Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 623
  • Created
  • Last Reply

3 frames bracketing on με διαφορα αν θυμαμαι 1.3 στοπ το καθενα

Απευθειας με photomatix ανοιγμα τα raw.

align and crop automatically by photomatix.(γιατι δεν ειχα τριποδο αλλα στο χερι , οποτε ελαχιστα ηταν διαφορετικα τα καδρα)

lumonisity : 3

light smoothin :high -1

microcontrast :10

white point : 3.700~

black point : 1.880~

gamma :0.90

τα αλλα σπανια τα πειραζω.

και λιγο με captunre nx2 το το φιλτρο auto levels για διορθωση της θερμοκρασιας (δε θυμαμαι ποσοστα , κοντα στο 30%) και το κροπαρισμα για καδρο

μετα απο photoshop με focalblade για sharpness και η μεθοδος του Jpavly για καδρο μεσω του canvas size +10mm

αυταααα:p

edit : η αλλη γωνια εχει μια μουρια :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει σαν HDR.. πολλά "συννεφάκια", πολύ υπερβολικό εφέ που σε αυτή τη φωτογραφία δεν έχει να αναδείξει τίποτα..

Γενικά το HDR, λόγω του εφέ που προκαλεί για μένα θέλει άλλου είδους τοπία ή σκηνικά. Κάτι "dark", κάτι "mean", κάτι dreamy ή κάτι παρόμοιο τέσπα.

Πιστεύω ότι σε αυτό θα πήγαινε ένα Exposure Fusion, give it a try αν έχεις ακόμα τα NEF.

http://digital-photography-school.com/exposure-fusion-what-is-it-how-does-it-compare-to-hdr-how-do-i-do-it

Link to comment
Share on other sites

που να εβαζα το luminosity στο >6:p

εκει να εβλεπες συνεφακια.

Ημουν μεταξυ 0 εως 3.Βεβαια ολο αυτο το δημιουργει το light smoothing που δε το εχω στο high αλλα στο προ τελευταιο επιπεδο.

Απλως παιζοντας μου αρεσε περισσοτερο ετσι.αν θελεις μπορω να ανεβασω με το lightsmoothin στο high και το luminosity στο 0 και θα δεις τεραστια διαφορα.Πιστευω ετσι θα σαρεσει.Απλως εκει δεν εκανε "μπαμ" το hdr

Οπως και να χει , ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη φοβερή! πολύ hardcore!

στην δεύτερη δεν μου αρέσει αυτή η ομίχλη που έχει! θα ήταν πολύ καλύτερη πιστεύω χωρίς την ομίχλη!:T:

(με photomatix τις έκανες; ή με DynamicPhoto HDR; )

Photomatrix καί μετά PS-color efex Pro.

Νάσαι καλά καί γιά τήν επισήμανση:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.