Jump to content



Ειδικά συμπληρώματα διατροφής και κίνδυνοι!!!


vagos2221416003330

Recommended Posts

Εχουν ερθει τοσοι και τοσοι πρωην bodybuilders σε μας(kick-boxing και παγκρατιο) και σχεδον ολοι ηταν αθλιοι αθλητες μηδεν αντοχη, μειωμενη ταχυτητα ουτε το ζεσταμα δεν βγαζουν. Θελουν μηνες για να συνελθουν συνηθως. Προσωπικα κανω βαρη 2-3 φορες την βδομαδα αλλα δεν μπορουν να αντικαταστασουν μια προπονηση.

Ενα αλλο που εχω παρατηρησει με τα βαρη ειναι σταματανε να γυμναζονται χανουν πολλοι ευκολα κιλα και ογκο αλλα και κατα καποιο τροπο συρρικνωνονται...δεν θα δεις ποτε κατι τετοιο σε καποιον που εχει χτισει το σωμα του με τζουντο ή παλη.

Eτσι,

Εννοειται καμια σχεση με εγκύμναση δεν εχουν τα σκετα βαρη.

Εχω δει ανθρωπο με σωματική διαπλαση 2Χ Ζαν Κλοντ Βανταμ (δεν κανω πλακα)

να μην μπορει να σηκώσει τα μισα βαρη σε σχεση με ενα τυπακο που πήγαινε χρονια μποξ. :hehe:

(σε σημειο να αναρωτιεσαι, ακομα και αν ηξερες οτι παιρνει βλακοειδες προιντα οπως προιτεινες κτλ, αν φουσκωνει ο αλλος με αερα...)

Καλα δεν μιλαμε για ταχύτητα, αντοχή, ευεξία, υγεια, αντίληψη που μπορει να σου προσφερει ενα αθλημα.

σε σχεση με τα βάρη. Μερα με την νυχτα.

φυσικα τα βαρη ειναι μερος γυμναστικης. Ασε που ειναι πολυ βαρετα. Στο μπασκετ που πηγαινα τα παλια χρονια οταν ειχε βαρη εμενα μου πονουσε συνεχεια το ποδι ή ειχα μια δουλεια :p

Κι ομως εγω βλεπω πολυ διαφορετικα αποτελεσματα αναμεσα στο μονοζυγο-καψεις και στις πιεσεις με τα μηχανηματα απλα ο περισσοτερος κοσμος δεν μπορει να τα κανει.

Και αυτο ειναι αληθεια. Με τα μηχανηματα, συνηθως δεν βαζουν στα σωστα σημεια την δυναμη, οταν εκτελουν την ασκηση ασχετα αν νιωθουν την τοπικη διόγκωση. Κατι το οποιο ειναι δυσκολο να γινει οταν παιζεις με το βαρος του σωματος σου. Εσυ αυτα τα ξερεις καλυτερα.

Βεβαια ζουμε στην εποχη του "φαινεσθαι με καθε κοστος και τροπο"

Το χειροτερο ειναι αυτοι που σε αυτα τα γυμναστηρια πλησιαζουν απο την 2η μερα τα 16χρονα οι καφροι και τους πλασαρουν κατι περιεργα...χωρις γιατρους, χωρις να παρουν έγκριση απο πουθενα...για πολυ ξυλο ειναι. **

Edit : ** Φυσικα οχι ολοι, θυμήθηκα τωρα ενα τυπο (αγαπουσε πολυ την δουλεια του) ο οποιος με 1-2 κιλα στα ποδια χερια σου εκανε κατι ασκησεις που μετα απο μονο 2 ωρες και 10 λεπτακια γυμναστικης......ησουν για νοσοκομείο....

10 λεπτα ασκησεις και κανα 2ωρο ξαπλωμενοι στο παρκε μπας και βρουμε κουραγιο να σηκωθουμε να παμε σπιτι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

το καλό στο δικό μου gym παρόο που είναι χάλια τουλάχιστον δεν μας έχει πει ακόμα κανείς τίποτα για σκευάσματα..αν και στο bar έχει κάτι ''σοκολάτες''ect... δεν έχουν ζήτηση..κανείς δεν ακουμπάει (όλοι φέρουν από το σπίτι :hehe::hehe:).

