Jump to content



Ειδικά συμπληρώματα διατροφής και κίνδυνοι!!!


vagos2221416003330

Recommended Posts

Στην ουσια ο διαιτολόγος σου είπε αυτό που έγραψα και γω πιο πάνω, για να γραμμώσεις και να κάψεις λίπος δεν χρειάζεται να κάνεις βάρη, καλύτερα κάνε ένα άλλο άθλημα, τρέξιμο ποδόσφαιρο μπάσκετ κτλ κτλ, να είσαι και έξω να μην κλείνεσαι μέσα και θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα. Βλέπε τους αθλητές που ασχολούνται με αυτά τα αθλήματα είναι τέζα γραμμωμένοι δεν είναι "τούμπανα".

πως θα γινει να μην γενικευεται πηδωντας απο το ενα ακρο της υπερβολης στο αλλο???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

δε μπορω να βοηθησω εκ των πραγματων κανεναν που παει καρφωτος να φτιαξει σωμα σε 3 μηνες.

Μικρη αναλυση του πρηγουμενο ποστ παιζει παντως.

στο προηγουμενο ποστ μου εκανε κλικ η φραση

κάνε ένα άλλο άθλημα, τρέξιμο ποδόσφαιρο μπάσκετ κτλ κτλ, να είσαι και έξω να μην κλείνεσαι μέσα και θα έχεις και καλύτερα αποτελέσματα. Βλέπε τους αθλητές που ασχολούνται με αυτά τα αθλήματα είναι τέζα γραμμωμένοι δεν είναι "τούμπανα"

To "τεζα γραμμωμενοι" δε τους τους το προσφερει το αθλημα αυτο καθευατο αλλα η ολη προπονηση και η διατροφη για να κρταηθουν σε ενα "α" επιπεδο...ειτε επαγγελματικο ειτε οχι.

Εξαιρεση οι του στιβου ...αν και το "τεζα γραμμωμενοι" αφηνει περιθωρια ακομα.

Ως προς το παροτρυντικο του ποστ σου βεβαια δε διαφωνω (δλδ να προτιμησει βαρη για να μειωσει-χασει το λιπος).

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε σε αυτό, φυσικά πρωτίστως η διατροφή και μετέπειτα η προπόνηση είναι στην ουσία που βοηθάει και όχι το άθλημα αυτό καθε αυτό, και χω είχα γραφτεί σε ομάδα ποδοσφαίρου και πήγαινα μόνο στις προπονήσεις οι αγώνες δεν με ένοιαζαν. Το θέμα είναι οτι κάνεις βάρη για να "χτίσεις" μυική διάπλαση και να τουμπανιάσεις, για να γραμμώσεις και να κάψεις λίπος καλύτερα κάνε κάτι άλλο, αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

.....εμ... δεν μου επιτρέπει καθόλου βάρη γιατί όπως είπε η υπερ-αναπτυγμένη μυική μάζα μου είναι αυτή η οποία προκάλεσε αυτές τις τρελές τιμές στις εξετάσεις...αποτέλεσμα είναι ο οργανισμός μου να δουλεύει 120% για να μπορέσει να ανταπ/θει αλλά σε 5 χρόνια το πολύ θα έχει κουραστεί να δουλεύει με αυτούς τους ρυθμούς και τότε θα αρχίσουν τρελά προβλήματα όπως νεφρική ανεπάρκια και άλλα...... Έτσι είμαι σε εντατικό πρόγραμμα για χάσιμο βάρους αρχίζοντας από λίπος και σε περίπτωση που δεν φτάσει θα συνεχίσουμε και στην απώλεια μυικής μάζας..(θελω να ελπίζω πως δεν θα χρειαστεί...)

Όσο για τα 7 κιλά που έχασα φαντάζομαι πως είναι καθαρό λίπος γιατί η αλλαγή ήταν ολοκληρωτική...τα έχασα σε 1+ μήνα με διατροφή και πολύ σκληρή προπόνηση χωρίς ίχνος βάρους...(γενικά έκανα 4-6 ώρες αερόβια γυμναστ. , τρέξιμο ect...)..α! και δεν είμαι 75-80 χρονών απλά οι εξετάσεις μου ήταν τόσο χάλια που μόνο άμα όντως ήμουν τόσο θα είχα δικαιολογία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Πριν μήνες έπεσα τυχαία στη συγκεκριμένη "διαφήμιση" του Raspberry Ketone:

Men's Fitness | Πώς να εξαφανίσετε την κοιλιά σας σε 4 εβδομάδες χωρίς να κάνετε δίαιτα ?

