αλλα απο τα "νομιμα" εχουν κατεβασει κουβαδες) να κοκορευονται να υπερηφανευονται και να λενε τι κορμαρες εχουν και ποσο μικρο χερι εχω συγκριτικα με αυτους.ε χεστε με πια.μπορει να μην ειμαι τοσο τουβανο αλλα εχω πολυ πιο φυσιολογικο σωμα απο ολους αυτους.αν θες να κανεις τον μαγκα στο gym τουλαχιστον κολλα μια ταμπελα στο κεφαλι σου με το τι παιρνεις να ξερουμε

Όση πρωτογενή η επεξεργασμένη πρωτεΐνη και να καταναλώσεις, ο οργανισμός χρησιμοποιεί αυτήν που του χρειάζεται και την υπόλοιπη την αποβάλει. Απλώς επιβαρύνεις τα νεφρά.

Το πόσο μυϊκό όγκο θα πάρεις, είναι γραμμένο στο DNA σου.

Πάντα θα υπάρχει κάποιος, ογκωδέστερος, δυνατότερος, εξυπνότερος, ομορφότερος ,κλπ κλπ από σένα, παρ’το απόφαση.

Αν βαρέθηκες να τους βλέπεις, μην τους κοιτάς.

Αν δεν σου αρέσουν αυτά που σου λένε, μην ανοίγεις συζήτηση μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

μηπως να σταματησω την γυμναστικη κιολας?φιλε μου δεν ειναιλογικη αυτη.ολοι ξερουμε την νοοτροπια αυτων των ατομων.κανενας δεν τους προκαλει απλα φουσκωνουν απο περιφανεια μεχρι να σκασουν και νομιζουν οτι τους ανηκει ο χωρος.

και ολοι μα ολοι ξερουν το μεγαλο μυστικο για να γινεις τερας!!!!!

και η συγκριση με ομορφια εξυπναδα ειναι ατυχης γιατι αυτα ειναι κατι που στα χαριζει φυση.ενω τα παλικαρια αυτα δεν νομιζω οτι τους εδωσε τπτ η φυση.ας ειναι καλα η αναπτυξη των επιστημων

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι αποψεις σου ειναι 1000% λανθασμενες θα σου πω απλα οτι αυτοι οι τυποι στο gym που δεν παιρνουν στεροειδη αλλα συμπληρωματα, θα ειχαν ακομα καλυτερα αποτελεσματα εαν τρωγανε φαγητο. Απο τα σημπληρωματα λιγα ουσιαστικα δουλευουν, τα περισσοτερα κανουν απο ελαχιστοτατα πραγματα εως τιποτα

Η πρωτεινη σε μορφη σκονης υπαρχει απο τα 70's (ισως και παραπανω). 40 Χρονια σχεδον. Δεν εχω δει καμια ερευνα που να λεει οτι προκαλει καποιο προβλημα εφοσον καταναλωνεται οπως θα επρεπε.

Τελος, οπως ειπε και ο ΓιαγκΤ, εαν εχεις προβλημα με τα παιδια απο το Gym ξεκαθαρισε το μαζι τους ... μην γενικευεις και βγαζεις χολη με οποιον γυμναζεται και οποιος ειναι πιο "φουσκωτος"/γυμνασμενος/ωραιοτερος/πιο αρμονικος απο σενα ...Φρασεις του στυλ

"ολοι ξερουμε την νοοτροπια αυτων των ατομων.κανενας δεν τους προκαλει απλα φουσκωνουν απο περιφανεια μεχρι να σκασουν και νομιζουν οτι τους ανοικει ο χωρος."

ειναι απλα ακυρες ... απο τα 63 κιλα που ξεκινησα και τωρα ειμαι 96 οι "φουσκωτοι" που το επαιζαν ιστορια στο γυμναστηριο ηταν ελαχιστοι. Πιο πολυ ιστορια το επαιζαν οι wanna-be φουσκωτοι ή ατομα του στυλ "εκανα 3 μηνες gym και εκανα λιγο δικεφαλο και τωρα νομιζω οτι τους "εχω" ολους" παρα οποιοσδηποτε αλλος ...απλα LOL

Ο καθενας γυμναζεται για δικους του λογους. Στο ξαναλεω μην βαζεις σε κατηγοριες ανθρωπους. Με την ιδια λογικη ολοι οσοι ποσταρουμε στο lab θα επρεπε να φοραμε γυαλια, να γραφουμε σε binary, να ξερουμε απταιστα assembly 68000 και να μην εχουμε σταυρωσει γκομενα ποτε ...:hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.