Πάντως το θέμα είναι πως κάποιος δαν εμένα ή το φίλο μου και γενικότερα παιδιά στην ίδια ηλικία που τρέχουν όλη μέρα σε φροντ... και σχολείο δεν έχουν πολύ χρόνο και κυρίως stadar ώρες για άθληση..άρα το gym που έχει ελεύθερες ώρες βολέυει πολύ...γιαυτό και πάω ακόμα...

Α! ο φίλος μου μόλις έχασε 2 κιλά...Εγώ έχασα 200gr:innocent:.. καλά πάμε....

Τον βλέπω να έχει γίνει :flex::flex: μέχρι το καλοκαίρι και γώ να το ρίχνω στις :beer::beer:...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ερθει τοσοι και τοσοι πρωην bodybuilders σε μας(kick-boxing και παγκρατιο) και σχεδον ολοι ηταν αθλιοι αθλητες μηδεν αντοχη, μειωμενη ταχυτητα ουτε το ζεσταμα δεν βγαζουν. Θελουν μηνες για να συνελθουν συνηθως. Προσωπικα κανω βαρη 2-3 φορες την βδομαδα αλλα δεν μπορουν να αντικαταστασουν μια προπονηση.

Ενα αλλο που εχω παρατηρησει με τα βαρη ειναι σταματανε να γυμναζονται χανουν πολλοι ευκολα κιλα και ογκο αλλα και κατα καποιο τροπο συρρικνωνονται...δεν θα δεις ποτε κατι τετοιο σε καποιον που εχει χτισει το σωμα του με τζουντο ή παλη.

Κι ομως εγω βλεπω πολυ διαφορετικα αποτελεσματα αναμεσα στο μονοζυγο-καψεις και στις πιεσεις με τα μηχανηματα απλα ο περισσοτερος κοσμος δεν μπορει να τα κανει.

Κατά πάσα πιθανότητα αν αποφάσιζες να ασχοληθείς με το πικ πον οι συναθλητές σου θα σχολίαζαν πόσο αργός είσαι, και τι κακό σου έκανε το προηγούμενο άθλημα.

Οι ασκήσεις με βάρη είναι εκατοντάδες όπως και οι τρόποι που εκτελούνται, αναλόγως που στοχεύουν. Δεν μπορώ να εξηγήσω την εμμονή σου να τις ταυτίζεις με το bodybuilding.

Ερευνητικές ομάδες σε έρευνες με δήγματα 10000 ατόμων, τυχαίνει να εξάγουν λανθασμένα συμπεράσματα εξαιτίας ενός μηδαμινού παράγοντα. Το να θεωρείς τα δικά σου συμπεράσματα από 10-20 άτομα σωστά, είναι το λιγότερο επιπόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Ερευνητικές ομάδες σε έρευνες με δήγματα 10000 ατόμων, τυχαίνει να εξάγουν λανθασμένα συμπεράσματα εξαιτίας ενός μηδαμινού παράγοντα. Το να θεωρείς τα δικά σου συμπεράσματα από 10-20 άτομα σωστά, είναι το λιγότερο επιπόλαιο.

Για αυτο οριζεται και ενα σχετικο σφαλμα το οποιο ομως δεν αναιρεί το γενικο συμπερασμα.

O kallileo είπε οτι ειναι κακοι αθλητες, όχι κακοι στο kick-boxing και παγκρατιο κτλ το οποιο ξεκινουσαν τοτε να μαθαινουν και ειναι φυσιολογικο.

και εστω και σε σχημα λόγου λεει οτι "δεν βγαζουν ουτε το ζεσταμα"....