Όλα εμφανίζονται απλά και ωραία, χωρίς κανένα κίνδυνο. Σκέφτηκα κι εγώ ότι, αφού το προτείνει το συγκεκριμένο περιοδικό και αφού τα σχόλια των χρηστών είναι κάτι περισσότερο από ενθαρρυντικά, να το δοκιμάσω. 'Εψαξα κι άλλο στο διαδίκτυο και βρήκα αυτά:

http://λιποδιαλυτεσ.gr/raspberry-ketone/?gclid=CKTc6IjQxbMCFQRc3godNgQAdQ

Το όνειρο του κάθε πολυάσχολου, τεμπέλη ή τελειομανή ανθρώπου που θέλει να ξεφορτωθεί τα περιττά κιλά απλά, εύκολα και όσο το δυνατό ανώδυνα.

Raspberry Ketone Greece | Αγορά στην Ελλάδα

Τώρα πια είχαν διαλυθεί όποιες αμφιβολίες μού είχαν μέινει, αφού, ως γνωστό, το "φαρμακείο" της φύσης είναι ο καλύτερος γιατρός μας. Υπάρχουν, άλλωστε, και τόσες υπερτροφές που είναι πολύ καλύτερες κι από τα φάρμακα, όπως το υποφαές, το goji berry κ.ά.

Να, ομως, που κάποια στιγμή θα έπεφτα και στον αντίλογο. Εξάλλου, παραήταν όλα ρόδινα κι ωραία για να είναι αληθινά:

Words On Wellness | With All Due Respect to Dr. Oz: Raspberry Ketone is not a Fat-Burning Miracle.

Σε άλλο φόρουμ που ρώτησα, μού πρότειναν κάτι ισχυρούς λιποδιαλύτες με κετόνες σμέουρου, οι οποίοι δεν έχουν καν δοκιμαστεί σε άνθρωπο. Εννοείται ότι δεν μπήκα καν στον κόπο να τις δοκιμάσω. Τέτοιου είδους προϊόντα όπως οι κετόνες του Δρ.Οz είναι ασφαλείς; Στην ιστοσελίδα της εταιρείας που τα διακινεί αναφέρονται οι παθήσεις που καθιστούν ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ τη χρήση του προϊόντος. Δεν πιστεύω ότι είναι απάτη.

Link to comment
Share on other sites

O ισχυρότερος, πρωην νομιμος, λιποδιαλυτης ηταν η εφεδρινη και τα παραγωγα της. Πλεον, για λογους περισσοτερο γραφειοκρατικους παρα υγειας ειναι απαγορευμενη. Και οταν λεμε ο ισχυρότερος εννουμε μια αυξηση 5% στην καλυτερη του basal metabolic rate.

Αν θες λιποδιάλυση, κανε διατροφη και ασκηση. Μαγικα, νομιμα ή μη επικινδυνα, χαπια δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ.

Το ισχυροτερο λιποδιαλυτικο στον κοσμο ειναι το DNP. Αλλα και το πιο επικινδυνο/θανατηφορο.

Συνεπως, φορμιτσα, τρεξιμο, καλισθενικες ή βαρη. Και κατα βαση calories in<calories out.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες λιποδιάλυση, κανε διατροφη και ασκηση. Μαγικα, νομιμα ή μη επικινδυνα, χαπια δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ.

Συνεπως, φορμιτσα, τρεξιμο, καλισθενικες ή βαρη. Και κατα βαση calories in<calories out.

Κάποια στιγμή είχα προσπαθήσει να πείσω άτομο να μην ψάχνει να βρει μαγικά χάπια και αν θέλει να πέσει κάτω απο τριψήφιο (ειχε πολυ δρομο μεχρι το 100 βεβαια) θα πρεπει να σηκωθει απο τον καναπε.

Σε πληροφορω οτι πηρα το μαθημα μου και πλεον περα απο μια προτροπη δεν ασχολουμαι ειδικα για ατομα που δεν γνωριζω καλα. Εν ολίγης μετα απο 15 λεπτα κατάλαβα οτι δεν ακουγε τίποτα και απλα περιμενε να σταματησω να μιλαω για να μου πει για καποιους μαγικους λιποδιαλυτες που ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή είχα προσπαθήσει να πείσω άτομο να μην ψάχνει να βρει μαγικά χάπια και αν θέλει να πέσει κάτω απο τριψήφιο (ειχε πολυ δρομο μεχρι το 100 βεβαια) θα πρεπει να σηκωθει απο τον καναπε.

Σε πληροφορω οτι πηρα το μαθημα μου και πλεον περα απο μια προτροπη δεν ασχολουμαι ειδικα για ατομα που δεν γνωριζω καλα. Εν ολίγης μετα απο 15 λεπτα κατάλαβα οτι δεν ακουγε τίποτα και απλα περιμενε να σταματησω να μιλαω για να μου πει για καποιους μαγικους λιποδιαλυτες που ξερει...