Όπως και να εχει καποιος που κανει μονο βαρη, εστω και χρονια, δεν μπορει να αντεπεξελθει στον ιδιο χρονο

με καποιον αλλο που κανει προπονησεις με βαση το ποδοσφαιρο, κολύμβηση, κωπηλασία, ποδηλασία, kick-boxing.... κτλ

φυσιολογικο δεν ειναι? ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα αν αποφάσιζες να ασχοληθείς με το πικ πον οι συναθλητές σου θα σχολίαζαν πόσο αργός είσαι, και τι κακό σου έκανε το προηγούμενο άθλημα.

Οι ασκήσεις με βάρη είναι εκατοντάδες όπως και οι τρόποι που εκτελούνται, αναλόγως που στοχεύουν. Δεν μπορώ να εξηγήσω την εμμονή σου να τις ταυτίζεις με το bodybuilding.

Ερευνητικές ομάδες σε έρευνες με δήγματα 10000 ατόμων, τυχαίνει να εξάγουν λανθασμένα συμπεράσματα εξαιτίας ενός μηδαμινού παράγοντα. Το να θεωρείς τα δικά σου συμπεράσματα από 10-20 άτομα σωστά, είναι το λιγότερο επιπόλαιο.

Εχω αλλαξει πολλα γυμναστηρια που ασχολουνται με βαρη...Ουσιαστικα σε κανενα δεν γινονταν σωστη δουλεια. Τελευταια φορα που εκανα αποκλειστικα βαρη και σταματησα οριστικα το 2005 ζητημα να στο γυμναστηριο να ηταν 3-4 ανθρωποι να ξερανε τι κανουν. Οι περισσοτεροι που τους βλεπω μετα απο 3 χρονια ειναι ιδιοι με το φουσκωμενο στηθος και χερια αλλα με τη γνωστη κοιλια περνοντας βεβαια βιταμινες, πρωτεινες και συμπληρωματα. Βεβαια ανα σταματησουν να σηκωνουν βαρη μεσα σε 1-2 εχουν ξεφουσκωσει και εχουν χασει πολλα κιλα. Δεν διαφωνω οτι αν κανεις μελετημενη προπονηση μπορεις ερθεις βρεθεις με φοβερη γραμμωση και σωματικη διαπλαση απλα πιστευω οτι πολυ δυσκολο και θελει πολυ μεγαλες θυσιες και ειναι πολλοι λιγοι αυτη που καταφερνουν και το κανουν. Και το κυριοτερο ειναι οτι η ουσια δεν εκει...προτιμω να μην εχω six pack αλλα να ξερω οτι το σωμα μου ειναι γερο και δεν θα παθω εμφραγμα ανεβαινοντας στον 4 οροφο απο τις σκαλες. Γιαυτο και δεν συνηστουσα σε καποιο νεο να ασχοληθει αποκλειστικα με τα βαρη. Πρωτα ενα αθλημα και τα βαρη σαν ενδυναμωση.

E τοτε γιατι ειναι κακοι αθλητες? κακος ειναι ετσι και ο ποδοσφαιριστης που θα παει για κωπηλασια.

Ειμαι σιγουρος οτι ενας ποδοσφαιριστης θα βγαλει διπλασια αποσταση απο ενα μεσο θαμωνα γυμναστηριου στη κωπηλασια.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι ενας ποδοσφαιριστης θα βγαλει διπλασια αποσταση απο ενα μεσο θαμωνα γυμναστηριου στη κωπηλασια.

Δεν καταλαβαινεις κατι, ο καθενας ειναι καλος σε αυτο που κανει.Εγω οποτε παω με ενα φιλο μου ποδοσφαιριστη να τρεξω, στη μια ωρα τρεξιματος τα εχει ψιλοφτυσει ενω εγω μπορω ανετα ακομα μια ωρα στον ιδιο ρυθμο. Αν τρεξουμε ομως σπριντ ενα μιλι αυτος θα το κανει σε 4,30 λεπτα ενω εγω 5.30 και θα ειμαι νεκρος.Τα βαρη ειναι βασικα και για τους δυο ομως.Το bb ειναι αλλο αθλημα.Αφοσιωνεται στη σωματικη διαπλαση και μονο.

Link to comment
Share on other sites

Το bb ειναι αλλο αθλημα.Αφοσιωνεται στη σωματικη διαπλαση και μονο.

E για αυτο λεω οτι για ενα μεσο ανθρωπο δεν προσφερει και πολλα...Γενικα δεν ειμαι φαν αθληματων που δεν εχουν κινηση.

Link to comment
Share on other sites

άμα κατάλαβα δηλαδή το παίρνεις μετά από σκληρή προπόνηση για να αναπληρώσεις ενέγεια και να μην είσαι κομμάτια ή να αποφύγεις κράμπες και σπασμούς μυών ε?

Σαν να λέμε στέλνουμε τον οργανισμό μας διακοπές...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τιποτα δεν ειναι μεγαλυτερο απο την ανθρωπινη βλακεια ... το τι γενικευση και το τι υπερβολες διαβασα σε αυτο το τοπικ δεν λεγεται

Γιαγκτ σου βγαζω το καπελο για την σταση που κρατας

Οσο για την γλουταμινη ειναι ενα αμινοξυ που πρακτικα σε βοηθαει στην γρηγοροτερη αποκατασταση μεταξυ προπονησεων και βοηθαει και στο να προλαβεις τραυματισμους εαν κανεις βαριες προπονησεις ( στον μυς σου μεσα η γλουταμινη βρισκεται σε ποσοστο 60% σε σχεση με τα αλλα αμινοξεα)

Επισης καλο ειναι να συγκρινουμε μηλα με μηλα και ροδακινα με ροδακινα. Οι bb'ers δεν βγαζουν το ζεσταμα διοτι απλα δεν αντεχουν τοσο σε αεροβια μορφη ασκησης λογω της μεγαλης μυικης μαζας που κουβαλαει το σωμα τους και κουραζεται ευκολα η καρδια. Βαλε και εαν boxer να κανει bench 150 κιλα παγκο να δουμε εαν θα τα κανει πχ. Ακυρο παραδειγμα εντελως ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει τι δουλειά έχει να κάνει αν οι άλλοι , ή και το ίδιο το γυμναστήριο όπως λετε δεν κάνει καλή δουλειά, λες και πάς στο γυμναστήριο για να δεις αν κάνει καλά την κωπηλατική ο Γιώργος από το σχολείο σου...

Σημασία έχει να ψάξεις να ρωτήσεις, να διαβάσεις, και να δεις τι βολεύει εσένα και τι δουλεύει σε εσένα με τον τύπο του σώματος σου.

Ούτε εγώ θα σου πω τι πρόγραμμα να κάνεις ούτε κανείς, μπορώ να σου πω τι κάνω ΕΓΩ, γιατί δουλεύει σε ΜΕΝΑ. Από εκεί και πέρα είναι θέμα δικό σου να δοκιμάσεις και να δεις τι γίνεται.

Το σώμα είναι κάτι που ότι και να πάρεις overnight δεν φτιάχνεται. Και αν ξεκινάς να πάρεις πράματα για τηλεμεταφορά πριν καν μάθεις να μπουσουλάς το χάνεις με goal από τα αποδυτήρια.

Το νόημα είναι να δείχνουμε ωραίοι για 2 μήνες ή να κάνουμε κάτι καλό για το σώμα μας που θα διαρκέσει και θα μας δώσει την ευεξία που αναζητάμε?

Και όπως λεει και ο ονειροπόλός σταματήστε να συγκρίνεται ΟΤΙ νάνε.

Link to comment
Share on other sites

οκ..δεν το ξέρω ότι το κάθε σώμα είναι διαφορετικό απλά θα ήθελα να πάρω 3-4 προγράμματα για να φτιάξω το δικό μου μετά...Α! και αυτός που παίρνει συμπληρώματα δεν νομίζω πως κάνει ωραίο σώμα για 2 μήνες.... θέλει 2 μήνες για να το κάνει ωραίο αλλά το κρατάει για όσο παίρνει τα συμπληρώματα ή ακόμα και να τα σταματίσει μετά κάνει απλά συντήρηση ...παίρνει μία φορά την εβδομάδα λίγο και κρατάει....