Μαγικα χάπια υπάρχουν απλα δεν ειναι ασφαλη ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο πολυάσχολος, τεμπέλης ή τελειομανής άνθρωπος μπορεί κάλλιστα να συμβουλευτεί έναν σωστό θεραπευτή ώστε κατ'επέκταστην να μειώσει το calories in χωρίς καταπίεση.

Αυτό σε συνδιασμό με άσκηση (ή χειρουργική επέμβαση για τις ιδιαίτερες περιπτώσεις) είναι δυνατό natural combo.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μέχρι να τελειώσουν οι πανελλαδικές δε θα έχω το χρόνο - ούτε και τη διάθεση - να ασχοληθώ με τη γυμναστική. Και λόγω οικονονικών, τώρα πια ΜΟΝΟ σε δημόσιο γυμναστήριο, το οποίο φυσικά είναι φίσκα μετά τις 12 το μεσημέρι, ίσως και από τις 10. Κι εννοείται ότι με το άγχος του διαβάσματος δεν πρόκειται καν να μπω σε διαδικασία δίαιτας. Το πολύ πολύ να κόψω κάποιες περιττές τροφές, όπως το ψωμί, τα γλυκά, αλλά και πάλι ποιος μπορεί να διαβάζει την ώρα που γουργουρίζει... ο αχόρταγος; Δυστυχώς βάζω πολύ εύκολα και χάνω δύσκολα με αποτέλεσμα οι όποιες δίαιτες της πείνας που έχω κάνει στο παρελθόν να έχουν απόδοση μόλις 3-4 κιλά μείον το μήνα κι ενώ περπατούσα τουλάχιστον μία ώρα την ημέρα, καθώς δεν προλάβαινα να πάω στο γυμναστήριο, το οποίο βρίκσεται εκτός πόλης και απαιτεί ιδιόκτητο μεταφορικό μέσο. Εδώ μιλάμε ότι χρειάζεται και χημική ενίσχυση. Υπάρχουν φυτικά χαπάκια που είναι και ασφαλή και δίνουν μια μικρή ώθηση στο μεταβολισμό της τάξης των 2-3 κιλών εξτρά το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μέχρι να τελειώσουν οι πανελλαδικές δε θα έχω το χρόνο - ούτε και τη διάθεση - να ασχοληθώ με τη γυμναστική. Και λόγω οικονονικών, τώρα πια ΜΟΝΟ σε δημόσιο γυμναστήριο, το οποίο φυσικά είναι φίσκα μετά τις 12 το μεσημέρι, ίσως και από τις 10. Κι εννοείται ότι με το άγχος του διαβάσματος δεν πρόκειται καν να μπω σε διαδικασία δίαιτας. Το πολύ πολύ να κόψω κάποιες περιττές τροφές, όπως το ψωμί, τα γλυκά, αλλά και πάλι ποιος μπορεί να διαβάζει την ώρα που γουργουρίζει... ο αχόρταγος; Δυστυχώς βάζω πολύ εύκολα και χάνω δύσκολα με αποτέλεσμα οι όποιες δίαιτες της πείνας που έχω κάνει στο παρελθόν να έχουν απόδοση μόλις 3-4 κιλά μείον το μήνα κι ενώ περπατούσα τουλάχιστον μία ώρα την ημέρα, καθώς δεν προλάβαινα να πάω στο γυμναστήριο, το οποίο βρίκσεται εκτός πόλης και απαιτεί ιδιόκτητο μεταφορικό μέσο. Εδώ μιλάμε ότι χρειάζεται και χημική ενίσχυση. Υπάρχουν φυτικά χαπάκια που είναι και ασφαλή και δίνουν μια μικρή ώθηση στο μεταβολισμό της τάξης των 2-3 κιλών εξτρά το μήνα.

ΜΟΛΙΣ?

Sorry αλλα :hehe:

Ποσα νομιζεις οτι μπορεις να χασεις τον μηνα; Μιλαμε για λιπακι οχι μεικτο βαρος (λιπος+νερο+μυς). 1/2 Kg/εβδομαδα ειναι περισσοτερο απο οκ. Μιλαμε για θερμιδικο ελλειμα 4.500Kcal. ~600Kcal/ημερα. Ειδικα αν δεν εχεις περισσια θερμιδικη σπατάλη (γυμναστικη/βαρη/τρεξιμο) ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να τα καταφερεις.