Το ξέρω γιατί έχω και άλλους φίλους που παίρνουν..μόνο ένας έχει κρεμάσει (λίγο) γιατί εκτός από τα συμπληρώματα ,σταμάτησε και την γυμναστική και άρχισε να κάνει κατάχρηση στο φαϊ!!

Link to comment
Share on other sites

εμ αυτό λέω..σήμερα άρχισα επιτέλους την διατροφή..πλούσια σε φυσικές πρωτεϊνες και αποδοτική σε θέμα βάρους αφού θα έχω 2-3 κιλά λιγότερα την εβδομάδα κρατώντας τους μύες και ''λιώνοντας'' το λίπος:secret: τώρα θα ήθελα αμα μπορείς και σύ και γενικά ο καθένας να μου δώσει μερικά προγράμματα γυμναστικής που να λέει όμως γιατί είναι το καθένα ..π.χ. γράμμωση-όγκο-δύναμη ect...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εχουν ερθει τοσοι και τοσοι πρωην bodybuilders σε μας(kick-boxing και παγκρατιο) και σχεδον ολοι ηταν αθλιοι αθλητες μηδεν αντοχη, μειωμενη ταχυτητα ουτε το ζεσταμα δεν βγαζουν. Θελουν μηνες για να συνελθουν συνηθως. Προσωπικα κανω βαρη 2-3 φορες την βδομαδα αλλα δεν μπορουν να αντικαταστασουν μια προπονηση.

Ενα αλλο που εχω παρατηρησει με τα βαρη ειναι σταματανε να γυμναζονται χανουν πολλοι ευκολα κιλα και ογκο αλλα και κατα καποιο τροπο συρρικνωνονται...δεν θα δεις ποτε κατι τετοιο σε καποιον που εχει χτισει το σωμα του με τζουντο ή παλη.

Κι ομως εγω βλεπω πολυ διαφορετικα αποτελεσματα αναμεσα στο μονοζυγο-καψεις και στις πιεσεις με τα μηχανηματα απλα ο περισσοτερος κοσμος δεν μπορει να τα κανει.

Εχεις δικιο για αυτο που λες και με την προπονηση και την αεροβια ασκηση φτιαχνεις καλη φυσικη κατασταση αλλα μια που λες για kick-boxing ή πυγμαχια με αεροβια προπονηση θα μπορεις να εισαι ορθιος για 3 γυρους αμα κανεις και βαρη στον 3 γυρο θα εχεις και τα χερια σου ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

εμ αυτό λέω..σήμερα άρχισα επιτέλους την διατροφή..πλούσια σε φυσικές πρωτεϊνες και αποδοτική σε θέμα βάρους αφού θα έχω 2-3 κιλά λιγότερα την εβδομάδα κρατώντας τους μύες και ''λιώνοντας'' το λίπος:secret: τώρα θα ήθελα αμα μπορείς και σύ και γενικά ο καθένας να μου δώσει μερικά προγράμματα γυμναστικής που να λέει όμως γιατί είναι το καθένα ..π.χ. γράμμωση-όγκο-δύναμη ect...Ευχαριστώ

μπορείς να ΄χασεις 2-3 κιλά λίπος σε 7 μέρες??:hmm:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ΄χασεις 2-3 κιλά λίπος σε 7 μέρες??:hmm:

Με φυσικο τροπο (οχι με αναβολικα-στεροιειδη δηλαδη) ΟΧΙ με τιποτα ... το λιπος χανεται ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτωσεων εαν υποθεσουμε οτι ο θυροειδης σου λειτουργει κανονικα, με ρυθμους μισου κιλου την εβδομαδα.

Οι περισσοτεροι στις διαιτες στην αρχη χανουν πολυ νερο απο το σωμα τους και χαιρονται νομιζοντας οτι ειναι λιπος βεβαια :yes4:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.