Τα μοναδικα χαπακια που ΗΤΑΝ ασφαλη και νομιμα καποτε και εκαναν δουλεια ηταν τα παραγωγα της εφεδρας. ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

If you don't pay your dues in the rack you ain't gonna do it.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι αν δεν τρως, δε χάνεις. Αρχίζει συντήρηση ο οργανισμός. Μπαρούφες. Ό,τι θυμάται χαίρεται κι αυτός. Και δυστυχώς δεν παίζει κανένα τηλεπαιχνίδι τύπου Survivor. Δεν ξέρω, αλλά εκεί πιστεύω ότι θα έχανα τουλάχιστον 6-7 κιλά το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Οσο σκεφτεσαι με κιλα δεν προκειται να βρεις ακρη. Σου φτιαξω εγω διαιτα να χασεις 10 κιλα σε 1 μηνα. Το αν θα μπορεις να σταθεις στα ποδια σου ή να περπατησεις μεχρι την τουαλετα αλλο θεμα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μεγαλύτερες καύσεις κάνουμε με την αερόβια ή την αναερόβια άσκηση; Γιατί όσες γκόμενες πάνε στο γυμναστήριο κάνουν πρωτίστως ασκήσεις της πρώτης κατηγορίας, ενώ οι άνδρες δίνουν μεγαλύτερη έμφαση στης δεύτερης; Προσωπικά βαριέμαι την αερόβια, άσε που ο διάδρομος καταπονεί τα ήδη επιβεβαρυμένα γόνατά μου. Όσο πήγε στο γυμναστήριο έκανα 15' διάδρομο και ίδρωνα ελάχιστα, αλλά μόλις άρχιζα το ποδήλατο ήδη στο 5λεπτο κόντευα να σκάσω κι ο ιδρώτας έτρεχε ποτάμι. Επίσης καλή αερόβια άσκηση είναι η κωπηλατική μηχανή, αλλά κι αυτή καταπονεί τόσο τα γόνατα όσο και τα ισχία μου. Δεν ξέρω τι παίζει, πάντως όσες γυμνάστριες κι αν ρώτησα, μού είπαν ότι όσα βάρη κι αν σηκώσω με οποιονδήποτε τρόπο, αν δεν κάνω τουλάχιστον 30' αερόβιας άσκησης, δε θα χάσω ούτε κιλό το μήνα. Ο γυμναστής που είχα στο παλιό μου γυμναστήριο μού είπε ότι με την άσκηση στα όργανα το αποθηκευμένο λίπος χάνεται σιγά σιγά, γιατί κουράζεται ο μυς και μετά την άσκηση χρειάζεται "τροφή" την οποία παίρνει από το αποθηκευμένο στο σχετικό σημείο λίπος. Μάλιστα χρησιμοποιεί και "χημεία" σε όσους μαθητές προπονεί για αθλήματα, Μού έλεγε μια μέρα για μια μαθήτρια που τής έδινε σχετικά σκευάσματα για να χάσει όσο το δυνατόν περισσότερο λίπος (δυστυχώς και ταχύητες Μπολτ να κάνεις, αν ο δείκτης λίπους ή μάζας - δε θυμάμαι - ξεπερνά το επιτρεπόμενο, κόβεσαι) και να ανεβάσει τις επιδόσεις της. Βέβαια τα σκευάσματα είχαν τις γνωστές παρενέργειες: αϋπνία και υπερένταση, αλλά η κοπελία έκανε κάτι χρόνους στο τέλος...

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο ειναι συνδιασμος των δυο: αναεροβια για διατηρηση της μυικης μάζας και αερόβια για καρδιαγγειακη βελτιωση. Και τα δυο καινε θερμιδες, η αναεροβια εχει το συν οτι ανεβαζει γενικα τον μεταβολισμο για αρκετες ωρες μετα το περας της ασκησης.

Οσον αφορα τα γονατα και την καταπονηση: κανε προπονηση σε γρασιδι. Best αντικραδασμικο ever.

για τις γυμναστριες και το αν εχεις Χ ποσοστο λιπους κοβεσαι ασχολιαστο. Πες τους αμφοτερους να πανε να κυνηγησουν μπεκατσες, πιο σχετικοι ειναι :hehe:

Edit γραφε με παραγραφους γιατικατανταεικουραστικοναγραφειςσυνεχομενακαιδενμπορωνασεπαρακολουθησω

Link to comment
Share on other sites

την οποία παίρνει από το αποθηκευμένο στο σχετικό σημείο λίπος.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=XLEcGZMkz-A]Πολυ καλό το αλλα με τον τοτο το ξερετε - YouTube[/ame]

Τοπικο αδυνατισμα δεν υφισταται, χωνευτε το.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος. Δεν υφισταται με διαίτα/γυμναστικη. You know, there is always λιποαναροφηση :p

Είσαι λίγο πίσω στο θέμα. Λιπογλυπτική κάνουν τώρα και σου φτιάχνουν κοιλιακούς από το τίποτα : )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.